Zaproszenie Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, Klub Sportowy azs awf kraków I Zrzeszenie Studentów Polskich zapraszają na Krakowski Festiwal Smoczych Łodzi / III międzyuczelniany Wyścig Smoczych Łodzi oraz Wielkie Regaty Ósemek naPobieranie 8.58 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar8.58 Kb.
Zaproszenie

Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa, Klub Sportowy AZS AWF Kraków i Zrzeszenie Studentów Polskich zapraszają na Krakowski Festiwal Smoczych Łodzi / III Międzyuczelniany Wyścig Smoczych Łodzi oraz Wielkie Regaty Ósemek na Wiśle, które odbędą się 5 (godz. 11.00) i 6 maja 2012 r. (godz. 10.00) na Ośrodku Sportów Wodnych przy ul. Kościuszki 38 w Krakowie.


Z kart historii smoczych łodzi

Ponad 2300 tysiące lat temu, w sercu Chin, rzeka Mi Lo stała się grobem Qu Yuana - poety i cesarskiego doradcy, który chciał poprawić los zwykłych ludzi.

Intryga cesarskiego dworu pozbawiła Qu Yuana cesarskiego zaufania i doprowadziła do wygnania go. Zrozpaczony poeta rozpoczął swoją wędrówkę po prowincjach, przelewając na papier melancholijne wiersze.

Wędrował wiele dni i nocy, aż doszedł do brzegu rzeki Mi Lo i rzucił się w jej nurt. Nie wiadomo dlaczego to zrobił. Być może nie miał siły walczyć ze smutkiem i samotnością, a może nie mógł znieść swej bezsilności wobec systemu.

Rybacy, którzy byli świadkami tego ludzkiego aktu desperacji, pospieszyli mu na ratunek. Bijąc w bębny, by odstraszyć głodne ryby i wiosłując zaciekle, próbowali uratować poetę. Na nic to się zdało. Qu Yuan utonął, a jego ciało nie zostało odnalezione. Na pamiątkę tego zdarzenia, każdego roku urządzane były wyścigi łodzi. W ten sposób narodził się sport, który podbił serca nie tylko Chińczyków, ale także ludzi innych kultur.
Wyścigi smoczych łodzi w Krakowie też mają swoją legendę

http://wyscigsmoczychlodzi.pl/legenda.aspx
Korzenie wioślarstwa

Początki wioślarstwa sięgają okresu przed naszą erą. Znajdujemy je u ludów Polinezji, w afrykańskim Nigrze, krajach arabskich, u starożytnych Rzymian, Greków, Turków.

Rozwój współczesnego wioślarstwa ma swój początek w Anglii, gdzie dobrze utrzymane rzeki i kanały umożliwiały zastosowanie transportu wiosłowego, który zdynamizował się po uregulowaniu Tamizy w pierwszej połowie XVI wieku.

Współzawodnictwo na łodziach wyścigowych zostało zapoczątkowane w 1829 roku przez studentów Cambridge i Oxfordu ścigających się na Tamizie w konkurencji ósemek. To te regaty dały początek opinii, że wioślarstwo jest sportem dżentelmenów. 


Rok 2012

Jest to impreza, która ma szansę na trwałe wpisać się w krajobraz Krakowa oraz ogólnopolski kalendarz akademickiej rywalizacji sportowej. Regaty to swoisty sposób promocji środowiska studenckiego jako wysportowanych młodych intelektualistów.

Tą niepowtarzalną formę prezentacji w tym roku doceniły: AGH, ASP, AWF, PK, UEK, UJ, UP, UP JP II, UR i będą walczyć o prymat wioślarskiej uczelni Krakowa.

W roku ubiegłym AGH było niepokonane w Wyścigu Smoczych Łodzi, a ósemka PK była najlepsza wśród ekip krakowskich w 2010 (w roku 2011 regaty się nie odbyły). W pierwszym dniu rywalizacja odbędzie się systemem pucharowym, w drugim – każdy z każdym. Czy mistrzowie zostaną zdetronizowani? Przyjdźcie, zobaczcie, bawcie się z nami. Przeżyjmy to razem!Miejsce odbywania się Regat – w pobliżu Wawelu, patronat elity naukowej Krakowa, udział studentów Uczelni krakowskich oraz zawodników wyczynowych – gwarantują niezapomniany majowy piknik pod znakiem rywalizacji sportowej, a zimna Wisła i gorąca atmosfera stworzą studencki mikroklimat Krakowa.


©absta.pl 2016
wyślij wiadomość

    Strona główna