Best Film coPobieranie 44.94 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar44.94 Kb.

Matthew Perry Elizabeth Hurley


w filmie

Kto pierwszy, ten lepszy !

(SERVING SARA)Dystrybucja filmu w Polsce:

Best Film CO


ul. Okopowa 78, 01-042 Warszawa

tel.: (22) 887 14 80 Fax: (22) 887 17 30

Kontakt: Małgorzata Borychowska

malgosia@bestfilm.pl

Kto pierwszy, ten lepszy !

(SERVING SARA)

AKTORZY

Sara Moore Elisabeth HURLEY

Joe Tyler Matthew PERRY

Gordon Moore Bruce CAMPBELL

Kate Amy ADAMS

Tony Vincent PASTORE

Vernon Terry CREWS

Policjant Milton Jerry STILLER

Warren Cebron Marshal BELL


REALIZATORZY

Reżyseria Reginald HUDLIN

Scenariusz Jay SCHERICK, David RONN

Zdjęcia Robert BRINKMANN

Montaż Jim MILLER

Scenografia Rusty SMITH

Kostiumy Francine JAMISON-TANCHUCK

Muzyka Marcus MILLER

Producent Dan HALSTED

Producent wykonawczy Dan KOLSRUDO FILMIE

Tytuł oryginalny Serving Sara

Czas trwania 99 minut

Kraj produkcji USA/Niemcy

Rok produkcji 2002

Premiera 1. sierpnia 2003
TREŚĆ

ZEMSTA JEST JAK VIAGRA!”


Joe (Matthew Perry) to typowy nieudacznik. Był adwokatem, ale niefrasobliwe kontakty z mafią złamały mu karierę, jak również nos. Teraz zarabia na życie dostarczając pozwy sądowe. Niestety nie zawsze umie poradzić sobie ze skutecznym (czyli opatrzonym autografem adresata lub jego fotografią z pozwem w dłoni) dostarczeniem przesyłek. Jest pierwszym, w kolejce do wysiadki z firmy! Jednak udaje mu się przekonać swojego szefa Ray`a (Cedric the Entertainer), by dał mu kolejną szansę i pozwolił wziąć udział w sprawie Gordona Moore`a (Bruce Campbell), milionera z Teksasu, który chce rozwieźć się z żoną i w sprytny sposób zagarnąć jej majątek. Joe jest bardzo zdeterminowany - tym razem nie ma zamiaru niczego spartaczyć. Przygotowany niczym komandos pędzi przez całe miasto, by dopaść swoją ofiarę - niczego nie świadomą Sarę Moore (Elizabeth Hurley).
Czytając pozew, piękna adresatka nie wierzy własnym oczom. Jej kochany Gordon okazał się draniem jakich mało! Sara wydaje się być na krawędzi upadku... Szybko jednak się otrząsa i składa Joe`mu propozycję nie do odrzucenia. Chce, by za milion dolarów stanął po jej stronie i... dostarczył pozew rozwodowy jej mężowi. Zgodnie z prawem, jeśli Sara pierwsza dostarczy mu pozew, może wygrać sprawę i otrzymać duże odszkodowanie.
Jeśli błyskotliwy plan ma się udać, niedawni przeciwnicy muszą zacząć współpracować i znaleźć Gordona, zanim Tony (Vincent Pastore) - nowy goniec Gordona - odnajdzie Sarę i wręczy jej kolejny pozew. Rozpoczyna się brawurowa, prześmieszna walka o pieniądze, miłość i ... dostarczenie niecodziennej przesyłki!

O PRODUKCJI


Producentem filmu jest Dan Halsted, który wcześniej pracował m.in. z Olivierem Stone`em przy Męskiej grze [Any Given Sunday] i Sophią Coppolą przy jej debiutanckim obrazie Przekleństwa niewinności [The Virgin Suicide]. Kiedy przeczytałem scenariusz, byłem zachwycony. Chciałem natychmiast zaczynać zdjęcia – mówi Halsted, który przyniósł scenariusz Kto pierwszy, ten lepszy! [Serving Sara] do Mandalay Pictures. – Nie było wątpliwości, kto wyreżyseruje film - Reggie Hudlin był najlepszym kandydatem. „Kto pierwszy, ten lepszy! [Serving Sara] to romantyczna komedia, a Reggie ma doskonałe wyczucie gatunku. Udowodnił to choćby „Boomerangiem”, który zrobił z Eddim Murphym.


Reginald Hudlin – zdobywca Sundance Film Festival`s Filmmaker`s Trophy – również przyczynił się do powstania filmu. „Kto pierwszy, ten lepszy!” to jeden z najlepszych scenariuszy, jakie czytałem w ciągu ostatnich lat – mówi reżyser. – Bardzo lubię historie, w których, na skutek nieprzewidzianych okoliczności, dwoje zakochanych w sobie ludzi, może pobyć ze sobą tylko przez chwilę. Ale Hudliniemu spodobał się nie tylko wątek komediowy filmu. Reżysera w równym stopniu pociągnęło specyficzne połączenie komedii i kina akcji. Podczas kręcenia „Kto pierwszy, ten lepszy!” zniszczyłem więcej samochodów niż w jakimkolwiek innym filmie. Tu naprawdę wiele się dzieje! Wypadki samochodowe, wyścigi ogromnych ciężarówek, palenie opon... Było dużo zabawy – żartuje Hudlin.
Sukces filmu w bardzo dużym stopniu zależał od trafnego obsadzenia głównych ról. Matthew i Liz to był doskonały wybór – podkreśla Hudlin. – On ma doskonały instynkt komediowy, jest czarujący i bardzo dowcipny. Elizabeth jest olśniewająca – to wiedzą wszyscy. Ale nie poprzestała na tym: wniosła do filmu inteligencję, urok i ciepło. Właśnie takich postaci potrzeba w romantycznej komedii – dwójki dowcipnych, inteligentnych i atrakcyjnych ludzi.
Matthew Perry jest gwiazdą serialu Przyjaciele, znanego doskonale również polskiej publiczności. Rola Joe Tylera w Kto pierwszy, ten lepszy! dała Perry`emu okazję rozwinięcia aktorskich możliwość – pokazania, że jest nie tylko świetnym aktorem komediowym, ale potrafi znakomicie odnaleźć się również w scenach dramatycznych. Musimy pamiętać, że Joe to niejednoznaczna postać – mówi Matthew Perry. – By dopiąć swego, musi chwytać się różnych podstępów. Raz jest twardym nowojorczykiem, za chwilę nieudacznikiem. Granie tak pomysłowego faceta jak Joe było dla mnie świetną zabawą.
W rolę Sary Moore wcieliła się Elizabeth Hurley, słynna top-modelka i aktorka. Wyrafinowana i inteligentna Brytyjka w środku teksańskiego rancza, gdzie hoduje się bydło i konie... To mnie zaintrygowało – mówi Elizabeth Hurley. – Już w trakcie czytania scenariusza przekonałam się, że to historia dla mnie. Sara ma dużo energii, jest bystra, inteligentna i potrafi sobie radzić sama.
Reginald Hudlin mówi, że aktorka miała wiele ciekawych uwag na temat swojej postaci. Elizabeth zwróciła mi uwagę na to, że Ameryka dla Brytyjczyków jest miejscem mitycznym – mówi Hudlin. – Pierwsze skojarzenie to oczywiście kowboje i bezkresne prerie. Delikatna Angielka w takim otoczeniu to bardzo intrygujące zderzenie. Momenty, w których ujawnia się nieprzystosowanie Sary do życia na wielkiej farmie, należą do najśmieszniejszych. Elizabeth jest jedną z niewielu pięknych aktorek, które chcą i potrafią grać w komediach. Nie bała się, że ta lub inna scena może w jakiś sposób nadszarpnąć jej wizerunek.
Hudlin ma wielkie uznanie dla Perry`ego i Hurley. Praca z Matthew i Elizabeth nie różniła się od pracy z innymi gwiazdami. Kręciłem filmy z Eddim Murphym, Chrisem Rockiem i Martinem Lawrencem – mówi Hudlin. – Każdy reżyser, który ma na planie takich aktorów, chce, by dali jak najwięcej od siebie, by współtworzyli cały film. Chce, by mieli własne pomysły – od najdrobniejszych szczegółów po wymyślenie całej sceny. Matthew i Elizabeth mają ogromny potencjał i zachęcałem ich do proponowania własnych rozwiązań. A oni chętnie to robili.
Hudlin przywiązywał nie mniejszą wagę do ról drugoplanowych. Decyzje o zaangażowaniu Bruce`a Campbella, Amy Adams, Vincenta Pastora, Jerrego Stillera, Terry Crewsa i Cedrica „The Entertainer” zapadły od razu i nie budziły niczyich wątpliwości.
Cedric jest wspaniałym aktorem. To jeden z najdowcipniejszych ludzi, jakich znam – mówi Hudlin. – Jestem jego prawdziwym fanem odkąd zaczął prowadzić Comic View dla BET. Jego ostatni film odniósł ogromny sukces i Cedric jest gwiazdą – publiczność go uwielbia.
Cedric ma nie mniejsze uznanie dla Hudlina. Bardzo odpowiada mi jego styl reżyserii. Hudlin doskonale wie, na czym polega komedia i ma wyjątkowe poczucie humoru – od pierwszego dnia wszyscy świetnie się bawiliśmy – mówi Cedric. – Kręcenie filmu z Hudlinem to sama przyjemność. Jest otwarty na współpracę, pozwala - wręcz oczekuje od aktora własnych pomysłów. Zaproponowałem zupełnie nowy kostium dla mojej postaci – buty, skarpetki i jasny kiczowaty garnitur.
Bruce Campbell od początku był najpoważniejszym kandydatem do roli Gordona, Teksańczyka, który porzuca żonę dla innej i chce zagarnąć cały majątek. Wiedziałem, że Campbell będzie najlepszy – mówi Hudlin. – Jako jeden z niewielu ma ten wyjątkowy urok i czar amanta, który tak pociąga kobiety, a jednocześnie Campbell bardzo dobrze „czuje się” w komediowej konwencji.
Amy Adams wcieliła się w postać Kate – kobiety, dla której Gordon porzuca Sarę. To musiał być ktoś równie wyjątkowy i atrakcyjny, by Gordon miał istotny powód rzucając Sarę. Jednak Kate nie jest tylko fabularnym pretekstem. Kiedy spotkałem się z Amy, by porozmawiać o jej roli, tylko upewniłem się, że sprosta zadaniu. Była uwodzicielska, ale nie zdominowała całego filmu. A oto mi właśnie chodziło.
Wspólnie z Matthew Perrym, Elizabeth Hurley, Cedrikiem i resztą aktorów nakręciliśmy film, w którym na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. „Kto pierwszy, ten lepszy!” to połączenie komedii, kina akcji i historii o miłości – podsumowuje reżyser.
Zdjęcia do filmu zaczęły się w grudniu 2000 roku w Nowym Jorku. Potem ekipa i aktorzy przenieśli się do Teksasu, gdzie na ranczo Circle T Ranch (należącym do Rossa Perota, niezależnego kandydata na prezydenta) powstały najważniejsze sceny filmu.
AKTORZY


MATTHEW PERRY (Joe Tyler)


Jeden z najbardziej znanych aktorów komediowych swojego pokolenia. Od kilku lat występuje w bijącym rekordy popularności serialu Przyjaciele, gdzie gra Chandlera. Urodził się w Williamson w USA, dorastał w Kanadzie. Kiedy miał 15 lat przeniósł się do Los Angeles. Występował w wielu szkolnych przedstawieniach i spektaklach. Pierwszą poważną rolę zagrał tuż po ukończeniu szkoły w telewizyjnym serialu Boys Will Be Boys.

Filmografia:


2003 The Whole Ten Yards

2002 Kto pierwszy, ten lepszy! [Serving Sara]

2000 Jak ugryźć 10 milionów [The Whole Nine Yards]

1999 Troje do tanga [Three to Tango]


1997 Bohaterowie z przypadku [Almost Heroes]

1997 Polubić czy poślubić [Fools Rush In]

ELIZABETH HURLEY (Sara Moore)


Aktorka, modelka i producentka. Studiowała w London Studio Centre na wydziale tańca i sztuki dramatycznej. Na początku kariery pracowała w teatrze. Na ekranie zadebiutowała w 1987 r. w Arii w reżyserii Bruce`a Beresforda. Pierwszą główną rolę zagrał w hiszpańskim Remando el Viento u boku Hugh Granta.

Wspólnie z Hugh Grantem założyła firmę producencką Simian Films, która współpracowała z największymi studiami filmowymi. Firma Hurley brała udział przy produkcji Extreme Measure z Hugh Grantem i Genem Hackmanem, a także Mickey Niebieskie Oko z Hugh Grantem, Jeanne Tripplehorn i Jamesem Caanem.

Jest jedną z najbardziej znanych modelek. Przez osiem lat była twarzą Estée Lauder.

Filmografia:


2002 Kto pierwszy, ten lepszy! [Serving Sara]

2001 Double Whammy

2000 Zakręcony [Bedazzled]

2000 The Weight of Water


1999 Austin Powers: Szpieg, który nie umiera nigdy [Austin Powers: The Spy Who Shagged Me]

1999 EDTv

1999 Mój przyjacial Marsjanin [My Favorite Martian]


1998 Permanent Midnight

1997 Austin Powers: Szpieg specjalnej troski [Austin Powers: International Man of Mystery]

1997 Dangerous ground

1996 Samson & Dalia


1995 Mad Dogs and Englishmen

1994 Sharpe`s Enemy

1992 Pasażer 57 [Passenger 57]

1991 El Largo Invierno

1991 The Orchid House

1990 The SkipperBRUCE CAMPBELL (Gordon Moore)

Aktor, reżyser, producent. Karierę aktorską zaczął od horroru Evil Dead, wyreżyserowanego przez kolegę ze szkoły Sama Raimi. Sukces przekonał przyjaciół do nakręcenia Evil Dead 2, a niedługo potem powstał Army of Darkness. Ponadto zagrał w Spidermanie, The Majestic, Running Time, Ucieczce z Los Angeles (Escape From L.A.), The Hudsucker Proxy, Congo. Campbell jest również uznanym aktorem telewizyjnym. Wystąpił m.in. w serialach: Wojowniczka Xena, Legendarna podróż Herculesa, The Adventures of Brisco Country Jr.CEDRIC „The Entertainer” (Ray)

Urodził się w St. Louis. Zadebiutował w Ride, komedii wyprodukowanej przez Reginalda Hudlina. Zagrał ponadto w Big Momma`s House, Kingdom Come, Barbershop, Intolerable Cruelty. Jest jednym z najbardziej popularnych aktorów komediowych w USA. Popularność przyniósł mu fabularyzowany dokument Spika Lee The Originals Kings of Comedy. Z ogromnym powodzeniem prowadzi programy rozrywkowe w telewizji, z których największą popularnością cieszył się Comic View w BET. Od września 2002 roku jest gospodarzem Cedric The Entertainer Prezents...

Kilka lat temu założył fundację Cedric The Entertainer Charity Foundation, która organizuje pomoc finansową dla mieszkańców najbiedniejszych dzielnic rodzinnego St. Louis.

AMY ADAMS (Kate)

Urodziła się w Colorado. Studiowała taniec. Występowała na deskach prestiżowego Chanhassen Dinner Theatre. Zagrała m.in. w Złap mnie, jeśli potrafisz, Drop Dead Gorgeous, Szkole uwodzenia 2.VINCENT PASTORE (Tony)

Urodził się w Nowym Jorku. Karierę aktorską zaczynał od ról scenicznych w teatrach nowojorskich. Zagrał m.in.w Huragan, Riding in Cars with Boys, Two Family House, Mickey Niebieskie Oko, The Jrky Boys, Money Train, True Love, The Things of Ours, American Cousins. Popularność przyniosła mu rola w serialu Rodzina Soprano.


REALIZATORZY

REGINALD HUDLIN – reżyseria

Zadebiutował komedią House Party, opartą na krótkometrażowym filmie nakręconym jeszcze w trakcie studiów na Harvard University. Film był wielkim sukcesem, zarobił ponad 27 mln dolarów tylko w samym USA. W 1990 roku na festiwalu w Sundance zdobył prestiżową Filmmakers Trophy i nagrodę dla najlepszego operatora. Balck Hall of Fame wyróżniło Hudlina Clarence Muse Youth Award i New Visions, New Voices Award. Następny film Hudlina pt. Boomerang również stał się przebojem. Film, w którym zagrali Eddie Murphy, Martin Lawrence, Halle Berry i Chris Rock, zarobił 120 mln dolarów na całym świecie. Piosenka „End of the Road” Boys II Men ze ścieżki dźwiękowej była najdłużej utrzymującym się singlem na pierwszym miejscu w historii Billboardu®.

W 1992 roku Hudlin nakręcił Bebe`s Kids pierwszy pełnometrażowy film animowany zrobiony przez Afroamerykanina. W 1995 roku wyreżyserował The Great White Hype – przebój kasowy z Samuelem L. Jacksonem i Jeffem Goldblumem.

Filmografia:


2002 Kto pierwszy, ten lepszy! [Serving Sara]

2000 The Ladies Man

1996 The Great White Hype

1992 Boomerang

1992 Bebe’s Kids

1990 House Party

JAY SCHERICK, DAVID RONN - scenariusz

Napisali scenariusz do Spin City – jednego z najpopularniejszych seriali telewizyjnych w USA. Ponadto do National Security Martinem Lawrencem i I Spy z Eddiem Murphy.ROBERT BRINKMANN – autor zdjęć

Nakręcił m.in. Żyć szybko, umierać młodo [The Rules of Attraction], Sugar & Spice, Telemaniak [The Cable Gay], Psy i koty, The Beverly Hillbillies, Encino Man oraz Rattle and Hum (film dokumentalny o trasie koncertowej U2)JIM MILLER – montaż


Bardzo dziki zachód [Wild, Wild West], Faceci w czerni II [Men In Black 2], Days in the Valley, Dorwać małego [Get Shorty], For Love or Money, Adaams Family Values.
MARCUS MILLER – muzyka

Jeden z najwybitniejszych współczesnych muzyków jazzowych. Nagrywał m.in. z Milesem Davisem, Davidem Sanbornem, Alem Jarreau, Waynem Shorterem i Michałem Urbaniakiem. Za Power of Love/Love Power zdobył nagrodę Grammy za najlepszą piosenkę R&B. Za album jazzowy The Sun Don`t Lie otrzymał nominację do Grammy.Jest autorem muzyki do kilku filmów: Two Can Play That Game, Lowdown Dirty Shame, Boomerang, Above the Rim, Siesta.


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna