Budowanie strzały krok po krokuPobieranie 30.35 Kb.
Data04.05.2016
Rozmiar30.35 Kb.
Budowa własnej strzały

Posted By Bowhunting.com Staff at 8/29/2008 12:00:00 AM

Tłumaczenie; Piotr Kociołek

BUDOWANIE STRZAŁY - KROK PO KROKU

Zbudowanie własnych strzał spowoduje oszczędność ok. 5-10$/tuzin, ale są lepsze powody by je zbudować samemu. Możesz eksperymentować wykorzystując wszystkie komponenty, sprawdzać różne opierzenia i rozmiary promieni aż uzyskasz perfekcyjną strzałę dla Twoich polowań.

Montaż własnych strzał jest łatwy i zabawny, nie mówiąc już o satysfakcji jaką będziesz miał opowiadając o łowach za pomocą strzał zbudowanych osobiście. Każdy może to zrobić – i zrobić to dobrze. Wyposażony jedynie w kilka podstawowych narzędzi i informację jaką uzyskasz poniżej, nie będziesz miał problemu by zamienić gołe promienie w myśliwskie strzały najwyższej jakości.Wiedząc jak zbudować własne strzały możemy eksperymentować aż do uzyskania idealnych parametrów odpowiednich dla stylu naszych polowań oraz szybko naprawić strzały w warunkach polowych, o ile zajdzie taka potrzeba.

PIÓRA NATURALNE kontra GUMOWE LOTKI

Naturalne pióra czy lotki gumo-plastikowe ? To jest decyzja którą myśliwi podejmują od ok. 30lat, jak gumo-plastikowe lotki pojawiły się w handlu. To jest aspekt wciąż wart przestudiowania.

Zalety piór naturalnych: Tradycyjnie, myśliwi długo udoskonalali opierzenie naturalne strzały aż do największej efektywności. Jako bardzo elastyczne, strzały z lotkami z piór naturalnych wychodzą z łuku łatwiej w przypadku kontaktu lotek z podstawką. Ponieważ w takiej sytuacji nie odchylają promienia, strzała wyposażona w lotki z piór naturalnych jest potencjalnie łatwiejsza do konfiguracji z łukiem. Z drugiej strony, jeśli nie brać pod uwagę problemu czystości wyjścia strzały z łuku, opierzenie naturalne nie jest bardziej korzystne niż plastikowe lotki.  

Myśliwi którzy używają łuków refleksyjnych lub angielskich, ze strzałami opartymi na oknie łuku, metodą tradycyjną, preferują pióra naturalne bo kontakt lotek z oknem łuku jest nieunikniony. Nawet w doskonale skonfigurowanym ze strzałą - łuku tradycyjnym, tylko lotki z piór naturalnych oferują największą szansę na poprawny lot strzały.

Lotki z piór naturalnych są trochę lżejsze niż gumo-plasikowe tej samej długości, tak że prędkość początkowa strzały jest wyższa w przypadku lotek naturalnych. Jednakże lotki naturalne powodują nieco większy opór ponieważ są porowate i szersze i dlatego mniej aerodynamiczne. Wielu łuczników uważa że pióra naturalne oferują lepszą stabilizację strzały na krótkich dystansach niż lotki gumo-plastikowe. Jednakże z danych które widziałem, lotki naturalne nie są dużo lepsze pod tym względem.

Jeśli identyczne promienie, jeden - okleimy 4” lotkami naturalnymi a drugi 4” lotkami gumo-plastikowymi i wystrzelimy je w tym samym momencie, cięższa strzała oklejona lotkami plastikowymi dogoni lżejszą strzałę oklejoną lotkami naturalnymi, po ok. 40 yardach. Innym słowem Strzała z lotkami naturalnymi będzie u celu szybciej, na odległości mniejszej niż 40 yardów, ale wytraci prędkość szybciej niż ta z lotkami plastikowymi.

Zalety lotek gumo-plastikowych: te lotki są bardziej niezawodne i wytrzymalsze niż naturalne pióra. Są także wodoodporne, co jest znaczącym parametrem kiedy polujemy w złych warunkach atmosferycznych. Zwiększają także ciężar strzały. Natomiast wodoodporny spray spowoduje nienasiąkliwość lotek naturalnych nawet w niekorzystnych warunkach pogodowych. Lotki gumo-plastikowe wysokiej jakości, jak QuickSpin ST firmy New Archery Products, są dużo bardziej zaawansowane technologicznie niż tradycyjne plastikowe opierzenie. Opatentowane skrzydełko wprawia strzałę w ruch obrtowy dużo szybszy,powodując, że Strzała jest dużo celniejsza na krótkich odległościach.

W ciągu ostatnich 5-ciu lat, różnorodność i jakość plastikowych lotek na rynku, wzięła rzeczywiście kurs na sukces. Możesz wybrać krótkie, sztywne, wysokie lub długie, niskie i wszystkie rodzaje pośrednie.

Kiedy wybieramy opierzenie, sugeruję, ze powinieneś najpierw spróbować lotek plastikowych, ponieważ są one wytrzymałe i wodoodporne. Jeśli w żaden sposób nie możesz wyeliminować uderzania lotek o podstawkę a chcesz uzyskać poprawny lot strzały, weź lotki z piór naturalnych.

OKLEJENIE SPIRALNE

Spiralne oklejenie promienia jest wymagane dla maksymalnej stabilizacji lotu strzały. Pamiętam z mojej wczesnej kariery myśliwskiej, spędzonych wiele godzin, kiedy próbowałem uzyskać grupy, strzelając strzałami wyposażonymi w groty myśliwskie, oklejonymi na prosto. Byłem szczęśliwy jak na 6 lub 9 strzał, na dystansie 20m mogłem dwie umieścić razem - w tym samym celu. Od kiedy rozwiązałem problem z oklejeniem strzał, mój rozrzut natychmiast znacząco się zmniejszył.

W starszych podstawkach pod strzałę, ciągle był problem zbyt spiralnego oklejania promieni. Jeśli spiralne skrzywienie lotki było nadmierne, nie było możliwe czyste przejście opierzenia strzały przez podstawkę. Jednakże dzisiejsze opadające podstawki, wskrzesiły spiralne oklejanie lotkami. Mocno obracające się strzały są bardziej stabilne w locie niż strzały które obracają się wolniej.  

Spiralnie wygięte zaciski są jedynym sposobem do oklejania strzał myśliwskich. Potrzebujesz strzał które będą się obracały aby utrzymać stabilność lotu. Standardem jest oklejanie spiralne, prawoskrętne. Jeśli używasz lotek z piór naturalnych, upewnij się że kupiłeś pióra z prawego ptasiego skrzydła, by mogły być naklejone z prawym spiralnym skrętem.

W przypadku podstawki Whisker Biscuit, możesz także używać spiralnego skrzywienia lotek na promieniu o ile używasz lotek sztywnych i krótkich, jak przykładowo NAP QuickSpin Speed Hunter ST lub Bohning Blazer

WYBÓR WŁAŚCIWEJ DŁUGOŚCI OPIERZENIA

Od 20 lat, znawcy polecają tylko 5” opierzenie myśliwskie. Byłbyś heretykiem, gdybyś zasugerował 4” lotki na strzale wyposażonej w grot myśliwski. Dzisiaj wielu myśliwych strzela broadhead’ami celnie, stosując 2” opierzenie. Oczywiście, typ grota, strzały, jej prędkość – wpływają na tę różnicę. Fakty są takie, że nie jesteśmy już ograniczeni do 5” opierzenia.

Na przykład, jeśli strzelasz z mechanicznych grotów, możesz użyć krótkiego opierzenia, nie zmniejszającego prędkości strzały i cieszyć się dużą celnością. Niewielu myśliwych, używających grotów ze stałymi ostrzami, używa krótkich lotek również, ale generalnie mamy tutaj tendencję bardziej konserwatywną. Kiedy próbujemy strzelać szybką strzałą z broadhead’ami stałymi, musimy wymusić większą stabilizację lotu strzały. W związku z tym dla strzał ponad 260fps, powinieneś rozpoczynać od użycia długich 4” lotek.

Długość opierzenia ma znaczenie w tuningu łuku kiedy używamy zwykłych podstawek. Łatwiej wyregulować łuk kiedy używamy krótkich lotek ponieważ ograniczamy prawdopodobieństwo ich kontaktu z podstawką. Jednakże dzisiaj, podstawki opadające eliminują większość tych problemów. 

OKLEJANIE SPIRALNE, PRAWO- CZY LEWO-SKRĘTNE ?

Kiedyś otrzymaliśmy to pytanie od myśliwego i wyczuliśmy, że chciałby uzyskać wnikliwą analizę tego problemu.

““Dowiedziałem się, że powinno się używać prostego oklejenia lotkami przy podstawkach widełkowych. Podobno ze spiralnym oklejeniem, jedna z lotek uderza podstawkę z powodu obrotu strzały i wyrzuca strzałę poza prawidłowy tor lotu. Czy to prawda ? Które oklejenie jest właściwe, prawo- czy lewo-skrętne ?Jak to ma być, jeśli używa się obracających się broadhead’ów ? Dopiero co się o tym dowiedziałem. Mógłbym zrezygnować ze spiralnego oklejania poprzez użycie takich grotów ?”

Tutaj jest odpowiedź: Możesz (I powinieneś) używać spiralego opierzenia przy widełkowej podstawce. Posiłkując się nakręconym przez f-mę Easton filmem video, w bardzo zwolnionym tempie, widzimy, że Strzała rozpoczyna obrót wokół własnej osi, dopiero po przebyciu kilku stóp po opuszczeniu łuku . Tak długo jak spiralne oklejenie nie jest zbyt agresywne, Strzała przechodzi przez podstawkę bez problemu. Jedną z przyczyn jest to, że wielu myśliwych uważa promienie aluminiowe o dużych średnicach, za łatwiejsze do tuningu, ponieważ te promienie pozwalają łatwiej naklejać lotki spiralnie pod bardziej agresywnym kątem. To rozwiązanie nie jest dla zwykłych podstawek – tylko dla opadających.

Z punktu widzenia tuningu, nie ma różnicy pomiędzy prawym a lewym kierunkiem oklejania spiralnego. Znowu posłużymy się zwolnionym filmem video Easton’a, na którym widać, że nie ma żadnej różnicy w zakresie ewentualnego kontaktu z podstawką. Kiedy spiralnie oklejamy naszą strzałę naturalnym opierzeniem, upewnijmy się, że zacisk maszynki do oklejania lotek, jest skrzywiony właściwie. Na przykład prawe skrzywienie spiralne wymaga piór z prawego, ptasiego skrzydła. Lotki plastikowe nie są kierunkowe i pracują tak samo dobrze, przy naklejeniu spiralnym w prawo, jak i w lewo.

Groty myśliwskie z ostrzami usytuowanymi tak by wspomagać obrót strzały, potencjalnie podnoszą stabilizację strzały, ale niewiele. Nawet one wymagają spiralnego oklejenia promienia, by wystabilizować strzałę w locie - tak bardzo jak to tylko możliwe. Broadhead i opierzenie muszą powodować obrót strzały w tę samą stronę.

OKLEJKI (WRAPS)

Obecnie akcesoria takie jak oklejki spowodowały, ze oklejanie strzał jest jeszcze bardziej przyjemne. Teraz możesz wybrać spośród wielu wariantów oklejek, w każdym kolorze, kiedy potrzebujesz zindywidualizować swoje strzałki. Te oklejki są robione z wytrzymałej winylowej folii i ich założenie trwa sekundę. Oprócz szałowego wyglądu, oklejki w krzykliwych kolorach, jak biały lub żółty, zwiększają widzialność strzały w locie i ułatwiają dostrzeżenie miejsca trafienia. To może być bardzo użyteczne kiedy oceniamy postrzał umykającego, rannego zwierzęcia.

Sklep firmowy Bowhuntng.com posiada w ofercie wielki wybór oklejek wysokiej jakości, w wielu rozmaitych kolorach, z firmowym logo. Ich cena zaczyna się od 9,99$ za tuzin. Są doskonałym pomysłem na personalizację twoich strzał.Te oklejki Bowhunting.com, razem z wielką różnorodnością pozostałych, są dostępne w sklepie internetowym i są swietnym sposobem nawy różnienie twoich strzał

NAKLEJANIE LOTEK

Będziesz potrzebował maszynki do lotek. Maszynki kosztują 20-75$ i są produkowane przez f-my Bohning, Bitzenburger i Grayling. Masz trzy opcje oklejania: lewa spirala, prawa i naklejanie prosto. Dla łowiectwa i strzelania 3D, praw-skrętna spirala jest wybierana najczęściej. Jeśli byś używał piór naturalnych, zamów pióra skrętne w tym samym kierunku co skrzywienie zacisku maszynki do lotek. Lotki plastikowe sa produkowane jako proste i mogą być użyte dla każdego kierunku skrętu i nie trzeba definiować kierunku oklejania, przy zamówieniu.

Mamy również wielką różnorodność dobrych klejów. Wiele typu super-glue, klei w przeciągu sekundy, jak przykładowo te produkowane przez Pine Ridge Archery. Inne firmy mają kleje bardziej tradycyjne, wymagające kilkuminutowego czasu na związanie. Jeden z najbardziej popularnych to klej Flech-Tite Platinum f-my Bohning.

Umieść lotkę w zacisku, tak by jej tył  był odsunięty ok. ¾” od nasadki na strzałę. Wyreguluj pozycję magnesów w maszynce (magnes trzyma zacisk w miejscu, kiedy klej wiąże promień z lotką) do wewnątrz lub na zewnątrz, aż do momentu kiedy lotka będzie prostopadła do powierzchni promienia. Następnie ustaw przedni koniec magnesu tak, by uzyskać żądaną wartość skrętu lotki na promieniu. Spece od Easton’a polecają 4 lub 5 stopni skrętu. My osobiście użyjemy więcej – tyle, aż nasz zacisk będzie na krawędzi solidnego kontaktu lotki z promieniem, ale możemy to zrobić tylko dlatego, że używamy podstawki opadającej. Z podstawkami konwencjonalnymi, musielibyśmy się trzymać standardów Easton’a.

Jeśli używamy zacisku prostego (w przeciwieństwie do spiralnego zacisku), nie mamy takich możliwości i musimy naklejać lotki idealnie prosto lub z bardzo lekkim skosem. Tego nie polecamy.

Po naklejeniu opierzenia, wykańczamy oklejanie małą kropelką kleju na początku I na końcu każdej lotki, na styku z promieniem, w celu zabezpieczenia przed nadrywaniem się lotek.

PRZYCINANIE STRZAŁ NA DŁUGOŚĆ

Naciągnij łuk ze strzałą I zaznacz na promieniu odległość ok. ¾” od przodu podstawki. Przycinanie strzał jest łatwe z użyciem właściwego sprzętu, ale jeśli mamy sprzęt niewłaściwy, będzie to dla nas męka. Ograniczoną ilość strzał aluminiowych, możesz ciąć ręczną piłką. Bądź jednak ostrożny, jeśli będziesz to robił nieuważnie, możesz zakończyć cięcie mało starannie, niszcząc promień. Lepiej wydać pieniądze na solidną, elektryczną maszynkę do cięcia promieni niż raz za razem tracić drogie strzały. W przypadku strzał karbonowych, to zresztą jedyne wyjście. Możesz także przekazać strzały do sklepu łuczniczego (który jest wyposażony w niezbędne narzędzia) by dopasowano długość promienia. Najczęściej kosztuje to grosze. 

INSTALOWANIE INSERTÓW

Insert musi być osadzony w promieniu bardzo solidnie i prosto. Nie są możliwe żadne luzy, które mogłyby skutkować skrzywieniem osi wkręconego broadhead’a.

Ostatnim krokiem w budowie twojej strzały jest sprawdzenie prostopadłości zakończeń urządzeniem Arrow Squaring Device (ASD) f-my G5. Urządzenie to szlifuje zakończenia insertów (lub końcówek promieni - z ukrytymi insertami) i wytwarza idealnie prostopadłą powierzchnię. Tak przygotowane strzały dają ci możliwość zainstalowania broadhead’ów perfekcyjnie prosto, - co jest warunkiem wstępnym dla dobrej celności.Budowa swojej własnej strzały nie jest trudna I otwiera dostęp do nowych możliwości eksperymentowania, które w efekcie pozwolą na dokładne wyregulowanie twojej amunicji.


Dobrze zbudowana Strzała jest uzupełnieniem twojego myśliwskiego doświadczenia i pozwala ci być bardziej efektywnym w terenie. Najlepszy sposób na otrzymanie doskonałej strzały to eksperyment. Aby tego dokonać, musisz ją zbudować samemu.

©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna