Alice Miller umarła 14 kwietnia 2010 r. Kim była? APobieranie 4.78 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar4.78 Kb.
Alice Miller umarła 14 kwietnia 2010 r. Kim była? A. Miller urodziła się w Polsce, następnie wyemigrowała do Szwajcarii i tu po otrzymaniu tytułu doktorskiego w dziedzinie filozofii - zaczęła pracować jako psychoanalityczka i badaczka okresu dzieciństwa . Wyniki swoich badań dotyczących przyczyn i efektów maltretowania dzieci przedstawiała w licznych książkach , które stawały się bestsellerami na światowych rynkach księgarskich. Jedna z tych książek „ Zniewolone dzieciństwo. Ukryte źródła tyranii” – w sposób niesłychanie sugestywny poprzez życiorysy największych przestępców XX wieku takich jak Hitler, Stalin – pokazuje związek między odbieraną w dzieciństwie agresją rodziców a mechanizmem jej odreagowywania w życiu dorosłym. A. Miller dowodzi, że rany po zniewolonym dzieciństwie nie goją się łatwo, że skutki traumatycznych doświadczeń z dzieciństwa są niebezpieczne nie tylko dla jednostek, ale również dla całej ludzkiej społeczności.

Alice Miller była zdecydowaną przeciwniczką bicia dzieci. Poza pisaniem książek, zwracała się z apelami do autorytetów światowych , między innymi do Papieża Jana Pawła II – by wprowadzić powszechny zakaz bicia dzieci., występowała w tej sprawie na różnych konferencjach.

Za działalność na rzecz dzieci i ich prawa do życia bez przemocy – Miller została nagrodzona między innymi zagraniczną nagrodą korczakowską. Polscy korczakowcy utrzymywali z Nią kontakty zarówno korespondencyjne jak i w czasie Jej podróży do Polski. W książce „ Humaniści o prawach dziecka” będącej pokłosiem konferencji Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka- wydrukowano tekst Alice Miller pod tytułem „ Dlaczego kary cielesne niosą ze sobą zagrożenia?”

Walka o zakaz bicia dzieci jeszcze się nie zakończyła. Nadal obserwujemy postawy które ktoś opisał następująco: „ uderzyć dorosłego – to napaść, uderzyć zwierzę – to okrucieństwo , uderzyć dziecko – to przecież dla jego dobra”.Czy pamięć o Korczaku i niedawno zmarłej A. Miller nie powinna nas, Korczakowców, skłonić do włączania się do walki z mentalnością „ pedagogiki kija ?”


J. Bińczycka
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna