Analiza rynku turystycznego malediwyPobieranie 67.42 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar67.42 Kb.
ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO – MALEDIWY

Katarzyna Kozińska ort\ w1.Informacje ogólne

Położenie : Malediwy stanowią archipelag wysp koralowych wynurzonych na wysokość 2 m nad poziom wód Oceanu Indyjskiego na zachód od Sir Lanki

Powierzchnia : Obszar 298 km , w celach administracyjnych podzielony na 19 atoli , które obejmują 1300 wysp koralowych .

Liczba ludności : aktualnie zamieszkane są 202 wyspy przez 263 tys. ludności

Gęstość zaludnienia : 883 osoby /km

Stolica : Male ( 63 tys. mieszk.)

Ludność : Malediwczycy

Religia : Islam

Język urzędowy : MalediwskiPodstawa gospodarki : podstawa gospodarki i głównym zatrudnieniem ludność jest rybołówstwo ( 90 %) , prawie całkowity brak hodowli , rolnictwo w pojęciu potocznym nie istnieje .

Rośliny uprawne : palma areca , palma kokosowa, banany, mango, cytrusy, drzewa chlebowe .

Wiza :Obywatele polscy nie potrzebują wizy wjazdowej. Na lotnisku w Male podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych, zezwalający na wjazd.

Konsulat : Brak placówki dyplomatycznej. Malediwy znajdują się w kompetencji terytorialnej Ambasady RP w New Delhi (Indie).

2. Warunki rozwoju turystyki

a)Przyrodnicze warunki rozwoju turystyki

Malediwy uzyskały reputacje najpiękniejszych wysp na świecie. Charakterystycznym elementem krajobrazu są białe koralowe plaże , palmy oraz przejrzysty błękitny ocean . Rośliną dominująca są palmy kokosowe . Występują tutaj również drzewa chlebowe oraz cytrusy . Świat zwierzęcy jest tutaj reprezentowany przez gatunki ryb morskich takich jak tuńczyk , bonito . Największą atrakcją przyciągającą na Malediwy rzesze turystów jest świat podwodny. W wodach tych możemy zobaczyć płaszczki , delfiny , rekiny tygrysie , żółwie,mureny oraz wiece gatunków ryb egzotycznych . W celu ochrony tego naturalnego ekosystemu stworzono w 1999 r. 10 kolejnych stref ochrony, gdzie tak jak w istniejących już 15 strefach na Północnym Atolu Male zabronione jest łowienie ryb i kotwiczenie łodzi.

Klimat

Ważnym czynnikiem podnoszącym atrakcyjność wysp jest klimat . Występuje tu klimat gorący i wilgotny. Rafy koralowe stanowią ochronę przed cyklonami i potężnymi falami sztormowymi. Pomiędzy grudniem a kwietniem słońce tutaj świeci niemal bez przerwy. Trwa wówczas pora sucha, co jednocześnie oznacza szczyt sezonu turystycznego. Natomiast wyjazdy w kwietniu i listopadzie są szczególnie popularne wśród nurków, ponieważ woda jest wówczas najbardziej przejrzysta.
 

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

IX

X

XI

XII

Temp. dzień

max

30

31

32

33

33

31

30

30

30

30

31

30

min

23

24

26

27

27

26

25

25

25

25

24

23

temperatura wody

27

27

28

29

29

28

28

27

27

28

28

27

Ilość godz. słonecznych

8

9

8

7

6

4

4

5

6

6

6

7

Ilość godz. deszczowych

1

0

0

2

5

17

16

11

10

9

4

2

wilgotność powietrza%

72

72

72

71

74

82

83

82

81

80

76

72
ŚREDNIE TEMPERATURY NA MALEDIWACH

B ) Ośrodki koncentracji ruchu turystycznegoPółnocny i Południowy Atol Male

 Północny Atol Male składa się 87 wysp, z których 8 jest zamieszkałych przez ludność miejscową, na 26 znajdują się hotele.

Południowy Atol Male składa się z 30 wysp, z których 3 są zamieszkałe, a na 16 znajdują się hotele.

 Te dwa atole, zamieszkiwane przez 12000 mieszkańców, usytuowane na północ i na południe od stolicy Male, zostały otwarte dla turystów dopiero od 1970 roku i dzisiaj stanowią główne centrum turystyczne wraz z najbardziej znanymi wyspami.

 Północny Atol Male (długość: 60 km; szerokość 30 km) jest większy niż Południowy Atol Male (długość: 35 km; szerokość: 15 km), oddziela je kanał Vaadhu Kanduo o szerokości 5 km.

Wyłączając stolicę Male, która w ostatnich latach przyciągnęła większość ludności, te dwa atole nie są najbardziej zaludnione, pomimo centralnego położenia.Na Północnym Atolu Male, oprócz stolicy Male i jej satelitarnych wysp - Villingili, Hulule (lotnisko), Gaanadhoo (więzienie), Grifushi (baza wojskowa), wyspy na której rezyduje prezydent, wysp zarezerwowanych na przechowywanie rezerw paliwa i śmieci, znajdują się tylko 3 lokalne wyspy: 

Thulusdhoo, zamieszkała przez ok. 900 mieszkańców, stanowi przemysłowe centrum, gdzie znajduje się nowoczesna stocznia. Wyspa znana jest również z produkcji bębnów, używanych jako akompaniament podczas tradycyjnych tańców.

Huraa - zamieszkała przez ok.600 mieszkańców, można tutaj zaleźć stragany z dobrym rzemiosłem.

Himmafushi, zamieszkała przez ok. 600 mieszkańców położona na wschodniej barierze rafy, przyciąga najwięcej turystów, chętnie zakupujących pamiątki w lokalnych sklepikach.

Male

Stolica i centrum polityczno-gospodarcze kraju. Zakłady przetwórstwa ryb. Ośrodek handlu i rzemiosła (m.in. wyrób mat z włókna kokosowego). Rozwija się turystyka. Port morski i rybacki. Port lotniczy o znaczeniu międzynarodowym.

W centrum Male znajduje się rezydencja prezydenta - Nowy Pałac Prezydencki oraz Mulee-aage - pałac sułtański z początku XX wieku i siedziba rządu, odkąd Malediwy w 1953 roku stały się republiką.

Pałac sułtański Pałac PrezydenckiW Sułtańskim Parku warto zobaczyć Muzeum Narodowe, posiadające m.in. kolekcję tronów, odświętnych szat, jedenastowiecznych figur i posągów, posągów z dawnych świątyń oraz Ośrodek Islamu z piękną, złotą kopułą, który obejmuje bibliotekę, potężny meczet, sale konferencyjne oraz biura.Muzeum Narodowe

Centrum Islamu

Naprzeciwko stoi Hukuru Miskiiy (Meczet Piątkowy) wybudowany przez sułtana Ibrahim Iskandhar w XVII wieku. Meczet jest unikatowym dziełem sztuki rzemieślniczej. Jego bogato rzeźbione ściany wyciosano w blokach z koralu. Przed meczetem stoi równie zabytkowy minaret. W pobliżu znajduje się cmentarz z koralowymi nagrobkami.

Południowy Atol Male

 Tak jak na sąsiednim atolu, na Południowym Atol Male znajduje się dużo wysp z hotelami i kilka wysp lokalnych.

 Administracyjną stolica jest wyspa Maafushi położona na wschodniej barierze rafy. Tutaj zachował się tradycyjny styl życia. Głównym zajęciem mieszkańców są połowy tuńczyka, którym zaopatrują targ w Male. Wizyta na tej wyspie pozwoli zobaczyć rybaków przy pracy.

Gulhi (600 mieszkańców), tutaj reperuje i konserwuje się łodzie; posiada suchy basen portowy, który jest używany do załadunku łódek dhoni. Stocznia nie jest otwarta dla turystów.Guraidhoo najbardziej znana wyspa na Południowy Atolu, niegdyś rzekomo naturalna przystań dla statków kierujących się w stronę południowych atoli. Obecnie wyspa położona w sercu strefy turystycznej. Główne zajęcie stanowi turystyka Większość mężczyzn pracuje w otaczających hotelach, natomiast kobiety prowadzą sklepy z pamiątkami. Rybołówstwem zajmuje się tylko kilka rodzin zamieszkujących wyspę.

Atol Ari

Położony 60 km na zachód od Male ze stolicą Mahidabhoo, w jego skład którego wchodzą 74 wyspy - 10 jest zamieszkałych przez 11.000 osób, na 27 znajdują się hotele.

 Atol Ari jest najbardziej wysuniętym atolem na Malediwach i wraz z Atolem Male stanowi serce strefy turystycznej z dużą liczbą hoteli.

 Stolica Mahidabhoo z 1500 mieszkańcami, usytuowana we wschodniej części rafy, jest ważnym centrum rybołówstwa. Nadal praktykowane są tutaj tradycyjne metody połowów z użyciem ogromnych rozciągniętych sieci w łuk przez pięć lub dziesięć łódek dhoni. Powrót z połowów jest absolutnie fascynującym widokiem, kiedy cała wieś pomaga w wyciąganiu sieci na plażę i wybieraniu z niej ryb.

Wyspy Fanfushi i Maamigili na dalekim południu znane są z wycinania kamieni koralowych. Dawniej na płyty nagrobne, później na budowę domów. Mieszkańcy tych wysp zajmują się rybołówstwem, budową łódek dhoni oraz tkaniem żagli z liści palmowych.

Na południu Atolu Ari, w pobliżu Holiday Island i Sun Island, znajduje się niezamieszkała wyspa Ariadhoo. Niegdyś mieszkali na niej Redins - malediwscy legendarni przodkowie, którzy czcili słońce i pozostawili na wyspie relikty. Prace wykopaliskowe odkryły 40 cm rzeźbione kamienie, które mogły być wykorzystane do budowy świątyni.

 Południowe Kulturalne Centrum Ari - w małym rybackim muzeum na świeżym powietrzu zrekonstruowana jest tradycyjna malediwska wioska. Możemy tutaj poznać życie mieszkańców.

Atol Baa

Położony 120 km na północ od Male, w skład atolu wchodzi 64 wysp, z których 13 jest zamieszkałych, na 4 znajdują się hotele. Ludność wynosi: 12.000, stolicą jest wyspa Eydhafushi.

 W stolicy Eydhafushi możemy zobaczyć starszych mieszkańców noszących feyli - tradycyjny sarong, wykonany z grubej białej bawełny przeplatany czarnymi i brązowymi paskami.

 Ok. 30 km na południowy-zachód, obok Coco Palm, znajduje się wyspa Thulhaadhoo, znana z wyrobów z lakierowanego drewna. Tutaj rzemieślnicy wykonują z orzechów kokosowych okrągłe pudełka, pudełeczka na biżuterię oraz wielkie talerze, które wykorzystywane są do składania darów podczas festiwali. Wyroby ozdabiane są kolorami z naturalnych pigmentów: czerwonym, czarnym, brązowym i lakierowane żywicą..

Atol Raa

Oddzielony jest od Atolu Baa tylko wąskim kanałem. Składa się z 80 wysp, z których 16 jest zamieszkałych, na 1 znajduje się hotel.

 Ludność ok. 10000 mieszkańców, a stolicą jest Ugoofaaru.

Atol Raa został otwarty dla turystów w czerwcu 2000 roku wraz z otwarciem hotelu Meedhupparu. Tylko jego południowa część wliczana jest do strefy turystycznej, pozostała część nie jest udostępniana turystom.

Większość zamieszkałych wysp rozproszona jest wzdłuż wschodniej bariery rafy, która jest najbardziej chroniona.

Stolica Ugoofaaru szczyci się największą na tym archipelagu flotą statków do połowów ryb, lecz największe i najlepsze tereny połowów ryb znajdują się na wyspie Kandholhudhoo, położonej na zachodniej rafie atolu.

 Atol znany jest z produkcji łodzi, z najsłynniejszą z nich dhoni, najwięcej łodzi safari jest produkowanych na atolu Raa. Najprawdopodobniej na wyspę Rasgetheemu przybyli: Koimala i jego żona - legendarni założyciele pierwszej malediwskiej dynastii. Na wyspę Konolhas zszedł na ląd odkrywca Ibn Battuta w 1343 roku.

c) Kulturalne warunki rozwoju turystyki

Festiwale religijne są bardzo ważną częścią życia codziennego na Malediwach. Jednym z ważniejszych świat jest Ramadan, który odbywa się w dziewiątym miesiącu według kalendarza muzułmańskiego. Obchody nieoderwalnie związane są z modlitwą i medytacją. Od wschodu do zachodu słońca wszyscy poszczą, a po zmierzchu wszystko wraca do normy gdy członkowie rodzin zasiadaj do wspólnego posiłku. Zwieńczeniem obchodów Ramadanu jest festiwal Kuda Eid, podczas którego muzułmanie modlą się, spotykają ze znajomymi przy obficie zastawionych stołach i tańczą.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w kalendarzu mieszkańców Malediwów (dwunasty miesiąc) jest święto Bodu Eid, na pamiątkę poświecenia się Abrahama. Każda rodzina zabija kurczaka, którego składa w ofierze. Obchody tego święta wypadają w dniu, w którym pielgrzymi przybywają do Mekki.

 Najlepszym sposobem aby przybliżyć sobie i nacieszyć oko widokiem tańczących mieszkanek Malediwów jest wyprawa do Male, stolicy państwa. To może być jedyna okazja do zobaczenia pięknego tańca w wykonaniu kobiet. Najsłynniejszym tańcem w Republice jest Bodu Beru, taniec bardzo rytmiczny mogący wprowadzić w trans. Oprócz Bodu Beru na turystów czeka również taniec Thaara przy dźwiękach tamburynów, czy Langiri przy melodyjnym śpiewie. Oczywiście miłośnicy nowoczesnej muzyki też znajdą coś dla siebie, gdyż ostatnimi czasy na wyspie pojawiają się najnowsze muzyczne hity.  1. Nurkowanie

Na Malediwach mamy do wyboru nurkowania stacjonarne oraz safari nurkowe. Nurkowanie stacjonarne jest stosunkowo drogie (ok. 300 euro za pakiet 10 nurkowań) i obejmuje nurkowania z brzegu wyspy, na której znajduje się baza nurkowa. Wypłynięcie na dalsze rafy jest płatne ekstra (do 50% więcej), a ich wybór i tak jest ograniczony. Safari nurkowe wydaje się optymalnym rozwiązaniem, łączy w sobie pobyt na luksusowej łodzi z ofertą nurkowań na najatrakcyjniejszych nurkowiskach położonych na kilku atolach.

Biorąc pod uwagę ilość wysepek i atoli oraz ukształtowanie dna (Malediwy to szczyt podwodnego łańcucha górskiego), istnieje wręcz nieskończona liczba miejsc nurkowych i ciągle odkrywane są nowe. Większość takich miejsc to podwodne wzgórza, np. Kandooma Thila, Kuda Rah Thila, Maaya Thila, z charakterystycznym ukształtowaniem zboczy przypominającym nierówno ułożone „naleśniki” tworzące liczne okapy i nawisy. W zależności od ukształtowania wzgórza oraz podwodnych prądów nurkuje się dookoła wzgórz lub wczepia w dno w celu oglądania pojawiających się gości (np. rekiny, duże tuńczyki). Czasem prąd jest tak silny, że nie pozostaje nic innego jak ruszyć wraz z nim i zygzakując zwiedzać rafę w oszałamiającym wręcz tempie.3 Rozwój turystyki na Malediwach

Malediwy odnotowują szybki wzrost w turystyce. Minister ds. Turystyki na Malediwach, Mahmood Shougy ogłosił, że w planach rozwoju turystyki znajduje się 40 kolejnych wysp.

Obecne działania w zakresie rozwoju gościnności i przemysłu turystycznego oferują liczne możliwości dla inwestorów ośrodków wakacyjnych i hoteli.

Średnie obłożenie w ośrodkach wynosi 80%, niektóre ośrodki odnotowały nawet 95% obłożenie w okresie ferii zimowych. Od czasów, gdy turystyka stała się głównym źródłem dochodów , na wyspach powstało 17 tys. miejsc noclegowych . W 2006 Malediwy odwiedziło 650 tys. turystów a średnia długość pobytu wynosiła 8 dni.

W celu podwyższenia świadomości o możliwościach inwestycyjnych, rząd na Malediwach postanowił zorganizować targi dla inwestorów, które odbędą się w lipcu w Malezji. Tym sposobem chce pokazać i zachęcić inwestorów do nowych inwestycji. - Będzie to platforma dla tour operatorów i przedstawicieli biznesowych, którzy będą mogli spotkać się lokalnymi przedsiębiorcami i ewentualnie nawiązać współpracę. Możliwości inwestycyjne znajdują się także w sektorach budowlanym i infrastruktury - powiedział minister.

Malediwy obchodzą w tym roku 35 lata przemysłu turystycznego . Rok 2007 był bardzo udany , przewiduje się ze następne lata będą jeszcze bardziej obiecujące . Pierwsza połowa 2007 już zebrał osiągnięcia warte świętowania . Przyjazdy turystyczne osiągnęły wartość 342,515 turystów. jest to nowy rekord przekraczający przewidywane 8.5% tempo wzrostu .

a)infrastruktura turystyczna

Turystyka na Malediwach rozpoczęła się w 1972, wtedy infrastrukturę turystyczną oferowały tylko niektóre wyspy. Pierwszą była Kurumba Village Tourist Resort, która oferowała tylko 60 łóżek . Pod koniec 1972, były tam już 2 resorty z ogólną pojemnością łóżek od 280. Pod koniec 2006, było już 235 turystycznych zakładów które oferują infrastrukturę turystyczna z ogólną pojemnością łóżek od 20,505.

Malediwy oferują szeroki wybór luksusowych hoteli. Każdy z nich znajduje się na osobnej, niezamieszkałej wysepce, pozwalającej w spokoju cieszyć się komfortem i urokiem życia. Wakacje w takich warunkach to prawdziwy luksus, a atrakcje gwarantowane przez najbardziej elitarne hotele zaspokoją oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości.

Niektóre resorty na Malediwach:

Adaaran "Club" Bathala , Hilton Maldives Resort & Spa Rangali Island

Meeru Island Resort , Club Med Kanifinolhu

Full Moon Beach Maldives, Palm Tree Island

Tabela przedstawia podział łóżek na poszczególne atole . Najwięcej łóżek znajduje się na wyspie Kaafu gdyż jest najbliżej Międzynarodowego Lotniska . Druga wyspa pod względem ilość łóżek jest Alifu . Pozostałe wyspy posiadają znacznie mniejsza ilość łóżek

Rodzaj dzierżawy resortów

Największa część resortów oddana jest w dzierżawę do miejscowych przedsiębiorstw, tylko 47.2% resortów na Malediwach są operowane przez miejscowe przedsiębiorstwa. Sytuacja ta się pogorsza gdyż odnotowane są spadki udziału lokalnych przedsiębiorstw w turystyce . Obcy kapitał zwiększył się z 27 w 2005 do 30 w 2006 .

Liczba bazy noclegowych i jej pojemność

Najwięcej miejsc noclegowych mogą zaoferować turystyczne resorty bo aż 17 tyś mino ze na wyspach zlokalizowanych jest tylko 89 obiektów tej kategorii . Drugie miejsce pod względem pojemność zajmuje safari vessels natomiast pierwsze pod względem liczny obiektów .b)rynek recepcji turystycznejTurystyczne przyjazdy w poszczególnych miesiącach

Na Malediwach od roku 2002 do 2004 zanotowana wzrost przyjazdów turystycznych . Liczba ta znacznie spadła po roku 2004 kiedy region ten nawiedziło tsunami . Odbudowa infrastruktury turystycznej możliwa była dzięki dobrze zaplanowanym działaniom marketingowym i ciągłym poparciem i wkładem prywatnego sektora .

Najwięcej przyjazdów zanotowano pomiędzy grudniem a kwietniem gdyż wtedy jest pora sucha i słońce świeci cały dzień . Od maja do września jest najwięcej dni deszczowych co ma dobicie w ilości przyjazdów turystycznych. Możemy wnioskować ze klimat ma duży wpływ na strukturę przyjazdów turystycznych na Malediwach.

Przyjazdy turystyczne i udział w rynku 10 szczytowych krajów emisyjnych

Wśród szczytowych dziesięciu rynków od 2006 znalazły się , Włochy, Zjednoczone Królestwo, Niemcy, Francja, Japonia, Chiny, Szwajcaria, Rosja, Korea i Austria. Europa wiec jest głównym generatorem rynku na Malediwach . Włochy wyrabiają swoją drogę do szczytu listy podczas gdy Niemcy pozostawały na trzecim miejscu jak w 2005 roku . Chiny, który był na 8 pozycji w 2005 roku wyrobiły swoją drogę przez listę do pozycji 6 pod koniec 2006.Włochy


Od pięciu lat Włochy , był głównym rynkiem emisyjnym, oprócz roku 2005. Po grudniu 2004 roku przyjazdy zmalały o 46,5 % podczas 2005 . Jednak, przez Grudzień 2005 przyjazdy znacznie powiekszyły się i odtąd Włochy kontynuowały swoja pozycje na runku.

Wielka Brytania

Zjednoczone Królestwo zajmuje drugie miejsce z sumą ogólną 107,995 turystów przy końcu 2006 Rynek ten ma pozytywny wzrost od pięciu lat oprócz roku 2005 . Chociaż przyjazdy zniżyły się rynek ten przekroczył przyjazdy Włochów które od pięciu lat były na pierwszym miejscu.

c) Profile turystówStruktura wiekowa turystów

Struktura wiekowa turystów nie zmieniła się od 1999 roku . Ogromną większość stanowią turyści w przedziale wiekowym od 26 – 30 lat i od 31- 35 lat .

Czas trwania pobytu

Bardzo mały bo tylko 3.1% turystów zarejestrowało średni czas pobytu od 1-3 dni. To zjawisko może dotyczyć turystów handlowych. Ponad 50 % zostaje na więcej niż 8 dni zatrzymując się w resortach

Częstotliwość przyjazdów

Jak widać większość turystów była ma Malediwach tylko raz .Wyniki te wskazują ze należy szukać nowego segmentu ryku , który sprawi ze turyści będą powracać .Cel przyjazdów

Najwięcej turystów przyjeżdża na Malediwy w celach wypoczynku i relaksu . Znaczące bo aż 30 % turystów przyjeżdża tutaj spędzić miesiąc poślubny a tylko 15 % w celach nurkowania . Uważam ze powinna zająć się promocja wysp jako idealne miejsce do nurkowania gdyż wtedy możliwe jest zwiększenie powtarzalności przyjazdów turystycznych .Aktywny wypoczynek

Turyści , który aktywnie spędzają wypoczynek preferują sporty wodne takie jak snorkeling , pływanie i nurkowanie .Snorkeling jest najczęściej uprawiany przez te narodowości natomiast na drugim miejscu znajduje się nurkowanie ale tylko u Japończyków i Francuzów pozostałe narodowości preferują pływanie .

Atrakcyjność turystyczna

Turyści na pytanie co było najbardziej atrakcyjne podczas pobytu na Malediwach odpowiadali ze plaża , piasek słońce i życie podwodne .

Ocena usług na Malediwach

Większość turystów ( 50 % ) ocenia usługi na Malediwach jako znakomite a 35% jako dobre . Tylko 1% ocenia usługi jako złe a nieistotny % jako bardzo złe . Jest to powiedzenie wysokiej jakości usług na Malediwach .

Źródła informacji o Malediwach

Z badań wynika ze najwięcej turystów czerpie informacje od przyjaciół i krewnych bo aż 33 % natomiast 23% dowiaduje się od agentów turystycznych .

Podsumowanie

Jeżeli można sobie wyobrazić raj jako niewielką tropikalną wysepkę, na której palmy kokosowe ocieniają białe plaże, a rafa koralowa otacza turkusową lagunę, Malediwy z pewnością nie zawiodą oczekiwań.Turystyka na Malediwach rozwija się prężnie ze względu na wspaniale warunki przyrodnicze i wysoką jakość usług . Jedyne co może zagrozić tym wyspom są kataklizmy takie jak tsunami lub ocieplenie klimatu które może spowodować ze Malediwy znikną z mapy Świata .

Malediwy są idealnym miejscem do odpoczynku i plażowania jak również do aktywnego wypoczynku . Snorkeling , nurkowanie , pływanie są na pierwszym miejscu wśród aktywności , można również wypożyczyć skutery i rowery wodne, deski dla surferów oraz zamówić rejs po atolach .
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna