Arkusz li Opinia publiczna i jej badaniePobieranie 21.46 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar21.46 Kb.

Arkusz li - Opinia publiczna i jej badanie

-6-


© Mikołaj Walczyk 2005

przede wszystkim u osób o poglądach prawicowych, ale kilka lat temu występowała głównie wśród zwolenników lewicy".

„Trzecim czynnikiem, który pozwala zrozumieć przyczyny odchylenia wyników sondaży przedwyborczych od rzeczywistego wyniku wyborów jest psychologia «poprawności». „Opinia publiczna" dodam od siebie: zwłaszcza jej najsilniejsze grupy - „wytwarza stereotypy upowszechniane przez autorytety i media. Funkcjonują one jako cieszące się powszechnym uznaniem i «właściwe», co skłania część respondentów do ukrywania prawdziwych preferencji, jeżeli odbiegają one od właściwych wzorów. Wpływ tego czynnika daje o sobie znać w ukrywaniu przez część ankietowanych swoich zamiarów, dotyczących zarówno udziału w wyborach, jak i preferencji w zakresie głosowania".

W dzisiejszej Polsce, podobnie jak np. w Wielkiej Brytanii - mechanizm ten prowadzi do lekkiego zaniżenia wyników prawicy.

Dodać trzeba - to kolejny wniosek członków rady CBOS — że „opinia publiczna ma również skłonność od ukrywania swych sympatii do polityków i ugrupowań mających opinie populistycznych".

Myślę, że ten fenomen dogodnie będzie nazwać „sondażowym błędem paralaksy". (...)

Każdy, kto chodził na zajęcia szkolnego kółka fotograficznego lub lubił fizykę (...}, zapewne pamięta to trudne słowo. Oznacza ono (...) błąd w odczytywaniu wskazań przyrządów zaopatrzonych w podziałkę, wynikający z różnego ustawienia oka względem podziałki lub niezgodność obrazu widzianego w celowniku z obrazem fotografowanym, co sprawia, że zdjęcie jest obcięte. (...)

Jeśli porównamy oba wyborcze badania z fotografią, możemy powiedzieć, że choć aparaty (ośrodki badawcze) są różne, to w każdym występuje ten sam błąd obiektywu. Tych biegnących z lewej przesuwa lekko do przodu kosztem tych z prawej. Przybliża nieznacznie tych bliżej środka Giberałów), „obcina" trochę tych ze skrajów trasy (partie protestu).

Tomasz Żukowski, Sondaże w krzywym obiektywie, „Rzeczpospolita" z 19 X 2001 r.

A. Podaj cztery powody niedokładności sondaży przedwyborczych.

1) ...........................................................

2)...........................

3)…………….


4)…………………..

B. Wyjaśnij w 2-3 zdaniach, na czym, zdaniem Tomasza łukowskiego, polega „sondażowy błąd paralaksy".Tabela nr l

Wyniki oficjalne i sondaże exit-poll w wyborach parlamentarnych w 200 1 r.

Partie polityczne

Wyniki oficjalne

OBOP

PBS

%

SLD-UP

41,0

44,1

43,7

PO

12,7

12,5

13,0

Samoobrona RP

10,2

9,7

9,2

PiS

9,5

9,1

9,8

PSL

9,0

9,0

8,4

LPR

7,9

6,4

6,7

AWSP

5,6

4,4

4,5

UW

3,1

3,7

3,9

C. Na podstawie danych zamieszczonych w Tabeli nr l, określ, czy przy okazji wyborów parlamentarnych w 2001 r., ośrodki badań opinii publicznej popełniły „sondażowy błąd paralaksy". Swoja odpowiedź uzasadnij danymi z tabeli.

: files -> d57

Pobieranie 21.46 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna