Aleksander szczygło czekam cały czas na te odpowiedziPobieranie 23.11 Kb.
Data05.05.2016
Rozmiar23.11 Kb.
MACIEJ ZDZIARSKI „Kwadrans po ósmej”, witam Państwa. W poniedziałkowy poranek naszym gościem jest szef Biura bezpieczeństwa Narodowego, Aleksander Szczygło. Zacznijmy od aresztowania Shaha Abdula Aziza . Ten były parlamentarzysta pakistański został aresztowany, jest podejrzany, że, zlecił zabójstwo polskiego inżyniera Piotra Stańczaka, że podjął decyzję o jego śmierci. Czy ta informacja wnosi coś nowego do Pańskiej oceny działań rządu w sprawie uwolnienia Piotra Stańczaka?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Ten były parlamentarzysta został aresztowany przez Pakistańczyków w Pakistanie, w związku z czym do końca nie wiemy jakie były powody tego aresztowania. On przewija się w informacjach, w których mówi się o tym, że chciał pośredniczyć, czy pośredniczył w uwolnieniu Piotra Stańczaka.
MACIEJ ZDZIARSKI W Pana raporcie przygotowanym na początku czerwca raporcie BBN pojawiły się pytania czy polski rząd podjął kontakt z Shahem Abdulem Awizem, pytania w formie zarzutu, że mógł je podjąć , a tego nie zrobił. Pan podtrzymuje ten zarzut?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Podtrzymuję przede wszystkim to, co powinno być głównym celem aktywności polskiego rządu? Żeby uwolnić porwanego Polaka. Reszta jest tylko środkami dochodzenia do tego celu. I jeżeli okazałoby się, że kontakt z tym były parlamentarzystą pakistańskim dawał szansę na zrealizowania tego celu, to należało to podjąć.
MACIEJ ZDZIARSKI Ten kontakt został podjęty? Z Pana wiedzy wynika, że rząd polski rozmawiał z Shahem Abdulem Azizem?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Zostańmy przy tych pytaniach. One są publiczne skierowane. Czekam na odpowiedź na strony rządu, MSZ.
MACIEJ ZDZIARSKI Pan pyta tak: jeżeli Shah Abdul Aziz podejmował jakieś działania, to czy prawdą jest, że polskie służby i dyplomaci nie nawiązali z nim kontaktu? Usłyszał Pan odpowiedź na to pytanie?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Czekam cały czas na te odpowiedzi.
MACIEJ ZDZIARSKI Ale co aresztowanie Shaha Abdula Aziza wnosi nowego do sprawy? Czy dzisiaj postawiłby Pan taką tezę, że być może rozmowy z tym byłym parlamentarzystą mogły być kluczowe dla uwolnieni Piotra Stańczaka?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Tego nie wiemy i dlatego są te pytania. W raporcie MSZ, na który odpowiedzieliśmy swoim raportem jest taka ogólna przesłanka, że wszystko to, c było do zrobienia, zostało zrobione. Naszym zdaniem nie wszystko i czekamy na odpowiedzi.
MACIEJ ZDZIARSKI Pan został dość poważnie za ten raport skrytykowany, że obciąża Pan politycznie Radosława Sikorskiego za śmierć Piotra Stańczaka. Podtrzymuje Pan ten dość mocny zarzut, jaki pojawił się konkluzji Pańskiego raportu?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Tak, wszystko to, co jest w tym raporcie podtrzymuję. Kiedy on został opublikowany oskarżano mnie o to, że wykorzystuję to do kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Kampania się skończyła, wybory się odbyły, było to 7 czerwca, dzisiaj mamy 27 lipca, czyli miesiąc i 3 tygodnie , i ciągle nie a odpowiedzi na te pytania. W związku z czym nie można wszystkiego przykrywać, własnej nieudolności, braku kompetencji nie można przykrywać agresywnymi nie merytorycznymi atakami ad personam w stosunku do osób, które zadają niewygodne pytania.
MACIEJ ZDZIARSKI Co dzisiaj powinien zrobić polski rząd we kontekście informacji o aresztowaniu Shaha Abdula Aziza? Próbować ekstradycji, co chyba jest bardzo trudne, czy domagać się przesłuchania tego byłego polityka przez polskich prokuratorów?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Polscy prokuratorzy prowadza postępowanie w tej spawie.
MACIEJ ZDZIARSKI I chcą przesłuchać...
ALEKSANDER SZCZYGŁO Tego nie wiem. Myślę, że to pytanie pow3nno być skierowane do przedstawiciela ministerstwa sprawiedliwości.
MACIEJ ZDZIARSKI To teraz o Panu prezydencie. Czy prezydent Kaczyński jest zbyt szczery z zbyt prostolinijny?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Prezydent jest szczery i prostolinijny.
MACIEJ ZDZIARSKI Czyli to prawa?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Prawda.
MACIEJ ZDZIARSKI Tak powiedział Piotr Kownacki...
ALEKSANDER SZCZYGŁO To nie jest zarzut.
MACIEJ ZDZIARSKI ...w wywiadzie, którego udzielił „Dziennikowi”, ale powiedział też, że prezydent działa bez żadnego planu. To prawda?
ALEKSANDER SZCZYGŁO I to jest nieprawda. Trzeba przyjąć analizę ostatnich kilkunastu miesięcy, w niektórych przypadkach całej dotychczasowej kadencji. Jeżeli w ciągu8 ostatnich kilkunastu miesięcy prezydent odbył blisko 40 wizyt krajowych, 29, czy 28 zagranicznych, przyjął kilkanaście głów państw...
MACIEJ ZDZIARSKI To znaczy, że ma plan?
ALEKSANDER SZCZYGŁO ... czy powołał kilka tysięcy sędziów, nadał odznaczenia. To wszystko planowania.
MACIEJ ZDZIARSKI Piotr Kownacki mówi w wywiadzie, że „ nie tylko, że nie ma żadnego planu, ale uważam, że rezydent powinien mieć ustalony kalendarz zajęć i tego się trzymać”. Jak ocenia Pan te wypowiedzi ministra Kownackiego?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Byłem zdziwiony i na tym przestanę.
MACIEJ ZDZIARSKI A spróbujmy krok dalej: co oznacz taka sytuacja, że szef kancelarii prezydenta mówi takie rzeczy o głowie państwa?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Na pewno nie jest to często spotykana sytuacja. A Piotr Kownacki to jest ciągle szef kancelarii prezydenta, czy były szef kancelarii?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Pan minister Piotr Kownacki jest szefem kancelarii prezydenta, jest na urlopie. Urlop w okresie letnim nie jest niczym nadzwyczajnym. Zastępuje o na tym stanowisku w czasie urlopu pan minister Władysław Stasiak, który jest zastępcą szefa kancelarii.
MACIEJ ZDZIARSKI Kiedy minister Kownacki wraca z urlopu?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Jeżeli dobrze pamiętam chyba w ciągu dwóch tygodni.
MACIEJ ZDZIARSKI I co, wypoczęty przystąpi do nowych zdań?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Jest tak, że pan minister Kownacki jest na urlopie i pozwólmy mu wypocząć.
MACIEJ ZDZIARSKI Ale każdy urlop kiedyś się koczy. Są nowe zdania. I Piotr Kownacki zasiądzie za biurkiem.
ALEKSANDER SZCZYGŁO Są urlopy bezpłatne, które trwają dłużej. W tym przypadku mamy do czynienia z urlopem płatnym, czyli tym, który przysługuje każdemu pracownikowi.
MACIEJ ZDZIARSKI Mówi się, że to biurko już jest przygotowane dla Pana Będzie Pan nowym szefem kancelarii prezydenta?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Jest mi niezręcznie odnosić się do takich medialnych pogłosek dlatego, że po pierwsze dotyczą mnie, a po drugie, biurko szefa kancelarii jest zajęte, zajmuje je pan minister Piotr Kownacki.
MACIEJ ZDZIARSKI A gdyby pan prezydent powiedział: „Olku, chcę byś był szefem mojej kancelarii”?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Ja już byłe szefem kancelarii i w związku z tym to nie jest nic nowego, ale zostawmy to dlatego, że naprawdę jest niezwykle niezręcznie wypowiadać się na swój temat, niech to robią inni.
MACIEJ ZDZIARSKI Ile lat Pan zna Piotra Kownackiego?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Poznaliśmy się w marcu 1992 roku. On był Wedy wiceprezesem NIK, a ja w tedy zaczynałam pracę NIK. Spodziewał się Pan tego, że może dojść do, udzielenia takiego wywiadu przez urzędującego szefa kancelarii?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Powtórzę raz jeszcze: byłem zdziwiony treścią tego wywiadu.
MACIEJ ZDZIARSKI To teraz o ministrze Bogdanie Klichu: według „Dziennika” minister ma nowego doradcę do spraw wizerunku . jest im wiceszef BCC pan Arkadiusz Protas. Czym ministrowi Klichowi przyda się taki doradca?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Przede wszytki jest tak, że jeżeli minister Klich tnie wydatki w budżecie MON, to nie może z drugiej strony zatrudniać osoby, które będą bały o to czy jest dobrze przypudrowany. To są rzeczy, których nie wolno robić. Jeżeli w tym roku budżet MON został obcięty – wliczam w to również zobowiązania ubiegłoroczne – o ponad 5 miliardów złotych, czyli dwadzieścia kilka procent całego budżetu, to, nie można pozwalać sobie na tego rodzaju działania. To ty7le, co mam do powiedzenia w tej sprawie.
MACIEJ ZDZIARSKI Dzisiaj wicepremier Pawlak mówi w „Newsweeku” o kulisach rozstania z resortem wiceministra z PSL , Zenona Kosiniaka-Kamysza i mówi, że to była decyzja ministra Klicha., a wiceminister wykonywał trudna prace redukując zamówienia w przemyśle obronnym, jeśli jego praca jest niedoceniana, to nie ma powodu, by wykonywał ją dalej. Cos niedobrego dzieje się w koalicji, jeśli chodzi o koncepcje prowadzenia MON?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Ten przykład pana ministra Kosiniaka-Kamysza pokazuje, że coś niedobrego dzieje się w MON.
MACIEJ ZDZIARSKI Są powody, by się niepokoić o stan polskiego wojska?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Myślę, że są powody, by się niepokoić przede wszystkim o brak koncepcji jak w trudnej sytuacji finansowej wyprowadzić wojsko na prostą.
MACIEJ ZDZIARSKI Bogdan Klich wie jak to zrobić?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Jeżeli zajmuje się zatrudnianiem ludzi od piaru, to znaczy, że wizerunek jest ważniejszy niż armia.
MACIEJ ZDZIARSKI I kolejna sprawa: w piątek ogłoszono, że pani minister Pitera skrytykowała praktyki Bogdana Klicha, jeśli chodzi om zatrudnianie w Krakowie osób związanych z armią . Mowa o konkursach na szefa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, Agencji Mienia Wojskowego. Te konkursy wygrali bliscy polityczny współpracownicy ministra Klicha. Czy z raportu Julii Pitery jakieś wnioski powinien wciągnąć premier?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Nie jest jestem, by doradzać Panu premierowi Tuskowi, ale zdaje się, jak pamiętamy zachowania pani Pitery, one są dosyć wybiórcze. Jednych kontroluje, innych nie kontroluje. Oczywiście mówię o koalicji.
MACIEJ ZDZIARSKI Pan sugeruję, że jest jakaś koncesja na kontrolowanie Bogdana Klicha?
ALEKSANDER SZCZYGŁO To pokazuje, że Bogdan Klich ma bardzo słabą p0ozycję i w PO, i w rządzie.
MACIEJ ZDZIARSKI Spodziewa się Pan dymisji szefa MON?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Tego nie wiem. Przy każdej informacji medialnej dotyczącej rekonstrukcji rządu m mówi się, ze zostanie nią objęte również MON.
MACIEJ ZDZIARSKI No, to teraz o wypowiedzi Grzegorza Schetyny, który , powołując się na rozmowę Panem powiedział, że prezydent zawetuje rządowy projekt reformy służb mundurowych. Czy premier Schetyna mówi prawdę w te sp[Rawie?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Nie, mówi nieprawdę dlatego, że my od samego początku uważaliśmy, że reforma emerytalna służb mundurowych godna jest rozważenia, tylko trzeba ją robić ewolucyjnie. Nie 25 lat, jak proponuje pan premier Schetyna, a na przykład 20 lat. Na co godzą się też związkowcy.
MACIEJ ZDZIARSKI Chyba widać jakiś rodzaj ustępstwa ze strony rządu?
ALEKSANDER SZCZYGŁO To właśnie była ta różnica. W stosunku do osób, które już służą w policji, w Straży Granicznej, Straży Pożarnej należy stosować stare zasady. Tylko dla osób, które przyjdą do służby, po wejściu w Zycie nowej ustawy emerytalnej należy ją stosować.
MACIEJ ZDZIARSKI Czyli 20 lat to jest taki kompromis, który zaakceptowałyby związki zawodowe, mógłby zaakceptować rząd i zaakceptowałby rezydent?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Po rozmowach ze związkami wiem, ze związkowcy maja takie stanowisko, że tu jest pole do rozmowy . I wszystko polega na tym, żeby rozmawiać, a nie żeby narzucać nierealistyczny i niebezpieczny dla służb mundurowych projekt. Proszę zwrócić uwagę, że po sygnałach o tym , ze rząd zamierza tak radykalnie zmienić ustawę emerytalna, bardzo dużo funkcjonariuszy policji, 4, czy 5 tysięcy, złożyło raporty o wyjściu z policji.
MACIEJ ZDZIARSKI Ważnym elementem bycia w tej służbie jest możliwość odejścia na wcześniejszą emeryturę.
ALEKSANDER SZCZYGŁO To są specjalne gratyfikacje za wyjątkowo ciężka służbę.
MACIEJ ZDZIARSKI To dlaczego premier Schetyna wprowadza taki wątek po0tencjalnego weta rezydenta, skoro jest szansa na porozumienie kluczowych środków?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Słuchałem tego jednego poranka i rzeczuywiscie mnie zdziwiło, bo rozmowa moja ze związkowcami, jak i z panem premierem wskazywały na coś innego. Czy to święto policji skusiło pana premiera do tego rodzaju galopady myśli i słów, czy coś innego – nie wiem.
MACIEJ ZDZIARSKI Pojawiły się takie pogłoski, że prezydent sprawił niespodziankę minister Kopacz akceptując jedna z jej ustaw i że PO chciałaby uniknąć takiej sytuacji, że znowu prezydent sprawi niespodziankę czegoś nie zawetuje.
ALEKSANDER SZCZYGŁO Każda ustawa, która trafia na biurko prezydenta jest analizowana od strony merytorycznej. I jeżeli daje cień szansy na realizację zawartych tam rozwiązań, prezydent podpisuje takie ustawy.
MACIEJ ZDZIARSKI Czy tak, jak podpisał ustawę „koszykową”, czym podobno zmartwiła się minister Kopacz, tak może podpisać ustawę o emeryturach dla służ mundurowych?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Racjonalne rozwiązania w ustawach zawsze zyskają akceptację prezydenta. Nieracjonalna i niebezpieczna, na przykład dla funkcjonowania policji, na pewno nie.
MACIEJ ZDZIARSKI Będzie Pan piątym, w kolejności szefem kancelarii prezydenta?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Szefem kancelarii jest pan Piotr Kownacki.
MACIEJ ZDZIARSKI Dzisiaj tak, a za dwa tygodnie?
ALEKSANDER SZCZYGŁO Dzisiaj tak, a co będzie za dwa tygodnie, jakie będą decyzje pana prezydenta , myślę, że wszyscy o nich dowiemy się z oficjalnego komunikatu i nie ma co spekulować i wyprzedzać ewentualnych, podkreślam: ewentualnych decyzji.
MACIEJ ZDZIARSKI Dziękuję bardzo za spotkanie.
: repository -> attachment
attachment -> I. miejscowośĆ/gmina: Biecz Ciężkowice Dąbrowa Tarnowska
attachment -> Filmy tvp1 3 coś (the thing) 3
attachment -> Filmy tvp1 3 nawiedzony dwóR (the haunted mansion) 3
attachment -> Jesień w tvp kultura
attachment -> SKÓRA, w ktorej żYJĘ (la piel que habito) 4 SĄdny dzień
attachment -> Idealnie nieznajomi (perfect strangers) 3 ona to oni
attachment -> Filmy tvp1 4 death becomes her 4
attachment -> UKŁad ramówkowy tvp abc (luty-marzec 2014 r.)
attachment -> Święta, Sylwester I Nowy Rok w tvp abc w świąteczne dni krainę wyobraźni tvp abc odwiedzi m in.: Jedynkowe Przedszkole, Domisie, Tata Lew, Kot Filemon I Rodzina Rabatków
attachment -> Słuchalnia – muzyczne znaki czasu Spektakl. Elektronika Toruń, 30 maja –13 grudnia 2015 Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Megafon” Kurator: Małgorzata Burzyńska Partnerzy
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna