Autorzy I pokazy festiwaluPobieranie 43.05 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar43.05 Kb.
14. Festiwal Slajdów Podróżniczych - TERRA

6 -7 grudnia 2014,

Warszawa, Kino Wisła, Plac Wilsona 2
AUTORZY I POKAZY FESTIWALU

sobota, 6 grudnia 2014, godz. 11.00 - 12.30
KASZMIR - W POSZUKIWANIU HIMALAJSKIEGO RAJU

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
Kaszmir - wielka himalajska kotlina na pograniczu Indii i Pakistanu oddzielona od równin Indii pasmem górskim Pir Pandżal ma łagodny klimat, żyzne gleby i zachwycające krajobrazy. Rozległą zieloną dolinę zamieszkują teraz głównie muzułmanie, nad wioskami i miastami słychać śpiewy muezinów. Sercem Kaszmiru jest miasto Śrinagar, którego duża część znajduje się na jeziorze Dal: eleganckie łodzie mieszkalne, domy na wyspach, pływające ogrody, poranny warzywny targ na wodzie obejrzymy podczas wycieczki łodzią.

Zobaczymy, jak kaszmirscy rzemieślnicy tkają delikatne wełniane szale, haftują, wiążą dywany, rzeźbią meble z drewna orzechowego. Odwiedzimy też warsztaty, w których wytwarza się kije do krykieta - najbardziej popularnego sportu w Indiach. Przyjrzymy się jak mozolnie zrywa się krokusy, aby uzyskać cenny szafran. Powędrujemy w góry z pasterzami owiec i kóz przyglądając się ich niełatwemu życiu. Wybierzemy się też z tysiącami hindusów na pielgrzymkę do groty Amarnath, gdzie czci się lingę Sziwy w postaci lodowego stalagmitu.


Kaszmir ze względu na jego piękno często porównuje się do raju. Ale życie tutaj nie jest łatwe. Podział Kaszmiru między Indie i Pakistan w 1947 roku, trzy wojny indyjsko -pakistańskie o Kaszmir, granica, którą jest linia demarkacyjna oraz ruchy separatystyczne sprawiają, że sytuacja polityczna jest tutaj niestabilna. We wrześniu 2014 Kaszmir został wystawiony na kolejną ciężką próbę, ogromną powódź, której skutki na razie trudno oszacować...  


Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie - Podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce. Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli
w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, Turcję, Gruzję a także Wenezuelę i Tanzanię. Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna
i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita, pilotują wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdów ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA.


sobota, 6 grudnia 2014, godz. 13.30 - 15.00
AUSTRALIA - SZALONA I PIĘKNA PRZYGODA

Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik
Gdy dopłynęliśmy jachtem do Australii, wiedzieliśmy jedno – chcemy kupić samochód terenowy, odkryć i poczuć dzięki niemu kraj, który znamy z filmów dokumentalnych i przyrodniczych. Poczuć dosłownie!

Australię przemierzaliśmy starą Toyotą 4Runner, zamienioną w mobilny dom. Te dziewięć miesięcy kompletnie nas zmieniło – zapomnieliśmy o zegarkach, mediach, wygodach cywilizacyjnych i zaczęliśmy żyć i oddychać przyrodą. Jak nigdy dotąd, nasze życie dostosowało się do rytmu natury – wschodów i zachodów słońca, pozalewanych dróg, białych wydm i buszu pełnego dzikich zwierząt. Wieczory spędzaliśmy przy ognisku, na którym gotowaliśmy kolację, a poranną kawę piliśmy słuchając ptaków kakadu, które nam ochoczo towarzyszyły.
Jeśli ciekawi Cię, jak można wyłączyć wtyczkę z tego pędzącego świata, to ten pokaz jest właśnie dla Ciebie. Tylko nie miej do nas pretensji już po prezentacji – Australia uzależnia. Szczerze ostrzegamy!


Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik - Para Polaków, która w lipcu 2009 wyruszyła z Polski na wschód w celu okrążenia Ziemi bez latania samolotami. Po półtora roku i dotarciu do Australii (lądem i morzem), w połowie drogi stwierdzili, że wcale im na tym już nie zależy i zawrócili z powrotem na zachód. Najpierw wskoczyli na angielski jacht, którym pływali przez cztery miesiące pomiędzy indonezyjskimi wysepkami, a później wsiedli na rowery, którymi z Bangkoku przez Hong Kong, Japonię, afgański i tadżycki Pamir dopedałowali do Polski. Ich losy można śledzić na www.LosWiaheros.pl - blogu pisanym z drogi, a teraz powoli zamienianym w platformę pełną inspiracji oraz praktycznych porad na temat podróżowania bliżej lub dalej.


sobota, 6 grudnia 2014, godz. 16.00 - 17.30
POLACY NA MADAGASKAR!

Arek Ziemba
W czasach międzywojennych było to populistyczne hasło Ligi Morskiej i Kolonialnej. Madagaskar miał być receptą na przeludnienie w Polsce. Zamiast w kierunku Brazylii czy Stanów Zjednoczonych, rodacy płynąć mieli masowo na Czerwoną Wyspę. Do swojej nowej ojczyzny. Idea polskiego kolonializmu umarła szczęśliwie; śmiercią naturalną.
Nasza globalna wioska kurczy się z roku na rok. Madagaskar pozostał jednak nadal miejscem niezwykle oryginalnym, odizolowanym. Żyje tu niewielka Polonia, która już bez kolonialnych zapędów koegzystuje z Malgaszami.

Jak odbiera Madagaskar Polak, który połowę roku spędza na Wyspie Uśmiechu? Co takiego Polaka nadal dziwi, zastanawia, fascynuje? Co musiało stać się dla niego naturalne, by mógł funkcjonować w tym egzotycznym kraju? Co natomiast nawet po latach powoduje u Polaka zgrzytanie zębów i grymas na twarzy? No i wreszcie: jak reagują na niego miejscowi. Czego chcą się od niego dowiedzieć, a co wiedzą o nim od samego początku?
Według każdego świeżo poznanego Malgasza Arek Ziemba jest naturalnie... księdzem. Nie pytają o to kim jest, bo uważają, że wiedzą!
Świat anegdot i niecodziennych przygód z Madagaskaru. Z wyspy, która u zarania dziejów Ziemi oderwała się od lądu i ma poukładane po swojemu...

Arek Ziemba - Jedyny Polak nie-misjonarz władający językiem malgaskim, jedyny specjalista od Czerwonej Wyspy w naszym kraju. Fotograf, organizator wycieczek na Madagaskar. Mieszka w Szczecinie i w Antananarivo. Fascynuje go funkcjonowanie w dwóch skrajnie odmiennych światach. W uporządkowanej i zaparagrafowanej Europie i na Madagaskarze, w kraju pogodnych Malgaszy. Na Czerwonej Wyspie, gdzie mało paragrafów, kierować się trzeba rozumem. Tutejsze reguły jednak tylko pozornie są proste. W rzeczywistości wyspa zaskakuje. Każdego dnia. Czasem występuje w radiu i telewizji, ot, taki Magik od Madagaskaru, trochę znawca, trochę odkrywca. Odbył kilka bardziej skomplikowanych wycieczek po Madagaskarze. W 2012 roku wspólnie ze Zbyszkiem Sasem pokonał od źródeł aż po ujście niezdobytą dotychczas rzekę Antanambalana . Dziewicza dżungla okazała się wrotami do wodospadów, które widzieli jako pierwsi biali. National Geographic Polska uhonorował tą wyprawę tytułem "Podróży Roku". Więcej: www.ziembazmadagaskaru.pl


sobota, 6 grudnia 2014, godz. 18.30 - 20.00
IMPRESJE HIMALAJSKIE

Elwira Surdy, Alfred Sosgórnik
"Podróżujemy nie po to by wiedzieć lecz po to by nie wiedzieć, by dosięgnąć czegoś innego niż gładka ulotna powierzchnia rzeczy, by zobaczyć siebie w świetle płynącym skądinąd".

Impresje himalajskie nie są typową prezentacją podróżniczą, nie relacjonują, nie opisują przebiegu, nie są chronologiczne ani spójne merytorycznie, to czysty subiektywizm, emocja i poznanie. To konieczność przeżywania świata, to zdziwienie, zmierzenie się ze stereotypem, weryfikacja własnych poglądów. To siedem lat podróży do enklaw wolnej kultury tybetańskiej i do sąsiadującej z nią, górską duchowością hinduizmu i sikhizmu.

Na prezentację składają się dwa autorskie filmy: „Trans” i „Mały tybet”, fragmenty filmu „East from the West” oraz ujęcia filmowe i zdjęcia powstałe w trakcie dokumentacji.
„Trans” został zrealizowany w sierpniu, wrześniu i listopadzie 2011 r na terenie północnych Indii i Nepalu.Osią akcji filmu jest interakcja podróżnika z rzeczywistością zastaną i zmiany zachodzące w sposobie postrzegania otoczenia. „Mały Tybet” został zrealizowany w sierpniu i we wrześniu 2013 r w Ladakhu. Realizację poprzedziły trzy lata dokumentacji przeprowadzonej przez Alfreda Sosgórnika w klasztorach Ladakhu, Zanskaru i Spiti.Eliwira Surdy - Operator filmowy, fotograf, dziennikarka TVP. Udział w wyprawie na Chan Tengri w 2004 zapoczątkował trwającą do dziś pasję podróżniczo- filmową. Zrealizowany tam film „chantengri.com” został wielokrotnie nagrodzony. Kolejne przedsięwzięcia to "Długodystansowiec" reż. Jacek Szarański, "Stan Snu", "Stan Życia" reż. Alfred Sosgórnik. Na Ukrainie dokumentowała życie Hucułów przedstawione później w filmie "Ja Hucuł" - opowieść z Karpat Wschodnich i „Wesołych Świąt Jura” reż. Danuta Buchczyk . Współtwórczyni filmów „Trans” i „Mały Tybet”. www.studioblur.net


Alfred Sosgórnik - Marzyciel, pomysłodawca i organizator wielu przedsięwzięć o ekstremalnym charakterze jak wyprawy na największą turnię skalną Trango Nameless Tower czy narciarsko – wspinaczkowe wyprawy w góry Tien Szan i Kordyliery Peruwiańskie. Autor nowych dróg wspinaczkowych w Himalajach i Andach. Autor fotobloga „Oczami Buddów” i projektu kulturoznawczego „Człowiek w drodze”. Laureat nagrody Kolosy. Autor filmów dokumentalnych, widowisk muzycznych i wideoklipów. Twórca muzyki filmowej. www.czlowiek-w-drodze.net


Eliza Surdy Alfred Sosgórnik
niedziela, 7 grudnia 2014, godz. 11.00 - 12.30
TURCJA - CZY ŚW. MIKOŁAJ LUBIŁ TULIPANY?

Anna i Krzysztof Kobusowie
Podróż przez najpiękniejsze zakątki Turcji jest okazją do zmierzenia się z wielowiekową historią, spektakularnymi zabytkami i niezwykłymi miejscami. Na początek wyruszamy do Stambułu by poznać tajemnice dawnego Konstantynopola, na stacji Orient Ekspresu zobaczymy modlitwę wirujących derwiszy, odnajdziemy ogród milionów tulipanów i odwiedzimy polską wioskę Polonezköy. Sprawdzimy też co wspólnego ma Panorama 1453 z Grunwaldem i do czego służyła w bitwie orkiestra.


Podczas pokazu dotrzemy do Myry - miasta skąd pochodził prawdziwy św. Mikołaj, znajdziemy płonące na skałach Ognie Chimery, zamieszkamy w domku na drzewie i popłyniemy w rejs nad zatopionym miastem Kekova. Zobaczymy cud przyrody: wapienne tarasy Pamukkale i cud architektury: starożytny Efez zamieszkały przez koty. Powędrujemy baśniowymi dolinami Kapadocji odnajdując przepięknie malowane skalne kościoły oraz podziemne miasta po czym poszybujemy nad nimi balonem. Popatrzymy z góry na Piekło i wstąpimy na chwilę do Nieba. Dotrzemy do Şanliurfa - miasta gdzie narodził się prorok Abraham i gdzie wciąż jest studnia Hioba. Odnajdziemy zamieszkałe przez ludzi domy-ule, najstarszą świątynię świata oraz wyruszymy przez zapomniane królestwo Kommageny, by o wschodzie i zachodzie słońca dotknąć tajemnicy Nemrut Dagi.


Anna i Krzysztof Kobusowie - podróżnicy, fotografowie i dziennikarze czyli opowiadacze historii, uwielbiający włóczęgę z dala od utartych szlaków. Od ponad 10 lat pracują jako niezależni dziennikarze i fotografowie. Są autorami ponad 25 albumów i kilkuset artykułów, prowadzą autorskie felietony w Traveler National Geographic. Ich zdjęcia można zobaczyć na stronie www.travelphoto.pl. Podróżują z dziećmi, a doświadczeniami z rodzinnych podróży dzielą się na portalu Małego Podróżnika www.malypodroznik.pl. Autorzy cieszącej się dużą popularnością serii książek o podróżowaniu z dziećmi (wyd. National Geographic), wyróżnionych nagrodami "Podróżnicza książka roku 2011", "Magellan", "Złoty Jaśmin" i "Złote pióro".
 

niedziela, 7 grudnia 2014, godz. 13.30 - 15.00

CHINY Z DALA OD WIELKIEGO MIASTA

Anna Jaklewicz
Pierwsza wizyta w Chinach może zniechęcić do powrotu do Państwa Środka. Męczą gigantyczne miasta, przerażają miliony osób na ulicach i smog unoszący się w powietrzu. Mimo to warto dać Chinom drugą szansę. O tym dlaczego, opowie Anna Jaklewicz, podróżniczka i autorka książki "Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta".

Pokaz Anny Jaklewicz to relacja z samotnej czteromiesięcznej podróży po wioskach zagubionych wśród ryżowych pól na południu Chin. Podczas prezentacji poznamy bogactwo kulturowe i etniczne Państwa Środka - weźmiemy udział w weselu mniejszości narodowej Bai i muzycznym święcie gry na bambusowych fletach we wiosce Dongów, odwiedzimy "królestwo kobiet" nad jeziorem Lugu zamieszkałe przez matriarchalnych Mosuo, spędzimy noc w okrągłych domach - fortecach ludności Hakka, przyjrzymy się fascynującym strojom kobiet z mniejszości Miao i dowiemy jak wytwarza się barwnik indygo.
Anna Jaklewicz - Z zamiłowania podróżniczka i antropolog, z wykształcenia archeolog. W podróży niemal od piętnastu lat. Najpierw, podczas misji archeologicznych w Sudanie, poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Potem odkrywała przed turystami tajemnice starożytnego Egiptu. Po Afryce przyszedł czas na Azję. W Chinach, gdzie przez niemal dwa lata pracowała jako przewodnik, wędrowała po Wielkim Murze, w rezerwacie Wolong opiekowała się pandami i przemierzała konno pogranicze Tybetu. Miłość do Azji zaowocowała kolejnymi wyprawami do Wietnamu, Laosu, Kambodży, Indii i Indonezji, w której realizowała projekt "Piąta płeć" nagrodzony przez National Geographic podczas ubiegłorocznej edycji Travelerów. Autorka książki "Niebo w Kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta".
niedziela, 7 grudnia 2014, godz. 16.00 - 17.30
ZAPISKI Z BUKOWEGO PAMIĘTNIKA

Grzegorz Leśniewski
Fotograficzna opowieść o jednym z najdzikszych miejsc w sercu Europy. Autor spędził ostatnich 8 lat w Bieszczadach fotografując różne aspekty bieszczadzkiej przyrody – dzikich mieszkańców karpackiej puszczy, malownicze pejzaże połonin, zaginione światy krainy dolin.
Próbuje uchwycić piękno polskiej przyrody; jej bogatą i zróżnicowaną florę, malownicze krajobrazy gór, lasów i bagien, a w szczególności dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
Grzegorz Leśniewski - Przyrodnik z wykształcenia - ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. Fotograf z zamiłowania i zawodu - od kilkunastu lat, za pomocą aparatu fotograficznego, próbuje uchwycić piękno polskiej przyrody. Jej bogatą i zróżnicowaną florę, malownicze krajobrazy gór, lasów i bagien, a w szczególności dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Od 2006 roku związany z Bieszczadami i Pogórzem Przemyskim, gdzie realizuje projekt fotografowania na wolności dużych drapieżników – wilka, rysia i niedźwiedzia – a także dokumentuje życie karpackiej puszczy. www.grzegorzlesniewski.pl


niedziela, 7 grudnia 2014, godz. 18.30 - 20.00
ISLANDIA - KRAJ PEŁEN NIESPODZIANEK

Bożena Jarzyńska i Marcin Dobas
Od zakamarków legendarnego Harvardu, przez największe atrakcje parków narodowych Czy niewielki europejski kraj, położony na Oceanie Atlantyckim, może podbić nasze serce i stać się jednym z ulubionych miejsc na świecie? Islandia niewątpliwie ma taką moc!
Tutaj wszystko jest "naj". Jak lodowiec to największy w Europie, jak wyspa wulkaniczna to największa na świecie, jak gęstość zaludnienia to najniższa, a jak spożycie Coca-Coli to największe. Choć z okien samolotu wygląda na przeraźliwie szarą a ciągnące się w nieskończoność pola zastygłej lawy nie zwiastują nic ciekawego. Wystarczy kilka dni, by zmienić zdanie. Pejzaże islandzkie dalekie są od szarości i monotonni. Ta niewielka wyspa jak żadna inna oferuje prawdziwe bogactwo krajobrazów: lodowce, wulkany, gejzery, wodospady, gorące źródła, kolorowe obszary geotermalne, góry i dużo więcej!

Jednak nie tylko obfitość krajobrazów okaże się dla nas zaskoczeniem. Zdumiewający jest fakt, że Islandia jest największym producentem bananów w Europie, czy to, że pierwsze skojarzenie z Polską to nie jak w innych miejscach świata Lech Wałęsa lub Jan Paweł II, lecz Prince Polo. Polski wafelek od niemal 60 lat jest ulubionym smakołykiem Islandczyków, stając się wręcz elementem ich tożsamości narodowej. Zaskoczyć nas tu może zapach zgniłych jaj po odkręceniu wody w kranie, narodowa przekąska - hakarl, czyli zgniły rekin, czy to, że mieszkańcy wyspy nie noszą nazwisk a w książce telefonicznej znajdują się ułożone alfabetycznie imiona.

Bożena Jarzyńska i Marcin Dobas - Jej pasją od lat są góry i podróże przy okazji których fotografuje. Jego pasja to przede wszystkim fotografia, ale nie żadna inna tylko podróżnicza
i krajobrazowa. Nic więc dziwnego, że kiedy poznali się na studiach, spakowali plecaki, aparaty i autostopem ruszyli w świat. Jedenaście lat później wciąż wspólnie podróżują niezmiennie jako cel wybierając miejsca słynące z dzikiej przyrody, gór, lodowców, wulkanów i niezwykłych widoków. Ona od kilku lat łączy pasję podróżowania z pracą pilota wycieczek. Zdobytą wiedzą i doświadczeniem dzieli się z innymi pokazując ulubione miejsca na wyjazdach, czy podczas pokazów slajdów. Jego życie niezmiennie związane jest z fotografią. Autor licznych publikacji, laureat konkursów, członek teamu fotografów Olympus. Obecnie swoją pasją do fotografii zaraża innych podczas prowadzonych autorskich warsztatów fotografii podróżniczej. Wspólnie łączą swoje pasje prowadząc wyjazdy fotograficzne.

 Bożena Jarzyńska Marcin Dobas
Kontakt dla mediów:

Katarzyna Mazurkiewicz - kom.: +48 600 193 298, e-mail: terra@festiwalterra.pl
: media
media -> Regulamin otwierania I prowadzenia rachunków oszczędnościowych płatnych na każde żĄdanie (A’vista) w złotych dla rad rodziców I innych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej
media -> Wywiad pielęgniarski I zaświadczenie lekarskie dane świadczeniobiorcy
media -> Formularz cenowy Pakiet 1
media -> Lab Inż. Biomed
media -> A19 zjazd I 19,20,21. 09. 2014 Nr zajęć
media -> I liga wojewódzka a1 junior (mljs) Runda jesienna 2015 Kolejka 1 w dniach 22-08-2015/23-08-2015
media -> I liga wojewódzka a1 junior "mljs" runda II 16 kolejka 19-03-2016/20-03-2016
media -> Runda wiosenna sezonu 2014/2015 Kolejka 14 w dniach 28-03-2015/29-03-2015
media -> Limanowa: I liga okręgowa – orliki – wiosna 2015 Kolejka 1 w dniach 20-26. 04. 2015
media -> Regulamin konkursu turystycznego

Pobieranie 43.05 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna