„ nic się nie dzieje przedwcześnie, I nic się nie dzieje za późno, I wszystko się dzieje w swym czasiePobieranie 141.29 Kb.
Strona1/6
Data07.05.2016
Rozmiar141.29 Kb.
  1   2   3   4   5   6


„... nic się nie dzieje przedwcześnie,

I nic się nie dzieje za późno,

I wszystko się dzieje w swym czasie,

Wszystko ...

Wszystkie uczucia, spotkania,

Odejścia, powroty, czyny, zamiary.

Zawsze właściwą godzinę biją Boże Zegary.”
( Roman Brandstaetter – Boże Zegary)

3 stycznia 1906 r. przyszedł na świat w Tarnowie niezwykły człowiek: poeta, filozof, biblista Roman Brandstaetter, syn Ludwika i Marii z domu Brandstaetter. Żyd z urodzenia, chrześcijanin z wewnętrznej przemiany. Był postacią dwóch kultur, dwóch religii. Po kilkuletnim pobycie w czasie wojny w Palestynie i Ziemi Świętej przyjął chrześcijaństwo. Trzy lata po wojnie wrócił do Polski i zamieszkał w Poznaniu. W roku 1957 na zaproszenie tarnowskiego teatru odwiedził rodzinne miasto. W swojej twórczości podejmował trudne wątki biblijne, historyczne i społeczne, zawsze pisane w języku polskim. Nigdy nie odrzucił korzeni, tradycji żydowskiej, z której się wywodził.

W 2006 r. przeżywaliśmy 100-lecia jego urodzin, 20-lecie śmierci we wrześniu ubiegłej jesieni, a 10 czerwca 2008 r. w naszym mieście - powrót po latach Romana Brandstaettera - wybitnego Tarnowianina. Przy zbiegu ulic Wałowej i Rybnej stanął jego pomnik. Jak przechodzień, zatrzymał się na chwilę oparty o jedną z secesyjnych kamieniczek z nieodłączną fajeczką w dłoni. Patrzy w przestrzeń czasu, historii miasta i swojej osobistej, duma nad rzeczywistością i tym, co przed nami…
Warto pochylić się nad głęboką treścią wędrówki pisarza w poszukiwaniu utraconego domu – ojczyzny, sensu życia, Boga… Zastanowić: kim ten człowiek może być dla mnie osobiście, czym mnie obdarował…
Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Tarnowie podjęło dzieło eksponowania niezwykłych postaci, aby świadectwo ich życia inspirowało, motywowało, napełniało dobrymi przykładami naszą codzienność uczniowską, nauczycielską. Jest wśród nich Roman Brandstaetter - patron tarnowskiego Gimnazjum Nr 11, jedynej szkoły w Polsce noszącej jego imię. W latach kolejnych rocznic przybliżaliśmy sylwetkę tego człowieka w szerszym kontekście społeczno-filozoficzno- biblijnym.

17 października 2006 r. w auli Jana Pawła II przy katedrze odbyło się spotkanie z o. dr Adamem Żakiem SJ - asystentem generała jezuitów w Rzymie ds. Europy Wschodniej. O. Żak wygłosił referat Chrześcijaństwo i judaizm w dialogu. Spotkanie było wpisane w obchody XXI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, organizowanego przez Klub Inteligencji Katolickiej w Tarnowie. W swoim wystąpieniu O. Żak mówił o zmianach w Kościele katolickim w relacji do Żydów i judaizmu, zawartych w soborowym i posoborowych dokumentach Kościoła. Omówił soborowy dokument Nostra aetate i niektóre wypowiedzi Jana Pawła II. Pokazał również, jak strona żydowska podjęła ów dialog omawiając żydowski dokument Dabru emed – Mówcie prawdę z września 2000 r., podpisany przez 270 uczonych żydowskich i rabinów całego świata, wzywający Żydów do zrewidowania swojego myślenia o chrześcijanach i chrześcijaństwie.

19 października 2006 r. nasza koleżanka – prezes Magdalena Urbańska była organizatorem w ramach wspomnianego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej finału międzyszkolnego konkursu recytatorskiego dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych Roman Brandstaetter – raj utracony, który odbył się w Tarnowskim Teatrze.

17 listopada 2006 r. gościem nauczycieli KSW był ks. prof. Jan Kanty Pytel z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prezes Stowarzyszenia im. R. Brandstaettera. Znany teolog zaprezentował temat Rozwój – nowe imię człowieka, podejmujący zagadnienia biblijno-religijno-literackie na kanwie rocznicy Brandstaettera.

W 2007 r. wspólnie z Urzędem Miasta Tarnowa współtworzyliśmy długofalowy miejski projekt Patron mojej szkoły patriotą – portret życiem pisany, eksponujący postacie, których imiona nosi 40 tarnowskich szkół. W tym kontekście Stowarzyszenie było organizatorem własnej Konferencji KSW Charyzmat postaci patrona szkoły i jego spuścizna w środowisku, która miała miejsce w Gródku nad Dunajcem w dniach 5-7.10.2007 r. Wziął w niej udział wiceminister edukacji Stanisław Sławiński. Uczestniczyli prezesi oddziałów i kół KSW oraz dyrektorzy szkół prowadzonych przez Stowarzyszenie w Polsce, przedstawiciele władz samorządowych (M. Tarnów, M. Nowy Sącz, gmina Tarnów) i Kuratorium Oświaty. Konferencja podjęła tematykę autorytetu patrona szkoły jako przykładu do naśladowania, wychowania patriotycznego poprzez postaci patronów szkół, wychowania elit w służbie dziedzictwa narodowego. Dotknęła zagadnienia trudnych miłości czyli szczególnego rozumienia pojęcia „patriotyzm” w literaturze. Przybliżyła dokładniej kilka sylwetek o bogatej osobowości: ks. Jan Twardowski, Janusz Korczak i Roman Brandstaetter m.in. poprzez programy wychowawcze konkretnych szkół.

W ramach XXII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej 10 października 2007 r. zaprezentowany został w Klubie Inteligencji Katolickiej wykład ks. prof. Jana Kantego Pytla „Bierz i czytaj!” Wychowawcze moce Pisma Świętego.

W tym Biuletynie, przygotowanym z okazji odsłonięcia pomnika Romana Brandstaettera w Tarnowie, pragnęliśmy zebrać działania na rzecz uczniów i nauczycieli oraz przedstawić nabrzmiałe treścią teksty osób. Ta prezentacja ma na celu popularyzację osoby - wciąż mało znanego - wybitnego Tarnowianina i jego dokonań, ukazania ponadczasowych wartości Biblii. Chcieliśmy pokazać na wybranych przykładach, jak tarnowskie szkoły włączają się w poznawanie historii polsko-żydowsko-niemieckich stosunków, zagadnienia wielokulturowości, zmiany mentalności w relacjach międzyludzkich na rzecz poszanowania osoby niezależnie od pochodzenia. Pragniemy gorąco zachęcać do zgłębiania książek Brandstaettera oraz pism o nim i jego twórczości, poszukiwania w Biblii inspiracji do lepszego życia, w tej księdze, którą Brandstaetter uważał za swoją Ojczyznę.


Stanisława Dziewa-Nowak
W JEGO ŻYŁACH PŁYNĘŁY PSALMY...

Dobiegł końca rok poświęcony w sposób szczególny życiu i twórczości Romana Brandstaettera. W ten sposób uczczono setną rocznicę urodzin wielkiego pisarza, który pozostawił po sobie przekłady biblijne z języka hebrajskiego i greckiego, bogatą twórczość poetycką, tomy esejów i rozważań, monumentalną powieść o życiu Chrystusa Jezus z Nazaretu.

R. Brandstaetter urodził się w 1906 roku w Tarnowie, w rodzinie żydowskiej o żywej wierze i głębokich tradycjach kulturalnych i literackich. W czasie II wojny światowej, Brandstaetter podczas pobytu w Palestynie przeżył przełom duchowy, „noc biblijną” – przypadkowo popatrzył na gazetową fotografię rzeźby ukrzyżowanego Jezusa i uwierzył w Niego. Było to mistyczne doświadczenie obecności Chrystusa, Boga człowieka w żywej rzeczywistości. I odtąd, od tego doświadczenia Chrystus stał się dla niego kluczem do zrozumienia Biblii, czasu i historii.

Przekłady biblijne Brandstaettera zapraszają do refleksji, do medytacji nad Słowem, które wsłowiło się w ludzkie słowa, które runęło w głąb człowieka. A jego literacka twórczość jest głęboko związana jego osobistym życiem, sam pisał, że pisarz cokolwiek pisze, zawsze pisze o sobie.

„Wciela się w rozmaite postacie biblijne, aby porozmawiać z Chrystusem. Jest wskrzeszonym Łazarzem, Szymonem Cyrenejczykiem, Weroniką. Używa ich słów, zwrotów, dopisując i dopowiadając swoje. Po co wskrzesiłeś mnie, Panie? Teraz muszę wszystko zaczynać od nowa”. W swoich modlitwach jest odważny, ale pełen pokory wobec Boga, zna swoje miejsce. Zmaga się z Bogiem, stawia pytania szukając sensu życia.Pobieranie 141.29 Kb.

  1   2   3   4   5   6
©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna