Alfa i Omega Nasze Szkolne a…b…c Kronika szkolna. Dzień NauczycielaPobieranie 29.2 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar29.2 Kb.
Październik 2010r

Alfa i Omega

Nasze Szkolne a…b…c…..

Kronika szkolna.

Dzień Nauczyciela

13października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej zwany popularnie Dniem Nauczyciela.

Szkolna Rada Młodzieży zaprosiła wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły na uroczysta akademię , na której uczniowie kl.III przedstawiali zabawne scenki z życia szkoły, a następnie przedstawiciele Samorządu złożyli wszystkim życzenia z okazji ich święta i wręczyli kwiaty.

Tego dnia o swoich nauczycielach i wychowawcach pamiętali wszyscy uczniowie. Nauczyciele wysłuchali na lekcjach „Sto lat” i opuszczali tego dnia mury szkoły z naręczami kwiatów.

Szkoda ,że Dzień Nauczyciela jest tylko raz w roku , bo w tym dniu nikt nie pyta , nie robi sprawdzianów i nie stawia jedynek.

Dzień Patrona

15 października obchodziliśmy 32 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.Nasza szkoła nosi Jego imię , więc uczniowie kl. IV ,V i VI wraz z szkolnym chórem „ Słoneczka” zorganizowali uroczystość w kościele.

Po mszy świętej odprawionej przez naszego proboszcza księdza Ryszarda Huczka uczniowie przypomnieli życie i działalność papieża , recytowali jego wiersze i zaśpiewali ulubione pieśni Karola Wojtyły .

Następnie wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami przeszli za sztandarem z kościoła pod pomnik Jana Pawła II. Tam uczniowie klas IV-VI złożyli kwiaty i zapalili znicze , a uczniowie klas I-III ozdobili kwiatami i zniczami popiersie Jana Pawła II , które znajduje się na terenie szkoły.

Na zakończenie wszyscy zaśpiewali „ Barkę” ukochaną pieśń naszego Papieża.

DZIEWIĄTY RAZ NA DZIESIĄTYM ŻJEŹDZIE6 października odbyła się na Jasnej Górze w Częstochowie X Pielgrzymka Rodzin Szkół im. Jana Pawła II.

W pielgrzymce tej wzięli udział także uczniowie naszej szkoły. Byliśmy tam już dziewiąty raz. Zabrakło nas tylko na pierwszym zjeździe szkół im. Jana Pawła II.

Tegoroczna X pielgrzymka była niezwykle ważna, bo odbywała się w obecności Krzyża, który papież Jan Paweł II trzymał w dłoniach podczas swej ostatniej wielkopiątkowej Drogi Krzyżowej.

Z pobytu na pielgrzymce u Królowej Polski uczniowie klasy IV i VI przywieźli przesłanie przekazane przez księdza biskupa Henryka Tomasika: kochaj Chrystusa, szukaj Chrystusa, daj świadectwo Chrystusowi.

Mówimy i śpiewamy w różnych językach

8 października 2010 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych i Dzień Muzyki . Każda klasa prezentowała wylosowany wcześniej kraj Unii Europejskiej. Prezentację poprzedzała informacja o wylosowanym kraju przedstawiona na ekranie oraz hymn danego kraju.

Jako pierwsi wystąpili uczniowie klasy szóstej którzy wylosowali Ukrainę. Zaprezentowali dialogi po ukraińsku , zaśpiewali „Hej Sokoły” i zatańczyli taniec kozacki.

Następnie prezentowały się na przemian zerówka , klasa piąta ,klasa pierwsza, klasa druga i trzecia . Oglądaliśmy na scenie kolejno Szwecję ,Finlandię ,Danię ,Portugalię ,Węgry i Irlandię .

Uczniowie przedstawiali najbardziej znane postacie danego kraju ,podstawowe zwroty językowe, muzykę i tańce.

Po występach poszczególnych klas zaprezentowali się uczniowie, którzy grają na instrumentach muzycznych : skrzypce Emilka Widera i Ania Bąbik , organy : Natalka Górska i Dominika Wyszyńska , perkusja : Kuba Duszy , gitary : Karolina Sakowska , Kasia Dulik i Dominika Gawron.

Uważamy, że to była wspaniała impreza, która dostarczyła uczniom nie tylko wiedzy na temat krajów europejskich ale także dużo zabawy i śmiechu .

Pasowanie uczniów klasy pierwszej

W piątek 15.11.2010 r. odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły.

Rozpoczęło się ono od występu najmłodszych kolegów, którzy zaprezentowali się w humorystycznym programie artystycznym pełnym skeczów i piosenek. Następnie uczniowie klas starszych przeprowadzili otrzęsiny polegające na spotkaniu z czarownicą, wypiciu soku z cytryny, po którym na buziach pierwszaków i ich pani Joanny Górskiej miał zabłysnąć promienny uśmiech.

Najważniejszym punktem było oczywiście pasowanie na ucznia,

Pani dyrektor, używając wielkiego pióra zabawiła się w średniowiecznego księcia i pasowała każdego kolejno na prawowitego ucznia naszej szkoły. Następnie wójt gminy złożył dzieciom życzenia i wręczył prezenty. Potem rozwiązał się już worek z upominkami. Pierwszaki otrzymały książki, malowanki, kredki i słodycze oraz piórniki własnoręcznie wykonane przez klasę III.

Kulminacyjnym punktem programu były oczywiście wielkie, kolorowe i zasobne rogi obfitości ufundowane przez rodziców.

Na zakończenie pan fotograf porobił wszystkim zdjęcia na pamiątkę.

Z różańcem przez październik

Tradycją naszej szkoły jest odmawianie w październiku każdego dnia przed lekcjami dziesiątki różańca .

Kolejno uczniowie klas od 0 do VI odmawiają różaniec . Jest to związane nie tylko z październikiem miesiącem Matki Boskiej Różańcowej , ale również z Janem Pawłem II patronem naszej szkoły , dla którego różaniec był nieodłączną częścią życia .

Towarzyszy temu takie uczucie , że ten miesiąc Maryjny odwdzięczył się Karolowi Wojtyle za modlitwę, bo 16 października został wybrany papieżem .Jesienne wycieczki

Złota polska jesień sprzyja spacerom po parkach i lasach w baśniowej scenerii kolorowych liści.

Każdego roku o tej porze nasi uczniowie klas młodszych wyruszają na wycieczkę do pięknego parku w Świerklańcu.

Tej jesieni najpierw park odwiedziły klasy 0 i III, a następnie I i II. Dzieci zwiedziły mini ZOO i spacerowały po parku , zbierając liście, kasztany i żołędzie.Spotkanie integracyjne

7 października uczniowie klasy IV i zerówki spotkali się z rodzicami i nauczycielami. Były zabawy, gry sportowe i pieczonki.Sprzątanie świata

8 października sprzątaliśmy świat, a zwłaszcza otoczenie naszej szkoły.Olimpiada Wiedzy Biblijnej

21 października odbył się w naszej szkole XVI Konkurs Wiedzy Biblijnej. Pierwsze miejsce zajęła Maria Kruk, II miejsce Dominika Gawron ,a III Mateusz Czapla. Oni będą reprezentować naszą szkołę na etapie dekanalnym 25 listopada w Siewierzu.

WARTO WIEDZIEĆ

W październiku 2010r odbył się już XVI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. W roku chopinowskim w konkursie zwyciężyła i zdobyła złoty medal Rosjanka Juliana Awdiejewa.

Drugą nagrodę i srebrny medal przyznano Ingolfowi Wunderowi z Austrii i ex aequo Lukasowi Geniuszasowi, który reprezentował Rosję i Litwę.

Brązowy medal i III miejsce jury konkursu przyznało Rosjaninowi Daniiłowi Trifonowowi.

Polak Paweł Wakarecy otrzymał wyróżnienie. Szkoda, że w tak ważnym roku, w 200-lecie urodzin Chopina nie zwyciężył w konkursie Polak-rodak wielkiego kompozytora.

Dla przypomnienia: Polacy czterokrotnie byli laureatami Konkursu Chopinowskiego.

- w roku 1949 – Halina Czerny –Stefańska

-w roku 1955 – Adam Harasiewicz

-w roku 1975 – Krystian Zimerman

-w roku 2005 – Rafał BlechaczFELIETON

UBODZY W MOWIE

Żyjemy w czasach, w których wielu z uczniów czytanie książek albo umieszcza na ostatnim miejscu swoich zainteresowań, albo czynność tę wyklucza ze swego życia.

Większość czyta tylko lektury i to z konieczności, bo muszą (a są i tacy, którzy nie muszą, bo co im zrobią ?).

Niestety odrzucenie książki procentuje w ujemnym tego słowa znaczeniu w ograniczeniu do minimum zasobu słownictwa. To z kolei prowadzi do kalectwa intelektualnego i braku umiejętności wyrażania swoich emocji. Umiejętność tę zastępujemy przerywnikami w postaci słów ogólnie przyjętych jako nieparlamentarne.

Słyszymy je coraz częściej na boisku, w szatni, na korytarzu i to w wykonaniu coraz młodszych dzieci.

Najgorsze jest to, że wielu uczniów umiejętność przeklinania poczytuje sobie za honor i dorosłość. Są z tego dumni, że z ich ust wydobywają się, jak w pewnej baśni żaby, żmije i obrzydliwe robactwo. Czyją się dorośli, bo tak przecież mówią ich rodzice, dziadkowie, starsi koledzy czy bracia.

Może więc zacznijmy zdawać sobie sprawę ze swej ułomności, ze swego kalectwa i zamiast być dumni z przeklinania, wstydźmy się naszego ubóstwa językowego.

DOWCIPY

Ojciec pyta syna:


- Co robiliście dziś na matematyce?
- Szukaliśmy wspólnego mianownika.
- Coś podobnego! Kiedy ja byłem w szkole, też szukaliśmy wspólnego mianownika! Że też nikt go do tej pory nie znalazł...

Dyrektor szkoły przechodzi korytarzem obok klasy, z której słychać straszny wrzask. Wpada, łapie za rękaw najgłośniej wrzeszczącego, wyciąga go na korytarz i stawia w kącie. Po chwili z klasy wychodzi kolejnych trzech młodzianów, którzy pytają:


- Czy możemy już iść do domu?
- A z jakiej racji?
- No... przecież skoro nasz nowy pan od matematyki stoi w kącie, to chyba lekcji nie będzie, prawda?

Przeczytałeś „W pustyni i w puszczy” Sienkiewicza?


- To trza było przeczytać?
- Tak, na dzisiaj.
- Kurna, a ja przepisałem...

Do szkoły zaproszono fotografa i nauczyciel namawia dzieci, by każde kupiło odbitkę zdjęcia grupowego.


- Pomyślcie tylko, gdy już będziecie dorośli, popatrzycie na fotografię i powiecie: "To Ania, teraz jest prawnikiem" albo "To jest Krzyś. Teraz jest lekarzem."
Na to cienki głosik z tyłu sali:
- A to jest nauczyciel. Teraz już nie żyje.

Przybiega dzieciak na stację benzynową z kanistrem:


- Dziesięć litrów benzyny, szybko!
- Co jest? Pali się?
- Tak, moja szkoła. Ale trochę jakby przygasa.

Mama pyta sie swego synka:


- Kaziu, jak się czujesz w szkole?
- Jak na komisariacie: ciągle mnie wypytują, a ja o niczym nie wiem.

Na zakończenie roku szkolnego dyrektor zwraca się do uczniów.


- Życzę wam przyjemnych wakacji, zdrowia i żebyście we wrześniu wrócili mądrzejsi.
- Nawzajem - odpowiada młodzież.

Gazetkę redagowali:Karolina Bańska, Marta Całka, Martyna Czapla, Mateusz Czapla, Marcel Duda, Kasia Dulik, Dominika Gawron, Patrycja Gwóźdź, Marysia Kruk, Karina Paliga, Bartek Pawlik,

Opieka literacka i komputerowa: Bożena Studentkowska – Piątkowska, Tomasz Głogowski

Pobieranie 29.2 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna