Anna Miszta Przewodnik po województwie śląskimPobieranie 397.36 Kb.
Strona1/12
Data02.05.2016
Rozmiar397.36 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
Załącznik nr 1 do Zapytania ofertowego na tłumaczenie przewodnika na j. ang. i j. niem.

Anna Miszta Przewodnik po województwie śląskim


1. Zaproszenie do regionu.

Województwo śląskie to region pełen niespodzianek, miejsc znanych i lubianych, obleganych przez turystów z całej Polski (jak choćby uzdrowiska w Beskidach czy zamek w Pszczynie), jak i nieznanych, spokojnych zakątków, gdzie oddycha się czystym powietrzem a w ciszy można usłyszeć śpiew ptaków (aby tego doświadczyć nie trzeba szukać daleko, wystarczy odwiedzić jeden z wielu rezerwatów przyrody). Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą zachwyceni różnorodną ofertą ośrodków sportowych, dostępną na każdą kieszeń, dla młodszych i starszych – w województwie można uprawiać sporty zimowe, i to nie tylko w Beskidach, lecz także np. w Dolomitach Sportowej Dolinie. Tysiące kilometrów ścieżek rowerowych zachęcają do odkurzenia swoich dwóch kółek nawet kanapowych leniwców – tym bardziej, że trasy wiodą obok ciekawych miejsc, niejednokrotnie niedostępnych dla turystów zmotoryzowanych. W wielu miastach województwa gromadzą się pielgrzymi, aby w Sanktuariach oddać się refleksji nad własnym życiem. Szlak Architektury Drewnianej zachęca do wędrówek po małych miejscowościach rozsianych po całym województwie, aby tam podziwiać kunszt architektoniczny kościołów z przeszłości. W okolicy nie zabraknie również przykładów współczesnej architektury, oraz zabytków w postaci pałaców, zamków czy rezydencji mieszczańskich. Oczywiście do najsłynniejszych obiektów należą te położone na Szlaku Orlich Gniazd. Województwo śląskie nie wypiera się też swojej tradycji przemysłowej – wręcz przeciwnie, stara się wykorzystać ją jako atut- w ten sposób powstał Szlak Zabytków Techniki, wiążący najcenniejsze obiekty w jedną, organizacyjnie spójną całość. Stwierdzenie, że każdy znajdzie coś dla siebie, być może brzmi banalnie, ale tak właśnie jest w przypadku województwa śląskiego.

2. Wstęp – informacje historyczno-kulturowe.

W 2001 r. Sejmik Województwa Śląskiego uchwalił herb i barwy województwa. Herb przedstawia złotego orła Piastów górnośląskich patrzącego w prawo, bez korony, na niebieskim tle. Flaga prezentuje te same barwy- niebieska z żółtym pasem pośrodku. Herb z wizerunkiem orła był znakiem używanym już w czasach księcia Kazimierza I opolsko-raciborskiego (można go zobaczyć na pieczęci z 1222 r.).

W całym województwie mieszka 4,64 mln osób, 12,2 % ludności kraju. Największa gęstość zaludnienia występuje w Świętochłowicach i Chorzowie, a najniższa w powiecie częstochowskim i lublinieckim. Ciekawą informacją geograficzną jest z pewnością fakt, iż lasy stanowią ponad 31% ogólnej powierzchni województwa, co jest wynikiem przekraczającym średnią krajową. Przyczyniają się do tego duże kompleksy leśne wzdłuż Małej Panwi, w Beskidach i na północny zachód od Rybnika. Warto podkreślić wielokulturowość województwa śląskiego, gdyż przez wieki zmieniały się jego granice, również państwowe. Region ten był zamieszkiwany przez ludność pochodzenia polskiego, niemieckiego, czeskiego i żydowskiego. Trudno zatem się dziwić, iż część mieszkańców regionu czuje się przede wszystkim Ślązakami, gdyż jest to jedyna tożsamość, która nigdy nie ulegała zmianie. W kwestii edukacji śląskie stoi na bardzo wysokim poziomie, kierując bogatą ofertę edukacyjną zarówno do tych najmłodszych uczniów, jak i do studentów i seniorów (np. w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku). 45 szkół wyższych, 34 filie i punkty konsultacyjne, a także liczne placówki pozaszkolne przygotowują wielu młodych ludzi do sprostania oczekiwaniom ciągle zmieniającego się rynku pracy.

JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA I REGION PÓŁNOCNO-ZACHODNI

Lubliniec www.lubliniec.pl

W 2010 r. po wielu latach rewaloryzacji oddano do użytku zamek lubliniecki Cellarych i Grotowskich[104] (obecnie hotel). Atrakcją Lublińca jest układ urbanistyczny z rynkiem i gotyckim kościołem św. Mikołaja z XVI w. (tel. 34 3562061, www.mikolaj-lubliniec.gliwice.opoka.org.pl). Wśród licznych drewnianych kościółków zachowanych na ziemi lublinieckiej warto zobaczyć kościół p. w. św. Anny (róg ulic św. Anny i Pasiecznej). Warto również zwiedzić Muzeum Pro Memoria Edith Stein[106] (ul. E. Stein 2, tel. 34356 2827, wstęp bezpłatny), znajdujące się w kamienicy rodziny Courantów – dziadków Świętej.

Koszęcin www.koszecin.pl

Piękny kompleks pałacowo-parkowy w Koszęcinie (ul. Zamkowa 3, tel. 343106415, www.zespolslask.pl) zasłynął przede wszystkim jako siedziba Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, założonego przez prof. Stanisława Hadynę w 1953 r. „Śląsk” po dziś dzień rozsławia śląski folklor koncertując na całym świecie. We wsi znajduje się także drewniany kościółek p. w. Św. Trójcy[93] z 1724 r. (ul. Świętej Trójcy 3, tel. 343576370, www.trojca.com.pl). Obok kościoła stoi drewniana studnia, z której woda podobno ma lecznicze właściwości, zwłaszcza w schorzeniach oczu i skóry.Kochcice www.gci.kochanowice.pl,

W Kochcicach zwiedzić warto 16 hektarowy park z pałacem Ballestremów (ul. Zamkowa 1, tel. 343533631) z początku XX w. Obecnie pałac stanowi siedzibę Wojewódzkiego Ośrodka Rehabilitacji i można go podziwiać tylko z zewnątrz. W lesie pomiędzy Pawełkami a Lubeckiem w centrum Parku Krajobrazowego „Lasy nad Górną Liswartą”[90] w gminie Kochanowice znajduje się matecznik różanecznika katawbijskiego, nasadzony przez hr. Ballestrema. Można go podziwiać na przełomie maja i czerwca, kiedy kwiaty kwitną. Co roku organizowane jest Święto Kwitnącego Różanecznika, kiedy to chętni mogą zobaczyć inscenizację teatralną związaną z osobą hrabiego, oraz wystawę roślin ozdobnych. Będąc w Kochanowicach można również spojrzeć na klasycystyczny pałac[87] (ul. Wiejska 1, tel. 34 3533284), w którym obecnie mieści się Zespół Szkół.Lubecko www.lubecko.republika.pl,

W Lubecku warto zobaczyć cudami słynącą miniaturę obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na srebrnej blasze, która odnaleziona została na terenie tamtejszej parafii. Kościół parafialny, dziś Sanktuarium Matki Boskiej Lubeckiej (ul. Główna 42, tel. 343563147) zbudowano w 1679 r. W jego wnętrzu renesansowy nagrobek Jana Kochcickiego. Okolice warto przemierzyć na rowerze, zwiedzając zabytkowe, drewniane kościółki, licznie rozsiane po okolicznych gminach.

Warto zaplanować wycieczkę w taki sposób, aby dotrzeć także do kościółków w Cieszowej, Koszęcinie i Boronowie, przed lub po nabożeństwach, gdyż tylko wtedy są one otwarte i można zobaczyć piękne zabytkowe wnętrza. Kościół p. w. św. Marcina (ul. Szkolna 27, tel. 323571330, www.cieszowa.za.pl) znajduje się w Cieszowej, zaś boronowska świątynia jest pod wezwaniem Królowej Różańca Świętego[82] (ul. Wolności 1, tel. 343539337). Kolejny zabytkowy drewniany kościół p. w. św. Walentego[102] (ul. Tarnogórska, tel. 34 3573002) znajduje się w Woźnikach, i choć położony jest nieco na uboczu w stosunku do przedstawionej trasy, warto go zobaczyć, zwłaszcza dlatego, iż przy kaplicy na cmentarzu pochowany jest Józef Lompa, zasłużony działacz społeczny i narodowy na Śląsku. W niedalekiej Lubszy znajduje się również dawna szkoła, w którym Lompa uczył i mieszkał.

Powiat kłobucki

W powiecie kłobuckim utworzono kilka rezerwatów przyrody (Dębowa Góra, Zamczysko, Modrzewiowa Góra w Nadleśnictwie Kłobuck, oraz Bukowa Góra, Stawiska i Szachownica w Nadleśnictwie Parzymiechy). Najlepszym sposobem zobaczenia przynajmniej części z nich jest rowerowa wycieczka wybraną ścieżką dydaktyczną. Atrakcją regionu są też pozostałości renesansowego fortalicjom w Dankowie, zabytkowe kościoły w Dankowie, Kłobucku i Krzepicach. W tym ostatnim warto zobaczyć ciekawe Królewskie Drzwi Krzepickie wykute w miedzianej blasze. W Mokrej obok drewnianego kościoła p. w. św. Judy Tadeusza stoi pomnik upamiętniający bitwę pod Mokrą (1.09.1939) oraz niewielkie Muzeum Kultury Przeworskiej i Bitwy pod Mokrą http://www.miedzno.pl/index.php?idg=2&id=76&x=41).

Kłobuck zachował swój układ urbanistyczny z czasów średniowiecza, kiedy proboszczem tutejszej parafii był znany polski dziejopis Jan Długosz. Długosza pamiętają mury dawnego klasztoru kanoników regularnych i poklasztornego kościoła Św. Marcina i Małgorzaty[79], późnogotyckiego z XIIII w., przebudowanego i rozbudowanego w XV i na pocz. XVII w. na wczesnobarokową bazylikę wg proj. Walentego von Sabischa. Wyposażenie barokowe i rokokowe; w lewym ołtarzu bocznym znajduje się gotycki obraz MB z Dzieciątkiem z XV w. – Najświętszej Maryi Panny Kłobuckiej Ucieczki Grzeszników (koronowany w 2004). W dzielnicy Zagórze wznosi się neogotycki pałac[80] w z l. 1795-1800 ministra pruskiego Christiana von Haugwitz, przebudowany w 1891 przez księcia Aleksandra Michajłowicza Romanowa. W okresie międzywojennym siedziba szkoły leśnej, obecnie w rękach prywatnych. Pałac otacza częściowo zachowany park z XVIII w.

Na południe od Kłobucka, w Truskolasach, stoi największy na ziemi częstochowskiej kościół drewniany – p. w. św. Mikołaja[78] z 1737 r.

Częstochowa www.czestochowa.pl, www.czestochowa.naszemiasto.pl, www.czestochowaonline.pl, www.czestochowa.um.gov.pl,www.jasnagora.pl

Częstochowa znana jest na całym świecie dzięki Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej (Jasnogórskie Centrum Informacji, ul. o. Kordeckiego 2, tel. 343653888, 34 3777408, Dom Pielgrzyma ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 1/31, tel. 343777564, www.jasnagora.pl) w klasztorze o. o. paulinów na Jasnej Górze[2]. Rocznie do Sanktuarium przybywa 4-5 mln pielgrzymów z całego świata, którzy niejednokrotnie podróżują pieszo. Otaczana wielowiekowym kultem ikona Matki Bożej Jasnogórskiej jest centrum gotyckiej kaplicy, w której znajduje się również cenny krucyfiks z końca XV w., wykonany w szkole Wita Stwosza, znajdujący się w jednym z bocznych ołtarzy. Obecna kaplica została wybudowana za czasów Władysława Jagiełły. W prezbiterium znajduje się hebanowy ołtarz barokowy ze srebrną dekoracją z 1650 r. i bramą gdańską, a Srebrna Zasłona zakrywająca obraz pochodzi z 1673 r. W lewej ścianie, w niszy umieszczono urnę z prochami o. Augustyna Kordeckiego, bohaterskiego obrońcy Jasnej Góry przed Szwedami.

Kościół jasnogórski wzniesiono w XIV wieku w stylu gotyckim. Skarbiec stanowi wspaniały zbiór darów wotywnych, najstarsze z nich pochodzą z XIV w., np. monstrancje, biżuteria, ale znaleźć tam można także przejmujące dary więźniów obozów zagłady i zesłańców. Pielgrzymom służy także Sala Rycerska, dawniej nazywana Salą Dysput Teologicznych. W pomieszczeniach, gdzie kiedyś działała drukarnia, utworzono w 1982 r. Muzeum 600lecia Jasnej Góry, gdzie można zobaczyć m. in. bogatą kolekcję obrazów, namalowanych przez paulinów, oraz trzy z ośmiu sukienek Matki Boskiej.

Będąc na Jasnej Górze nie sposób pominąć Bastionu św. Rocha - jednego z czterech narożnych bastionów stanowiących Fortalitium Marianum. Jest to miejsce, w którym przechowuje się Skarby Pamięci Narodu – m. in. cenne tureckie tkaniny, wielka tarcza zrobiona ze skorupy żółwia (są to dary króla Jana III Sobieskiego zdobyte pod Wiedniem), srebrne skrzydło orła, czyli znak hetmański Jana III Sobieskiego, a także szable Stanisława Żółkiewskiego i Stefana Batorego. Pielgrzymi przybywający do Częstochowy często modlą się, idąc Drogą Krzyżową na wałach klasztoru, z monumentalnymi stacjami dłuta Piusa Welońskiego, refleksji nad Męką Pańską służy też Golgota Jasnogórska, dar Jerzego Dudy-Gracza, umieszczona na górnej kondygnacji wejściowej części kaplicy Matki Bożej.

Szlak Maryjny Częstochowa – Mariazell

Ciekawą inicjatywą jest międzynarodowy szlak pielgrzymkowy trasą sanktuariów maryjnych. Na terenie województwa śląskiego szlak ma długość 102,5 km. Częstochowa znajduje się na końcu trasy Kalwaria Zebrzydowska – Częstochowa (sanktuaria Kalwaria Zebrzydowska, Czerna, Paczółtowice, Trzebinia, Płoki, Jaroszowiec, Myszków-Mrzygłód, Ogrodzieniec, Biskupice, Zawiercie-Skarżyce, Żarki-Leśniów, Wancerzów, Częstochowa).

Jednak Częstochowa to nie tylko Jasna Góra, lecz także bujnie rozkwitające życie kulturalne. Najstarszą instytucją kulturalną regionu jest Muzeum Częstochowskie[8], które posiada kilka obiektów wystawienniczych, rozmieszczonych na terenie miasta. Pierwszym punktem na trasie częstochowskiej wędrówki po Muzeum jest ratusz[8] (al. NMP 45a, tel. 34 3668050, 3605631, www.muzeumczestochowa.pl) projektu Franciszka Reinsteina. W ratuszu A mieści się stała wystawa historyczna, organizowane są również wystawy czasowe z cyklu „Galeria wybitnych częstochowian” oraz w Galerii „Poddasze”. Ratusz B jest siedzibą dyrekcji Muzeum oraz pionu administracyjnego. Z platformy widokowej ratusza można podziwiać piękną panoramę miasta.

Dla miłośników poezji nie lada atrakcją będzie z pewnością wizyta w Domu Poezji[6] (ul. Jasnogórska 23, tel. 343681617, www.poswiatowska.muzeumczestochowa.pl), czyli budynku, w którym mieszkała Halina Poświatowska wraz ze swoją rodziną. Muzeum[6] poświęcone poetce w ramach stałej wystawy prezentuje dokumenty, pamiątki i rękopisy utworów artystki. W Domu Poezji odbywają się również cykliczne spotkania literackie.

Dwupiętrowa, zabytkowa kamienica mieszczańska z początku XX wieku mieści Galerię Malarstwa i Rzeźby XIX i XX wieku (ul. Katedralna 8, tel. 343605631). Ekspozycje prezentowane są w odrestaurowanych wnętrzach, z zachowaną polichromią ścienną i sufitową, ze stiukami i zabytkowymi piecami. Same dzieła wystawione na ekspozycję stanowią ilustrację ewolucji sztuki na przełomie wieków: Sztuka okresu Młodej Polski (z pracami m. in. Jacka Malczewskiego, Włodzimierza Tetmajera, Józefa Mehoffera czy Leona Wyczółkowskiego), Polska sztuka awangardowa i nowoczesna, oraz Sztuka Częstochowy XIX i 1 poł. XX wieku.

W 1955 r. podczas prowadzenia prac budowlanych przy budowie trasy tramwajowej i wiaduktu przy Al. Pokoju odnaleziono część cmentarzyska kultury łużyckiej. Po zakonserwowaniu 100m kw. obiektu stworzono Rezerwat Archeologiczny[7] w dzielnicy Raków (ul Łukasińskiego 20, tel. 343231951), w którym prezentowana jest stała wystawa „Z mroku dziejów. Kultura łużycka”.

Interesującą ofertę przygotowało dla turystów Muzeum Zapałek[13] (ul. Ogrodowa 68, tel. Centrala 343242626, 3242627, www.zapalki.pl), działające przy Częstochowskiej Fabryce Zapałek. Jedną czwartą fabryki zajmuje muzeum, w którym zobaczyć można starą, przedwojenną linię produkcyjną, a także na własne oczy obserwować proces powstania zapałek (wycinanych z często sporych kawałków drewna), ich pakowanie i znakowanie. Atrakcję stanowi również ekspozycja etykiet i znaczków o tematyce zapałczanej, a także maleńkie i precyzyjnie wykonane rzeźby zrobione z zapałek.

Osoby zainteresowane rzeźbą sakralną nie mogą nie odwiedzić Muzeum Archidiecezjalnego[5] (ul. św. Barbary 41, tel. 343683361, b.blajer@czestochowa.opoka.org.pl), gdyż tam właśnie przechowywana jest XV wieczna figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem. Oprócz tego cennego eksponatu warto zobaczyć obrazy, szaty liturgiczne, mszały i Biblie zebrane z częstochowskich kościołów i prezentowane w budynku Wyższego Seminarium Duchownego.Częścią Miejskiej Galerii Sztuki[4] (promującej m. in. współczesnych częstochowskich artystów) jest Muzeum Zdzisława Beksińskiego[14] (MGS, Al. Najświętszej Maryi Panny 64, tel. 343246057, www.galeria.czest.pl/kontakt, w nd. wstęp wolny), malarza, rzeźbiarza, fotografa i rysownika, posługującego się grafiką komputerową. Wystawa prac Beksińskiego również wspomagana jest komputerowo: przy stanowisku audiowizualnym Videodziennik możemy obserwować mistrza przy pracy, zaś w Videoalbumie podziwiać można obrazy nie prezentowane na wystawie.

Nietypowym muzeum jest Muzeum Górnictwa Rud Żelaza[10] (Replika Kopalni Górnictwa Rud Żelaza, Park Staszica, tel. 343605633, www.muzeumczestochowa.pl,), utworzone w latach 70tych w podziemnych korytarzach imitujących prawdziwe wyrobiska kopalniane. Część naziemna znajduje się w jednym z pawilonów w parku im. Staszica na zboczach Jasnej Góry. Prezentowane są m. in. różne sposoby pozyskiwania rudy, drążenia chodników i transportu urobku, stworzono replikę stacji pomp, można też zobaczyć, jak za pomocą kołowrotu wydobywano rudę w kubłach na powierzchnię.

Nowością przyciągającą turystów w Częstochowie jest Park Miniatur Złota Góra (ul. Wapienna 8a, tel. 691228777, www.zlotagora.com, bilet ok. 19zł), powstały w wyrobisku po dawnym kamieniołomie, w którym umieszczono miniatury najbardziej znanych chrześcijańskich sanktuariów świata w skali 1:25.

Informacje praktyczne:

Miejskie Centrum Informacji, Al. NMP 65, tel. 343682250, mci@czestochowa.um.gov.pl.

Jasnogórskie Centrum Informacji, ul. Kordeckiego 2, tel. 343653888, 3777408,Olsztyn www.olsztyn-jurajski.pl,

Najważniejszą atrakcją okolicy jest Góra Zamkowa z ruinami średniowiecznego zamku. Olsztyńska warownia zbudowana najprawdopodobniej z rozkazu Kazimierza Wielkiego nosiła nazwę Przymiłowice, w latach 40tych XIV w. zmienioną na Olsztyn. W zamku[62] (www.zamekolsztyn.pl) mieściło się więzienie królewskie, pełnił też podstawową funkcję obronną. Do czasów obecnych zachowały się fragmenty zamku górnego z cylindryczną wieżą, oraz baszta Sołtysia-Starościńska. Na terenie zamkowym odbywają się różne imprezy, m. in. Turniej Rycerski o szablę Kaspra Karlińskiego. Zamek olsztyński stanowił plener wielu produkcji filmowych, m. in. w „Rękopisie znalezionym w Saragossie” w reżyserii W. Hasa i w „Demonach wojny” W. Pasikowskiego, a dawny dom mieszkalny stanowił scenografię do serialu „Czarne chmury”. Nieopodal wzgórza zamkowego znajduje się barokowy kościół p. w. św. Jana Chrzciciela[59], zbudowany w latach 1722-29 z kamienia pochodzącego z ruin zamku, a także zabytkowy spichlerz[61] z XVIII w., który jest jednym z najcenniejszych przykładów staropolskiej architektury ludowej.

W pobliżu olsztyńskiego rynku, w drewnianej chałupie wiejskiej, która
z daleka przyciąga wzrok kolorowymi zdobieniami, mieści się ruchoma szopka autorstwa Jana Wewióra z ok. 350 figurami.

Wyjątkową atrakcję stanowi spacer po dnie jurajskiego morza ścieżkami geologicznymi „Kamieniołom Kielniki” i „W krainie białych skał”. Z myślą o pasjonatach Nordic Walking zaprojektowano specjalną trasę, która pozwala na odwiedzenie najważniejszych atrakcji turystycznych Olsztyna. Kolejnym malowniczym szlakiem są dróżki św. Idziego, które prowadzą przez rezerwat przyrody „Sokole Góry” do Zrębic[65], gdzie warto zwiedzić drewniany kościółek św. Idziego[63], leżący na Szlaku Architektury Drewnianej. W okolicy znajduje się rezerwat przyrody „Zielona Góra”, na terenie którego znajduje się unikatowa jaskinia „W Zielonej Górze”. Na północ od Olsztyna leżą Góry Towarne – pomnik przyrody nieożywionej z malowniczymi ostańcami i systemem jaskiń.

Informacje praktyczne:

Punkt Informacji Turystycznej, Pl. Piłsudskiego 15, tel. 343285313, olsztyn@slaskie.travelJanów i okolice www.janow.pl,

W Janowie na rynku znajduje się „Galeria Po Schodkach” a w niej prezentowane są czasowe wystawy o tematyce związanej z regionem. Warto również wejść na wieżę ratuszową, aby zobaczyć panoramę okolicy i zerknąć na wystawę „Jurajskie nietoperze”. Atrakcją gminy oprócz pięknych krajobrazów jest miejscowość Złoty Potok, w którym znajduje się się klasycystyczny pałac Raczyńskich[29] (ul. Kościuszki 11, nieudostępniony do zwiedzania) z 1856 r., zbudowany z inicjatywy gen. Wincentego Krasińskiego. Rodzina Krasińskich związana była ze Złotym Potokiem, nasz wieszcz narodowy Zygmunt również tutaj bywał, co upamiętnia m. in. Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego[27] (Muzeum Biograficzne Zygmunta Krasińskiego, ul. Kościuszki 11, tel. 343291162, www.janow.pl). W dworku należącym do rodziny Krasińskich zobaczyć można pamiątki i dokumenty związane z postacią poety, a także m. in. pianino będące podarunkiem dla muzy Zygmunta, Delfiny Potockiej. Instrument, który pomagał wybierać sam Fryderyk Chopin, został sprowadzony z Paryża. Ok. 500 m na południe od muzeum stoi kościół z XIV w., w którym warto zobaczyć m. in. Kaplicę Krasińskich i Kaplicę Matki Bożej. Do sławnych ludzi przebywających w Złotym Potoku należał również Jan Kiepura (można zobaczyć tablicę upamiętniającą pobyt artysty w miejscowym przedszkolu).

Warto wspomnieć również o stajni Wiking (ul. Kościuszki 8, tel. 607989228), gdzie przy herbacie można odpocząć i przy okazji zobaczyć konie islandzkie, które pracowały kiedyś w polskich kopalniach. Obok Hotelu Kmicic znajduje się park linowy (tel. 664450692, 606452137), zaś miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu z pewnością trafią nad staw Amerykan, przy którym znajdują się tereny rekreacyjne i wejście na teren Rezerwatu Parkowe[31]. Oprócz rezerwatu Parkowe w gminie Janów są również rezerwaty Bukowa Kępa i Ostrężnik, oraz Grota Niedźwiedzia, którą możemy eksplorować bez specjalistycznego sprzętu. W jej pobliżu znajduje się Źródełko Spełnionych Marzeń i staw nazwany przez Krasińskiego Sen Nocy Letniej. Po prawej stronie stawu stoi dawny młyn wodny Kołaczew[34] z XIX w., leżący na Szlaku Architektury Drewnianej.

Hrabia Edward Raczyński w XIX w. stworzył w Złotym Potoku wspaniale prosperująca pstrągarnię[30], która funkcjonuje do dziś wraz ze smażalnią, jest to zatem jedno z najlepszych miejsc w okolicy na przepyszny, świeży posiłek. Miejscowa rzeka, Wiercica, cieszy się zainteresowaniem wędkarzy, a na 19 km odcinku w gminie Przyrów możliwy jest spływ kajakiem. „Bramą” do lasów złotopotockich jest Brama Twardowskiego[26] - skalny ostaniec nazwany tak przez Krasińskiego ze względu na dziurę w wapieniu (według legendy Twardowski dosiadając koguta odbił się od skały czyniąc w niej wielką dziurę). Inne ostańce, które warto zobaczyć, to Diabelskie Mosty w rezerwacie Parkowe (15 m bloki porozcinane szczelinami). W Złotym Potoku znajduje się również prehistoryczne osiedle Wały, grodzisko skalne zamieszkiwane od VIII do XI w. Na szczycie skały, w widocznym do dziś półokrągłym wgłębieniu składano ofiary dziękczynne dla bożka Światowita o czterech twarzach. Ok. 6 km od Janowa znajdują się relikty zamku Ostrężnik [20]: czworoboczna baszta i fragmenty murów, a także wały i jaskinia[19] z korytarzami o dł. ok. 90 m, stanowiąca cel wycieczek wielu grotołazów.

Od Janowa biegnie bardzo wygodna ścieżka rowerowo-piesza biegnąca przez Złoty Potok i Dolinę Wiercicy, aż do zamku w Ostrężniku. Warto przyjechać tutaj zwłaszcza podczas trwania imprez w ramach Jurajskiego Lata Filmowego (trzeci weekend lipca) albo na Święto Pstrąga (pierwszy weekend sierpnia). W Jurajskim Grodzie w Piasku k/Janowa zwiedzić warto Park Miniatur Zamków Jurajskich (ul. Częstochowska 14, tel. 607284626, www.jurajskigrod.pl), a po obiedzie można przejechać Jurajską Karawaną Konną do Zaczarowanego Lasu (ul. Sportowa 62, tel. 343631365, www.lecholand.pl).

Informacje praktyczne:

Punkty Informacji Turystycznej (przy Urzędzie Gminy Janów), ul. Częstochowska 1 tel. 343278048, wew. 15, turystyka@janow.pl

Punkt Informacji Turystycznej (Gminna Biblioteka Publiczna), ul. Częstochowska 1, tel. 343661609; janow@slaskie.travel

Siedlec

W tej wsi leżącej w obrębie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd wyjątkowym miejscem jest 25 hektarowy, piaszczysty obszar na terenie Siedlca, zwany Pustynią Siedlecką[23]. Według legendy diabeł goniący Twardowskiego był tak blisko, że przed Twardowskim otworzyły się bramy piekła a ogień stamtąd bijący wypalił ziemię i zamienił ją w pustynię. Na tych terenach organizowana jest impreza plenerowa Pustynny Piknik, zapaleńcy jeżdżą czterokołowcami, krosami, odbywają się tu również rajdy samochodowe i maratony pustynne. W Siedlcu znajduje się też kamieniołom zwany warszawskim[22], gdyż kamień pochodzący z tego miejsca wykorzystano do obłożenia gmachu Urzędu Rady Ministrów i Sejmu RP w Warszawie. Obecnie kamieniołom jest własnością prywatną i stanowi plener dla filmów zarówno polskich, jaki i amerykańskich. Kolejną atrakcją Siedlca jest Ranczo Piekło (ul. Częstochowska 38a, tel. 343278689, 661234698), zbudowane w stylu Dzikiego Zachodu, gdzie można nauczyć się jazdy konnej w stylu western, zjeść pyszny obiad, a także przespać się po podróży.Informacje praktyczne:

Punkt Informacji Turystycznej (Schronisko PTSM), Siedlec, ul. Szkolna 8, tel. 343278512, 601057180 siedlec@slaskie.travel

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna