Zwiastun Zamojski Kwartalnik Kulturalny 3/2012Pobieranie 7.88 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar7.88 Kb.
Zwiastun - Zamojski Kwartalnik Kulturalny 3/2012
W połowie września ukaże się nowy Zamojski Kwartalnik Kulturalny (3/2012). Znaczną jego część wypełniają teksty na temat rodu Zamoyskich i ostatniego z ordynatów. W czerwcu miała miejsce rocznica urodzin i śmierci Jana-Tomasza Zamoyskiego. Wówczas też prezentowaliśmy artykuł na tę okoliczność. Po czerwcowych obchodach spłynęło do redakcji kilka jeszcze tekstów, których nie sposób ominąć. - Są to wspomnienia o ordynacie osób, które bezpośredni zetknęły się z Nim: Haliny Matławskiej i Bogdana Szyszki.

Pierwsza z autorek, bardzo dobrze znana czytelnikom Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego miała wielki zaszczyt spotkać rodzinę Zamoyskich w Zwierzyńcu, w trudnych czasach II wojny światowej. W Kwartalniku publikujemy tekst wygłoszony w Zwierzyńcu na Zjeździe Rodziny Zamoyskich w dniu 23 czerwca 2012 roku, zatytułowany „W setną rocznicę urodzin Jana Zamoyskiego i dziesiątą rocznicę zgonu XVI Ordynata”.

Drugi artykuł jest fragmentem referatu wygłoszonego przez Bogdana Szyszkę 18 czerwca w Książnicy Zamojskiej im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu. Wybrana została najmniej opisana działalność Jana Zamoyskiego – po 1980 roku.

Współgra z tymi artykułami jeszcze jeden – rozmowa Łukasza Kota z Marią Sarnik – Konieczną. Rozmówczyni opowiada o przygotowaniach do wpisu na listę UNESCO Zamościa i w swych wypowiedziach wspomina zaangażowanie ostatniego ordynata.

Klamrą zamykającą tematykę zamojską są dociekania Bogumiły Sawy na temat kolejnej bramy Zamościa, tym razem Szczebrzeskiej. Do stałego repertuaru należy kontynuacja Słownika Ordynacji Zamojskiej, Reginy Smoter – Grzeszkiewicz.

Sporo miejsca poświęcamy teatrowi. W kolejnych numerach Kwartalnika znajdzie się zapowiadany tekst na temat Jubileuszu Waldemara Zakrzewskiego, a w bieżącym polecam omówienie tegorocznego Zamojskiego Lata Teatralnego, oczami „opatrzonego” już widza oraz młodego adepta.

W dziale Regionalna Kolekcja Czasopism prezentujemy trzy kolejne z regionu. Tym razem z terenów na zachód od Zamościa. O prezentację poprosiliśmy redakcje szczebrzeszyńskiego „Chrząszcza”, „Janowskich Korzeni” oraz biłgorajskiej „Tanwi”. - Są to cenne inicjatywy regionalistów i pasjonatów swych małych ojczyzn. Okazuje się, że pism tego typu jest sporo - W kolejnym numerze znajdą się trzy następne.

Wiele jest też w bieżącym numerze wydarzeń związanych z książką oraz omówień nowości na zamojskim rynku wydawniczym.ZKK można nabyć w Zamojskim Domu Kultury, Informacji Turystycznej w Zamościu, lub też zamówić jego prenumeratę u wydawcy. Cena egzemplarza - 13 zł. "Zamojski Kwartalnik Kulturalny", nr 3 (112) 2012, Wydawca: Zamojski Dom Kultury, Druk: Drukarnia ABACUS.

„Zamojski Kwartalnik Kulturalny", nr 3 (112) 2012, Wydawca: Zamojski Dom Kultury, Druk: Drukarnia ABACUS, ss. 126.Agnieszka Szykuła-Żygawska
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna