Adasaurus mongoliensis oznacza "jaszczur Ada z Mongolii". Ad to nazwa lamajskiego demonaPobieranie 4.06 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar4.06 Kb.


Adasaurus

Adazaur był szybkim, inteligentnym drapieżnikiem osiągającym 2 metry długości i 15 kg wagi. Potrafił chwytać szybko poruszające się małe ssaki i jaszczurki. Biegał na dwóch nogach, ze sztywno uniesionym dla równowagi ogonem.

Adasaurus został odnaleziony i opisany w 1983 roku przez Barsbolda na terenie dzisiejszej Mongolii. Wtedy, w Mongolii została znaleziona jego miednica, lecz kilka lat później odnaleziono ząb Adasaurus mongoliensis.

Na każdej stopie, jak na dromeozaura przystało, także i adazaur miał krótki, ostry jak brzytwa szpon w kształcie sierpa przeznaczony do rozrywania ciała mniejszej ofiary. Na jego "rękach" istniał także trzeci, mały palec służący prawdopodobnie do wydłubywania owadów ze szczelin, bądź mięsa z kości.

Większość wiadomości o adazaurze opiera się na badaniach jego zęba i miednicy, oraz na informacjach o innych dromeozaurach. Wspominając o miednicy można dodać, że ma ona nietypowy dla teropodów kształt - przypomina raczej miednicę ptaka bądź dinozaura podobnego do Heterodontosaurus. Wnioskując z tego znaleziska można mieć dwie propozycje dlaczego taka była miednica adazaura: otóż albo był to mięsożerca o budowie kostnej jarosza, bądź był to teropod, u którego zaczęły się pojawiać ptasie oznaki i z którego ptaki się wyewoluowały. Jeśli chodzi o pokrewieństwa, należy zaznaczyć, że Adasaurus był dalszym krewnym Achillobator.

Adasaurus mongoliensis oznacza "jaszczur Ada z Mongolii". Ad to nazwa lamajskiego demona.Pobieranie 4.06 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna