Bezpieczeństwo w słońcu Skóra potrzebuje ochronyPobieranie 8.4 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar8.4 Kb.

Bezpieczeństwo w słońcu

Skóra potrzebuje ochrony


Chroń dziecko przed przegrzaniem, słońcem i upałem. Niemowlęta poniżej sześciu miesięcy nie powinny być wystawione na działanie promieni słonecznych, a starsze dzieci mogą przebywać na słońcu tylko przez krótki czas i tylko wtedy, gdy ich skóra jest odpowiednio chroniona. Unikaj słońca, szczególnie około południa. Skórę trzeba chronić niezależnie od tego, czy jest jasna, czy ciemna.

Zamontuj na wózku skuteczną osłonę przeciwsłoneczną. Kapelusik przeciwsłoneczny z szerokim daszkiem i osłoną na szyję ochroni głowę i szyję dziecka. Staraj się zakładać mu luźne ubranka z długimi rękawami. Regularnie smaruj dziecko kremem przeciwsłonecznym z wysokim filtrem, szczególnie jeśli kąpie się w morzu albo basenie.

Niemowlęciu poniżej 6 miesiąca życia podawaj więcej płynów albo częściej karm piersią. Jeżeli dziecko ma więcej niż sześć miesięcy, zachęcaj je do picia wody. Starsze dzieci mogą uzupełniać poziom płynów w organizmie, jedząc dużo owoców.

Farmaceuta mówi


Im wyższy filtr przeciwsłoneczny (Sun Protection Factor), tym lepiej krem chroni skórę. Niemowlęta i dzieci powinny używać kremu zupełnie blokującego słońce. Dostępne są kremy z filtrem 60, blokujące niemal wszystkie promienie słońca. Nawet dziecko posmarowane kremem lepiej trzymać w cieniu; pamiętaj, żeby nigdy nie wystawiać na słońce noworodków. Nie zapomnij o ochronie głowy, skóry i oczu. Starszym dzieciom można kupić w aptece okulary przeciwsłoneczne.

Rak skóry


Każdego roku w Anglii notuje się 3100 nowych przypadków zachorowania na raka skóry. Organizacje zajmujące się rakiem promują wiedzę o szkodliwości słońca od najmłodszych lat. Rodzice mogą podjąć proste kroki w celu ochrony dzieci. Pamiętaj, że niemowlętom i małym dzieciom nie zależy na opaleniźnie, a poparzenia słoneczne mogą szkodzić ich skórze.

Źródło: www.qub.ac.uk/nicr


Witamina D


Czy dziecko ma jej wystarczająco dużo?

Witamina D jest ważna dla zdrowia, silnych kości i prawidłowego wzrostu. W pożywieniu jest bardzo mało naturalnej witaminy D; większość wytwarzana jest w skórze wystawionej na działanie słońca. Nie należy jednak nadmiernie wystawiać dziecka na słońce, wystarczy zwyczajne przebywanie na dworze.Witamina D pomaga organizmowi niemowlęcia przyswajać wapń, niezbędny do zdrowego rozwoju kości i zębów.

1


Jest słoneczny dzień, a dziecko bawi się na dworze.

2


Czy jest w cieniu, posmarowane kremem? Czy ma czapeczkę, długie rękawy i spodnie?

3


Pamiętaj, żeby chronić głowę, skórę i oczy dziecka, szczególnie w okolicach południa.


Powszechne choroby wieku dziecięcego – Przewodnik dla rodziców i opiekunów dzieci do 5. roku życia
Strona z

©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna