Adam bielan mam w plecaku, nie przy sobiePobieranie 28.4 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar28.4 Kb.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ „Kwadrans po ósmej”, witam Państwa, a naszymi gośćmi są dzisiaj Andrzej Halicki, Platforma Obywatelska i Adam Bielan. Ma Pan może legitymacje eurodeputowanego przy sobie..
ADAM BIELAN Mam w plecaku, nie przy sobie.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Bo mam wrażenie, że ostatnio się o na wszyscy zabijają. Co się stało takiego. Europarlament to do tej pory było miejsce honorowej politycznej zsyłki, a teraz co? Polityczne Eldorado?
ADAM BIELAN Trzeba pamiętać, że miejsc w Europarlamencie jest mniej ż w polskim Sejmie, gdzie zasiada 460 osłów i dodatkowo mamy 100 senatorów, a w Parlamencie Europejskim od przyszłej kadencji będzie nas reprezentować tyko 50 polityków.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Ale dlaczego aż tylu kandydatów chce startować?
ADAM BIELAN Parlament Europejski ma coraz większą władzę. W tej chwili stanowimy mniej więcej 70 procent prawa, które obowiązuje w Polsce, no i oczywiście politycy z ambicjami bardzo często chca tam się znaleźć.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Niektórzy publicyści twierdzą, że najważniejsze są finanse, czy 30 tysięcy pensji.
ADAM BIELAN Dotąd pensja była dokładnie taka sama, jak pensja posłów na Sejm, a nasza reprezentacja była niezła. Mieliśmy w składzie jednego byłego premiera, kilku byłych ministrów spraw zagranicznych i większość europarlamentarzystów miała za sobą karierę w polskim parlamencie, co a tle innych krajów pozytywie nas wyróżniało, że wysłaliśmy tam osoby doświadczone, mimo pensji porównywalnej z pensją posła na Sejm. Nie sądzę więc, by zarobki były kluczowym kryterium.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Zapowiada się ostra walka?
ANDRZEJ HALICKI Oczywiście będzie to też bardzo ważny sprawdzian dla nas tutaj w kraju. Ale nie traktowałbym tych wyborów jako sondażu tego, co dzieje się w kraju.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Ja mam wrażenie, że partie właśnie tak to traktują.
ANDRZEJ HALICKI Trochę tak traktują media, bo wiadomo, że głownie interesują się tym, co dzieje się w kraju. Dla nas w Polsce potrzebna jest dobra reprezentacja w Parlamencie Europejskim, chociażby dlatego, że przed nami ważne lata: prezydencja, nowa perspektywa unijna, kwestia euro i kalendarz dojścia. Od tego, jak będziemy skuteczni i nasi reprezentacji, a ten cel, myślę, który jest celem niepodważalnym należy skuteczność.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ A nie jest tak, że wszystko jest podporządkowane interesom wewnątrz kraju? PO zaprosiła na swoje listy praktycznie ludzi od lewa do prawa. Marian Krzaklewski – zupełnie inne poglądy.
ANDRZEJ HALICKI To nie tak. Jeżeli patrzymy na Parlament Europejski zadaniowo, to tak, jak w kraju szukamy fachowców w pewnych obszarach, tak te propozycje personalne musza się uzupełniać, muszą być komplementarne. I my szukamy najlepszych fachowców z odpowiednich dziedzin. Od prawa pracy, po sprawy międzynarodowe,
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ A nie jest tak, jak pisze Jan Rokita – przecież był kiedyś Waszym liderem – że to jest taka operacja dywersyjna, ma osłabić i potencjalnych, i obecnych?
ANDRZEJ HALICKI Apeluje i do wyborców, ba się zastanowili przy skreślaniu kartki wyborczej, ale i do liderów innych ugrupowań, którzy mają wpływ jeszcze na swoje listy, by nie przenosić Wiejskiej do Brukseli. Nie twórzmy tam polskiego grajdołka, skłóconych partii i takich ideologicznych sporów, stwórzmy dobrą merytoryczną reprezentacje w Europarlamencie. To, co powiedział poseł Bielan o naszych przedstawicielach, to teraz to idealistyczny obraz. Kilku kandydatów „Samoobrony” od razu zapisało się do komisji kultury, bo tam nikogo nie widać i są wycieczki zagraniczne. Połowa polskiej delegacji w Europarlamencie w zasadzie była niewidoczna
ADAM BIELAN Jak się patrzy na listy PO, to ktoś o Was złośliwie stwierdził, że brakuje Wam już tylko Dody. Rzeczywiście PO buduje Front Jedności Narodu od Sasa do Lasa. Co łączy, jeśli chodzi o poglądy na Unie Europejską Danutę Hubner, czy Róże Hun z jednej strony, a z drugiej Mariana Krzaklewskiego? Dokładnie nic, wystarczy prześledzić przebieg kampanii prezydenckiej w 2000 roku, kiedy z jednej strony startował Marian Krzaklewski, a drugiej szef Danuty Hubner, bo ona była szefowa kancelarii prezydenta, Aleksander Kwaśniewski. Jak bardzo się ścierali właśnie jeśli chodzi o wizję wspólnej Europy. Natomiast zgadzam, się z tym, że nie powinniśmy przenosić naszych wewnętrznych sporów na forum Parlamentu Europejskiego. Przypomnę, że w kampanii w 2004 roku PiS proponowało powołanie tak zwanego „klubu polskiego”. Wtedy to zostało wyśmiane, ale na szczęście po wyborach, kiedy emocje opadły taki klub został powołany, nieformalny. I byliśmy w stanie w ciągu ostatnich 4 lat, mówię o posłach ze wszystkich delegacji, bo z europosłami z PO mi się bardzo dobrze współpracowało, podejrzewam, ze znacznie lepiej potrafiliśmy działać na rzecz polskiego interesu niż ta współpraca przebiegała w polskim parlamencie. I mam nadzieję, ze tak będzie po wyborach.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Czujecie oddech PO na plecach?
ADAM BIELAN Chcemy wygrać te wybory, nie ma co ukrywać. Jka się patrzy na sondaże , szczególnie na odpowiedzi na pytania jakie są najważniejsze problemy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, kiedy Polacy mówią, że najważniejszym problemem jest walka z bezrobociem, to widać wyraźnie, ze te wybory będą również, czy tego chcemy, czy nie, oceną działalności gabinetu Donalda Tuska. Ludzie, którzy popierają ten gabinet, którzy uważają, że pan premier Tusk, pan Cezary Grabarczyk, pani Ewa Kopacz pracują dobrze w swoich resortach z całą pewnością zagłosują na PO.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Czy będą Wasi posłowie na listach? Prezes Kaczyński mówił jeszcze niedawno, że dopuści tylko Zbigniewa Ziobrę, ze nie zmieni zdania, ale zdaje się, że PiS podjęło wczoraj jakąś decyzję w tej sprawie?
ADAM BIELAN Przedwczoraj obradował komitet polityczny i wkrótce ogłosimy decyzję. Jeszcze dzisiaj poznamy „jedynki” w najważniejszych okręgach.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ I to będą obecni posłowie? Czy Jacek Kurski spełni swoje marzenie?
ADAM BIELAN To będą kandydaci, którzy zapewniają spora popularność i nie przyniosą nam wstydu.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Kto z obecnych posłów będzie startował?
ADAM BIELAN Wkrótce wszystko się rozstrzygnie. Gdybym powiedział Pani w tej chwili, to nie przyszłaby Pani na konferencję prasową.
ANDRZEJ HALICKI Poseł Bielan dobrze zaczął, a skończył jak zwykle, czyli adresując swoje uwagi do tego, co dzieje się na naszym podwórku, czyli na Wiejskiej. Jeżeli podkreśla dobrą współpracę z takimi osobami, jak Jerzy Buzek, Jacek Saryusz-Wolski, czy Janusz Lewandowski, to świetnie. Każdy z tych przedstawicieli naszych, polskich w Parlamencie Europejskim ma ogromne doświadczenie w swojej dziedzinie. I jeszcze raz podkreślam tę wagę wybrania dobrych reprezentantów. Takich, którzy są skuteczni i mogą być skuteczni w Brukseli, znając wszystkich od komisarza po sekretarki, znają mechanizmy. Mniej funkcyjnych reprezentantów partii politycznych, więcej osób, które skierowane są na zadania, a zadaniem jest stworzyć wiarygodny obraz Polski.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Wróćmy na nasze parlamentarne podwórko. Nie wiem czy to ma związek z kampania do Europarlamentu, ale PiS codziennie chce punktować PO. Wycofujecie się Państwo z tych podejrzeń wobec ministra finansów?
ADAM BIELAN Nie, nie wycofujemy się. Złożyliśmy wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o zbadanie oświadczenia majątkowego pana ministra Rostowskiego.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Ale pan minister wydał już oświadczenie, napisał w których bankach ma kredyt, napisał tez, że czerpie dochody dodatkowe z wynajmu mieszkań w Wielkiej Brytanii.
ADAM BIELAN Problem polega na tym, że ujawnił te informacje półtora roku za późno mówimy o tym oświadczeniu, które było składane na koniec 2007 roku - i zrobił to dopiero pod wpływem mediów. Przypomnę, że ustawowo CBA jest zmuszone do badania wszystkich oświadczeń majątkowych.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Ale wielu członków PiS zrobiło dokładnie to samo. Tez nie wpisało.
ADAM BIELAN Pan poseł Cymański, bo o nim ostatnio było głośno w tym kontekście, nie ma żadnego wpływu na finanse publiczne i nie ma żadnych kontaktów z międzynarodową finansjerą, nie kontaktuje się w imieniu państwa polskiego z bankami, a robi to minister finansów, który zataił to w jakich bankach otrzymał kredyt i na jakich warunkach.

[

ANDRZEJ HALICKI Śmieszne i absurdalne zarzuty. Natomiast jeśli chodzi o sumienność wypełniania tego rodzaju deklaracji…


JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Ale jest jednak obowiązek wpisywania takich rzeczy.
ANDRZEJ HALICKI I bardzo szybko minister Rostowski to wyjaśnił.
ADAM BIELAN Półtora roku później.
ANDRZEJ HALICKI Wszystko, co było przedmiotem pytań ze strony…
ADAM BIELAN Ale to trwało półtora roku.
ANDRZEJ HALICKI Ale nie zmienia to żadnego faktu.
ADAM BIELAN Powiedział Pan, że bardzo szybko.
ANDRZEJ HALICKI Jeżeli CBA badało wcześniej , to proszę mieć pretensje do pana Mariusza Kamińskiego, skądinąd zresztą Pana dobrego znajomego.
ADAM BIELAN Pana również, zdaje się.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Czy to prawda, że PiS będzie chciało wyjaśnienia sprawy Janusza Palikota, tego umorzonego śledztwa?
ADAM BIELAN oczywiście ta sprawa powinna być wyjaśniona. Pan Janusz Palikot ma taką zasadę, ze jak cokolwiek złego się wokół jego osoby dzieje, to od razu atakuje innych, żeby odwrócić uwagę. Pan Palikot był w ostatnim czasie bardzo aktywny, najwyraźniej więc czegoś się obawia.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ To jest umorzone śledztwo, ale „Rzeczpospolita” napisała, że m według akt sprawy kampania Janusza Palikowa w 2005 roku miała być finansowana podstawione osoby, tak miał to organizować jego współpracownik. Będziecie jakoś to wyjaśniać?
ANDRZEJ HALICKI Sprawa musi mieć swój finał i jasne wyjaśnienie. Przypomnę, że rzecz dotyczy osoby mocno sfrustrowanej, która złożyła jakieś dziwne oświadczenie w tej sprawie. Nie sądzę, by było i poważne, i miało jakiekolwiek skutki dlatego, ze sprawa wydaje się – zwłaszcza występując po paru latach, dlaczego nie złożono to jasno wcześniej – wydaje mi się mocno problematyczne.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Premier mówi, że czeka na wyjaśnienia instytucji państwowych. Ale śledztwo zostało podobno umorzone ze względów formalnych, bo doszło do przedawnienia. Czy Janusz Palikot składał jakieś wyjaśnienia w partii?
ANDRZEJ HALICKI Nie mam pojęcia. To jest pytanie do pana posła Janusza Palikota, do osób, które wymieniane są w tych testach.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Zwykle, kiedy pojawiają się jakieś zarzuty, nawet na łamach prasy, to o razu wszyscy liderzy mówią o tym, że takie wyjaśnienia są potrzebne.
ANDRZEJ HALICKI Proszę wybaczyć, ale nie śledzę do głębi takich spraw. Ta wydaje mi się, szczególnie po trzech bodajże katach, dziwna.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Dziś Trybunał Konstytucyjny być może rozstrzygnie spór, który się toczy od wielu miesięcy. Chodzi o spór kompetencyjny miedzy prezydentem a premierem. Dzisiaj ma rozstrzygnąć Trybunał kto ma jeździć na szczyty Unii Europejskiej. Prezydent podkreśla, że jest najwyższym przedstawicielem RP, premier natomiast, że to rząd decyduje o stanowisku polskiej delegacji, a prezydent może zawsze uczestniczyć jako osoba towarzysząca. Czy prezydent jako osoba towarzysząca nie jest najważniejszą osobą w państwie?
ANDRZEJ HALICKI Słowa premiera wyjaśniają wysoko. Jest Konstytucja, Polska ma ustrój gabinetowo =parlamentarny i nie prezydencki, jak na razie, choc rozumiem, że za chwilę pan poseł Bielan będzie się upominał o swoje. Jeżeli rząd prowadzi politykę zagraniczną, a prowadzi, jeżeli Konstytucja daje takie uprawnienia, jednocześnie obowiązki nakłada na rząd, to mimo tego że prezydent ma tę ogromnie istotna legitymacje społeczną, bo jest wybierany w powszechnych wyborach, Polskę reprezentuje w sposób reprezentacyjny jako głowa państwa, ale jeżeli chodzi o podpisywanie umów, to jest to wyłącznie prerogatywa rządu. I jeżeli jest rozdźwięk, bo rzeczywiście takie sytuacje miały miejsce, no to ie może zagraniczna opinia publiczna, a na pewno instytucje europejskie mieć wątpliwości kto w tym, momencie jest głową delegacji. Zresztą nie mają, bo zawsze te zaproszenia przychodziły do premiera i w gruncie rzeczy obydwie strony ustalały skład tej delegacji, czyli porozumiewali się między sobą. Jest tak, że ta jasność w sensie prawnym jest, natomiast jeżeli chodzi o opinię publiczną,..
ADAM BIELAN Też uważam, że tu Konstytucja jest jasna. Po pierwsze pan prezydent jest głową państwa, jest więc najwyższym urzędnikiem państwowym. Po drugie to pan prezydent reprezentuje Polskę za granicą, nie jest więc możliwe, żeby w momencie. Kiedy jadą za granicę prezydent i premier, żeby to nie prezydent stał na czele tej delegacji. Sprawa jest dla mnie całkowicie oczywista. Proszę zwrócić uwagę jak wyglądały ostatnie szczyty Unii Europejskiej, na który byli zarówno pan premier, jak i pan prezydent. Niema nic dziwnego w tym, ze na szczyty Unii Europejskiej w momencie kohabitacji, czyli w momencie, kiedy prezydent i premier w danym kraju pochodzą z dwóch różnych obozów politycznych, jada obaj. I tak się zdarzyło w przypadku Finlandii, Litwy, Rumunii. Wiele krajów tego rodzaju praktykę stosuje myślę, ze polska delegacja byłaby wzmocniona właśnie dlatego, że na jej czele stał pan prezydent Kaczyński a zgodnie z nim współpracował pan premier Tusk. I nie szukałbym tutaj dziury. Pan poseł apelował na początku tego programu, byśmy nie przenosili konfliktów z Polski na forum europejskie, ja również zakończyć ten program tego rodzaju apelem. Niema żadnego powodu, żeby prezydent i premier toczyli żenujące spory o to, czy prezydent dostanie od pana premiera samolot, czy tez nie, czy będą dwa krzesła, ponieważ polska dyplomacja się będzie o to starała.
ANDRZEJ HALICKI Dlatego dobry jest ten akcent na tle ostatnich wyjazdów do Brukseli, bo rzeczywiście one miały taki harmonijny charakter i myślę, że ta siła głosu Polski rzeczywiście była istotna i widoczna., I dobrze, ze jednym głosem mówili obaj panowie.
ADAM BIELAN Konturujmy to, co dobre.
ANDRZEJ HALICKI Ale ten spór z jesieni trzeba rozstrzygnąć.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Dziękuję bardzo Panom za spotkanie.
: repository -> attachment
attachment -> I. miejscowośĆ/gmina: Biecz Ciężkowice Dąbrowa Tarnowska
attachment -> Filmy tvp1 3 coś (the thing) 3
attachment -> Filmy tvp1 3 nawiedzony dwóR (the haunted mansion) 3
attachment -> Jesień w tvp kultura
attachment -> SKÓRA, w ktorej żYJĘ (la piel que habito) 4 SĄdny dzień
attachment -> Idealnie nieznajomi (perfect strangers) 3 ona to oni
attachment -> Filmy tvp1 4 death becomes her 4
attachment -> UKŁad ramówkowy tvp abc (luty-marzec 2014 r.)
attachment -> Święta, Sylwester I Nowy Rok w tvp abc w świąteczne dni krainę wyobraźni tvp abc odwiedzi m in.: Jedynkowe Przedszkole, Domisie, Tata Lew, Kot Filemon I Rodzina Rabatków
attachment -> Słuchalnia – muzyczne znaki czasu Spektakl. Elektronika Toruń, 30 maja –13 grudnia 2015 Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Megafon” Kurator: Małgorzata Burzyńska Partnerzy

Pobieranie 28.4 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna