Wybieram bez hejtu inauguracja kampanii obywatelskiej Wybory zawsze podnoszą poziom agresji – w Polsce może nawet bardziej niż w wielu innych krajach. Najgorzej jest w internecie. Jeżeli nie chcemy znikczemniećPobieranie 9.54 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar9.54 Kb.
Wybieram bez hejtu

inauguracja kampanii obywatelskiej


Wybory zawsze podnoszą poziom agresji – w Polsce może nawet bardziej niż w wielu innych krajach. Najgorzej jest w internecie. Jeżeli nie chcemy znikczemnieć, musimy przeciwstawić się tej fali podłości. „Trzeba was zamknąć w obozach”, „do gazu”, „dobrze, że zdechł” – tak polski internet pisze o zadręczonym gimnazjaliście, o uchodźcach, o konkurentach w wyborach parlamentarnych.

Przeciwnicy dobrego zwyczaju nie obrażania i nie upokarzania innych, powołują się na szczerość, autentyzm, wolność słowa. Fałszywie pojmują te wartości. Człowiek godny i rozumny potrafi szczerze, otwarcie i swobodnie wyrazić każdą opinię tak, by nie poniżać nikogo. Internet stał się jedną z powszechnie odwiedzanych form przestrzeni publicznej. Jak ulice, place i parki. Nie może pozostać strefą wyłączoną z norm moralnych i cywilizowanego obyczaju.Rozpoczynamy obywatelską akcję poprawy języka polskiego w internecie i mediach. Do udziału w niej zapraszamy dziennikarzy, ludzi kultury i nauki, polityków, media, partie polityczne, firmy, instytucje edukacyjne i kulturalne, organizacje pozarządowe.Wybieram bez hejtu – obywatelska kampania na rzecz poprawy języka i dyskusji w mediach
i w internecie, zainicjowana przez ruchy Obywateli Kultury i Obywateli Nauki oraz Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita. W ramach kampanii powstał Dekalog Dobrych Wyborów. Do podpisywania się pod nim i – co najważniejsze – do wcielania go w życie (zarówno realnym, jak i wirtualnym) zapraszamy polityków i wyborców, edukatorów, redaktorów i dziennikarzy, firmy, instytucje, organizacje pozarządowe, media, reklamodawców, ludzi kultury, nauki i wszystkich, którzy nie przyzwalają na nienawiść w przestrzeni publicznej.

Wybieram bez hejtu przygotowuje także akcję informacyjną obrazującą podłoże psychologiczne hejtu oraz jego konsekwencje dla zdrowia psychicznego ofiary i życia społecznego.

Inicjatorzy kampanie wspólnie z koalicjantami przygotowują też programy i działania na rzecz edukacji medialnej, obywatelskiej i prawnej.Inicjatorzy kampanii: Obywatele Kultury, Obywatele Nauki, Otwarta Rzeczpospolita

Koalicjanci: Amnesty International Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO), Instytut Spraw Publicznych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Narodowy Instytut Audiowizualny, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Instytut Reportażu, Centrum Cyfrowe: Projekt Polska, Krytyka Polityczna, Otwarta Akademia, teatry TR Warszawa, Nowy Teatr i Komuna// Warszawa.

Dekalog Dobrych Wyborów podpisało już ponad 100 osób ze świata nauki, kultury, mediów i sportu m.in.: Jacek Żakowski, profesor Jerzy Bralczyk, profesor Andrzej Mencwel, profesor Jan Miodek, profesor Magdalena Środa, Agnieszka Holland, Michał Rusinek, Rafał Sonik, Paweł Potoroczyn, Jacek Bromski, Tomasz Thun-Janowski, Draginja Nadażdin, Agnieszka Odorowicz, Kamil Dąbrowa, Mariusz Szczygieł, Marek Raczkowski, Grzegorz Jarzyna, Hanna Wróblewska, Maciej Englert, Michał Zadara, Jacek Poniedziałek, Michał Merczyński, Joanna Mytkowska, i wielu innych. Swoje poparcie można również wyrazić za pomocą podpisu pod Dekalogiem Dobrych Wyborów na stronie internetowej kampanii.

Więcej informacji:
www.wybierambezhejtu.pl
www.facebook.com/wybierambezhejtu
www.twitter.com/wyborybezhejtuKontakt dla mediów:
Piotr Partyka, Pracownia Szumu
piotr@pracowniaszumu.pl, 602 800 914


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna