Warszawa, 5 października 2012 r. Wszystkie kielichy znów na placu Szewczyka Kilka tygodni przed otwarciem dworca kolejowego w Katowicach został zrekonstruowany ostatni z 16 kielichówPobieranie 13.08 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar13.08 Kb.


Warszawa, 5 października 2012 r.Wszystkie kielichy znów na placu Szewczyka

Kilka tygodni przed otwarciem dworca kolejowego w Katowicach został zrekonstruowany ostatni z 16 kielichów. Prace przy ich odtwarzaniu zajęły 8 miesięcy, podczas których kielichy – jeden po drugim - wracały na swoje dawne miejsce przy pl. Szewczyka. Jako pierwsze powstały 4 kielichy, tworzące dach nad nowoczesną halą pasażerską nowego dworca w Katowicach.
Prace przy rekonstrukcji kielichów poprzedziły wielomiesięczne próby i testy, których celem było jak najwierniejsze odtworzenie oryginałów. Wykorzystano bardzo rzadko spotykaną technologię polegającą na odlewaniu betonowej konstrukcji wewnątrz drewnianego szalunku, dzięki czemu powierzchnia filarów jest pokryta unikalnymi odciskami dziesiątek tysięcy drewnianych listewek. Każdy z kielichów powstał dzięki ręcznie wykonanej pracy najzdolniejszych specjalistów. Materiał tworzący kielichy dobierano podczas prób różnych mieszanek betonu i sposobów montowania szalunku.

Po raz pierwszy kielichy będą widoczne w całości, dzięki czemu brama miasta, jaką wkrótce stanie się nowy dworzec, będzie spełniała swoją rolę. Rekonstrukcja jest bardzo udana, ponieważ - podobnie jak na dawnym dworcu - eksponuje fakturę betonu na okazałych filarach. Dzięki odtworzonym kielichom, hala dworca pozostanie wizytówką Katowic przez kolejne dziesiątki lat” – powiedział Rafał Elżanowski, Dyrektor ds. Inwestycji NEINVER Polska.

Budynek dworca został już sprawdzony i odebrany przez Państwową Straż Pożarną i Sanepid. W najbliższych dniach powinno zostać wydane pozwolenie na użytkowanie obiektu przez nadzór budowlany. Wewnątrz hali trwają prace porządkowe oraz adaptacja wnętrz lokali handlowych i usługowych przez wprowadzających się do nich najemców. Odbywają się również testy wszystkich zamontowanych urządzeń i instalacji, w tym ruchomych schodów.

Po otwarciu dworca kolejowego pasażerowie będą mogli korzystać ze wszystkich usług związanych z transportem oraz licznych sklepów i lokali gastronomicznych zlokalizowanych w dworcowej hali o powierzchni 5 800 m2. Oprócz kas biletowych i poczekalni podróżni do dyspozycji będą mieli również kawiarnie i restauracje, aptekę, księgarnię, a także kioski z prasą oraz cukiernię.

Otwarcie hali obsługi pasażerów to finał pierwszego etapu inwestycji na pl. Szewczyka, realizowanej wspólnie przez NEINVER Polska i PKP S.A. Na przełomie roku zaplanowano uruchomienie podziemnego, przelotowego terminala autobusowego, na terenie którego trwają obecnie prace brukarskie przy budowie wysp autobusowych i chodników dla pasażerów. Galeria Katowicka o powierzchni 53 000 m2 z 250 sklepami i punktami usługowymi zostanie otwarta w II połowie 2013. Pasażerowie korzystający z dworca oraz klienci galerii handlowej będą mieli również do dyspozycji podziemny parking na 1200 samochodów.

***

NEINVER jest jedną z czołowych firm działających na europejskim rynku nieruchomości. Spółka jest inwestorem, deweloperem i zarządcą nieruchomości. NEINVER  posiada doświadczenie w najważniejszych sektorach branży nieruchomości, obecnie działa w sześciu krajach: w Hiszpanii, Niemczech , we Włoszech, Polsce, Francji i Portugalii.

Pod marką FACTORY, NEINVER wprowadził koncepcję centrum outlet do Hiszpanii i Polski i od lat pozostaje liderem na tych rynkach. Firma jest także drugim co do wielkości operatorem centrów outlet w Europie. W 2009 roku NEINVER skonsolidował swoje centra outlet w Portugalii, Niemczech i Włoszech, wprowadzając nową markę „The Style Outlets”.NEINVER zarządza „IRUS European Retail Property Fund”, który jest jednym z największych prywatnych paneuropejskich funduszy na rynku nieruchomości.

W Polsce NEINVER obecny jest od 2000 roku. Firma wybudowała dotychczas 158 500 mkw. powierzchni handlowej, a w portfolio nowopowstających obiektów w Polsce znajduje się około 250  000 mkw. powierzchni handlowej, biurowej i przestrzeni publicznej. W 2002 NEINVER uruchomił pierwsze w kraju centrum outlet FACTORY Warszawa Ursus. W 2009 powstała Galerii Malta - największe centrum handlowo-rozrywkowe w zachodniej Polsce - za realizację której firma otrzymała tytuł „Budowa Roku”. W 2008 NEINVER zrealizował autorską koncepcję FUTURA Park, łączącą centrum outlet z tradycyjnym parkiem handlowym we Wrocławiu. Otwierając w 2011 roku FUTURA Park Kraków, NEINVER pioniersko połączył oba koncepty sprzedażowe pod jednym dachem. Krakowski FUTURA Park to pierwszy w Polsce istniejący kompleks handlowy z certyfikatem BREEAM, potwierdzającym najwyższe standardy ekologiczne budynku.

Od 2009 roku NEINVER realizuje największy z dotychczasowych projektów – rewitalizację centrum Katowic. Inwestycja obejmuje budowę nowego dworca kolejowego oraz układu komunikacyjnego wokół, budowę Galerii Katowickiej i budynku biurowego, a także podziemnego dworca autobusowego.

Kontakt:

Patrycja Rabińska

Ciszewski MSL Financial Communications

E: patrycja.rabinska@publicrelations.plT: 533 533 869


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna