Algorytm rsaPobieranie 6.74 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar6.74 Kb.
Marcin Zouaidia

gr IV

ALGORYTM RSA

W roku 1977 trzej profesorowie Ronald L. Rivest, Adi Shamir i Leonard Adleman, opublikowali nowy rodzaj szyfrowania danych, który nazwano od pierwszych liter ich nazwisk systemem RSA. Jest to niesymetryczny algorytm szyfrujący, którego zasadniczą cechą są dwa klucze publiczny do kodowania informacji oraz prywatny do jej odczytywania. Klucz publiczny

(można go udostępniać wszystkim zainteresowanym) umożliwia jedynie zaszyfrowanie danych i w żaden sposób nie ułatwia ich odczytania, nie musi więc być chroniony. Dzięki temu firmy dokonujące transakcji poprzez sieć Internet mogą zapewnić swoim klientom poufność i bezpieczeństwo.

Drugi klucz (prywatny, przechowywany pod nadzorem) służy do odczytywania informacji zakodowanych przy pomocy pierwszego klucza. Klucz ten nie jest udostępniany publicznie. System RSA umożliwia bezpieczne przesyłanie danych w środowisku, w którym może dochodzić do różnych nadużyć. Bezpieczeństwo oparte jest na trudności rozkładu dużych liczb na czynniki pierwsze.Algorytm RSA składa się z trzech podstawowych kroków:


  1. Generacja klucza publicznego i tajnego. Klucz publiczny jest przekazywany wszystkim zainteresowanym i umożliwia zaszyfrowanie danych. Klucz tajny umożliwia rozszyfrowanie danych zakodowanych kluczem publicznym. Jest trzymany w ścisłej tajemnicy.
  1. Użytkownik po otrzymaniu klucza publicznego, np. poprzez sieć Internet, koduje za jego pomocą swoje dane i przesyła je w postaci szyfru RSA do adresata dysponującego kluczem tajnym, np. do banku, firmy komercyjnej, tajnych służb. Klucz publiczny nie musi być chroniony, ponieważ nie umożliwia on rozszyfrowania informacji - proces szyfrowania nie jest odwracalny przy pomocy tego klucza. Zatem nie ma potrzeby jego ochrony i może on być powierzany wszystkim zainteresowanym bez ryzyka złamania kodu.
  1. Adresat po otrzymaniu zaszyfrowanej wiadomości odczytuje ją za pomocą klucza tajnego.

Obsługa programu który demonstruje działanie algorytmu RSA jest prosta.

Należy wprowadzić ciąg znaków do zakodowania oraz kliknąć przycisk „Generuj” w celu wygenerowania kluczy publicznego oraz prywatnego.

Teraz wystarczy kliknąć przycisk „START” w celu zakodowania ciągu znaków.Program wyświetli zaszyfrowaną postać wiadomości jak również odszyfruje i wyświetli zakodowana wiadomość.
Pobieranie 6.74 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna