2009 – 2011 Anglia AngliaPobieranie 123.47 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar123.47 Kb.


2009 – 2011Anglia


Anglia -

największa najludniejsza część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i Kanał La Manche. Stolicą Anglii jest miasto Londyn, natomiast jej patronem –święty Jerzy.

Blekitny Meczet -

zbudowany z polecenia sułtana Ahmeda I meczet w Stambule, który jest jednym z ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. "klasycznego okresu" sztuki islamskiej w Turcji. Nazwa meczetu pochodzi nie od koloru ścian zewnętrznych samej budowli, tylko od zdobiących jej wnętrze błękitnych kafli, których użyto przy budowie dziesiątki tysięcy. Przed wejściem do świątyni należy zdjąć buty.

Campo Maior - miejscowość w Portugalii, leżąca w dystrykcie Portalegre, w regionie Alentejo w podregionie Alto Alentejo. Liczy około 8535 mieszkańców , jest ważnym centrum rolnym. Ma kompleks przemysłowy i palarnie kawy.

Campo Maior to piękne, ciche miasteczko, pachnące jasminem i pomarańczami.


Didier Drogba -

urodzony11 marca 1978 w Abidzanie – pilkarz z Wybrzeża Kości Słoniowej, napastnik, grający w londyńskim klubie Chelsea FC w Wielkiej Brytani. Didier Drogba jest dobrym i uznanym piłkarzem, który mając 18 lat zaczął grac w klubie Le Mans.

Didier Drogba urodził się w Abidżanie, skąd w wieku 5 lat pprzeprowadził się z rodzicami do Francji, gdzie rozpoczęła się jego przygoda z piłką.


Ebro

– jedna z głównych rzek Hiszpanii, przepływa przez północną część tego kraju.

Ma źródła w Górach Kantabryjskich w okolicy Fontibre, płynie w kierunku południowo-wschodnim przez Kotlinę Aragońską, dalej w postaci przełomu między Caspe i Tortosą przepływa przez nadbrzeżne Góry Katalońskie i deltą uchodzi do Morza Śródziemnego (prowincja Tarragona).

Rzeka Ebro słynie z największych okazów suma w Europie.
Flamenco – taniec hiszpański, w którym ruchy ciała i gesty wyrażają pewne stany emocjonalne tancerza lub podkreślają znaczenie słów i charakteru melodii, która im towarzyszy. Strój tancerzy to obcisłe spodnie, biała koszula, obcisła kamizelka, mała apaszka pod szyją, buty wzorowane na butach do jazdy konnej z wysokimi obcasami i charakterystyczny płaskodenny kapelusz.

Strój tancerek to przede wszystkim szeroka, kolorowa falbaniasta spódnica lub suknia falbaniasty gorset i kolorowa chusta, uzupełnieniem czasem bywa wachlarz, grzebień lub kwiat.Gökhan Ünal

- ur. 23 lipca 1982 w Ankarze, piłkarz turecki grający na pozycji napastnika. W sezonie 2003/2004 zdobył 11 bramek w drugiej lidze Turcji i awansował ze swoim zespołem do pierwszej ligi. W sezonie 2005/2006 z 25 zdobytymi golami został królem strzelców ligi, a Kayserispor zajął 5. miejsce. Latem 2006 awansował do Pucharu UEFA poprzez wygranie finału Pucharu Intertoto. W 2007 i 2008 roku ponownie był z klubem z Kayseri 5. w lidze, a w 2008 roku zdobył Puchar Turcji.Hugh Grant

brytyjski aktor, urodził się 9 września 1960 roku; sławny Londyńczyk. Grywa w golfa - a w filmach -zazwyczaj typowego Brytyjczyka. Studiował na Oxfordzie. Wystąpił w takich filmach, jak "Cztery wesela i pogrzeb" z 1994 roku oraz "Notting Hill" z 1999 roku obok Julii Roberts.

Islamreligia monoteistyczna, druga na świecie po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran.

Słowo islam w języku arabskim oznacza „poddanie się Bogu i „pokój”. Celem islamu i nauczania proroka Mahometa było połączenie wszystkich ludów arabskich w jedną wielką rodzinę muzułmańską.Wyznawcy islamu – Muzułmanie – wierzą, że wersety Koranu zostały objawione Mahometowi poprzez Archanioła Gabriela. Podstawę islamu tworzy pięć zasad i obowiązków muzułmanina: wyznanie wiary w jedynego Boga, pięciokrotna modlitwa w ciągu doby, post w miesiącu ramadan, jałmużna na rzecz ubogich i pielgrzymka do Mekki.
Jan Pawel II - Karol Józef Wojtyła, ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykaniepolski duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup krakowski, kardynał, papież (16 października 19782 kwietnia 2005), sługa Boży Kościoła katolickiego; beatyfikowany 1 maja 2011. Był pierwszym papieżem z Polski, niebędącym Włochem. Wielokrotnie sam przywoływał spełnione proroctwo Juliusza Słowackiego z wiersza „Słowiański papież”. Wybór na głowę Kościoła osoby z kraju socjalistycznego wpłynął znacząco na wydarzenia w Europie wschodniej i Azji w latach 80. XX wieku.

Kuchnia Portugalii ceni sobie owoce morza ryby. Narodową potrawą jest bacalhau (suszony i solony dorsz) przyrządzany na ponad 300 sposobów. Popularne są pieczone na grillu sardynki (sardinhas), różnego rodzaju mięsa i zupy. Do potraw dodawane są przyprawy: czosnek, pieprz czarny, curry, piri-piri (ostry sos chili), cynamon. Portugalczycy słyną ze swoich bogatych w bakalie deserów. Narodowym trunkiem jest wino porto. Jego tradycja sięga XVII w., kiedy angielscy kupcy dolali do niego brandy, aby zapobiec kwaśnieniu. Najlepsze wina pochodzą z winnic w regionach Minho, Dao Bairrada, doliny rzeki Douro, okolic Lizbony i Porto.Lajkonik - brodaty jeździec w orientalnym stroju poruszający się na sztucznym koniku przytwierdzonym do pasa, przemierza tradycyjny szlak ze Zwierzyńca na Rynek Główny w Krakowie w towarzystwie kapeli Mlaskotów oraz orszaku włóczków odzianych w stroje krakowskie i "tatarskie".Madera terytorium portugalskie. Powierzchnia wysp jest górzysta. Najwyższym szczytem jest Pico Ruivo na wyspie Madera (1861 m n.p.m.). Klimat łagodny, określany mianem "wiecznej wiosny". Średnia temperatura w styczniu wynosi ok. 16 °C, a w lipcu ok. 22 °C. Posiada bogatą roślinność podzwrotnikową. Lasy wawrzynowe zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Obszar chroniony rezerwatem zajmuje niemal 2/3 powierzchni wyspy.

Nemrut Dağı Góra Nemrut – jeden z najwyższych szczytów południowo-wschodniej Turcji. Wiele osób kojarzy Turcję z tajemniczymi posągami z góry Nemrut, które często zdobią okładki przewodników i albumów. Historia góry: lokalny król sprzed czasów rzymskich, Antiochus, wierzył, iż jest równy bogom. Aby dać wyraz temu przekonaniu, nakazał na szczycie górskim usypać sztuczny wierzchołek z kruszonej skały, o wysokości 50 metrów. U stóp tego wierzchołka natomiast postawiono dwumetrowe posągi przedstawiające go w otoczeniu bogów.

W wyniku trzęsień ziemi posągi straciły głowy, które stoją obecnie osobno na ziemi.Oxford, Uniwersytet Oksfordzki – najstarszy uniwersytet w krajach języka angielskiego, znajdujący się w Oksfordzie w środkowej Anglii. Najbardziej renomowana uczelnia w Wielkiej Brytanii, wysoko ceniona w Europie oraz na świecie. Stale zajmuje miejsce w pierwszej dziesiątce wszelkich światowych rankingów uczelni wyższych, tak w klasyfikacji ogólnej, jak i w poszczególnych dziedzinach nauki. W konkurencyjnym rankingu przygotowanym w 2006 przez chiński Instytut Szkolnictwa Wyższego Uniwersytetu Jiao Tong w Szanghaju Oksford uplasował się na 10. pozycji na świecie i 2. w Europie[2].

Porto – wino portugalskie, wytwarzane z winogron zbieranych w dolinie rzeki Douro na północy kraju. Zebrane grona są miażdżone i poddawane fermentacji do czasu, gdy poziom alkoholu osiągnie ok. 7%. Następnie dodawany jest spirytus winny, w wyniku czego powstaje wino o zawartości alkoholu ok. 20%.

Porto nie zawsze jest winem słodkim. To co łączy z sobą wszystkie rodzaje Porto to mocny aromat wanilii, dębu i korzenny posmak. Porto pije się zależnie od okazji:  • wytrawne i półsłodkie - jako aperitif

  • słodkie - jako deser w temperaturze naturalnejRafael Nadal - ur. 3 czerwca 1986, tenisista hiszpański, lider rankingu ATP Tour, uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii dyscypliny. Największe sukcesy odnosi na kortach ziemnych, a liczni eksperci skłaniają się do uznania go za najlepszego zawodnika w historii specjalizującego się w grze na tej nawierzchni. Rafael urodził się w mieście Manacor na Majorce i jest to jego obecne miejsce zamieszkania. W wolnych chwilach relaksuje się łowiąc ryby, grając w golfa i na PlayStation.Szekspir William - ur. prawdopodobnie 23 kwietnia 1564, data chrztu: 26 kwietnia 1564, w Stratford-upon-Avon, zm. 23 kwietnia 1616 tamże) – angielski poeta, dramaturg, aktor. Powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych pisarzy literatury angielskiej oraz reformatorów teatru.

Napisał około 40 sztuk, 154 sonety, a także wiele utworów innych gatunków. Mimo że cieszył się popularnością już za życia, jego sława rosła głównie po jego śmierci, dopiero wtedy został zauważony przez prominentne osobistości. Uważa się go za poetę narodowego Anglii.

Trzęsienie ziemi, które 1 listopada 1775 r. nawiedziło stolicę Portugalii, wciąż zaliczane jest do najtragiczniejszych katastrof w historii ludzkości. W wyniku niezwykle silnych wstrząsów zginęło około 60 tys. ludzi, a zniszczeniu uległo ponad 20 tys. budynków. Wstrząs nastąpił w chwili, gdy wielu mieszkańców miasta znajdowało się w kościołach, czcząc dzień Wszystkich Świętych. Tysiące ludzi zginęły pod gruzami świątyń i w czasie olbrzymich pożarów, wiele ofiar pochłonęły też sześciometrowe fale oceaniczne wzbudzone przez wstrząsy.

Union Jack – flaga Wielkiej Brytanii; niebieska z czerwonym Krzyżem św. Jerzego w białym obramowaniu, a w tle po przekątnych nakładające się na siebie krzyże: czerwony św. Patryka i biały św. Andrzeja Formalnie nazwa flagi jako flagi narodowej brzmi Union Flag czyli "Flaga Unii", zaś nazwa Union Jack ("Proporzec Unii") formalnie odnosi się do tej flagi tylko w sytuacji, gdy jest wywieszona jako proporzec na okręcie wojennym. Jednak w praktyce znacznie częściej używa się terminu Union Jack .Wawel, Zamek Królewski na Wawelu

rezydencja królewska o charakterze zabytkowym, mieszcząca się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie. Zamek był na przestrzeni wieków wielokrotnie rozbudowywany i odnawiany. Liczne pożary, grabieże i przemarsze obcych wojsk, połączone z niszczeniem rezydencji, powodowały, iż obiekt wielokrotnie odbudowywano w nowych stylach architektonicznych, oraz remontowano jego szatę zewnętrzną, a także przekształcano i zmieniano wygląd oraz wyposażenie wnętrz.

Zoo w Londynie – jest najstarszym ogrodem zoologicznym na świecie. Zostało otwarte w Londynie 27 kwietnia 1828 roku i początkowo planowano jedynie przechowywać w nim okazy do badań naukowych. Ostatecznie otwarte dla publiczności w 1847 roku. Obecnie znajduje się tam 755 gatunków zwierząt w ogólnej liczbie 15 tys. sztuk, co stanowi jeden z największych zbiorów w Wielkiej Brytanii.

Pobieranie 123.47 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna