Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości nowa jakość w kreowaniu przedsiębiorczości Akademickie Inkubatory PrzedsiębiorczościPobieranie 16.11 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar16.11 Kb.

Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

nowa jakość w kreowaniu przedsiębiorczościAkademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Al. Jerozolimskie 53

00-697 Warszawa

Tel. (22) 356 21 11, Fax. (22) 356 21 10biuro@inkubatory.pl, www.inkubatory.pl


AIP to największa sieć akademickich inkubatorów przedsiębiorczości w Europie, świadczących usługi proinnowacyjne. Zbudowanie takiej sieci to praca kilkudziesięciu osób podążających za jasnym przesłaniem i ideą – „zmieniać przedsiębiorcze oblicze naszego kraju, dać szansę młodym oraz kreować przedsiębiorczość jako narodową cechę Polaków”. AIP zostały odznaczone przez Ministra Gospodarki za najlepszą inicjatywę promującą przedsiębiorczość w Polsce.
Historia sieci Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości


  • Pierwsza w Europie sieć 25 Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości na uczelniach całej Polski zlokalizowanych na obszarach o wysokim potencjale rozwoju, zarządzanych przez fundację AIP funkcjonuje dwa i pół roku

  • AIP wypuściły dotychczas ponad 500 firm działających w 25 inkubatorach w całym kraju

  • AIP wypracowały wysoką jakość usług proinnowacyjnych - w kwietniu 2007 roku jako pierwsza organizacja tego typu, AIP pozytywnie przeszły audyt jakości i otrzymały certyfikat jakości ISO 9001:2000 oraz zostały rekomendowane do Krajowej Sieci Innowacji, świadczących usługi proinnowacyjne dla MSP

  • AIP wypracowały jedyny w Polsce model preinkubacji - najskuteczniejszy sposób wynajdywania i sprawdzania pomysłów innowacyjnych (możliwość prowadzenia firmy na zasadzie pionu inkubatora, bez zakładania własnej działalności gospodarczej)

  • AIP działając pod skrzydłami największej organizacji przedsiębiorców Business Centre Club wypracowały wspólnie z BCC model kojarzenia partnerów, pozyskiwania zleceń dla firm AIP, komercjalizacji projektów innowacyjnych

  • AIP wypracowały skuteczny sposób współpracy z Funduszami Kapitałowymi, przekazując ponad 20 innowacyjnych na skalę nawet światową pomysłów inwestorom

  • Przy AIP działa Ośrodek Innowacji pod przewodnictwem prof. Jana Antoszkiewicza

  • Mecenasem AIP jest Euro Bank SA.

Ten wysiłek doprowadził do funkcjonowania na najlepszych uczelniach całej Polski 23 inkubatorów pod skrzydłami fundacji AIP w formie pomieszczeń na uczelniach i wypracowania całego pakietu innowacyjnych usług dla osób chcących skorzystać z usług inkubatora od rozliczania księgowego i finansowego każdej firmy poprzez pisanie umów i udzielania porad prawnych, aż do świadczenia usług o wysokim potencjale rynkowo-technologicznym, przyznawania dotacji i pożyczek.
Wizja rozwoju Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości
Chcemy rozwijać Innowacyjną Gospodarkę w Polsce, działalność AIP i dalej wprowadzać Polaków na przedsiębiorcze tory.
Uważamy, że skala inicjatywy, zaangażowani najlepsi młodzi eksperci, jak również doświadczeni fachowcy z dziedziny przedsiębiorczości i innowacji zasiadający w Radzie Fundacji AIP i nasze efekty uprawniają nas do tego.
Warto zaznaczyć, że zainwestowane środki tzn. ok. 1,5 mln zostały wypracowane przez nas i nie otrzymaliśmy ich w formie żadnej dotacji czy wsparcia rządowego. Dotychczasowe wsparcie Ministerstwa Gospodarki i PARP dla Fundacji AIP wyniosło ok. 60.000 zł co stanowi 4 % całości pozyskanych środków.
Pomimo wielu zapewnień od ponad 2 lat nie udało się uzyskać większego wsparcia. Ale też warto zaznaczyć, że nie zabiegaliśmy o nie. Ponieważ uważamy, że musieliśmy wystartować sami i pokazać skuteczność naszej inicjatywy, aby liczyć na zaangażowanie rządowe (najważniejsze zaangażowanie w kraju).
Dotychczasowe środki przeznaczane na utrzymanie sieci AIP pochodziły z projektów marketingowych realizowanych dla naszych partnerów, projektów biznesowych oraz ze współpracy przykładowo z Urzędami Pracy, w ramach której organizowaliśmy szkolenia przygotowawcze do otrzymania dotacji przez młodych przedsiębiorców.
Chcemy, aby praktycznie każda osoba w kraju spróbowała chociaż raz przetestować swój pomysł biznesowy:

  • najlepsi, najbardziej innowacyjni trafialiby do kolejnych etapów inkubacji, otrzymując tam usługi o najwyższym potencjale rynkowo-technologicznym,

  • ci, którym się nie udało byliby kierowani do pracy etatowej jako osoby z doświadczeniem.

Najlepsi, najbardziej innowacyjni tworzyliby nową siłę napędową polskiej gospodarki tworząc innowacyjne przedsięwzięcia biznesowe oparte na nowych technologiach przyczyniające się do rozwoju gospodarczego naszego kraju, ale również będące wizytówką naszego kraju na arenie międzynarodowej.

Pobieranie 16.11 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna