Warszawa, 21 czerwca 2011 rPobieranie 13.15 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar13.15 Kb.

Warszawa, 21 czerwca 2011 r.Nagrody BZ WBK Press Foto 2011 rozdane

Dzisiaj w świetle fleszy aparatów fotograficznych, w otoczeniu kolegów z pracy, rodzin laureatów oraz licznie zgromadzonych gości, w warszawskiej Zachęcie wręczono nagrody w konkursie fotografii prasowej BZ WBK Press Foto 2011. Podczas gali ogłoszono także zwycięzców nagród specjalnych konkursu – Nagrody Rzeczpospolitej oraz Nagrody Banku Zachodniego WBK. Łącznie wręczono 46 nagród i 22 wyróżnienia, a pula nagród wyniosła 128 600 złotych.

BZ WBK Press Foto to ogólnopolski konkurs skierowany do fotografów prasowych, od siedmiu lat organizowany przez Bank Zachodni WBK wraz z patronem medialnym – dziennikiem „Rzeczpospolita”. Siódma edycja konkursu pobiła dotychczasowe rekordy dotyczące liczby uczestników oraz zgłoszonych prac. Jury konkursu w składzie Jan Skarżyński (Agence France Presse), Kacper Pempel (Reuters), Andrzej Iwańczuk (AF Reporter), Waldemar Kompała (Fotorzepa) pod przewodnictwem Cezarego Sokołowskiego (Associated Press) oceniło ponad 8600 zdjęć nadesłanych przez 393 fotoreporterów.


 „Już od siedmiu lat, wspólnie z dziennikiem Rzeczpospolita promujemy polską szkołę fotografii prasowej.” - powiedział podczas gali Artur Sikora, dyrektor Departamentu Public Relations Banku Zachodniego WBK – „W tym czasie BZ WBK Press Foto stał się jednym z najbardziej prestiżowych konkursów fotografii prasowej w Polsce, wydarzeniem wyczekiwanym nie tylko przez osoby zawodowo zajmujące się robieniem zdjęć, ale też przez wszystkich interesujących się sztuką fotografii.”
Fotoreporterzy mogli zgłaszać swoje zdjęcia pojedyncze oraz fotoreportaże w następujących kategoriach: Cywilizacja, Wydarzenia, Portret, Społeczeństwo, Sport, Przyroda i środowisko naturalne oraz Fotokast. Nowością tegorocznej edycji BZ WBK Press Foto jest kategoria Kultura i sztuka, w której pierwsze miejsca zajęli Radosław Kaźmierczak (freelancer) za fotoreportaż z koncertu Rykardy Parasol za murami Zakładu Karnego w Wojkowicach oraz Franciszek Mazur („Gazeta Wyborcza”) za zdjęcie z II ogólnopolskiego zlotu fanów Lady Gagi nagrywających piosenkę dla swojej idolki.
Tradycyjnie dopiero podczas gali BZ WBK Press Foto ogłoszono laureatów nagród specjalnych. Nagrodę dziennika „Rzeczpospolita” otrzymał w tym roku Roman Koszowski („Gość Niedzielny”) za zdjęcie Jarosława Kaczyńskiego biorącego udział w pielgrzymce mężczyzn do sanktuarium w Piekarach Śląskich. Natomiast Nagroda Banku Zachodniego WBK trafiła do rąk Maksymiliana Rigamonti (freelancer) za fotoreportaż obrazujący Polskę w obliczu katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w kwietniu ubiegłego roku.
Laureatów w pozostałych kategoriach, w tym także laureata nagrody głównej – Zdjęcia Roku, którym został Jacek Szydłowski („Dziennik Wschodni”) za czarno-białe zdjęcie uwieczniające moment zdejmowania godła państwowego ze ściany w szkole podstawowej w Wilkowie, zniszczonej podczas zeszłorocznej powodzi – ogłoszono na tydzień przed galą.

Pierwsze miejsca w ośmiu kategoriach przypadły:
  1. Cywilizacja: Piotr Piwowarski (Super Express) za fotoreportaż przedstawiający dzieci w centrum handlowym oraz Bartłomiej Jurecki (Tygodnik Podhalański) za zdjęcie ilustrujące cień samolotu na autostradzie w Miami

  2. Portret: Jacek Turczyk (Polska Agencja Prasowa PAP) za fotoreportaż z kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego oraz Adam Kozak (Gazeta Wyborcza) za portret prof. Jana Ekiera

  3. Społeczeństwo: Urszula Klimek (freelancer) za fotoreportaż z pola namiotowego „Lasek” niedaleko Karwicy oraz Bartłomiej Kudowicz (AF Forum) za zdjęcie statuy Jezusa Chrystusa w Świebodzinie widzianej z pobliskiego basenu

  4. Sport: Ireneusz Dorożański (AF Edytor.net) za fotoreportaż z Zabrza z młodymi gimnastyczkami z klubu Iskra podczas jednych z pierwszych zawodów sportowych w karierze oraz Krzysztof Mystkowski (AF Kosycarz Foto Press) za zdjęcie z meczu Asseco Prokom Gdynia – Olympiacos Piraeus z walczącymi o piłkę Lorinzem Harringtonem (Asseco) i Patrickiem Beverley (Olympiacos)

  5. Wydarzenie: Krzysztof Łokaj (Gazeta Codzienna Nowiny/Fotorzepa) za fotoreportaż przedstawiający ewakuację mieszkańców dzielnicy Wielowieś w Tarnobrzegu podczas zeszłorocznej powodzi oraz Piotr Król (AF Forum) za zdjęcie mieszkańca Brzegu w zalanym mieszkaniu

  6. Przyroda i środowisko naturalne: Arkadiusz Gola (Polska – Dziennik Zachodni) za fotoreportaż o różnych formach spędzania letniego wypoczynku przez mieszkańców śląskich terenów poprzemysłowych oraz Dariusz Delmanowicz (Gazeta Codzienna Nowiny) za zdjęcie ilustrujące wolontariuszy z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu wypuszczających na wolność leczonego tam orła bielika

  7. Kultura i sztuka: Radosław Kaźmierczak (freelancer) za fotoreportaż przedstawiający koncert Rykardy Parasol za murami zakładu karnego w Wojkowicach oraz Franciszek Mazur (Gazeta Wyborcza) za zdjęcie z II ogólnopolskiego zlotu fanów Lady Gagi

  8. Fotokast: Bartłomiej Busz (freelancer) za reportaż pt. „Bieg katorżnika” będący relacją z biegu przełajowego w Kokotku koło Lublińca. Pełną listę nagrodzonych można znaleźć na stronie internetowej konkursu, pod adresem www.bzwbkpressfoto.pl.

Już od lipca nagrodzone prace będzie można oglądać podczas wystaw pokonkursowych, które będą prezentowane w wybranych miastach w Polsce. Na trasie wystaw BZ WBK Press Foto 2011 znajdą się aż 24 miasta: Gdańsk, Sopot, Katowice, Kraków, Warszawa, Łódź, Poznań, Szczecin, Rzeszów, Wrocław, Częstochowa, Białystok, Kielce, Radom, Olsztyn, Chełm, Gliwice, Koszalin, Lublin, Łomża, Sanok, Tarnów, Toruń oraz Włocławek.


Dodatkowych informacji udzielają:

Grzegorz Kosmala Artur Sikora

Biuro konkursowe BZ WBK Press Foto 2011 Dyrektor Departamentu Public Relations

Bank Zachodni WBKe-mail: biuro@bzwbkpressfoto.pl e-mail: artur.sikora@bzwbk.pl

tel: (+48) 22 210 12 80 tel: (+48) 22 586 80 05


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna