Blokady myślowe, które przeszkadzają w rozpoczęciu własnego biznesu

Wiele osób byłoby w stanie prowadzić swój mały biznes, ale nie mogą przemóc się psychicznie. Często wynika to ze środowiska i myśleniu, które ono przejawia. Prowadzenie własnej firmy jest ryzykowne, ale nie należy do aż tak trudnych zadań, jak lubią powtarzać zmęczeni przedsiębiorcy. Kiedy zdasz sobie sprawę z tego, co nie pozwala Ci założyć biznesu, znacznie łatwiej będzie Ci przezwyciężyć takie myślenie.

Trzeba mieć odłożony kapitał, żeby zacząć

Dobrze jest mieć zgromadzone pieniądze na początek, ale nie jest koniecznie powiedziane, że muszą one wynosić określoną kwotę. Prowadząc własną działalność, wciąż możesz pracować na pół etatu albo nawet w pełnym wymiarze godzin i zarabiać na tyle porządne pieniądze, żeby nie martwić się o swoje utrzymanie z tytułu prowadzenia firmy. Zależnie od tego, jaki biznes chcesz zacząć, możesz nawet nie potrzebować pieniędzy w ogóle, poza pierwszymi opłatami za ZUS i ewentualnego księgowego. Jak sam więc widzisz, ilość wolnych środków praktycznie nie gra roli, a na pewno nie aż tak dużą, jak to się często powtarza.

Własny biznes wymaga dużego doświadczenia

To również może być prawda, jeśli chcesz otworzyć prywatną klinikę lekarską albo kancelarię prawniczą. Jednak w większości przypadków, zwłaszcza jeśli chcesz prowadzić mały sklep, nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy. Przedsiębiorstwa świadczące usługi często uczą się za sprawą wykonywania kolejnych zleceń. Na początku praca może zajmować dużo czas, ale wraz z kolejnymi klientami będziesz budował swoją pewność siebie i zdolności. Nie musisz wiedzieć wszystkiego od razu, zwłaszcza że konsumenci rzadko będą wymagali od Ciebie pełnej obsługi na najwyższym w kraju poziomie. Ważne, żebyś robił wszystko solidnie i na czas.

Własny biznes zawsze na początku przynosi straty

W biznesach często pojawiają się koszty związane z wynajmowaniem lokalu albo zakupem towarów, a klientów nie jest na początku zbyt dużo. Nie oznacza to jednak, że przez pierwsze 6 miesięcy albo nawet rok będziesz notował same straty. O ile nie zdarzy się żaden gwałtowny kryzys, a Ty będziesz dobrze zarządzał swoją firmą, bardzo szybko przekonasz się, że koszty pokrywają twoi klienci, a do tego przekazują Ci spory zysk. Niekoniecznie zostaniesz milionerem, ale przy odrobinie szczęścia będziesz zarabiał znacznie więcej, niż mógłbyś liczyć, będąc na etacie. Wszystko zależy oczywiście od twoich zdolności organizacyjnych i segmentu rynku, na jakim działasz.

Dodaj komentarz
You May Also Like