Wykonawcy I kompozytorzyPobieranie 26.64 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar26.64 Kb.


WYKONAWCY I KOMPOZYTORZY
Agata Zubel – absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu (ukończyła kompozycję w klasie Jana Wichrowskiego oraz studia wokalne pod kierunkiem Danuty Paziuk-Zipser). Studia pogłębiała również w w Holandii oraz na licznych kursach. W 2004 roku uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej. Na co dzień wykłada we wrocławskiej Akademii Muzycznej. Jest stypendystką m.in. Ministra Kultury, Rockefeller Foundation, Ernst von Siemens Musikstiftung, Zarządu Miasta Wrocławia oraz Fundacji Edukacji Międzynarodowej. Jest członkinią Związku Kompozytorów Polskich.
Jako wokalistka brała udział w wielu prestiżowych wydarzeniach muzycznych. W jej repertuarze specjalne miejsce zajmuje muzyka najnowsza. Współtworzy z Cezarym Duchnowskim duet ElettroVoce. W ciągu kilku minionych lat, oprócz wielu prawykonań i nagrań dzieł współczesnych twórców, dała się poznać jako wykonawczyni „Chantefleurs et Chantefables” Lutosławskiego (Musica Polonica Nova), „DW9” B. Langa (Warszawska Jesień), „Luci mie traditrici” S. Sciarrino (Festiwal Nostalgia), „Gwiazdy” Z. Krauze (adaptacja elektroakustyczna Cezarego Duchnowskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu) czy też roli Fedry w operze Dobromiły Jaskot pod tym samym tytułem oraz Madeline w „Zagładzie domu Usherów” Ph. Glassa (Teatr Wielki-Opera Narodowa). Za tytułową rolę w operze „Ogród Marty” Duchnowskiego otrzymała doroczną nagrodę Orfeusz.
Zubel koncertowała wiele za granicą: we Włoszech, w Belgii, Szwajcarii, Francji, Holandii, Austrii, Portugalii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Rosji, Ukrainie, Litwie, Łotwie, Grecji, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Korei, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Współpracowała z takimi zespołami jak Klangforum Wien, musikFabrik, London Sinfonietta, Eighth Blackbird Ensemble, Seattle Chamber Players. Wśród kilkunastu publikacji fonograficznych dwie - wydane przez wytwórnie CD Accord - mają szczególny monograficzny charakter: nagrodzona Fryderykiem kompozytorska płyta „Cascando” z utworami kameralnymi oraz wokalna „Poems” z interpretacjami pieśni Coplanda, Berga i Szymańskiego.
Zubel jest laureatką licznych konkursów (w tym międzynarodowych) – zarówno wokalnych jak i kompozytorskich. W 2005r. otrzymała prestiżowy Paszport „Polityki”.

Szczegóły: www.zubel.pl.
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
W lutym 1998 roku powstał jeden z najciekawszych europejskich zespołów kameralnych: grupa absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, wybitnym skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą, powołała do życia orkiestrę, która miała być dla nich czymś więcej, niż miejscem pracy – raczej obszarem artystycznych poszukiwań i twórczego rozwoju, wspólnego kreowania sztuki najwyższej wartości. Tak narodziło się AUKSO – z greckiego: wzrastanie.

AUKSO koncertuje w kraju i za granicą (m.in. Włochy, Hiszpania, Brazylia, Niemcy, Austria, Dania, Francja, Irlandia, Szwecja, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Litwa, Brazylia, Chiny), współpracując z artystami tej miary, co Piotr Anderszewski, Rudolf Barshai, Howard Shelley, Andrzej Bauer, Jerzy Maksymiuk, Mark Minkowski, Jacek Kasprzyk, Daniele Alberti, Kaja Danczowska, Agata Szymczewska, Władysław Kłosiewicz, Janusz Olejniczak, Olga Pasiecznik czy The Hilliard Ensemble.Orkiestra zaangażowana jest również w realizację albumów z polską muzyką współczesną: zespół nagrywał utwory m.in. Grażyny Bacewicz, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara i Zbigniewa Preisnera. AUKSO nie unika także zderzeń odrębnych muzycznych języków. orkiestra koncertowała i nagrywała m.in. z Leszkiem Możdżerem, Tomaszem Stańko, Urszulą Dudziak, Michałem Urbaniakiem, Motion Trio i Voo Voo.
AUKSO uznawane jest obecnie za jedną z najznakomitszych europejskich orkiestr.

Szczegóły: www.aukso.pl.
Marek Moś - dyrygent, dyrektor artystyczny orkiestry kameralnej AUKSO od czasu jej powstania. Dyrektor artystyczny festiwalu „Letnia Filharmonia AUKSO” w Wigrach. Wybitny polski skrzypek i kameralista. Kształcił się w Bytomiu i Katowicach pod kierunkiem Kazimierza Dębickiego i Andrzeja Grabca. Założyciel i wieloletni primarius Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Z kwartetem występował na najbardziej prestiżowych festiwalach i najznakomitszych estradach świata, dokonał z nim około 30 prawykonań utworów polskich i obcych. Moś ma w swoim dorobku wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji, a także nagradzanych albumów zrealizowanych dla firm fonograficznych. Marek Moś jest również laureatem wielu nagród między innymi: Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (1979), Międzynarodowej Trybuny UNESCO w Paryżu (1984, 1988), Związku Kompozytorów Polskich (1994, 2005), Nagroda Ministra Kultury „Gloria Artist” / srebrna/ (2005), Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego (2005), Honorowego Obywatela Miasta Tychy (2009).
Obecnie, obok wielkiej aktywności koncertowej i nagraniowej, Marek Moś wykłada również w Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach.

Maciej Grzybowski (ur. w Warszawie) - pianista i kameralista. Działalność artystyczną rozpoczął w 1990. Grzybowski brał udział w licznych festiwalach (m.im „Warszawska Jesień”, Musica Polonica Nova, Forum im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Festiwal Muzyczny Polskiego Radia w Warszawie „Sacrum-Profanum”, Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, „Chopin i jego Europa” w Warszawie, Hofkonzerte im Podewil w Berlinie, International Piano Stars w Liepai, „Last Night of the Proms” „Sounds New” w Canterbury, jak również we Lwowie, w Kijowie i Odessie). Jako kameralista koncertował m.in. z Olgą Pasiecznik, Jadwigą Rappé, Jerzym Artyszem, Andrzejem Bauerem, Krzysztofem Bąkowskim, Jonathanem Del Marem, Jerzym Maksymiukiem, Ivanem Monighettim, Markiem Mosiem, Januszem Olejniczakiem, Pawłem Mykietynem, Wojciechem Rajskim, Håkanem Rosengrenem, a także Kwartetem Camerata, Kwartetem Śląskim, Royal String Quartet, Orkiestrą AUKSO, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Polską Orkiestrą Radiową). Artysta ma w dorobku nagrania radiowe oraz telewizyjne. W 2004 ukazała się jego debiutancka, autorska płyta „Dialog” z utworami Johanna Sebastiana Bacha, Albana Berga, Pawła Mykietyna, Arnolda Schönberga oraz Pawła Szymańskiego (Universal Music Polska), w 2006 wydał drugą solową płytę „Paweł Szymański – Works for Piano” z kompozycjami Szymańskiego (EMI Classics). Oba albumy nominowane były do nagrody Fryderyki.

Na rok 2015 planowane są m.in. jego debiuty w londyńskiej Wigmore Hall, w Oxfordzie, na festiwalu w Dartington oraz koncerty na festiwalu „Chopin i jego Europa”. Grzybowski był czterokrotnie nominowany do Paszportu „Polityki”.


Swoje dzieła dedykowali mu Paweł Mykietyn („Epifora”) i Paweł Szymański („Singletrack”).
Paweł Mykietyn – kompozytor i klarnecista. Studia kompozytorskie w klasie prof. Włodzimierza Kotońskiego na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie ukończył w 1996 roku.
Paweł Mykietyn jest jednym z najbardziej cenionych kompozytorów młodszego pokolenia w Polsce. Jego kompozycje były wielokrotnie nagradzane na najważniejszych konkursach kompozytorskich w Polsce i zagranicą (m.in. na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów w Paryżu oraz IV Międzynarodowej Trybunie Muzyki Elektroakustycznej w Amsterdamie). Komponuje także muzykę dla teatru (współpracując z takimi reżyserami jak Krzysztof Warlikowski czy Grzegorz Jarzyna) oraz muzykę filmową (m.in. do filmów „Solidarność, Solidarność...”, „Ono”, „33 sceny z życia” Małgorzaty Szumowskiej, „Tatarak” Andrzeja Wajdy czy „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego). Jest dwukrotnym laureatem Polskich Nagród Filmowych oraz czterokrotnym laureatem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za najlepszą muzykę.
W czerwcu 2008 roku za swoją II Symfonię otrzymał jako pierwszy Nagrodę Mediów Publicznych Opus w dziedzinie muzyki poważnej.
Michał Moc - kompozytor, akordeonista. Absolwent kompozycji w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. Ukończył również kierunek instrumentalny – grę na akordeonie. Na macierzystej uczelni w 2008 roku uzyskał tytuł doktora sztuki muzycznej, tutaj też pracuje jako adiunkt w Katedrze Kompozycji. Jest też członkiem zwyczajnym Związku Kompozytorów Polskich.
Zarówno jako kompozytor jak i instrumentalista otrzymał kilkanaście nagród i wyróżnień. W 2007 r. został objęty programem promocji młodych kompozytorów Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego. Koncertował, wykonując nierzadko także własne kompozycje z orkiestrami filharmonicznymi wielu miast Polski, a także podczas festiwali muzycznych m.in. „Poznańskiej Wiosny Muzycznej” , „Musica Polonica Nova”, „Musica Electronica Nova” we Wrocławiu i „Warszawskiej Jesieni”. Występował także m.in. w Niemczech, Danii, Japonii, Francji, Hiszpanii, na Słowacji i w Grecji. Gra na instrumencie firmy Borsini przygotowanym indywidualnie na zamówienie z funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach stypendium „Młoda Polska”.

Szczegóły: www.moc.composer.pl.
Sławomir Kupczak – absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu (studiował kompozycję w klasie Jana Wichrowskiego, kompozycję komputerową pod kierunkiem Cezarego Duchnowskiego, w ramach studiów podyplomowych również kompozycję specjalną oraz muzykę teatralną i filmową u Stanisława Krupowicza). Jest członkiem Związku Kompozytorów Polskich oraz Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Ukończył międzynarodowe kursy dla młodych kompozytorów, był stypendystą Ministra Kultury (2002/2003), Fundacji Przyjaciół Warszawskiej Jesieni, Stowarzyszenia Autorów ZAIKS (2008, 2010, 2011), Zarządu Miasta Wrocławia (2008). Laureat licznych nagród za kompozycje, w tym 4. lokaty na 53. Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu w kategorii kompozytorów młodych za utwór „Anafora” (2006).
Kompozycje Sławomira Kupczaka prezentowane były w radio oraz wykonywane na wielu koncertach i festiwalach muzyki współczesnej w kraju i za granicą (m.in. we Francji, Wlk. Brytanii, Włoszech, Niemczech, Rosji.)
W latach 2000 - 2002 był członkiem orkiestry smyczkowej Tech-no Orchestra, prowadzonej przez Roberta Kurdybachę, w latach 2002 - 2004 współpracował z wrocławskim teatrem ZAR, działającym przy Ośrodku Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. W 2008 roku wraz z Cezarym Duchnowskim i Pawłem Hendrichem założył zespół muzyki improwizowanej Phonos ek Mechanes.

Szczegóły: www.kupczak.com.pl.


sultan hagavik – duet grający na magnetofonach powstał w lipcu 2011 roku we Wrocławiu. Od tego czasu wydał albumy „8 Przepięknych Melodii”, „9 Symphonies”, „Same Przeboje”, „TDNWH” oraz wygrał nurt OFF 34. Przeglądu Piosenki Aktorskiej spektaklem "Pasja – cała ta chujowa piosenka aktorska".
sultan hagavik o sobie: „Duet gra rekord. Było Parell fondegi Jack Nicholas Laskowski i Sotomskiego W lipcu 2011, Wrocław, w bardzo trudnych warunkach, przy ustawieniu PRECISIO. Od tego czasu, spędziłem dwa i pół roku album („Osiem piękne melodie”, „dziewięć symfonii” i „g”) i zarobić 34 APAGADA Li przeglądu aktualnego Espectacle piosenki fazę „Passio - Wszystko o Parell gówno Biniimashir”.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna