Światła nowej generacji przystosowują się do widoczności i warunków panujących na drodzePobieranie 16.75 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar16.75 Kb.


Informacja Prasowa

Styczeń 2008 r.
Światła nowej generacji przystosowują się do widoczności i warunków panujących na drodze


 • Bardzo inteligentny system świateł debiutuje w Oplu Insignia w 2008 roku

 • Dystrybucja światła w reflektorach automatycznie dostosowuje się do profilu drogi
  i szybkości

 • Reflektory AFL dostępne już w sześciu modelach Opla, w tym w Corsie

Rüsselsheim. Opel, jako pierwszy producent samochodów, w 2003 r. wprowadził światła


o dynamicznie zakrzywiającym się promieniu i 90-stopniowe doświetlanie w zakrętach
w postaci innowacyjnych reflektorów adaptacyjnych AFL w klasie samochodów średnich. W 2004 r. światła o dynamicznie zakrzywiającym się promieniu zostały zaprezentowane
w klasie kompaktowej w modelu Astra. W 2006 r. Opel jeszcze bardziej rozpowszechnił
tę podwyższającą bezpieczeństwo technologię, udostępniając ją po raz pierwszy
w segmencie kompaktów w modelach Meriva i Corsa dzięki bihalogenowym reflektorom
o dynamicznie zakrzywiającym się promieniu z funkcją doświetlania zakrętów. Opel od lat jest pionierem w dziedzinie technologii oświetlenia samochodowego i prezentuje obecnie kolejną, jeszcze bardziej inteligentną generację reflektorów – AFL.
Reflektory AFL automatycznie dostosowują strumień światła do profilu drogi
i warunków jazdy. System oferuje dziewięć funkcji i debiutuje w Oplu Insignia. Nowy model średniej wielkości Opla, którego światowa premiera będzie miała miejsce w lipcu 2008 r. podczas Salonu Samochodowego w Londynie, wyposażony jest w reflektory diodowe do jazdy dziennej, zużywające mniej energii elektrycznej (a przez to przyczyniające się do ograniczenia zużycia paliwa) niż zwykłe światła mijania. Układ nowych świateł sprawia, że trudno pomylić model Insignia z innym w ciągu dnia czy w nocy.
Maksymą specjalistów Opla ds. oświetlenia była zawsze chęć zapewnienia kierowcom jak najlepszej widoczności bez oślepiania innych kierowców.

Znaczenie dobrej widoczności w ruchu drogowym potwierdzają statystyki: choć w nocy ruch spada o około 33 procent, ryzyko śmiertelnego wypadku o zmroku czy w ciemności jest dwukrotnie wyższe niż za dnia.


Oprócz dodatkowego bezpieczeństwa reflektory AFL to także większa przyjemność
z jazdy: dzięki lepszej widoczności kierowca może podejmować lepsze decyzje dotyczące sposobu jazdy i prędkości w zakrętach. Istotnym argumentem za stosowaniem nowoczesnych reflektorów ksenonowych jest także niższe zużycie paliwa wyposażonych
w nie samochodów. Ponieważ gaz rozżarzony w żarówkach działa przy bardzo niskim napięciu, alternator nie pracuje pod takim obciążeniem jak w przypadku zwykłych reflektorów. Oszczędność wynosi około 0,06 litra na 100 km lub jeden gram CO2/km.
W porównaniu z reflektorami halogenowymi, odpowiada to oszczędności jednego litra paliwa na około 1.600 km jazdy z włączonymi światłami.
Nowa generacja reflektorów AFL: szeroka gama funkcji stosowanych w różnych warunkach

Nowy system świateł AFL, opracowany wspólnie z firmą Hella, wykorzystuje mocne reflektory biksenonowe. W konwencjonalnych reflektorach wyładowczych granica pomiędzy obszarem oświetlanym przez światła mijania a ciemnością tworzona jest przy pomocy osłony żarówki. Zamiast tego zaawansowana technologia AFL wykorzystuje cylinder o swobodnej formie, który ma kilka precyzyjnie obliczonych konturów dla różnych strumieni światła.


Liczne czujniki zainstalowane w samochodzie, mierzące prędkość, wychylenie, kąt ustawienia kierownicy oraz wykrywające opady deszczu – plus kamera wspomagająca światła drogowe – zbierają dane dotyczące profilu drogi i widoczności i przekazują je do elektronicznych układów sterujących. Oprogramowanie systemu decyduje, który z trybów oświetlenia będzie najlepszy dla obecnych warunków drogowych, a następnie wysyła odpowiednią komendę do silnika sterującego, który przestawia cylinder reflektora na wymagany kontur w ciągu ułamka sekundy.
Obrót cylindra zmienia drogę promieni świetlnych, a przez to strumień światła. Ponieważ cały model zamocowany jest na osi, może on obsługiwać również inne funkcje, jak np. światło o zakrzywionym promieniu czy doświetlenie zakrętów.

W samochodach Opla funkcje te są szczególnie wydajne, ponieważ nadwozie samochodu nie przysłania promienia światła dzięki trójwymiarowym reflektorom.


Przegląd dziewięciu funkcji oświetlenia w samochodach z kierownicą po lewej stronie:
 • Przy szybkościach poniżej 50 km/h światło miejskie zapewnia szerszy promień
  o mniejszym zasięgu. Pomaga to kierowcy dojrzeć przechodniów na skraju drogi.

 • Światła strefy pieszych przeznaczone są do użytku w obszarach, gdzie kierowca musi zachować wyjątkową ostrożność. Uaktywniają się przy szybkościach pomiędzy 5 a 30 km/h i dostosowują obszar świecenia obu reflektorów, poszerzając go o osiem procent po każdej ze stron. Funkcja ta pomaga kierowcy dojrzeć dzieci bawiące się przy drodze.

 • Światła na drogę krajową zapewniają jaśniejsze i szersze oświetlenie bocznych stref drogi niż konwencjonalne światła mijania. Uaktywniają się w zakresie prędkości 50-100 km/h.

 • Światło autostradowe tworzy przestrzeń światła, która lepiej doświetla drogę przed pojazdem i lewą stronę jezdni. Zwiększenie mocy elektrycznej z 35 do
  38 W, to także zauważalna poprawa widoczności. Światło autostradowe włącza się automatycznie powyżej 100 km/h, ale tylko gdy czujnik kąta kierownicy wskazuje, że kąt zakrętów nie odpowiada zakrętom na drodze krajowej.

 • Oświetlenie na złe warunki pogodowe włącza się podczas opadów deszczu lub śniegu, gdy czujnik deszczu rozpozna deszcz oraz po włączeniu wycieraczek. Ta funkcja oświetlenia zmienia zarówno wzorzec dystrybucji światła, jak i jego moc. Promień światła reflektorów skierowany jest bardziej w stronę boków drogi
  (w mniejszym stopniu w lewo), aby lepiej doświetlić linie na jezdni. Ponieważ moc lewego reflektora została zmniejszona z 35 do 32 W, ryzyko oślepienia kierowców nadjeżdżających z przeciwnego kierunku jest także mniejsze. Konwencjonalne reflektory często irytują kierowców jadących w drugą stronę w takich warunkach drogowych, ponieważ ich promień odbija się od mokrej nawierzchni. Aby poprawić widoczność, moc prawego reflektora wzrosła z 35 do 38 W.

 • Statyczne doświetlenie zakrętów (już w użyciu w obecnej generacji reflektorów AFL) oświetla obszar po prawej lub lewej stronie samochodu pod kątem nawet
  90 stopni, co ułatwia manewrowanie w słabo oświetlonych miejscach, jak ciemne drogi dojazdowe. Uaktywnia się przy szybkościach poniżej 40 km/h, reagując na duży kąt skręcenia kierownicy bądź włączenie kierunkowskazu.

 • Dynamicznie zakrzywiający się promień światła (już w użyciu w obecnej generacji reflektorów AFL) zapewnia lepsze oświetlenie zakrętów. Jego biksenonowe reflektory doświetlają zakręt przed pojazdem pod kątem 15° na prawo i lewo. Kąt zakrzywienia światła określany na podstawie szybkości samochodu i kąta ustawienia koła kierownicy.

 • Światła drogowe (już w użyciu w obecnej generacji reflektorów AFL) zapewniają maksymalną moc i zasięg reflektorów. Zamiast świecić asymetrycznie, oświetlają pełną szerokość drogi. Ich moc również wzrosła z 35 do 38 W.

 • Dziewiątą funkcją jest Asystent świateł drogowych, który jest innowacją w tym segmencie i oferuje istotną poprawę bezpieczeństwa jazdy nocą. Automatycznie włącza światła drogowe, zapewniając lepsze oświetlenie drogi i przez to polepszając widoczność. Kamera wykorzystywana przez system rozpoznaje reflektory lub tylne światła innych samochodów i automatycznie przełącza światła drogowe na światła mijania, aby nie oślepiać innych kierowców.


Reflektory AFL obecnej generacji: wybiera je co trzeci kierowca Signum

Ogromny potencjał rynku nowoczesnych reflektorów łatwo zauważyć na podstawie liczby zamówień na reflektory AFL obecnej generacji. W 2007 r. około 36 procent nabywców modelu Signum i 9 procent nabywców modelu Vectra w Europie wybrało „inteligentne” reflektory. Zdecydowało się na opcję AFL również 4 procent kupujących model Zafira


2 procent model Astra, 3,5% model Corsa i 2,5% nabywców modelu Meriva.


http://media.opel.com

General Motors Poland

General Motors Poland Sp. z o.o., ul. Wołoska 5, 02-675 WarszawaTel. 48-22 606 16 08 do 09, Fax 48-22 606 16 01©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna