Biuletyn wewnętrznyPobieranie 58.73 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar58.73 Kb.

BIULETYN WEWNĘTRZNY
Związek Nauczycielstwa Polskiego
Przygotowano dnia:

15 grudnia 2008
Przegląd wiadomości 13.12.2008 - 15.12.2008
Związek Nauczycielstwa Polskiego
15.12.2008

Prezydent bliżej weta w sprawie pomostówek 3

15.12.2008 Dziennik str. 6 Polityka Związek Nauczycielstwa PolskiegoAnna Wojciechowska

Świadczenia zamiast emerytur pomostowych 3

15.12.2008 Gazeta Lubuska str. 13 Doradzamy - pomagamy Związek Nauczycielstwa PolskiegoSTEFAN CIEŚLA

I ty możesz pomóc! 5

15.12.2008 Gazeta Lubuska str. 7 Region Związek Nauczycielstwa Polskiego(kb)

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli przez 20 lat 6

15.12.2008 Gazeta Prawna str. 9 Praca Związek Nauczycielstwa PolskiegoBOŻENA WIKTOROWSKA

Belfrzy integrują się na sportowych arenach 6

15.12.2008 Nowości str. 8 Brodnica Związek Nauczycielstwa PolskiegoPrzemysław Majchrzak

Zaśpiewa Kaganek 7

15.12.2008 Nowości str. 7 Grudziądz Związek Nauczycielstwa Polskiego
13.12.2008

Sposób na złego gospodarza miasta 8

13.12.2008 Express Bydgoski str. 3 u nas Związek Nauczycielstwa PolskiegoHanna Walenczykowska

I ty możesz pomóc! 8

13.12.2008 Gazeta Lubuska str. 5 Region Związek Nauczycielstwa Polskiego(kb)

Nauczyciele prowadzą 9

13.12.2008 Gazeta Pomorska str. 19 Toruń Związek Nauczycielstwa Polskiego(AACH)

Związek Nauczycielstwa Polskiego
15.12.2008

Prezydent bliżej weta w sprawie pomostówek15.12.2008 Dziennik str. 6 Polityka

Anna Wojciechowska Związek Nauczycielstwa Polskiego

EMERYTURY


Dziś Lech Kaczyński ma ogłosić decyzję w telewizji

7 do 3, że zawetuje - oceniał wczoraj szansę ustawy o emeryturach pomostowych współpracownik prezydenta

Raczej weto - przewidywali na kilkadziesiąt godzin przed decyzją prezydenta w sprawie pomostówek jego najbliżsi współpracownicy. Pewności jednak nie mieli.
Lech Kaczyński w piątek wieczorem dostał od doradców materiały ze scenariuszami wszystkich wariantów i konsekwencje możliwych decyzji. I milczał. Oficjalnie swój werdykt ogłosi najpewniej dziś o godz. 20 w telewizyjnym orędziu. Jeszcze w czwartek prezydent przyznawał, że bardzo poważnie rozważa zawetowanie ustawy, która ogranicza liczbę osób uprawnionych do wcześniejszych emerytur z 1,1 mln do 270 tys.

- Ten projekt budzi dużo wątpliwości. Ale decyzji prezydenta jeszcze nie ma - mówił nam wczoraj po południu szef kancelarii Lecha Kaczyńskiego Piotr Kownacki. - 7 do 3, że zawetuje - stawiał nieoficjalnie jeden ze współpracowników prezydenta. Dwóch innych, z którymi rozmawialiśmy, również wskazywało, że zanosi się na weto. - Liczymy się z lawiną ataków medialnych, ale są argumenty merytoryczne, za taką decyzją. I nie oszukujmy się, są też względy polityczne. Trzy główne centrale związkowe poprosiły prezydenta o zawetowanie. W tym mocno "Solidarność", a więc jedyni wyborcy, na których prezydent na pewno może liczyć - tłumaczy osoba z otoczenia prezydenta. Właśnie głównie argumentem o tym, że "rząd tak prowadził dialog społeczny, że przeniósł się on na ulicę", miałby Kaczyński wspierać swoją decyzję o wecie. Doradcy prezydenta wskazują też, że może on tłumaczyć, iż jest za wydłużeniem czasu pracy, ale kryteria, które zastosował rząd, są niesprawiedliwe. Chodzi o zapis, że pomostówki otrzymają ci z określonych w ustawie grup zawodowych, którzy przepracowali w szczególnych warunkach przynajmniej jeden dzień przed styczniem 1999 r., a więc terminem wprowadzenia poprzedniej reformy emerytalnej. - Nie wiadomo też, dlaczego rząd umówił się na boku z nauczycielami. Dlatego, że najgłośniej krzyczeli? - wymienia kolejny argument współpracownik prezydenta. Projekt ustawy, który został zaakceptowany przez ZNP, przewiduje, że nauczyciele, którzy też mieli być pozbawieni pomostówek, będą jednak do 2024 r. dostawać zasiłki przedemerytalne.

Takie ustępstwo - liczy koalicja PO-PSL - sprawi, że w razie potrzeby lewica pomoże w Sejmie odrzucić weto. - Prezydent też musi się liczyć z tym, że wetując ustawę, blokuje porozumienia z nauczycielami - ostrzega szef klubu PO Zbigniew Chlebowski. I przewiduje, że Kaczyński ustawę podpisze i by zachować twarz, skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. Taki scenariusz był do wczoraj też rozpatrywany w pałacu. Choć nie wszyscy są do niego przekonani. - To nic nie daje. Tam nie ma zarzutów natury konstytucyjnej - ocenia osoba z pałacu. Wielu polityków RS liczyło jednak na to, że weta nie będzie. - Weto oznacza przecież, że pomostówki nie dostanie nikt - przewidywał jeden z posłów.
Foto podpis| Lech Kaczyński w Brukseli, 12 grudnia 2008 r.

O autorze| Anna Wojciechowska, dziennikarka działu polityka
Świadczenia zamiast emerytur pomostowych15.12.2008 Gazeta Lubuska str. 13 Doradzamy - pomagamy

STEFAN CIEŚLA Związek Nauczycielstwa Polskiego

„Nowe’’ wcześniejsze emerytury dla nauczycieli jeszcze przez 20 lat. Rząd jednak się ugiął i dał przekonać


Zakaz pracy w szkole i 80 proc. emerytury do uzyskania ustawowego wieku emerytalnego - to kompromisowa propozycja rządu dla nauczycieli zamiast dotychczasowych emerytur wcześniejszych i pomostowych. Nauczyciele nazwali te świadczenia „podmostówkami’’.
W Sejmie jest już rządowy projekt ustawy o tzw. świadczeniach kompensacyjnych. Zastąpić one mają obecne wcześniejsze emerytury nauczycielskie, których zasady wygasają z końcem 2008 r. oraz zrekompensować pominięcie nauczycieli w emeryturach pomostowych. Obowiązywać mają od 1 stycznia 2009 r.
KTO DOSTANIE

Aby dostać świadczenie kompensacyjne, nauczyciel musi: * pracować przed 1999 r. * wykazać 30 lat pracy w szkole, w tym 20 lat „z kredą” * urodzić się przed 1969 r. * do końca 2009 r. skończyć 55 lat (kobiety i mężczyźni).

W dalszych latach bariery wiekowe będą się różniły i zwiększały o trzy miesiące dla kobiet i sześć miesięcy dla mężczyzn, aby w 2029 r. nauczycielka miała już ustawowy wiek emerytalny 60 lat jak dla kobiet, a nauczyciel 65 lat jak dla mężczyzn (patrz tabela).
ILE DOSTANIE

Świadczenie kompensacyjne wyniesie 80 proc. przyszłej emerytury. Będzie wyliczane metodą kapitałową, jak nowa emerytura, czyli poprzez podzielenie zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek na koncie emerytalnym przez przewidywaną długość dalszego życia osoby w wieku 60 lat. Jeśli ktoś należał do II filaru, to jego składki z OFE zostaną z urzędu przeniesione do ZUS i doliczone do składek emerytalnych.


ZAKAZ PRACY W SZKOLE

Protesty i rozżalenie wśród nauczycieli wywołuje inny jeszcze warunek otrzymania świadczenia kompensacyjnego, a mianowicie zakaz pracy w szkole, nawet na cząstkę etatu. Aby dorobić do niskiego jak się przewiduje świadczenia, nauczyciel będzie musiał się przekwalifikować i znaleźć inne zajęcie. Jeśli od tych zarobków będzie miał odprowadzane składki emerytalne, po przejściu na ustawową emeryturę dostanie wyższe świadczenie.


NA WNIOSEK

Na świadczenie kompensacyjne nauczyciel będzie mógł przejść na swój wniosek. Do czasu uzyskania ustawowej emerytury świadczenie będzie waloryzowane na ogólnych zasadach. Będzie to świadczenie tzw. wygasające, obowiązujące do 2029 r.


NA STARYCH ZASADACH

Tylko do końca 2008 r. obowiązują obecne zasady przechodzenia nauczycieli na wcześniejsze emerytury. Mogą to zrobić na dwa sposoby: na podstawie Karty Nauczyciela, czyli bez względu na wiek oraz na podstawie przepisów ustawy emerytalnej o pracy szczególnej, po spełnieniu warunków wiekowych i stażowych.

Aby dostać „starą” emeryturę wcale się nie trzeba zwalniać z pracy w tym roku. Można to zrobić później, byle przed uzyskaniem ustawowego wieku emerytalnego, bo wtedy już się dostanie „nową” emeryturę.
EMERYTURA Z KARTY NAUCZYCIELA

* 30 lat pracy, w tym 20 lat „z kredą” lub 25 lat pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym * praca na co najmniej pół etatu * osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. nie mogą należeć do OFE, a jeśli należą muszą przekazać składki z II filara do ZUS.


EMERYTURA Z USTAWY

* ukończone 55 lat (kobiety) * ukończone 60 lat (mężczyźni) * 20 lat (kobiety) lub 25 lat (mężczyźni) pracy, w tym 15 lat w szkolnictwie * praca nauczycielska wykonywana stale i na pełny etat * też nie można należeć do OFE.

Ponieważ do końca roku tylko kobiety urodzone po 1948 r. mogą skończyć 55 lat, mężczyźni mogą skorzystać z innej możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 60 lat. Muszą jednak wykazać, że na 1 stycznia 1999 r. przepracowali 25 lat, w tym 15 lat w szkolnictwie i nie wolno im należeć do OFE.
CZEGO SIĘ NIE WLICZA

Do pracy nauczycielskiej nie wlicza się: * czasu pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego i świadczenia rehabilitacyjnego po 14 listopada 1991 r. * pobytu na urlopie wychowawczym, bezpłatnym, dla poratowania zdrowia, szkoleniowym oraz pozostawania w stanie nieczynnym * okresów niezdolności do pracy i usprawiedliwionej nieobecności w pracy, za które nauczyciel otrzymał po 14 listopada 1991 r. do 31 lipca 1992 r. wynagrodzenie na podstawie Karty Nauczyciela.


TO „PODMOSTÓWKI”

Barbara Zajbert, prezes zarządu oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Gorzowie Wlkp. nie ma o świadczeniach najlepszego zdania: - To będą głodowe wypłaty, bo za 80 proc. emerytury pomostowej nie da się przeżyć. Chyba, że ktoś ma bogatego męża lub żonę, albo znajdzie inną pracę. Za drastyczny nauczyciele uważają zakaz pracy w zawodzie, bo przecież mogliby pracować po kilka godzin w szkole i coś dorobić. Dlatego wśród nauczycieli na te wypłaty używa się określenia „podmostówki’’. Ale dobrze, że choć tyle udało się wywalczyć, aby wypalony zawodowo nauczyciel mógł odejść na odpoczynek - uważa szefowa ZNP.


Tabela wiekowa

Prawo do świadczenia kompensacyjnego nauczyciele uzyskają

po ukończeniu:

w 2009 r.: 55 lat kobieta i 55 lat mężczyzna,

w 2010 r.: 55 lat i 3 miesiące kobieta i 55 lat i 6 miesięcy mężczyzna,

w 2011 r.: 55 lat i 6 miesięcy kobieta i 56 lat mężczyzna,

w 2012 r.: 55 lat i 9 miesięcy kobieta i 56 lat i 6 miesięcy mężczyzna,

w 2013 r.: 56 lat kobieta i 57 lat mężczyzna,

w 2014 r.: 56 lat i 3 miesiące kobieta i 57 lat i 6 miesięcy mężczyzna,

w 2015 r.: 56 lat i 6 miesięcy kobieta i 58 lat mężczyzna,

w 2016 r.: 56 lat i 9 miesięcy kobiet i 58 lat i 6 miesięcy mężczyzna,

w 2017 r.: 57 lat kobieta i 59 lat mężczyzna,

w 2018 r.: 57 lat i 3 miesiące kobieta i 59 lat i 6 miesięcy mężczyzna,

w 2019 r.: 57 lat i 6 miesięcy kobieta i 60 lat mężczyzna,

w 2020 r.: 57 lat i 9 miesięcy kobieta i 60 lat i 6 miesięcy mężczyzna,

w 2021 r.: 58 lat kobieta i 61 lat mężczyzna,

w 2022 r.: 58 lat i 3 miesiące kobieta i 61 lat i 6 miesięcy mężczyzna,

w 2023 r.: 58 lat i 6 miesięcy kobieta i 62 lata mężczyzna,

w 2024 r.: 58 lat i 9 miesięcy kobieta i 62 lata i 6 miesięcy mężczyzna,

w 2025 r.: 59 lat kobieta i 63 lata mężczyzna,

w 2026 r.: 59 lat i 3 miesięcy kobieta i 63 lata i 6 miesięcy mężczyzna,

w 2027 r.: 59 lat i 6 miesięcy kobieta i 64 lata mężczyzna,

w 2028 r.: 59 lat i 9 miesięcy kobieta i 64 lata i 6 miesięcy mężczyzna

źródło: projekt ustawy kompensacyjnej, www.znp.edu.pl


O autorze| Stefan Cieśla, 0 95 722 57 72, sciesla@gazetalubuska.pl


I ty możesz pomóc!15.12.2008 Gazeta Lubuska str. 7 Region

(kb) Związek Nauczycielstwa Polskiego

LUBUSKIE * Świąteczne Pogotowie ruszyło już pełną parą. Przyłącz się


Jeszcze przez tydzień szykujemy paczki świąteczne dla podopiecznych Domu Dziecka w Lubsku. W ten weekend dostaliśmy do was m.in. telewizor, tornister oraz piękne ciuchy.

Trzy nowiuśkie, najmodniejsze kurtki i bluzkę przyniosła nam właścicielka sklepów z marką Trendy. Inny zielonogórzanin wpłacił na konto Domu 100 zł - z myślą o feriach, na które chcą wyjechać dzieciaki. Anonimowi darczyńcy przywieźli w weekend do redakcji m.in. telewizor, pościel, ciuchy i buty. A „Mikołaj” z Sulechowa, który wcześniej podarował 1.000 zł, dowiózł jeszcze przedłużacze i najfajniejsze z ostatnio wydanych bajek na DVD.

Wszystkim serdecznie dziękujemy. Przypominamy, że nasza akcja potrwa do 22 grudnia, więc ciągle możecie się dołączyć. Codziennie kolejni wychowankowie Domu opowiadają Warn, co chcieliby znaleźć pod choinką. Ich marzenia są wielkie, jednak przecież niczym nie różnią się od tych, jakie mają ich rówieśnicy...
DZIĘKUJEMY

Oto lista Mikołajów, którzy już się przyłączyli do naszej akcji: * Marek Prędkiewicz z Zielonej Góry - ofiaruje 1.000 zł * Adam Wotjuściszyn z Nowin Wielkich - przekaże 500 zł * anonimowa Czytelniczka - obiecała dzieciakom komputer * mieszkanka Lubska - przyniosła do Domu pościel, naczynia i 100 zł * dzieciaki z Zespołu Szkół w Trzebielu - zrobią paczkę świąteczną dla kolegów z Domu * pani Roma z Zielonej Góry - przyniosła encyklopedię * pan Tadeusz z Zaboru - podarował mp3 * okręgowy Związek Nauczycielstwa Polskiego w Zielonej Górze - obiecał mp3 * Dariusz Kamiński z Nowej Soli - tor wyścigowy i artykuły papiernicze * klasa Ie z I LO w Zielonej Górze - sprzęt sportowy * pani Emilia z Zielonej Góry - ubrania, ręcznik * Jola i Artur z Zielonej Góry - 300 zł * Mikołaj z Sulechowa - 1 tys. zł, przedłużacze, bajki na DVD * anonimowy darczyńca - 100 zł * zielonogórzanin - 100 zł na konto Domu * właścicielka sklepów Trendy - modne ubrania * anonimowi darczyńcy - m.in. telewizor, pościel, ciuchy i buty.


KOCHANI MIKOŁAJOWIE! Na prezenty czeka 28 podopiecznych Domu Dziecka w Lubsku, których marzenia codziennie pokazujemy. Oprócz tego przydadzą im się także nowe ubrania, kosmetyki, stroje sportowe, gry, zabawki. W sprawie tych wszystkich marzeń Mikołajowie mogą się zgłaszać do Katarzyny Borek: * pod numerem tel. 0 68 324 88 37 * mailem: kborek@gazetalubuska.pl * osobiście w siedzibie „GL” przy al. Niepodległości 25 w Zielonej Górze (parter, dział łączności z Czytelnikami, pok. 10). Podajemy też numer konta, na który można bezpośrednio wpłacać pieniądze: Powiatowy Dom Dziecka w Lubsku, PKO BP SA oddział I w Lubsku, ul. Sybiraków 4, kod 68-300, numer konta: 43 10 20 54 60 0000 52 02 00 73 91 69.
Foto podpis| KEWIN ŻMIJEWSKI (4,5 roku) - Pod choinkę chciałbym zobaczyć sterowanego jeepa. Musi być srebrny. Albo czarny. Albo czerwony lub zielony. Właśnie te kolory podobają mi się najbardziej. Wystarczyłby mi tylko jeden, jedyny samochodzik i byłbym zadowolony. A jakby Mikołaj dorzucił jeszcze mnóstwo słodyczy...

Foto podpis| DAMIAN ŻMIJEWSKI (6 lat) - Chciałby dostać mp3, bo lubię słuchać muzyki. Marzę też o własnej piłce do gry w nogę. Moim sportowym idolem jest Christiano Ronaldo, dlatego ucieszyłby mnie też fajny gadżet z tym piłkarzem. I tak, jak mój brat marzę o słodyczach. Takich lepszych, jak można zobaczyć w reklamach.
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli przez 20 lat15.12.2008 Gazeta Prawna str. 9 Praca

BOŻENA WIKTOROWSKA Związek Nauczycielstwa Polskiego

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE * Świadczenia kompensacyjne

ZMIANA PRAWA * Sejm zajmie się jutro specjalnymi emeryturami dla nauczycieli. Od 2009 roku mają kończyć pracę w wieku 55 lat.
Na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Sejmu ma zostać uchwalona ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Projekt został przygotowany przez trzy kluby parlamentarne: Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Lewicy.

- To ostatnie posiedzenie Sejmu w tym roku. Zakładamy więc, że do piątku zostaną przeprowadzone trzy czytania oraz głosowanie nad przyjęciem tej ustawy - mówi poseł Cezary Urban, który będzie prezentować stanowisko PO w sprawie projektu.

Natomiast posłanka Lewicy Krystyna Łybacka zwraca uwagę, że jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Senat bez poprawek, to jeszcze w tym roku trafi do podpisu prezydenta.

- Ustawa nie budzi kontrowersji. Mam więc nadzieję, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wejdzie w życie od nowego roku - mówi Krystyna Łybacka.

Także Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje, że ustawa jeszcze w tym roku zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw. - Czasu jest mało. Nie można jednak doprowadzić do sytuacji, że przez kilka miesięcy przyszłego roku nie będzie przepisów określających zasady przechodzenia na wcześniejsze emerytury nauczycieli - mówi Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Zgodnie z projektem nauczyciele zachowają prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. W 2009 roku zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracujący w szkołach i przedszkolach będą mogli przechodzić na wcześniejsze emerytury po ukończeniu 55 lat. Natomiast w kolejnych latach wiek emerytalny kobiet będzie wydłużany co rok o kwartał, a mężczyzn co rok o sześć miesięcy. Ostatnie osoby mające prawo do wcześniejsze emerytury zakończą pracę w 2028 roku. Od 2029 roku wszyscy nauczyciele będą przechodzić na świadczenia, mając 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni).

Prawo do świadczeń będą mieć nauczyciele legitymujący się okresem składkowym i nieskładkowym wynoszącym 30 lat, w tym 20 lat pracy w szkole przy tablicy.
* Pisaliśmy o tym * Emerytury dla nauczycieli do 2028 roku... - GP nr 240/2008 www.gazetaprawna.pl/archiwumBelfrzy integrują się na sportowych arenach

15.12.2008 Nowości str. 8 Brodnica

Przemysław Majchrzak Związek Nauczycielstwa Polskiego

Przez dwa dni weekendu w brodnickich halach w piłkę nożną i siatkówkę grali uczestnicy ogólnopolskich turniejów nauczycieli.

Kilkunastoletnia historia organizowanego przez NTS „Belfer” turnieju piłkarskiego i kilkuletnia siatkarskiego pokazuje, że wśród nauczycieli istnieje potrzeba integracji na sportowo.

Minionego weekendu do Brodnicy na zaproszenie Nauczycielskiego Towarzystwa Sportowego „Belfer” zjechali uczestnicy XIV Ogólnopolskiego Turnieju Nauczycieli w Halową Piłkę Nożną i V Turnieju w Siatkówkę. W rywalizacji wzięło udział dziewięć drużyn piłkarskich i siedem siatkarskich.

- Po raz pierwszy Belfer wystąpił nieoficjalnie w 1981 roku na turnieju w Toruniu - wspomina Wojciech Kupczyk, prezes NTS „Belfer”. - Taka jest geneza powstania Nauczycielskiego Towarzystwa Sportowego w Brodnicy. W pierwszych składach występowali trzej bracia Kupczykowie, Krzysztof Łazicki, Zbigniew Gutowski, Zbigniew Kosakowski i Wojciech Sobieszczyk, który był ojcem duchowym naszego towarzystwa. Jeździliśmy na turnieje zakładowe i odnosiliśmy sukcesy. Na pierwszą większą wyprawę pojechaliśmy do Suwałk na I Ogólnopolski Turniej Nauczycieli. Spodobało nam się i jeździliśmy tam regularnie. Cały czas myśleliśmy jednak, żeby zaprosić jakieś zespoły do nas, ale nie było warunków, ponieważ Brodnica nie miała odpowiedniej hali.

Marzenia „Belfrów” spełniły się w 1996 roku, kiedy oddano do użytku halę przy Szkole Podstawowej nr 7.

- Zaraz w grudniu zorganizowaliśmy turniej, w którym wzięły udział cztery drużyny. Później powoli się to rozkręcało i do Brodnicy zaczęły przyjeżdżać drużyny z całej Polski. Z czasem rozszerzyliśmy formułę o siatkówkę - dodaje Wojciech Kupczyk. Od trzech lat areną nauczycielskich zmagań w piłkę nożną jest nowa hala Ośrodka Sportu i Rekreacji. Boje w siatkówkę toczyły się w tym roku na boiskach obiektu Zespołu Szkół Rolniczych. Po raz pierwszy wzięły w nich udział panie. Brodniczanki grały ambitnie, ale musiały uznać wyższość drużyn przyjezdnych. Zwyciężyły Mońki przed Bartoszycami i Brodnicą. W konkurencji panów mecze toczyły się na wysokim poziomie.

- Przegraliśmy, ale nie oddaliśmy meczu bez walki - powiedział Jacek Hoppe z drużyny Samindruku, po przegranej z Wodnikiem. W turnieju siatkówki panów zwyciężył Wodnik przed Samindrukiem, NTS „Belfer” i SITS.

Zacięta rywalizacja toczyła się na boisku piłkarskim w hali OSiR. Tu najlepsza okazała się drużyna ZNP Belfer, która w finale pokonała zespół z Torunia 5:2. Trzecie miejsce wywalczyła drużyna z Gorczenicy po zwycięstwie nad NTS „Belfer” 6:4.

- Mieliśmy przewagę, ale jej nie wykorzystaliśmy, przeciwnicy grali z kontrataku i to oni wygrali - powiedział Mariusz Zabłocki, kapitan NTS „Belfer”.

Najlepszym strzelcem turnieju został Grzegorz Bała z drużyny ZNP, który zdobył 13 bramek.

- Nieźle poszło nam w eliminacjach, bardzo dobrze w finale, odnieśliśmy trzecie z rzędu zwycięstwo i to najbardziej cieszy - powiedział najlepszy snajper turnieju „Nowościom”.


Foto podpis| W hali Zespołu Szkół Rolniczych wyrównane boje toczyły siatkarki i siatkarze

Foto podpis| Mecze siatkarzy stały na wysokim poziomie. W akcji drużyna Wodnika Brodnica, w obronie Samindruk

Foto podpis| Puchar dla zespołu ZNP „Belfer” za zwycięstwo w turnieju piłkarskim odebrał Patryk Kupczyk

Foto podpis| Zwycięska drużyna ZNP „Belfer” z głównym trofeum turnieju - Pucharem Burmistrza Brodnicy

Foto podpis| W eliminacjach po zaciętej walce BS Brodnica (zielono-czarne stroje) uległ drużynie z Torunia 1:2

Foto podpis| W meczu fazy grupowej NTS „Belfer” (biało-niebiescy) z Bartoszycami podbramkowych sytuacji nie brakowało
Zaśpiewa Kaganek15.12.2008 Nowości str. 7 Grudziądz

Związek Nauczycielstwa Polskiego

Zaproszenie. Zespół muzyczno-wokalny Kaganek zaprasza na koncert pod hasłem „Kolędowy czas”. Grupę tworzą emerytowani nauczyciele skupieni od czterech lat przy grudziądzkim Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego. Zespołem kieruje Henryk Orzechowski, były dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 w Grudziądzu. Koncert Kaganka odbędzie się w piątek, 19 grudnia, o godz. 17 w sali widowiskowej Ośrodka Pracy Pozaszkolnej przy ul. Chełmińskiej w Grudziądzu. W programie kolędy, pieśni i piosenki bożonarodzeniowe.

13.12.2008

Sposób na złego gospodarza miasta

13.12.2008 Express Bydgoski str. 3 u nas

Hanna Walenczykowska Związek Nauczycielstwa Polskiego

Czy prezydenci, burmistrzowie i wójtowie powinni mieć prawo do wcześniejszych emerytur?


W Szwajcarii i Holandii obowiązują specjalne systemy emerytalne dla samorządowców. Zrodził się więc pomysł, by i w Polsce, prezydentów i burmistrzów wysyłać na wcześniejsze emerytury. Związek Miast Polskich uważa, że pracownicy straży miejskiej, pełniący służbę mundurową, powinni mieć takie same uprawnienia emerytalne, jak pracownicy innych służb mundurowych (np. celnicy). Członkowie tej organizacji dyskutowali również o uprawnieniach emerytalnych dla pracowników samorządowych pełniących funkcje z wyboru lub powołania.

- Omawiano różne rozwiązania. Na przykład w USA istnieje spółka (podobna do naszych towarzystw ubezpieczeń wzajemnych), która ubezpiecza swoich pracowników między innymi od odpowiedzialności cywilnej oraz zapewnia im dodatkowe zabezpieczenia emerytalne - informuje Andrzej Porawski, dyrektor biura związku. - W Szwajcarii stworzono specjalny system emerytalny dla burmistrzów, a w Holandii system odpraw dla sekretarzy miast. Dyskusja polegała wyłącznie na wymianie informacji i opinii.

Debata w ZMP spowodowała pojawienie się w mediach informacji dotyczących „pomostówek” dla prezydentów, burmistrzów i wójtów, którzy swój urząd sprawowali przez dwie kadencje. Takimi osobami są m.in. prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza, prezydent Torunia Michał Zaleski, burmistrz Solca Kujawskiego Antoni Nawrocki oraz wójt Osielska Wojciech Sypniewski. O opinię poprosiliśmy przedstawicieli związków zawodowych, którzy od wielu miesięcy walczą (manifestują, strajkują, piszą petycje, blokują tory) o utrzymanie przywileju przechodzenia na „pomostówki”.

- Nie! To szokujący pomysł - powiedziała Maria Naparty, przewodnicząca sekcji oświaty NSZZ „Solidarność”. - Kto to wymyślił? Słów mi brakuje.

Natomiast Sławomir Wittkowicz, lider WZZ „Solidarność-Oświata” zaczął się głośno śmiać.

- Jeśli będzie to jedyna możliwość pozbycia się złego gospodarza, jestem za - żartował Sławomir Wittkowicz. - A tak naprawdę, to skrajnie niepoważny pomysł.

Grzegorz Gruchlik, prezes okręgu ZNP, był także mocno zaskoczony. - Ale my walczymy o wcześniejsze emerytury, bo zawód nauczyciela jest ciężki i wyczerpujący - zirytował się Grzegorz Gruchlik. - No bo jak ma uczyć 65-letni wuefista? Poza tym, zostały określone warunki: 30 lat pracy, w tym 20 przy tablicy oraz ukończone 55 lat. Jak prezydenci je spełnią, niech idą.

Oprócz nauczycieli o utrzymanie tego przywileju zabiegają także kolejarze. - Walczymy o tych, którzy to prawo już mają, a nie o nowych - wyjawił Adam Biały, lider Międzyzakładowego Związku Zawodowego Kolejarzy. - Kilka lat temu był podobny plan. Opracowany przez AWS, a wspierany przez SLD. Posłowie wymyślili sobie, że będą mogli iść na emeryturę już po pierwszej kadencji. Mówili, że praca w sejmie powoduje, że „wypadają” z rynku. Kolejarze nigdy nie chcieli odchodzić wcześniej. Wielu nie korzystało z tej możliwości. Teraz, kiedy kolej się ciągle restrukturyzuje, wcześniejsze emerytury stają się obowiązkiem, nie przywilejem.


SONDA

Czy po dwóch kadencjach prezydenci miast powinni mieć możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę? Zapraszamy do komentarzy i oddawania głosów na naszej stronie internetowej: http://www.express.bydgoski.pl/


To skrajnie niepoważny pomysł.

Sławomir Wittkowicz
I ty możesz pomóc!13.12.2008 Gazeta Lubuska str. 5 Region

(kb) Związek Nauczycielstwa Polskiego

LUBUSKIE * Świąteczne Pogotowie ruszyło już pełną parą. Przyłącz się

W sumie 1.400 złotych. Tyle zostawiliście w piątek, w redakcji pieniędzy na prezenty. Kochanym Mikołajom bardzo dziękujemy!

Od tygodnia szykujemy paczki świąteczne dla podopiecznych Domu Dziecka w Lubsku. Jak zwykle możemy na Was liczyć, ale... W piątek totalnie nas zaskoczyliście swoją hojnością! Jako pierwsi przyszli do nas Jola i Artur z Zielonej Góry. Przekazali nam 300 zł, żebyśmy za nie kupili dzieciom ich wymarzone prezenty. - Co rok uczestniczymy w waszej akcji, więc i w tym nie mogło nas zabraknąć - wytłumaczyli.

Potem zapukał mieszkaniec Sulechowa. Nie chciał, by przedstawiać go na łamach „GL” z imienia i nazwiska. Wyjął portfel i odliczył... 1.000 zł. Z przeznaczeniem tylko i wyłącznie na zabawki dla dzieciaków. - Bo każde powinno znaleźć pod choinką fajny prezent - wytłumaczył nasz „Mikołaj”. Zaoferował transport i pomoc przy kupnie podarunków.

Jakby było mało tego dnia niespodzianek, to na portierni czekała na nas koperta. A w niej życzenia „Dzieciakom z Lubska życzę pięknych świąt”, własnoręczny rysunek bombki i uśmiechniętej buźki oraz 100 zł.

Kochanym Mikołajom dziękujemy za zaufanie. Z podarowanych pieniędzy - co do grosza - rozliczymy się na łamach „GL”. Z dokładnym wykazem, jakie zabawki i gdzie je kupiliśmy. Zgłosiła się też do nas klasa Ie z I LO w Zielonej Górze. Jej uczniowie bardzo chcą się zaangażować w naszą akcję. Zebrali między sobą pieniądze, za które kupią dzieciakom z domu sprzęt sportowy.

Nasza akcja potrwa do 22 bm., więc ciągle możecie się dołączyć. Codziennie kolejni wychowankowie domu opowiadają Wam, co chcieliby znaleźć pod choinką. Ich marzenia są wielkie, jednak przecież niczym nie różnią się od tych, jakie mają ich rówieśnicy...


DZIĘKUJEMY

Oto lista Mikołajów, którzy już się przyłączyli do naszej akcji: • Marek Prędkiewicz z Zielonej Góry ofiaruje 1.000 zł • Adam Wotjuściszyn z Nowin Wielkich przekaże 500 zł • anonimowa Czytelniczka - obiecała dzieciakom komputer • mieszkanka Lubska - przyniosła do domu pościel, naczynia i 100 zł • dzieciaki z Zespołu Szkół w Trzebielu - zrobią paczkę świąteczną dla kolegów z domu • pani Roma z Zielonej Góry - przyniosła encyklopedię • pan Tadeusz z Zaboru - podarował mp3 • okręgowy Związek Nauczycielstwa Polskiego w Zielonej Górze - obiecał mp3 • Dariusz Kamiński z Nowej Soli - tor wyścigowy i artykuły papiernicze • klasa Ie z I LO w Zielonej Górze - sprzęt sportowy • pani Emilia z Zielonej Góry - ubrania, ręcznik • Jola i Artur z Zielonej Góry - 300 zł • Mikołaj z Sulechowa - 1 tys. zł • Anonimowy darczyńca - 100 zł


KOCHANI MIKOŁAJOWIE!

Na prezenty czeka 28 podopiecznych Domu Dziecka w Lubsku, których marzenia codziennie pokazujemy. Oprócz tego przydadzą im się także nowe ubrania, kosmetyki, stroje sportowe, gry, zabawki.

W sprawie tych wszystkich marzeń Mikołajowie mogą się zgłaszać do Katarzyny Borek: • pod numerem tel. 0 68 324 88 37 • mailem: kborek@gazetalubuska.pl • osobiście w siedzibie „GL” przy al. Niepodległości 25 w Zielonej Górze (parter, dział łączności z Czytelnikami, pok. 10). Podajemy też numer konta, na który można bezpośrednio wpłacać pieniądze: Powiatowy Dom Dziecka w Lubsku, PKO BP S. A. oddział I w Lubsku, ul. Sybiraków 4, 68-300 numer: 43 10 20 54 60 0000 52 02 00 73 91 69.
Foto podpis| EDYTA KURYŁOWICZ (17 lat) - Mam jedno wielkie marzenie - własny komputer. To byłaby dla mnie duża pomoc w nauce. Miałabym też ciągły kontakt ze znajomymi i ze światem. Co jeszcze chciałabym dostać? Komputer to i tak bardzo wiele! Może po cichu myślę jeszcze o kamerce internetowej do kompletu.

Foto podpis| KLAUDIA DOŁĘGA (12 lat) - Co mi się marzy...? Otóż na pewno perfumy, bo jestem przecież kobietą. Małą, ale jestem. Dlatego przydałaby mi się też prostownica do włosów z karbownicą. I elektryczna szczoteczka do zębów. Oraz dżinsy. Fajnie byłoby też dostać mp4.
Nauczyciele prowadzą13.12.2008 Gazeta Pomorska str. 19 Toruń

(AACH) Związek Nauczycielstwa Polskiego

PIŁKA NOŻNA. Po 3. kolejce ligi w Rypinie


W hali SP 3 w Rypinie rozegrano 3. kolejkę spotkań ligi szóstek.

Spotkania przyniosły bardzo dużą liczbę bramek. Na prowadzeniu jest ekipa ZNP Mentor, ale nauczyciele prowadzą tylko lepszą różnicą goli nad Strażą.


WYNIKI

Straż - Multika 6:4, Paweł Dejewski 4, Marcin Oberstadt, Rafał Raczkowski - Kamil Sadkowski 2, Jacek Kędzierski, Marcin Stępień; Gmina Rypin - Rejs/Protech 7:8, Rafał Klatt 5, Jakub Trędewicz, Paweł Betlejewski - Marcin Pyszora 2, Przemysław Więcławski 2, Robert Ardanowski 2, Łukasz Nowatkowski, Bartosz Pankowski; ZNP Mentor - Marczak 13:1, Łukasz Kulikowski 6, Wojciech Olender 2, Bartosz Sobierajski 2, Maciej Niedbalski, Tomasz Wysocki, Sławomir Stefański - Waldemar Kiełbus; Energohandel - Gaspol 11:6, Bartosz Błasik 3, Damian Lewandowski 3, Piotr Pniewski 2, Radosław Ciarkowski 2, Kamil Oledner - Adrian Drozdowski 2, Radosław Szymborski, Jarosław Śliwiński, Michał Krzyczkowski, Przemysław Taźbierski; Rotr - Tartak Cetki 6:8, Przemysław Lewandowski 2, Dariusz Kaliszewski 2, Kamil Lewandowski, Mariusz Orzechowski - Daniel Szwaczkowski 3, Grzegorz Woźniak 2, Piotr Mazanowski, Piotr Rychert Tomasz Kędzierski.

Kolejność: 1. ZNP Mentor - 9 pkt, 2. Straż - 9, 3. Rotr - 6, 4. Rejs/Protech - 6, 5. Tartak Cetki - 6, 6. Energohandel - 3, 7. Gaspol - 3, 8. Multika - 1, 9. Marczak - 1, 10. Gmina Rypin - 0.

Wśród strzelców prowadzi Kamil Lewandowski z Rotru mogący pochwalić się 12 bramkami. Następna kolejka zostanie rozegrana dziś. Początek o 15.00.
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna