Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej P. O. Box 2334 Abu Dhabi Zjednoczone Emiraty Arabskie Tel.: +971-2-44-65-200 Fax.: +971-2-44-62-967Pobieranie 29.9 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar29.9 Kb.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

P.O.Box 2334

Abu Dhabi

Zjednoczone Emiraty Arabskie

Tel.: +971-2-44-65-200

Fax.: +971-2-44-62-967

http://www.abuzabi.polemb.net
Abu Zabi, 10 sierpnia 2011 r.


Notatka ze spotkania z przedstawicielem Masdar City
W dniu 4 sierpnia br. przedstawiciel Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Abu Zabi, p. Maciej Białko, odbył spotkanie z przedstawicielem Masdar City (MC), p. Mohammadem Jawedem Ali. Jego celem było zapoznanie się z aktualną ofertą MC oraz przekazanie polskiej oferty związanej z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii (OZE).

Masdar to wieloaspektowa inicjatywa związana z wykorzystaniem energii odnawialnej będące jednocześnie przedsiębiorstwem będącym własnością emiratu Abu Zabi (publiczny fundusz inwestycyjny). Inwestuje w nowe w technologie odnawialne, nieemitujące dwutlenku węgla. Sztandarowym projektem przedsiębiorstwa jest Masdar City, miasto zaprojektowane dla ok. 50-tysięcy mieszkańców, budowane na pustyni w pobliżu Abu Zabi. Obecnie na ukończeniu jest pierwsza z 5 faz budowy (ukończenie całego projektu planowane jest na lata 2020-2025). Ma to być najbardziej ekologiczne miasto świata, w ogóle nieemitujące CO2 ( ostatnio mówi się ostrożniej o „bardzo niskiej emisji dwutlenku węgla”).

Przedstawiciel Masdar City przedstawił ogólne założenia powstającego miasta ekologicznego oraz możliwości inwestycyjne na obecnym etapie jego realizacji.

____________________________________________________________________Otrzymują:

J. Chodorowicz, MSZ DAIBW

G. Gawin, MSZ DDE

M. Kałużyńska, MSZ DPE

K. Kacperczyk, MSZ DPE

Ł. Lutostański, MSZ BAZI

K. Miszczak, KPRM

A. Wielowieyska, KPRM

T. Ostaszewicz, MG DWD

A. Kozłowska-Korbicz,

S. Majman, PAIiIZ

B. Lublińska-Kasprzak, PARP


M. Goliszewski, BCC

A. Arendarski, KIG

A. Malinowski, KPP

H. Bochniarz, PKPP LEWIATAN

Z. Niemczycki, PRB

M. Twaróg, SEP

Inicjatywa MASDAR składa się z 5 głównych części: Masdar Institute (niezależny instytut naukowo-badawczy działający przy wsparciu i współpracy Massachusetts Institute of Technology – MIT); Masdar Capital (zarządza portfelem najbardziej perspektywicznych firm zajmujących się wykorzystaniem ekologicznych technologii i energii odnawialnej, zapewniając im niezbędny kapitał i doświadczenie w dziedzinie zarządzania); Masdar Power (odpowiedzialny za rozwój projektów związanych z pozyskiwaniem odnawialnej energii elektrycznej, inwestuje bezpośrednio w poszczególne projekty we wszystkich dziedzinach energii odnawialnej), Masdar Carbon (zarządza projektami, których celem jest redukcja emisji dwutlenku węgla poprzez efektywność energetyczną i efektywne zarządzanie odpadami i odzyskiwaniem CO2) oraz Masdar City.

Masdar City to rozpościerające się na powierzchni ok. 6 km2 ekologiczne miasto, położone ok. 30 km od centrum miasta Abu Zabi. Z zasady nie ma tam miejsca dla pojazdów zasilanych silnikami spalinowymi. Zamiast tego funkcjonuje już (na razie jeszcze na małą skalę) sieć pojazdów napędzanych elektrycznie i sterowanych magnetycznie. Gęsta zabudowa zapewnia cień oraz sprawia, iż miasto ma być przyjazne dla pieszych. Do zasilania wykorzystywane mają być wyłącznie odnawialne źródła energii (na 2 km2 rozpościera się obszar pokryty kolektorami słonecznymi, które pokrywają również dachy większości budynków). W planach jest budowa farm wiatrowych. Masdar City ma ostatecznie być miejscem przeznaczonym dla ok. 50 tys. mieszkańców i setek firm, zajmujących się w pełnym zakresie technologiami odnawialnymi i zrównoważonego rozwoju. Miasto prowadzi zaawansowane badania naukowe w zakresie ekologii i OZE. Działający w ramach Masdar City Masdar Institute na bieżąco współpracuje z MIT, a studenci znajdującego się w mieście campusu są jego pierwszymi mieszkańcami . Oprócz uczelni funkcjonuje m.in. nowoczesna biblioteka. Działają tam także kawiarnie, sklep z żywnością organiczną, bank („National Bank of Abu Dhabi”), największa emiracka firma ubezpieczeniowa „Daman”, oraz agencja turystyczna. Swoje przedstawicielstwo ma także lokalny operator telekomunikacyjny „Etisalat”.

Oprócz MIT, głównymi partnerami Masdar są takie podmioty, jak - m.in. - Siemens (w Masdar będzie miała swoja siedzibę na region Bliskiego Wschodu), Schneider (w Masdar znajdzie się jej centrum badawczo-rozwojowe), BASF, Swiss Village Association, Korea Technopark Association oraz Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) (w Masdar City będzie się mieściła jej siedziba).
Aktualna oferta MC, która została przedstawiona podczas spotkania, dotyczy możliwości zakładania działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej Masdar, która oferuje m.in. stuprocentową własność (poza strefami specjalnymi w ZEA można posiadać co najwyżej 49% udziału w firmie). Inne benefity działalności w specjalnej strefie, to m.in. brak podatków korporacyjnych i dochodowych, szybka i łatwa rejestracja działalności, zapewnione usługi urzędowej (np. uzyskiwanie wiz), brak restrykcji w zakresie walut. Cały proces rejestracyjny i nadzorczy sprawuje tzw. One-Stop-Shop, świadczący usługi dla firm działających na terenie Masdar. One-Stop-Shop oferuje m.in. pomoc w uzyskiwaniu licencji, rejestrację, usługi urzędowe, usługi leasingowe, dostęp do wspólnego zaplecza biznesowego (sprzęt, itp.) oraz ogólne zarządzanie i pomoc w zakładaniu działalności gospodarczej.
W Masdar City mogą funkcjonować firmy, których działalność związana jest z takimi dziedzinami, jak prace badawczo-rozwojowe, biznes i finanse, przemysł lekki, handel detaliczny, czy edukacja. Tak więc podmioty zainteresowane działalnością w MC powinny się mieścić w takich obszarach zainteresowań, jak:


  1. energia odnawialna – w tym: wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucja energii, powietrze i środowisko, recykling i zarządzanie odpadami, budownictwo ekologiczne, organizacje non-profit, magazynowanie energii, sprzęt zwiększający wydajność energetyczną, transport, spożywcze produkty organiczne);

  2. technologie ekologiczne oraz teleinformatyka (usługi IT, sieć i infrastruktura);

  3. marketing i organizacja imprez (reklama, usługi wsparcia medialnego, organizacja imprez, usługi HR, usługi marketingowe, szkolenia i treningi);

Wstępne koszty rozpoczęcia działalności handlowej w MC to opłata rejestracyjna w wysokości 5 tys. dirhemów (ok. 1,5 tys. USD), roczna licencja w wysokości 20 tys. dirhemów (ok. 5,5 tys.USD) oraz koszt wynajęcia powierzchni (patrz – tabela poniżej):


Tabela 1. Koszty działalności handlowej w Masdar City (USD 1,00 = AED 3,67)

Opis

Szczegóły

Miejsce

Injazat Building, Mohammed Bin Zayed City, Mussaffah, Abu Dhabi1

Rodzaj biura

Częściowo wyposażone (sufit podwieszany, płytki ceramiczne, standardowe oprawy oświetleniowe)

Rozmiary biura (nieumeblowanego)

Minimum 50 m2, z możliwością uzyskania 6 wiz na każde wynajęte 50 m2

Opłata za wynajem

AED 2,600/m2/rok (włączając opłaty klimatyzacyjne i elektryczność)

Depozyt

W wysokości 2 miesięcznej stawki wynajmu (zwrotny)

Źródło: Masdar, materiały własne
Pełna informacja w związku z przepisami w Masdar City znaleźć można w poniższym linku:

http://www.masdarcity.ae/userfiles/files/brochures/Company%20Registration%20Regulations_2009.pdf
Formularz rejestracyjny dla podmiotów zainteresowanych działalnością gospodarczą w Masdar City znajduje się w poniższym linku (rejestracji, a także śledzenia statusu aplikacji można dokonywać online):

http://www.masdarcity.ae/en/90/setting-up-in-masdar-city/registration-form/
Ewentualnych zainteresowanych prosimy o kontakt z p. Mohammadem Jawadem Ali:

P. Mohammad Jawad Ali

Business Development Associate

MASDAR CITY

P.O.Box 54115

Abu Dhabi

United Arab Emirates

e-mail: mjawed@masdar.ae

tel. bezp: +971 2 652 1045

Tel. Ogólny: +971 2 653 3333

Tel. Kom.: +971 50 302 8626

Fax: +971 2 653 1006

Podczas spotkania przedstawiciel Ambasady przedstawił projekt Ministerstwa Środowiska - „GreenEvo” oraz przekazał kierownictwu Masdar City kilka folderów zawierających szczegółowy opis projektu. Zwrócił także uwagę na bogatą ofertę firm zajmującą się zarządzaniem odpadami. Zapotrzebowanie na takie usługi istnieje bowiem nie tylko w Masdar City ale także poza strefą specjalną. P. M. Białko nawiązał także do spotkania w Masdar z ubiegłego roku (11. 03. 2010 r.) podczas którego doszło do prezentacji polskiej oferty w zakresie transportu, a konkretnie autobusów z napędem elektrycznym (z zainteresowaniem spotkała się wówczas oferta firmy „Solaris”2). Masdar poszukiwał wtedy elektrycznych autobusów. Przedstawiciel Ambasady ponownie zachęcił do rozpatrzenia oferty polskich autokarów ekologicznych. Zarówno projekt Ministerstwa Środowiska jak i informacje związane z polskimi autokarami spotkały się z zainteresowaniem rozmówcy. Obiecał przestudiowanie materiału, przekazanie go poszczególnym resortom i w przypadku zainteresowania zwrócenie się bezpośrednio do przedstawicieli MŚ lub do Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Abu Zabi.


Wnioski
Oferta Masdar City wydaje się warta uwagi, zwłaszcza w perspektywie długoplanowej. Miasto już teraz jest bardzo znane na całym świecie, a jego prestiż może znacznie wzrosnąć na przestrzeni lat. Dlatego też warto rozważyć zainteresowanie ofertą, zanim projekt będzie w pełni działał. Sugerujemy jej gruntowną analizę, a także rozesłanie oferty do polskich firm zrzeszonych w organizacjach przedsiębiorców w Polsce. W przypadku zainteresowania, prosimy o bezpośredni kontakt z ww. przedstawicielem Masdar City.
(Oprac. M. Białko)

/ - / KRZYMOWSKI+++


1 Należy zaznaczyć, iż pierwszy budynek biurowy w Masdar City będzie oddany do użytku w 2012/2013 r. W międzyczasie działalność w ramach MC będzie prowadzona w pobliskim Mohamed Bin Zayed City w emiracie Abu Dhabi (z jednoczesnym zabezpieczeniem miejsca w miejscu docelowym).

2 Firma „Solaris” posiada biuro handlowe w Dubaju. W roku 2008 doszło do transakcji sprzedaży dużej ilości autobusów dla Urzędu ds. Transportu emiratu Dubaj (Road Transport Authority).Pobieranie 29.9 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna