26 konferencja Caretekers of the Enviroment 2012 miała miejsce w Holandii w Maastricht w dniach 1-7 lipcaPobieranie 7.17 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar7.17 Kb.
26 konferencja Caretekers of the Enviroment 2012 miała miejsce w Holandii w Maastricht w dniach 1-7 lipca.

Maastricht to miasto położone przy granicy Holandii z Belgią i Niemcami, zajmuje szczególne miejsce w historii Unii Europejskiej, ponieważ tutaj podpisano jedną z najważniejszych umów stanowiących podstawę UE- Traktat z roku 1992.

W tym roku uczestnikami reprezentującymi naszą szkołę były Wanda Cichoń, Małgorzata Kocot, Małgorzata Kafel oraz Dominika Martynowska , zaś opiekunami byli Antonii Salamon i Bożena Kurzeja. W konferencji uczestniczyli uczniowie z 18 krajów( łącznie około 250 osób) w tym grupy z Indonezji, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Chin, Japonii, Turcji, Szwecji, Niemiec, Szkocji. Oficjalne powitanie przez władze miasta odbyło się w poniedziałek w ratuszu. W czasie ceremonii otwarcia reprezentanci krajów trzymali flagi swoich państw.

Po oficjalnych uroczystościach i zapoznaniu się z planem rozpoczęliśmy prace w grupach, która umożliwiła nam poznanie osób z całego świata a przede wymianę poglądów i szersze spojrzenie na zagadnienia środowiska naturalnego oraz zmiany społeczne i kulturowe.

Program konferencji zawierał stałe punkty programu w tym „morning assembly” podczas którego omawiano plan dnia oraz słuchano krótkiego wykładu na temat związany ze środowiskiem.

Kolejne zajęcia odbywały się w grupach i miały na celu omówienie konkretnych zagadnień np. zagospodarowania zaniedbanych terenów poprzemysłowych, lokalnych inicjatyw powstrzymujących zmiany spowodowane globalnym ociepleniem, sposobów angażowania lokalnych społeczności do promowania zrównoważonego stylu życia. Prace zespołowe powiązane były często z pracami artystycznymi, którego rezultatami zachwycali się wszyscy uczestnicy.

Ciekawym zadaniem zespołów było stworzenie własnego mini-państwa w tym symboli ale i powitania , sposobu życia w zgodzie z naturą. Praktycznie codziennie uczestnicy konferencji ćwiczyli specjalny układ taneczny tzw. flash mob, który zatańczono ostatniego wieczoru na rynku miasta, ku zaskoczeniu i radości mieszkańców.

Najważniejszym punktem konferencji było przedstawienie projektu ,który był przez nas realizowany w ostatnich kilku miesiącach. Tematem przewodnim naszego projektu była „Zielona mapa Katowic” . Efektem pracy uczniów propagujących pozytywne zmiany stosunku do środowiska było stworzenie ‘’ Green Map of Katowice’’ miejsc których znaczenia nie doceniamy.

Jednym z miłych momentów konferencji był wieczór kulturalny podczas którego uczestnicy każdego z państw prezentowali przygotowany przez siebie program artystyczny. Oglądaliśmy tańce, akrobacje, śpiewy i improwizacje uczestników.

W środę odbyły się wycieczki do rożnych miejsc położonych niedaleko Maastricht np. Aachen w Niemczech czy Liege w Belgii. Nasza grupa uczestniczyła w wyjeździe do niemieckiego miasta Aachen. W trakcie pobytu mieliśmy spotkanie z przedstawicielami różnych organizacji pracujących dla dobra środowiska , kultury i współpracy międzynarodowej oraz zwiedziliśmy piękne zabytki miasta. Po całym dniu spędzonym w Aachen spotkaliśmy się z resztą uczestników na wzgórzu Vaals ,miejsca styku trzech państw :Niemiec ,Belgii i Holandii.

W ramach propagowania zdrowego stylu życia organizatorzy zaserwowali nam „tydzień wegetariański”. Po kilku jarzynowych dniach doczekaliśmy się w piątek - ostatnim dniu konferencji- „mięsnego barbeque” co poniektórych niezmiernie ucieszyło. Jakkolwiek soczewica, szpinak, sałata i pomidory powinny gościć w naszych menu.

Ostatni dzień był czasem podsumowań projektów i zadań wykonanych podczas całego tygodnia . Miała też miejsce wystawa plakatów każdej ze szkół przedstawiających zrealizowany projekt. Na koniec przygotowano imprezę pożegnalną.Po tygodniu zadań , wykładów i spotkań wróciliśmy szczęśliwi do domu z uczuciem ,że dużo się nauczyliśmy, spotkaliśmy ciekawych ludzi oraz z pragnieniem podzielenia się doświadczeniami wyniesionymi z konferencji jak i z marzeniami kontynuacji w przyszłym roku.

Dominika Martynowska
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna