Pobieranie 6.09 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar6.09 Kb.

2004-12-13

W trzecim dniu zawodów zawodniczka MKS Trójka postarała się o wielką niespodziankę. W finale wyścigu na dystansie 100 m st. zmiennym pokonała faworytkę Lisę Chapman i zdobyła tytuł mistrzyni Europy. W półfinałowych wyścigach widać było, że na ostatnich metrach zarówno Aleksandra Urbańczyk jak i Brytyjka Lisa Chapman nie płyną najszybciej jak mogą. Obie prowadziły i mając pewny udział w walce o medale oszczędzały siły.
W finałowej rywalizacji obie płynęły niemal równo. Po 100 metrach o 0,14 setnych szybsza była zawodniczka MKS Trójka. Znakomicie wykonany nawrot ze stylu grzbietowego na klasyczny pozwolił zwiększyć łodziance przewagę. Prowadzenia podopieczna trenera Mariusza Wędrychowicza nie oddała już do mety. Urbańczyk wynikiem 1.00,75 poprawiła swój rekord Polski. Drugą na mecie Brytyjkę Lisę Chapman wyprzedziła o 0,13 s. Brązowy medal zdobyła Niemka Teresa Rohmann – 1.01,18.

To był drugi medal wywalczony w Wiedniu przez zawodniczkę z Łodzi. W pierwszym dniu mistrzostw zdobyła srebny krążek w konkurencji 200 m st. zmiennym.

Trzy medale zdobył w wiedeńskiej Stadthalle Paweł Korzeniowski, zawodnik klubu Dwory Unia Oświęcim. Po zdobyciu brązowego krążka na 400 m st. dowolnym, w ostatnich dwóch dniach mistrzostw wypływał srebrny medal na 200 m st. motylkowym czasem 1:53,19 i brązowy w konkurencji 200 m st. dowolnym – 1.45,58. Wygrał Włoch Filippo Magnini – 1.44,57.

Szósty medal dla polskiej ekipy zdobył student warszawskiej AWF Sławomir Kuczko. Bardzo dobrze popłynął w wyścigu finałowym na dystansie 200 m st. klasycznym i czasem 2.07,61 poprawił własny rekord Polski. Złoty medal zdobył Włoch Paolo Bossini – 2.07,29.

Wczoraj mistrzami Europy zostali, kobiety: 400 m st. zmiennym – Eva Risztov (Węgry) 4.32,26, 200 m st. dowolnym – Josefin Lillhage (Szwecja) 1.55,36, 100 m st. klasycznym – Sarah Poewe (Niemcy) 1.06,50, 100 m st. motylkowym – Martina Moravcova (Słowacja) 56,89, 200 m st. grzbietowym – Louise Oernstedt (Dania) 2.06,33;

mężczyźni: 100 m st. zmiennym – Peter Mankoc (Słowenia) 53,05, 100 m st. grzbietowym – Thomas Rupprath (Niemcy) 50,73,- 50 m st. motylkowym – Mark Foster (Wlk. Brytania) 23,35, 50 m st. dowolnym – Marleen Veldhuis (Holandia) 24,34, 4x50 m st. dowolnym – Francja 1.26,24.

Aleksandra Urbańczyk zdobywając w Wiedniu złoty medal dołączyła do Alicji Pęczak, Otylii Jędrzejczak, Mariusza Siembidy i Krzysztofa Cwaliny, którzy we wcześniejszych edycjach mistrzostw Europy na krótkiej 25-metrowej pływalni stawali na najwyższym stopniu podium.

Srebrny medal w 2000 r. w hiszpańskiej Valencii w konkurencji 50 m st. klasycznym zdobyła łodzianka Agnieszka Braszkiewicz. Wychowanka Delfina 137 Łódź była jednak wówczas już zawodniczką AZS AWF Warszawa. Medale Oli Urbańczyk są pierwszymi w historii wywalczonymi przez reprezentanta łódzkiego klubu.

Najwięcej medali w Wiedniu wywalczyli pływacy z Niemiec. Zdobyli łącznie 22 medale, w tym dziewięć złotych. Polacy zajęli 12. miejsce w klasyfikacji medalowej – złoty, trzy srebrne i dwa brązowe.