Xiv międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych, jihlava 2010 Końcowy komunikat prasowyPobieranie 150.32 Kb.
Strona1/3
Data03.05.2016
Rozmiar150.32 Kb.
  1   2   3
XIV MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL FILMÓW DOKUMENTALNYCH, JIHLAVA 2010
Końcowy komunikat prasowy
31 października 2010


Festiwal był dla mnie niczym transfuzja energii.“

John Bok
To jeden z najbardziej oryginalnych festiwali, na jakich w życiu byłem.“

Thomas Elsaesser


Punktem kulminacyjnym programu większości festiwali, na których byłem, jest zawsze parę tytułów, które poruszają do głębi. Jednak podczas jihlavskiego festiwalu każda projekcja była takim punktem kulminacyjnym.“

Mike Hoolboom
W dniach 26-31 października 2010 odbywał się już XIV Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Jihlava. Organizatorem festiwalu było znów JSAF, o. s.
MFFD Jihlava to największy festiwal autorskich filmów dokumentalnych w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest to nie tylko ważne forum, na którym widzowie spotykają się z historią i współczesnością kinematografii dokumentalnej, ale również – miejsce, gdzie filmy dokumentalne można kupić. Założeniem festiwalu jest otwarty dialog między filmami a publicznością, dialog, który festiwal próbuje pobudzać również za pomocą autorskiego katalogu, festiwalowego dziennika krytyki Dok.revue oraz wyczerpujących dyskusji z twórcami po projekcjach. Już po raz czwarty w ramach festiwalu odbyło się również międzynarodowe seminarium Media i dokument, skierowane do studentów dziennikarstwa i filmoznawstwa, którzy pragną poznać specyfikę pisania o dokumencie w różnego rodzaju mediach drukowanych. W ramach bogatego programu towarzyszącego odbył się szereg koncertów, przedstawień teatralnych i spotkań autorskich. W tym roku również niektóre projekcje festiwalowe odbędą się bezpośrednio w salonach wybranych jihlavskich mieszkań w ramach drugiej edycji projektu Wasz domowy festiwal. Całoroczny dostęp do świata dokumentu zapewnia nieustannie portal www.docalliancefilms-com.

MFFD JIHLAVA 2010 W LICZBACH • podczas tegorocznego festiwalu wydano ponad 2600 karnetów, czyli o 25 procent więcej niż w 2009 roku.
 • festiwalowe projekcje obejrzało w sumie ponad 30 000 widzów, czyli w przybliżeniu o 5000 więcej niż rok temu, co było możliwe dzięki otwarciu nowej sali DKO II na ponad 300 miejsc.
 • na festiwal oraz sekcję Industry zorganizowaną przez Instytut Filmów Dokumentalnych przyjechało ponad 690 akredytowanych gości i przedstawicieli branży filmowej. I to z krajów takich jak Boliwia, Japonia, Szwecja, USA czy Kanada.
 • na festiwalu pojawiło się również 187 dziennikarzy.
 • w czwartej edycji seminarium Media i dokument wzięło udział 162 studentów.
 • z ogółem zgłoszonych ponad 2500 filmów na festiwalu pokazano 274 obrazów we wszystkich metrażach.
 • festiwalowe filmy przyjechały do Jihlavy z 52 krajów świata.
 • ponad dwadzieścia filmów miało tu swoją światową premierę, większość pozostałych po raz pierwszy obejrzała przynajmniej czeska publiczność.
 • w konkursie czeskich dokumentów Czeska radość wzięło udział 16 filmów.
 • w konkursie międzynarodowym Opus Bonum kopie kruszyło 15 obrazów.
 • podczas konkursu na najlepszy dokument Europy Środkowej i Wschodniej - Pośród mórz, zaprezentowano 18 tytułów.
 • w ramach konkursowej części sekcji Fascynacje pokazano 60 filmów krótkometrażowych.
 • w tym roku po raz pierwszy czeska telewizja publiczna transmitowała na żywo uroczyste zakończenie festiwalu.


NAGRODZONE FILMY
CZESKA RADOŚĆ (ČeskÁ radost)

Nagroda za najlepszy czeski film dokumentalny 2010
Jury nagrodziło film Ženy SHR (tłum. Kobiety zagłębia SHR, Czechy, 2010) w reżyserii Martina Duška i Ondřeja Provazníka.
Z jednej strony stoi blok spółki węglowej, z drugiej – barokowy pałac: starcie między pracą i światopoglądem dwóch kobiet, których los został naznaczony przez zagłębie węglowe i jego ewentualny rozwój.

- streszczenie za katalogiem MFFD Jihlava 2010


Jury postanowiło nagrodzić autorów filmu Ženy SHR za dogłębny wgląd w postawy i los głównych bohaterek, które zostały przeciwstawione sobie w perspektywie ważnego ogólnospołecznego problemu,“ tak członkowie jury uzasadnili swój werdykt.
Jednocześnie jury przyznało Nagrodę Specjalną dla filmu Půlnoc (tłum. Północ, Czechy 2010) w reżyserii Kláry Tasovskiej „za odkrywczy pod względem wizualnym i tematycznym esej“.
Wizualnie intrygująca analiza społecznych i psychologicznych konsekwencji światła i ciemności wkracza do świata darkerów, przypomina aspekty kryzysu energetycznego i jest dziennikiem wideo z życia reżyserki po ciemku.

- streszczenie za katalogiem MFFD Jihlava 2010


Członkowie jury:

John Bok / aktywista i publicysta (CZ)

Galina Kopaněva / krytyczka filmowa (CZ)

Jan Šípek / dokumentalista (CZ)

Franitšek Dohnal / dyrektor Najwyższej Izby Kontroli Republiki Czeskiej (CZ)

OPUS BONUM

Nagroda za najlepszy zagraniczny film dokumentalny 2010
Mike Hoolboom jako jedyny juror konkursu nagrodził film 48 (48, Portugalia 2009) w reżyserii Susany de Sousa Dias.
Przez 48 lat cichy dyktator Salazar rządził Portugalią i jej koloniami – wypowiedzi ofiar reżimu na temat lat spędzonych w więzieniu reżyserka w innowacyjny sposób łączy z fotografiami z archiwów tajnej policji PIDE.

- streszczenie za katalogiem MFFD Jihlava 2010


Juror sekcji tak uzasadnił swój wybór: „Jeden obraz poruszył mnie wizualnie głębiej niż inne. Fotografie wykorzystane w filmie pochodzą z rąk zbrodniarzy w policyjnych mundurach i znaleziono je w tajnych archiwach więziennych policji portugalskiej. Reżyserka odnalazła żyjące ofiary i poprosiła, aby podzieliły się prostymi, a jednocześnie zawiłymi opowieściami o torturach, okaleczaniu i przetrwaniu. Obrazy w filmie pokazują nam innymi słowy, jak trudno jest zachować twarz i za jaką cenę możemy teraz spoglądać w twarze takie, jak ta. Tegoroczną królową filmu zostaje portugalska reżyserka, Susana de Sousa Dias za obraz pod prostym tytułem 48.“

POŚRÓD MÓRZ (MEZI MOŘI)

Nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego z Europy Środkowej i Wschodniej 2010
Jury sekcji Między morzami nagrodziło film Autobiografia Nicolae Ceausescu (Autobiografia lui Nicolae Ceausescu, Rumunia 2010) w reżyserii Andreia Ujicy.
Kolaż z ujęć znanych-nieznanych fragmentów życia Nicolae Ceauşescu, zmontowany z tego, co zapisało się na taśmie filmowej podczas jego rządów w Rumunii, tworzy obraz, który, w odróżnieniu od osobistych doświadczeń z reżimem, zapamięta świat i większość Rumunów.

- streszczenie za katalogiem MFFD Jihlava 2010


Jury postanowiło nagrodzić ambitne dzieło o charakterze epickim. Obraz z trafnym tytułem Autobiografia Nicolae Ceauşescu składa się wyłącznie z materiałów archiwalnych. Za pomocą efektownego montażu reżyser Andrei Ujică pozwala, by oficjalna autoprezentacja rumuńskiej partii komunistycznej i jej przywódcy udokumentowała upadek własnej mocy i pustkę swej pychy. Film jest szczególnie wymowny właśnie dzięki temu, że nie zawiera komentarza słownego. Udało mu się odnaleźć doskonałą, choć kruchą równowagę między „tragizmem śmiesznego człowieka“ a arogancją przywódcy, który stopniowo traci legitymizację. Film tym samym stanowi jednoznaczną odpowiedź na apel o odkrywanie historii z pomocą obrazów,“ uznało jury sekcji.
Członkowie jury:

Thomas Elsaesser / teoretyk filmu (Holandia)

Luciano Barisone / dyrektor festiwalu Visions du Réel (Szwajcaria)

Lucia Nimcová / fotograf (Słowacja)

Guillermo Ruiz / dokumentalista i operator (Boliwia)

FASCYNACJE (FASCINACE)

Nagroda za najlepszy eksperymentalny film dokumentalny 2010
Jury nagrodziło obraz Ołowianki są przestarzałe (The Sounding Lines are Obsolete, Kanada 2009) w reżyserii Johna Price‘a.
Dokument sci-fi z ręcznie wywoływanych materiałów natury głównie rodzinnej pokazuje marzenie o wyprawie na Księżyc i zbadaniu nieskończonych pejzaży, kamera obejmuje tu niestandardowe wymiary i pyta, ile twarzy ma Księżyc.

- streszczenie za katalogiem MFFD Jihlava 2010


Jury jednogłośnie uznało za najlepszy film obraz kanadyjskiego twórcy, Johna Price’a, Ołowianki są przestarzałe. Autor poruszył jury do łez ogólną kompozycją dzieła oraz swym czułym stosunkiem do dokumentowanej rzeczywistości i własnoręcznie wywoływanego materiału. Powściągliwa forma dzieła stanowi ostry kontrast z dominującym formalnym manieryzmem pozostałych obrazów, potwierdzając tym samym regułę, iż mniej często znaczy więcej, w tym wypadku zaś - najwięcej,“ tak jury skomentowało swoją decyzję.
Członkowie jury:

Mikoláš Ježek / uczeń czwartej klasy szkoły podstawowej (CZ)

Hedvika Hansalová / montażystka (CZK)

Martin Ježek / operator projektora filmowego i eksperymentator (CZ)
NAGRODA PUBLICZNOŚCI
Nagroda publiczności (pod patronatem dyrektora generalnego Czeskiej Telewizji) została wręczona w imieniu Czeskiej Telewizji przez główną dramaturg, Alenę Müllerovą twórcom filmu Pozemšťané, koho budete volit? (Na kogo będziecie głosować, ziemianie?, Czechy 2010) Lindy Jablonskiej i organizacji Inventura.

nagroda za NAJLEPSZY CZESKI DOKUMENT DEKADY
Nagroda przyznawana jest na podstawie głosowania widzów na specjalnych stronach internetowych MFFD Jihlava, prowadzonych na portalu Czeskiej Telewizji, gdzie użytkownicy mogli od końca września aż do rozpoczęcia festiwalu oglądać i oceniać dziesięć filmów, które w ciągu ostatnich dziesięciu lat otrzymały w Jihlavie Nagrodę Publiczności.

W głosowaniu zwyciężył obraz auto*mat (Czechy 2009) w reżyserii Martina Marečka.


Różnorodny pod względem stylu film, który łączy dokument z animacją oraz ożywia chronologiczną opowieść z pomocą prowokacji. Opowiada osobiste losy reżysera-cyklisty i drogę inicjatywy Auto*Mat od poetyckich demonstracji przeciwko samochodom do konstruktywnego udziału w żywym społeczeństwie obywatelskim.

- streszczenie za katalogiem MFFD Jihlava 2009NAGRODA ZA WKŁAD W ROZWÓJ ŚWIATOWEJ KINEMATOGRAFII
Nagrodę za wkład w rozwój światowej kinematografii odebrał legendarny czeski dokumentalista, kierownik katedry dokumentu praskiej szkoły filmowej FAMU, Karel Vachek. Nagrodę wręczył mu podczas uroczystego zakończenia festiwalu dyrektor MFFD Jihlava, Marek Hovorka.

NAGRODA Respektu
Czeski tygodnik Respekt we współpracy z MFFD Jihlava nagrodził już po raz czwarty najlepszy reportaż telewizyjny i wideo minionego roku. Podczas uroczystego zakończenia festiwalu Nagrodę Respektu otrzymał reportaż wyprodukowany przez Czeską Telewizję, Zabíjení po česku (Zabijać po czesku) autorstwa Davida Vondráčka.

NAGRODA DOC ALLIANCE
Nagroda Doc Alliance przyznawana jest z inicjatywy pięciu europejskich festiwali filmów dokumentalnych (MFFD Jihlava, Visions du réel w Nyonie, CPH: DOX w Kopenhadze, DOK Leipzig, Planete Doc Review w Warszawie) jednemu z pięciu nominowanych przez te festiwale filmów. Nagroda wręczana jest co roku w ramach jednego z festiwali uczestniczących w inicjatywie. Doc Alliance dotuje swoją nagrodę kwotą 5000 euro. W tym roku Nagrodę Doc Alliance właśnie w Jihlavie otrzymał obraz Przybysze (Les arrivants, Francja 2010) w reżyserii Claudine Bories i Patrice‘a Chagnarda.

streszczenieCierpliwa obserwacja w duchu filmów Wisemana odkrywa granice życzliwej pomocy urzędników i szczerości odpowiedzi ubiegających się o azyl, których udawany brak zrozumienia to dramatyczna próba spełnienia marzenia o lepszym życiu.

- streszczenie za katalogiem MFFD Jihlava 2010


Twórcom udało się spojrzeć, co skrywa wnętrze centrum imigracyjnego w Paryżu, i nakreślić portret ludzi po obu stronach – jak przepracowanych pracowników socjalnych, tak i ubiegających się o azyl. Autorzy obrazu nawiązali ze swoimi bohaterami intymny stosunek, przez co udało im się przedstawić ich w sytuacjach trudnych, często nawet dramatycznych. Potrzeby, nadzieje i wyczerpanie imigrantów napotyka na ograniczenia pracowników socjalnych, którzy działają w ramach określonych przez prawo i biurokrację, i którzy wypalili się już pod ciężarem codziennych dramatów. Mikrokosmos paryskiego biura kieruje naszą uwagę na problem globalny i na poszczególnych przykładach pokazuje, jak ważna jest dyskusja na temat azylu,“ skomentowało jury.
Członkowie jury:

Ichiro Sueoka / reżyser filmowy (Japonia)

Brigitta Burger-Utzer / dystrybutor filmowy (Austria)

Filip Remunda / reżyser i producent (CZ)WYBRANI GOŚCIE FESTIWALU
András Szirtes

Jeden z Przezroczystych tego roku, kluczowa postać węgierskiego filmowego undergroundu. „Węgierski Jonas Mekas“ zaprezentował wybrane dzieła ze swej długiej filmografii i przywiózł do Jihlavy również działający projektor korbowy z przełomu wieków.


Ichiro Sueoka

Ważny przedstawiciel współczesnego japońskiego filmu eksperymentalnego, słynny dzięki swym pracom found-footage; w ramach festiwalu zorganizowano jego retrospektywę w sekcji Fascynacje.


Želimir Žilnik

Serbski reżyser znany z radykalnych, zaangażowanych filmów, który otrzymał Złotego Niedźwiedzia za obraz Młode lata (1969). Do Jihlavy przywiózł film Stara szkoła kapitalizmu, w którym pokazuje nasilającą się falę strajków robotniczych po wprowadzeniu kapitalizmu w Serbii.


Michael Glawogger

Gościem tegorocznej sekcji Industry był słynny austriacki filmowiec, autor znanego również u nas obrazu Śmierć człowieka pracy


Nino Kirtadze

Znana gruzińska reżyserka (również aktorka) zaprezentowała w Jihlavie poruszający obraz Coś o Gruzji, z którym autorka dostała się do prezydenta Saakaszwili w trakcie konfliktu rosyjsko-gruzińskiego latem 2008.


Gyula Nemes

Węgierski reżyser, który otrzymał nagrodę za najlepszy film dokumentalny na MFF Karlovy Vary (Lost World), przedstawił w Jihlavie w ramach światowej premiery swój obraz o nigdy nie nakręconych węgierskich filmach - Negatywna historia kina węgierskiego.


Alexandru Solomon

Rumuński reżyser, autor obrazu Kapitalizm – nasza ulepszona receptura, który stanowi ironiczny komentarz na temat tego, jak daleko zaszedł młody rumuński kapitalizm w ciągu dwudziestu lat.


Ana Vladová, Adrian Voicu

Reżyserzy rumuńskiego obrazu Metrobranding – rumuńskie obiekty pożądania, wybranego w tym roku do konkursu Pośród mórz oraz jednocześnie do Doc Alliance SelectionCZESCY GOŚCIE
Rudolf Adler; Ivo Andrle, Aerofilms; Radek Bajgar, Nova TV; Michaela Balarinová, Academia film Olomouc; Kateřina Bartošová, Jeden svět; Josef Batěk, Telepace s.r.o.; Magdalena Bažantová; Pavel Bednařík, AČFK; Libuše Bělunková, Advojka; Helena Bendová, Cinepur; Jan Bernard, FAMU; Ivan Biel; Zuzana Bielikova; Martin Blažíček; Radek Blecha; Zora Blümlová, Česká televize; John Bok, Spolek Salamoun; Vjera Borozan, Tranzit; Evženie Brabcová; Alžběta Brabencová, Czeska Telewizja; Michal Bregant, FAMU; Adam Brothánek, Adam Brothánek; Jeffrey Brown, UFO Pictures; Zora Cejnková, KMB International Films s.r.o.; Filip Cenek, Fiume; Markéta Císařová, Duracfilm; Ladislav Cmíral; Viera Čákanyová; David Čálek; Zbyněk Čech, Urząd Krajowy Kraju Wysoczyzna; David Čeněk; Jana Černík, Czech Film Center; Jan Černík, Netradiční o. s.; Jan Daňhel; Alvaro Díaz Duque, Ambasada Hiszpanii; Saša Dlouhý, freeSaM s.r.o.; Jan Dlouhý, TNT Express; František Dohnal; Tomáš Doruška, Tomáš Doruška Film s.r.o.; Jiří Drápal; Martin Dušek; Tomáš Feřtek; Richard Fiala; Martin Fiala; Kamil Fila, Aktuálně.cz; Andrea Filíčková, Czeska Telewizja; Petr Fischer, Czeska Telewizja; Jan Foukal, Produkce Třeštíková; Eva Francová; Čestmír Franěk, Czeska Telewizja; Anna Freimanová, Czeska Telewizja; Dana Fučíková, artystyczna szkoła podstawowa Jihlava; Miroslav Fuks, PSJ; Aleksandar Furtula, NCC:News&Communications Company, s.r.o.; Pavel Galík, Czeska Telewizja; Lukas Gargulak, Cinebonbon; Jan Gogola; Jozef Gréč, Mezipatra; Jana Hádková, Czeska Telewizja; Petr Hajn, "Direct Film s.r.o.; Hedvika Hansalová; Petr hátle, Sunfilms s.r.o; Miroslav Havlík, Urząd Krajowy Kraju Wysoczyzna; Jan Hladoník, Advojka; Erika Hníková; Vladimir Holeš; Bohuslava Holubova, Czeska Telewizja; Zdeněk Holý, Cinepur; Scott Hudson, Jeden svět; Jaroslav Huňáček; Vojtěch Chloupek, Czeska Telewizja; Vladimíra Chytilová, MEDIA Desk Ceská republika; Linda Jablonská, Inventura; David Jahn, Deep Side Production; Jiří Jakeš; Vanja Jambrovic; Alexandr Jančík, Přehlídka animovaného filmu (Przegląd filmów animowanych); Vít Janeček; Tomina Jeřábek, Vosto5; Martin Ježek; Mikoláš Ježek; Viola Ježková; Jan Jílek, ACFK; Vítězslav Jonáš, Senat Republiki Czeskiej; Marie Jonášová; Pavel Jurda, Artyčok, o.p.s.; Zdeněk Kadlec, Urząd Krajowy Kraju Wysoczyzna; Jan Kallista, FAMU; Vladimír Karmazín, Czeska Telewizja; Michal Kindernay; Vít Klusák, HYPERMARKETFILM; Jana Klusáková, Czeskie Radio; Václav Kodet, Urząd Krajowy Kraju Wysoczyzna; Jakub Kodet; Martin Kohout; Lukáš Kokeš; Jana Komínková, Urząd Krajowy Kraju Wysoczyzna; Barbora Konečná, TNT Express; Jiří Konečný, endorfilm s.r.o.; Galina Kopaněva, FAMU; Jana Kopecká, Czeska Telewizja; Jakub Korda, Academia film Olomouc; Josef Korvas, Městská kina Uh.Hradiště; Jiřina Kosíková, Instytut Etnologii Akademii Nauk Republiki Czeskiej; Alena Kottová; Karel Koula; Adéla Kovácsová, Węgierskie Centrum Kultury; Jiří Králík; Lucie Králová; Petr Krčál, Urząd Krajowy Kraju Wysoczyzna; Kateřina Krejčová; Milan Kruml, TV Nova; Kateřina Krusová; Hana Kulhánková, Jeden svět ; Marta Lamperová, Film Europe; Tatjana Langášková, Czeskie Centrum Wiedeń; Vladimír Lhoták, Starlite Production; Naděžda Lhotská, Czeskie Centra; Pavel Lukáš, FAMU; David Macháček, Czeska Telewizja; Barbora Majerová, TNT Express; Andrea Majstorovičová, "Czeska Telewizja;" Martin Mareček; Přemysl Martinek, Film Distribution Artcam; Ivo Mathé, AMU; Vladimír Merta; Pavlína Míčová, Astrosat; Jan Motal, Czeska Telewizja Brno; Alena Müllerová, Czeska Telewizja; Kateřina Nedvědová, Urząd Krajowy Kraju Wysoczyzna; Eva Němcová, DKO Jihlava; Richard Němec, Verbascum; Libor Němec, DKO Jihlava; Jiří Nezhyba; Jitka Nouzová; Mikuláš Novotný, Produkce Radim Procházka s.r.o. / producent wykonawczy; Nina Numankadič, Doc Alliance Films ; Barbora Ondrejčáková, FAMU, Midpoint; Alena Orgoňová, Lajky; Anna Ouřadová, JedeFrau; Vít Pancíř; Eva Pavlíková, Czeska Filmoteka Narodowa; Pech, PSJ a.s.; Marika Pecháčková, FAMU; Ivana Pechová; Radek Pirkl; Jan Piskač; Jana Plesnerová, TNT Express; Jarmila Poláková, Film & Sociologie s.r.o.; Lenka Poláková, Czeska Telewizja; JANA POLÍVKOVÁ, Czeskie Centra; Viliam Poltikovič; Viktor Portel; Martin Pošta, Fresh Film Fest; Dominika Prejdová, Artcam; Radim Procházka, Produkce Radim Procházka, s.r.o.; Lenka Procházková, DKO Jihlava; Alena Prokopová, Teatr Archa; Ondřej Provazník; Lukáš Přibyl; Eva Přibylová, Czeskie Centra; Květa Přibylová, FAMU; Jana Ptáčková; Pepe Rafaj, Jacket Bros; Josef Ráž, Videofilm 16-9; Tereza Reichová; Jan Reinisch; Martina Reková, 4PRESS, Fresh Film Fest; Filip Remunda, Hypermarket Film; Jan Rendl, FAMU – twórczość dokumentalna; Libuše Rudinská, Rudinska Film; Alice Růžičková, FAMU; Apolena Rychlíková; Martin Ryšavý; Leoš Ryška, Telepace s.r.o.; Martin Řezníček, DOCUfilm Praha; Marcel Římák; Jan V. Sacher; Barbora Sedláková; Ladislav Seidl, Urząd Krajowy Kraju Wysoczyzna; Otakáro Maria Schmidt, Producenti ČR; Karel Slach; Šárka Slezáková; Stano Slušný; Dagmar Smržová; Tereza Sochorová, Fiume; Jana Sotonová, Mafra, a.s.; Daniela Staníková, Media Desk; Karla Stojáková, Axman Production; Karel Strachota, Jeden svět na školách; Jan Šikl; Zuzana Šimůnková, Czeska Telewizja; Jiří Šindelář, Avion Film; Jan Šípek; Tomáš Škaryd, Kraj Wysoczyzna; Jarmila Šlaisová; Vratislav Šlajer, Bionaut Films; Milan Štekl, Urząd Krajowy Kraju Wysoczyzna; Ivana Šteklová, Urząd Krajowy Kraju Wysoczyzna; Petra Štovíková, Czeska Telewizja; Petra Štovíková; Martin Švoma; Klára Tasovská; Karel Thein; Jana Tomsová, Studio Fáma 92 s.r.o.; Kristýna Toupalová, FAMU; Hana Třeštíková, Produkce Třeštíková; Aleš Tříska, Cinemart, a.s.; Vladimír Turner, FAMU; Lucia Udvardyová, konvergence.info; Milan Vacek, Czeska Telewizja; Martin Vadas; Karel Vachek; Michal Valík; Jan Vávra, Advojka; Věra Vilémová, Plakát s.r.o.; Janka Vlčková; Pavlína Vogelová, Galeria Moravská w Brnie; Ivan Vojnár; Jiří Voráč, Uniwersytet Masaryka; Eva Votrubová, Academia film Olomouc 2010 - PR; Vojtěch Votýpka; Marek Vozka, Jeden svět; Helena Všetečková; Miloš Vystrčil; Jakub Wagner, Jaggerfilm; Helena Zajícová, FAMU, MIDPOINT; Kamil Zajíček, Linshu Production; Karolína Zalabáková, Czeska Telewizja; Daniela Zedníková; Vaclav Zikan; Kamila Zlatušková, Czeska Telewizja; Jakub Žídek, AFO; Radek Žižka.

ZAGRANICZNI GOŚCIE
Maciej Adamek (Polska); Beverly Andrews (Wielka Brytania); Gaby Babic, goEast - Festival of Central and Eastern European Film (Niemcy); Angelika Beckmann (Austria); Esteban Bernatas, Andoliado Producciones (Hiszpania); Christian Von Borries (Niemcy); Christian Von Borries (Niemcy); Martichka Bozhilova, AGITPROP Ltd. (Bułgaria); Roel van Broekhoven (Holandia); Laurentiu Calciu (Rumunia); Adriana Camacho; Adriana Camacho Torres, Manana Films (Meksyk); Charlie Cockey, Cinequest Film Festival (USA); Elsa Cojnby, Tempo Documentary Festival / FilmCentrum (Szwecja); Frederic Cousseau (Francja); Susana de Sousa Dias, Kintop (Portugalia); Noelle Elia, POV Magazine (Kanada); Tom Feierabend, TOM FEIERABEND (Francja); Thomas Fürhapter, sixpackfilm (Austria); Aleksandar Furtula, NCC:News&Communications Company, s.r.o. (Holandia); Biljana Garvanlieva (Niemcy); Elvira Geppert, Geppert Productions (Niemcy); Nicolas Grospierre (Francja); Dimke Haeghen, Soul Docs (Belgia); Amin Hak-Hagir (Austria); Anna Hartlaub; Lea Hartlaub, Accademy of Media Arts Cologne (Niemcy); Markku Heikkinen, Zone2 Pictures Oy (Finlandia); Andrea Hock, Autlook Filmsales (Austria); Karol Hordziej (Polska); Hajime Kawaguchi (Japonia); Andrzej Kępiński, Studio NPT (Polska); Nino Kirtadze (Gruzja); Gennady Kofman, Docudays UA, Human Rights IDFF (Ukraina); Martin Kollar (Słowacja); Lucyna Kowalska; Dariusz Kowalski, NON-FICTION Foundation (Polska); Nico Krebs (Niemcy); Matthew Lancit (Francja); William Lee (Wielka Brytania); Marine Legrand; Mercier Léonore (Francja); Truls Lie, DOX magazine (Dania); Yanghua Lim; Lawrence Loewinger, TWO POINTS (USA); Sylvain Mariette, Aye Aye VO (Francja); Legrand Marine, Aye Aye VO (Francja); Boris Mitić, Dribbling Pictures (Serbia); Brigitte Morgenthaler, Visions du réel (Szwajcaria); Janusz Mrozowski, Filmogene (Francja); Frosina Naumovska, FDU - Skopje; Gyula Nemes, Absolut Film Studio (Węgry); Andjelka Nenezic, NGO Montenegro Film Festival (Serbia); Yoko Oguchi (Japonia); Iris Olsson, DOCPOINT Helsinky Documentary Film Festival (Finlandia); Barbara Orlicz-Szczypuła, CRACOW FILM FESTIVAL (Polska); Brigid O'shea, DOK Leipzig Leipziger Dok-Filmwochen GmbH (Niemcy); Peter Osuch (Słowacja); Lucie Pascu; Milena Pekić, International Documentary Film Festival BelDocs (Serbia); Mara Pelecis (Łotwa); Vladan Petkovic, Screen International (Serbia); Camille Sauder, Aye Aye VO (Francja); Oliver Sertic, RESTART (Chorwacja); Hans-Joachim Schlegel, Mannheim-Heidelberg (Niemcy); Michał Słomka, Fundacja Tranzyt (Polska); Alexandru Solomon, Hi Film Productions (Rumunia); Javier Solórzano Casarin, Grado Cinco (Meksyk); Anna Suska, Fundacja Transmisja (Polska); Akihiro Suzuki (Japonia); Hirano Suzuko; Jiří Sýkora, Visegrad fund (Słowacja); Júlia Szederkényi (Węgry); András Szirtes (Węgry); Lucille Testard, Aye Aye VO (Francja); Alex Toedtli Mera (Meksyk); Bart van Broekhoven; Ana Vlad, Mandragora (Rumunia); Adrian Voicu (Rumunia); Ralph Wieser, Mischief Films (Austria); Ralph Wieser, Mischief Films (Austria); Lin Yang, Aye Aye VO (Francja); Želimir Žilnik, Playground produkcija (Serbia); Mike Hoolboom (Kanada); Guillermo Ruiz (Boliwia); Brigitta Burger-Utzer, Sixpack (Austria); Thomas Elsaesser (Holandia); Ichiro Sueoka, Asagaya College of Art and Design (Japonia); Luciano Barisone, VISION DU REEL Festival (Szwajcaria); Lucia Nimcová (Słowacja).
  1   2   3


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna