Biogramy naukowców I wynalazców maria skłodowska-curie [1867-1934]Pobieranie 10.34 Kb.
Data09.05.2016
Rozmiar10.34 Kb.
Biogramy naukowców i wynalazców
MARIA SKŁODOWSKA-CURIE [1867-1934]

W wieku 24 lat Maria Skłodowska wyjechała do Francji, studiować fizykę, chemię i matematykę. Po studiach wraz z mężem Pierr’em Curie i Henrim Becquerelem badała zjawisko promieniotwórczości, za co cała trójka otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki. Później przyznano jej kolejną Nagrodę Nobla – z chemii – za wydzielenie czystego radu. Drugi odkryty przez siebie pierwiastek nazwała polonem, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na sprawy Polski nieistniejącej na mapach Europy. Jako pierwsza kobieta została profesorem Sorbony. Prowadziła też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Z jej inicjatywy założono w Warszawie Instytut Radowy, mający zajmować się leczeniem nowotworów. W czasie wojny organizowała mobilne gabinety rentgenowskie dla szpitali polowych. Zmarła na złośliwą anemię spowodowaną radioaktywnym promieniowaniem. Dziś podejrzewa się, że uczoną zabiły nie tyle jej badania naukowe, ile setki prześwietleń, które wykonywała rannym żołnierzom. Jej córka, Irène Joliot-Curie, również otrzymała Nagrodę Nobla z chemii.


KAZIMIERZ PRÓSZYŃSKI [1875-1945]

Polski przedsiębiorca, operator filmowy, reżyser, inżynier oraz wynalazca. Pionier polskiej oraz światowej kinematografii – w 1895 r. zbudował (przed ogłoszeniem patentu na kinematograf przez braci Lumière) aparat do zdjęć i projekcji filmów, tzw. pleograf. Wynalazł system umożliwiający równomierny, skokowy przesuw taśmy filmowej minimalizujący drgania, wyeliminował wadę migotania obrazu podczas emisji filmu dzięki obturatorowi oraz skonstruował pierwszą ręczną i automatyczną kamerę filmową pozbawioną statywu – aeroskop. Pracował we Francji i Wielkiej Brytanii, w 1911 r. w Londynie nakręcił aeroskopem pierwszy polski reportaż filmowy z koronacji angielskiego króla Jerzego V. W 1918 wyjechał do USA, gdzie również opatentował swoją kamerę oraz starał się uruchomić jej produkcję. Po zakończeniu I wojny światowej wrócił do odrodzonej Polski, gdzie zamierzał rozpocząć seryjną produkcję aparatów kinematograficznych dostępnych dla każdego. W czasie II wojny światowej zginął w hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Mauthausen. Przez wiele lat zarówno osoba Kazimierza Prószyńskiego jaki również jego wkład w rozwój kinematografii pozostawał zapomniany.


JAN CZOCHRALSKI [1885-1953]

Nazwisko Czochralskiego jest najczęściej cytowanym w literaturze naukowej nazwiskiem polskiego uczonego, obok Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie, jednak dla większości Polaków jest to postać zupełnie nieznana. Tymczasem określa się go zaszczytnym mianem „praojca elektroniki półprzewodnikowej”. Dzięki odkrytej przez Profesora w 1916 r. metodzie otrzymywania monokryształów, zwanej od jego nazwiska „metodą Czochralskiego”, możliwe było rozwinięcie przemysłowej produkcji półprzewodników i postęp cywilizacyjny, związany z obecnością mikroprocesorów i układów scalonych. Jan Czochralski życie naukowe spędził w Berlinie, Frankfurcie nad Menem, w Niemczech, i w Polsce – w Warszawie. Uczony, wynalazca, doktor honoris causa i profesor Politechniki Warszawskiej, niesłusznie został skazany w 1945 r. na infamię, następnie powrócił do rodzinnego miasteczka Kcynia, gdzie zmarł, zapomniany prawie przez wszystkich. Dopiero po 60 latach przywrócono mu dobre imię i podjęto działania przypominające postać i dokonania wybitnego uczonego.


PIOTR SŁONIMSKI [1922-2009]

Piotr Słonimski miał geny wróżące życiowy sukces. Jego pradziadkiem był wynalazca i astronom Chaim Zelig Słonimski, a stryjem – poeta Antoni Słonimski. W czasie okupacji ukończył medycynę na tajnych kompletach, tuż po wojnie uzyskał doktorat. Za przynależność do AK i udział w powstaniu warszawskim został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Wypuszczony z więzienia dzięki staraniom swojego stryja, wyemigrował do Francji. Na Sorbonie obronił kolejny doktorat – z nauk przyrodniczych. Przez ponad 20 lat kierował utworzonym przez siebie Centrum Genetyki Molekularnej w Gif-sur-Yvette pod Paryżem. Należał do pionierów badań nad genetyką mitochondriów. W czasie stanu wojennego ufundował stypendium dla polskich naukowców, którzy stracili pracę z powodu represji politycznych.


STEFAN KUDELSKI [1929-2013]

Laureat 4 nagród amerykańskiej Akademii Filmowej, człowiek, którego wynalazki zrewolucjonizowały Hollywood i zostały wykorzystane przez NASA, Polak, który znalazł się na liście 100 największych geniuszy Szwajcarii. Mimo sukcesów, które odniósł, wciąż pozostaje w swoim rodzinnym kraju niemal zupełnie nieznany. Stefan Kudelski urodził się w Warszawie w inteligenckiej rodzinie, jego ojcem chrzestnym był prezydent stolicy Stefan Starzyński. Po wybuchu wojny wraz z rodzicami przedostał się do Francji, a później – uciekając przed represjami – do Szwajcarii. W czasie studiów na politechnice w Lozannie w domowym laboratorium skonstruował magnetofon Nagra, który zrewolucjonizował technikę nagrywania dźwięku. Jego ulepszona wersja został wykorzystana w przemyśle filmowym, radiu i telewizji. Firma Stefana Kudelskiego istnieje do dziś. Produkuje rejestratory dźwięku, dekodery telewizyjne, wzmacniacze i inne specjalistyczne urządzenia elektroniczne.


ALEKSANDER WOLSZCZAN [ur. 1946]

Odkrycie pierwszych planet poza Układem Słonecznym uznano za największe odkrycie dokonane przez polskiego astronoma od czasów Kopernika. Prof. Aleksander Wolszczan, wybitny polski radioastronom i astrofizyk odkrył, że poza Układem Słonecznym istnieją planety – w 1991 r. zidentyfikował w gwiazdozbiorze Panny pulsar PSR B1257+12 z własnym system planetarnym. Do odkrycia doszło w obserwatorium Arecibo w Porto Rico, gdzie Wolszczan, wspólnie z naukowcami z innych krajów, badał niebo przy pomocy największego na świecie, 305-metrowego radioteleskopu. Późniejsze obserwacje pozwoliły stwierdzić, że w sumie, wokół PSR 1257+12 krążą aż cztery planety. Sensacyjne odkrycie zaprezentowane zostało oficjalnie w 1992 r. na zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego w Atlancie i w czasopiśmie „Nature”. Jedno z najważniejszych popularnych pism astronomicznych na świecie, „Astronomy”, umieściło Aleksandra Wolszczana na liście 25 największych odkrywców wszechczasów – obok Izaaka Newtona, Mikołaja Kopernika i Galileusza.
: 2014 04
2014 04 -> Ad. List do cara Szanowna Pani Małgorzato
2014 04 -> Komunikat o wynikach badań cytologicznych* obowiązuje od 1 kwietnia 2014 r
2014 04 -> Nowych wrażEŃ I przygód nie zatarł jeszcze czas c. G. a e. Stukot kóŁ miarowym taktem do snu tuli nas f. C. D. G
2014 04 -> Wydatki w 2013 roku z budżetu miasta wydano ogółem 252. 796. 684 zł, co stanowi 93,4%
2014 04 -> Zamawiający dopuści łóżko wyposażone w segmenty leża wykonane z perforowanej stali
2014 04 -> Załącznik nr 2-f do siwz część VI
2014 04 -> Szczegłowy opis prZedmiotu zamówienia Pasta do obuwia kiwi czarna w opakowaniach 50 ml
2014 04 -> Czym jest edukacja chrześcijańska?
2014 04 -> Znikanie jak zaprezentować sens zjawiska, które bezpowrotnie minęŁO?
2014 04 -> Odkryj Gdynię i Północne Kaszuby!
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna