Ankieta przedadopcyjnaPobieranie 59.33 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar59.33 Kb.

ANKIETA PRZEDADOPCYJNA

Mają Państwo przed sobą ankietę przed-adopcyjną, pierwszy krok w kierunku adopcji mopsa


w potrzebie. Już teraz bardzo dziękujemy za gotowość do pomocy . Wypełnienie i odesłanie ankiety nie jest jednoznaczne z decyzją o wyadoptowaniu Państwu zwierzęcia. Odesłanie wypełnionej ankiety na adres mopsywpotrzebie@wp.pl jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie Pani /Pana danych osobowych przez Stowarzyszenie Mopsy w Potrzebie na potrzeby procedury adopcyjnej, zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29.08.1997r. (Dz.U. 1997 nr 133 poz.883).

Przekazane nam dane oraz informacje nie zostaną wykorzystane do żadnego innego niż procedura adopcyjna celu, ani przekazane w żadnej formie/części osobom trzecim.


Prosimy o szczere i wyczerpujące odpowiedzi na poniższe pytania, pozwoli nam to poznać Państwa bliżej , poznać państwa oczekiwania i możliwości w kontekście adoptowanego pieska.
Zależy nam na tym żeby najlepiej, jak to możliwe, zharmonizować przyszłych opiekunów z nowym członkiem rodziny, tak byście zarówno Państwo jak i pies byli zadowoleni ze wspólnego życia.
Data wypełnienia ankiety : ………………….
Jeśli zależy Państwu na adopcji konkretnego psa, proszę wpisać jego imię …………………


 1. DANE OSOBOWE I INFORMACJE KONTAKTOWE PRZYSZŁEGO, GŁÓWNEGO OPIEKUNA PSA

Imię i nazwisko:Miejsce zamieszkania
(Miasto ; dzielnica):
Telefon kontaktowy:
Adres e-mail:
Wiek:
Aktualne zajęcie opiekuna
(prosimy zaznaczyć)

Uczę się w szkole / studiuję / pracuję na pełen etat / pracuję dorywczo / pracuję w domu / zajmuję się domem / jestem na emeryturze lub rencie /


II. SYTUACJA RODZINNA

Ile osób zamieszkuje w gospodarstwie domowym (proszę podać wiek) :
Czy ktoś w rodzinie jest uczulony na sierść zwierząt? Jeśli tak, jak planujecie Państwo rozwiązać ten problem?
Czy wszyscy domownicy zgadzają się na adopcję dorosłego psa.
Prosimy o uzasadnienie odpowiedzi.
Przez ile godzin pies zwykle będzie pozostawał sam w domu ?
Kto będzie opiekował się psem podczas Państwa dłuższej nieobecności (wyjazd) lub choroby?
W jaki sposób spędzają Państwo czas wolny (sporty, wyjazdy, spacery, rekreacja, inne)?
Czy przewidują Państwo uczestnictwo psa w tych zajęciach?
Czy w najbliższym czasie planują Państwo istotną zmianę swojej sytuacji życiowej (zmiana miejsca zamieszkania, powiększenie rodziny, zmiana pracy)?
Czy obecnie macie Państwo w domu jakieś zwierzęta? Jeśli tak, prosimy wpisać jakie i jaki jest ich stosunek do innych zwierząt.Czy mieli Państwo wcześniej psy? Proszę podać jakie (rasa, kundelki), krótko opisać ich historię, jak długo żyły, co się z nimi stało.
Czy kiedykolwiek oddali Państwo psa, jeśli tak to dlaczego?
Czy kiedykolwiek uśpili Państwo psa, jeśli tak to dlaczego?
Co mogłoby  skłonić Państwa do oddania psa? (choroba, przeprowadzka, narodziny dziecka, zmiana pracy, trudne zachowanie psa, alergia, brudzenie przez psa, sierść, choroba psa, inne (prosimy o krótkie uzasadnienie )
Czy starali się Państwo już kiedyś
o adopcję psa z fundacji/schroniska?
Jeśli tak, prosimy podać nazwę fundacji/schroniska.
Jeśli adopcja nie doszła do skutku, prosimy podać powód.


III. SYTUACJA MIESZKANIOWA / OKOLICE MIEJSCA ZAMIESZKANIA

Prosimy opisać Państwa warunki mieszkaniowe (dom/mieszkanie).Prosimy określić rodzaj własności (własne, wynajmowane, z rodzicami).
Czy jeśli wynajmują Państwo mieszkanie Właściciel zgodzi się na zamieszkanie psa?
Jeśli mieszkacie Państwo w bloku , prosimy o odpowiedź na pytania obok.

Które piętro?
Czy jest winda?
Prosimy opisać okolicę miejsca zamieszkania – bliskość centrum, parki, inne miejsca przyjazne psom.
Czy w okolicy miejsca zamieszkania zlokalizowany jest, znający się na specyfice rasy, gabinet weterynaryjny i / lub inni lekarze specjaliści.
IV. PAŃSTWA OCZEKIWANIA

Czy będzie to Państwa pierwszy mops?Dlaczego decydujecie się Państwo na adopcję psa rasy mops?

Jak postrzegacie Państwo charakterystyczne cechy mopsa?
Jeśli w górnej części ankiety wpisaliście Państwo imię mopsa , którego chcielibyście adoptować, tutaj poprosimy o uzasadnienie swojego wyboru.

Czy jesteście Państwo zaznajomieni z problemami zdrowotnymi psów brachycefalicznych (o płaskim pysku)? Skąd czerpali Państwo swoją wiedzę?

Czy któryś z członków rodziny ma możliwość wykorzystania urlopu przez pierwsze dni pobytu psa w Państwa domu, by ułatwić mu adaptację ?
Jak długo jesteście Państwo gotowi czekać na adopcję mopsa?
V. KWESTIE FINANSOWE
Posiadanie psa to ogromna radość ale także wydatki.

Prosimy wziąć pod uwagę, że mopsy do adopcji często wymagają kontynuacji leczenia lub dalszej diagnostyki, podawania karmy o wysokiej jakości, suplementów itd.
Żywienie psa, niezależnie od typu karmy ( sucha, mokra ,gotowane)
to stały wydatek na najbliższe kilka/kilkanaście lat.
Jaką (średnio) kwotę zamierzacie Państwo przeznaczyć miesięcznie na żywienie psa, ew. jaką karmę zamierzacie Państwo podawać ?
Obowiązek regularnych szczepień ochronnych, odrobaczania, zabezpieczania zwierzęcia przeciwko kleszczom, etc. to stały wydatek na najbliższe kilka/kilkanaście lat .
Czy jesteś Państwo w stanie pokryć takie wydatki ?Psy, tak jak i ludzie, czasem chorują , niezbędna bywa specjalistyczna diagnostyka (okulistyka, kardiologia, ortopedia…). Przykładowe koszty: morfologia 50 zł, usg jamy brzusznej 110 zł, wizyta u okulisty wraz z lekami ok. 150 zł, sterylizacja suczki ok. 550 zł , kastracja psa ok. 450 zł.

Czy jesteś Państwo w stanie pokryć takie wydatki ?


Czy gdyby zaistniała taka konieczność, podjęlibyście się Państwo leczenia psa, nawet jeśli wiązałoby się to z koniecznością wizyty u specjalisty poza Państwa miejscem zamieszkania ?
Czy, jeśli zajdzie taka konieczność, gotowi jesteście Państwo przeprowadzić sterylizacje we własnym zakresie i na własny koszt?
Czy, jeśli zajdzie taka konieczność, gotowi jesteście Państwo skorzystać z pomocy specjalisty-behawiorysty lub udać się na szkolenie psa na własny koszt?
W jaki sposób odbiorą Państwo od nas psa?

Czy są Państwo gotowi pokryć koszty transportu, jeśli nie będą Państwo mieli możliwości odbioru osobistego mopsa?Prosimy wziąć pod uwagę fakt, że mopsik może przebywać na drugim końcu Polski.
Czy zgadzacie się Państwo pokryć koszty dotychczasowego leczenia/sterylizacji adoptowanego przez Państwa mopsa?
Po kilkukrotnym przemyśleniu powyższego, czy jesteś Państwo w stanie ująć takie wydatki w swoim domowym budżecie ?

VI. WARUNKI ADOPCJI

Czy wyrażają Państwo zgodę na podpisanie umowy adopcyjnej , która między innymi zobowiązuje osobę adoptującą do regularnego ( co najmniej raz w miesiącu) informowania nas o stanie psa i przesyłania aktualnych zdjęć ?


Czy wyrażają Państwo zgodę na utrzymywanie stałego kontaktu z Koordynatorem Adopcji, informowanie o ewentualnej zmianie adresu i danych kontaktowych
Czy wyrażają Państwo zgodę na wizytę przedadopcyjną oraz poadopcyjną przeprowadzoną przez wolontariusza Stowarzyszenia Mopsy w Potrzebie?

PODSUMOWANIE
Prosimy żebyście Państwo dłuższą chwilę zastanowili się nad poniższymi pytaniami, rozważyli wszelkie „za” i „przeciw” i odpowiedzieli bez wątpienia.
W pierwszym okresie po adopcji pies może sprawiać kłopoty. Np. zniszczyć coś w domu, przekopać ogródek, wyć pod nieobecność domowników, załatwiać się w domu. Czy jesteś gotowy na zmierzenie się z tymi problemami?


 1. Pies adoptowany może mieć rozmaite złe nawyki, których zmiana jest jak najbardziej możliwa, ale zwykle wymaga dużo czasu, pracy i cierpliwości. Czy jesteś na to gotowy?


 1. Przez najbliższe 10 lat należy tak planować rozkład zajęć, aby codziennie znaleźć czas na minimum 3 spacery. Jest to obowiązek niezależny od pogody czy Twojego samopoczucia. Pies nie wstrzyma swoich potrzeb, bo pada deszcz, śnieg, jest zimno, panuję upał lub szleje burza. Czy masz na to czas i ochotę? Czy jesteś gotowy wstać rano w czasie świąt, gdy w końcu mógłbyś się wyspać lub podczas choroby, kiedy najlepiej leżeć w łóżku? 1. Niektóre choroby mopsa uniemożliwić psu samodzielne poruszanie się. Będzie to wówczas wymagało czasowego lub stałego wynoszenia psa na spacer, który waży średnio 10 kg. Czy zdajesz sobie sprawę, że wówczas będzie on zdany wyłącznie na Ciebie i Twoją pomoc?


 1. Szybciej niż się spodziewasz przyjdzie czas wakacji, nie każdy ośrodek przyjmie Cię wraz z psem, rodzina nie zawsze zechce się zaopiekować Twoim pupilem, a w pobliżu może nie być dobrego hotelu dla psów. Będzie Ci się nieraz wydawać, że jako osoba z psem stałeś się obywatelem drugiej kategorii, który ma mniej praw niż inni i często nie może gdzieś wejść, np. na plażę czy do parku. Czy jesteś gotów zrezygnować z wymarzonego odpoczynku dla dobra Twojego psa? 1. Twój pies będzie potrzebował kontaktu z Tobą. Oznacza to, że gdy wrócisz zmęczony z pracy pies będzie wypoczęty i stęskniony po długim oczekiwaniu na Ciebie. Będzie chciał się bawić, przytulać i iść na spacer. Nie zrozumie, że miałeś ciężki dzień.


 1. Przyzwyczajony do Twojej troski i poświęconej uwagi będzie miał kłopot z pogodzeniem się
  z pojawieniem się nowego, małego, dwunożnego członka rodziny. Czy jesteś świadomy, że tylko cierpliwością i pracą, mądrą stanowczością będziesz w stanie zapewnić bezpieczny i szczęśliwy dom dla obojga? Czy rozumiesz fakt, że mops jest równoprawnym członkiem rodziny, którego potrzeby trzeba uszanować i zaspokoić nawet wówczas gdy staje się uciążliwy, gdy brakuje czasu, trzeba zmienić pracę lub mieszkanie?


 1. Pies zmieni Twoje mieszkanie z czystego, wychuchanego gniazdka w budę pełną sierści, piasku
  i błota. Dosłownie wszędzie, w jedzeniu, w łóżku, na wyjściowym garniturze znajdziesz ślady sierści. Śliczne dotąd dywany będą ciągle brudne i napchane piaskiem, a tapicerki jeśli nie są ze skaju lub skóry przybiorą beżową barwę. Czy jesteś w stanie to zaakceptować? Czy nie przeszkadza Ci konieczność ciągłego sprzątania i fakt, że mimo to zawsze gdzieś znajdziesz jakiś kłak albo porzuconą zabawkę?Jeśli opisane niedogodności nie zniechęciły Cię, jeśli dokładnie je przemyślałeś i nadal chcesz adoptować mopsa, to oznacza, iż jest to pies dla Ciebie. Znajdziesz w nim najlepszego przyjaciela i kompana zabaw dla Twoich dzieci, towarzysza, który stanie się dobrym duchem Twojego domu. Ten wyjątkowy pies będzie przy Tobie, gdy wszyscy inni Cię opuszczą, zliże z Twej twarzy łzy, podzieli z Tobą radość i okaże wyrozumiałość, gdy wszystkim wokół Ciebie jej zabraknie. Niezmiennie gotowy, będzie spał u twych stóp, czekając na najmniejszy gest, by zawsze podążać razem z Tobą gdziekolwiek los Cię poprowadzi.************
Zdecydowali się Państwo na adopcję, a więc los bezdomnych czworonogów nie jest Państwu obcy. Korzystamy więc z okazji by zachęcić Państwa do aktywnych działań.

Kolejne odpowiedzi nie będą miały wpływu na decyzję o zgodzie na adopcję. Mają jedynie pomóc nam poszerzyć grono osób zaangażowanych w ratowanie skrzywdzonych zwierząt.Liczba psów potrzebujących pomocy jest ogromna. Czy byliby Państwo chętni wesprzeć czynnie działania mające na celu niesienie pomocy Stowarzyszeniu Mopsy w Potrzebie (np. zapewnienie transportu, pozyskiwanie sponsorów, propagowanie naszej organizacji, inne - jakie)? Ile czasu (tygodniowo, miesięcznie) moglibyście Państwo na to poświęcić?


Czy oczekując na swojego mopsa bylibyście Państwo skłonni pełnić w rolę domu tymczasowego dla mopsów w potrzebie? Jaki byłby maksymalny, akceptowalny przez Państwa, czas pobytu psa?
Wypełnioną ankietę prosimy przesłać na adres mopsywpotrzebie@wp.pl, a skontaktujemy się z Państwem w celu przekazania informacji o dalszych krokach w procedurze adopcyjnej . Prosimy jednocześnie o cierpliwość, jesteśmy wolontariuszami- poza troską o mopsy , prowadzimy także codzienne życie, pracujemy, mamy rodziny oraz własne mopsy, które tęsknią i czekają, aż poświęcimy im czas.

Z pozdrowieniami

Stowarzyszenie Mopsy w Potrzebie
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna