Zakładamy agencję informacyjną – przyłącz się jako korespondent! W skrócie: Powstaje Informacyjna Studencka Agencja (isa)Pobieranie 16.6 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar16.6 Kb.
Zakładamy agencję informacyjną – przyłącz się jako korespondent!
W skrócie:

* Powstaje Informacyjna Studencka Agencja (ISA)

* Możesz zostać korespondentem

* Twoje depesze znajdą się w serwisie agencyjnym ISA

* Dostaniesz oficjalną legitymację prasową

* Uczymy się od doświadczonych dziennikarzy z PAP, UW i Laboratorium Reportażu

* Korespondentom wydamy wszelkie zaświadczenia
Najlepsze w tym zawodzie jest to, że nigdy nie musimy dorosnąć. Zawsze będziemy młodzi” – mówi reporter i korespondent Paweł Reszka.
Korespondent to jedna z najbardziej prestiżowych profesji dziennikarskich. Mimo to nie bój się spróbować. Zacznij od swojego środowiska. Króla, premiera czy prezydenta zostaw sobie na przyszły miesiąc, kiedy już będziesz miał legitymację.
Jak zostać korespondentem?
Zdobyłeś stypendium w obcym kraju i nie bałeś się tam pojechać. Spotykasz ludzi, rozmawiasz, poznajesz otoczenie. Masz wszystko, czego trzeba, by zostać korespondentem. Sprawdź, czy to jest zajęcie dla Ciebie.
Wypracuj swoje własne metody pracy w terenie, swój indywidualny styl, którym otworzysz rozmówców i zdobędziesz informacje. Ryszard Kapuściński ujmował ludzi nieśmiałym uśmiechem, a Paweł Reszka zaprasza ich na „jednego”... Jaki będzie Twój sposób? Jako korespondent ISA będziesz mógł wyrobić go w praktyce.
ISA to pierwsza w Polsce możliwość doskonalenia warsztatu korespondenta. Pomagają nam wykładowcy z Wydziału Dziennikarstwa UW oraz wybitni dziennikarze i korespondenci PAP. Są wśród nich m.in. korespondent z Ameryki Łacińskiej, Afryki, Hiszpanii, Portugalii i Bułgarii Mirosław Ikonowicz, zastępca redaktora naczelnego PAP Wojciech Kaźmierczak oraz reporter, wykładowca i szef Laboratorium Reportażu Marek Miller. Oni podpowiedzą, jak zbierać materiał, jak pisać depesze, skąd brać tematy etc.
Wykorzystujemy internet. Dawniej agencja informacyjna potrzebowała drogiego sprzętu, dalekopisów i teleksów. Teraz, dzięki sieci, napisane przez Ciebie depesze błyskawicznie i za darmo trafią do warszawskiej centrali ISA, a stamtąd dalej w Polskę.
ISA działa zgodnie z zasadami funkcjonowania agencji informacyjnej. Depesze od korespondentów są najpierw czytane, selekcjonowane i – w razie potrzeby - redagowane przez edytorów w centrali, po czym publikujemy je w oficjalnym serwisie ISA.
Depesze zawierają informacje o ważnych lub ciekawych wydarzeniach. Dzięki nim Polacy dowiadują się, co się dzieje na świecie. W oficjalnym serwisie ISA znajdą się tylko dobre, wiarygodne i interesujące informacje.
Najbardziej interesują nas tematy:
* Lifestyle (np. nowe zwyczaje i mody)

* Wydarzenia i ruchy społeczne (np. wywiady z oburzonymi, skłotersi)

* Sprawy Polaków w Twoim kraju (organizacje, problemy, ciekawi przedstawiciele Polonii etc.)

* Nauka (wykłady, konferencje, raporty z badań etc.)

* Wydarzenia kulturalne (festiwale, wystawy, koncerty etc.)

* Ciekawostki (wszystko, co mało ważne, ale bardzo ciekawe lub zaskakujące; takie informacje to chodliwy towar)
Pamiętaj, że zawsze możesz na nas liczyć. Z centrali będziemy podsyłać Ci sugestie. Możesz też zapytać nas, czy temat, który wymyśliłeś, jest interesujący z punktu widzenia agencji, a my odpowiemy.
Kim jesteśmy?
Nazywam się Andrzej Borowiak i jestem redaktorem naczelnym ISA. W tym roku skończyłem dziennikarstwo na UW. Współpracuję z Laboratorium Reportażu i robię staż w PAP. W styczniu jadę do Chin, by – tak jak Ty – zostać korespondentem ISA. Uczymy się razem.
Ty już jesteś w terenie. My budujemy centralę w Warszawie.
Nasz serwis będzie na stronie: www.isanews.pl
Proste zasady:
1/ Kiedy w serwisie znajdą się trzy Twoje depesze (tekstowe lub fotograficzne) - wyślemy Ci pocztą legitymację korespondenta ISA.
2/ Regularnie będziemy wspólnie ze specjalistami z PAP i UW analizowali dla Was najciekawsze depesze, jakie wpłyną do centrali.
3/ Będziemy wysyłali Wam inspirujące porady od doświadczonych korespondentów, reporterów i dziennikarzy agencyjnych.
4/ Na razie ISA działa bez pieniędzy. Jeżeli będziemy dobrzy – gazety zainteresują się naszym serwisem i zechcą kupować od nas informacje.
5/ Serwis ISA będzie stale monitorowany przez dziennikarzy PAP i innych wpływowych instytucji. Najlepsi korespondenci na pewno zostaną zauważeni.
6/ W razie potrzeby wypiszemy Ci zaświadczenie, że dla nas pisałeś. Może Ci się przydać na studiach lub podczas szukania pracy.
Legitymacja korespondenta ISA pozwoli Ci wejść tam, gdzie zwykli ludzie nie mają wstępu, spotykać się z osobami, do których ciężko dotrzeć i zadawać rozmówcom pytania, które normalnie ciężko jest zadać. W wielu miejscach legitymacje dziennikarskie uprawniają też do bezpłatnego wstępu na wystawy i koncerty, do muzeów etc.

**

Podobną wiadomość otrzymali inni zagraniczni stypendyści z wielu uczelni w Polsce, wolontariusze i misjonarze na całym świecie oraz obcokrajowcy, którzy studiują polonistykę. W sumie jest nas – potencjalnych korespondentów ISA – naprawdę wielu. Wybacz mi zatem mało indywidualny styl. Poznamy się lepiej, kiedy grono korespondentów się wykrystalizuje.


W załączniku:

1/ Specyfikacja depeszy tekstowej

2/ Specyfikacja depeszy fotograficznej
Daj znać, czy jesteś zainteresowany!

Pisz na: korespondent@isanews.pl
Jeśli tak, wymyśl swoje „literki” - trzyliterowy skrót, który będzie Cię identyfikował w systemie ISA (np. moje literki to „and”).
W razie jakichkolwiek wątpliwości – pytaj!
Adresy:
Serwis internetowy ISA: www.isanews.pl

Laboratorium Reportażu: www.reporter.edu.pl

Polska Agencja Prasowa: www.pap.pl

Uniwersytet Warszawski: www.uw.edu.pl


Pozdrawiam serdecznie
Andrzej Borowiak

Redaktor naczelny

Informacyjna Studencka Agencja ISA

Warszawa, Polskaa.borowiak@isanews.pl


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna