Zasady naboru propozycji przedsięwzięć
priorytetowych dla realizacji Strategii rozwoju województwa lubelskiego na lata 2014-2020 (z perspektywą do 2030r.)
Lublin, wrzesień 2013 r.
Cel naboru propozycji przedsięwzięć priorytetowych
Zgodnie z zapisami Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 istotnym elementem prowadzenia polityki rozwoju regionu jest identyfikacja i realizacja przedsięwzięć o charakterze prorozwojowym, realizowanych w partnerstwie (w tym partnerstwie publiczno-prywatnym), a także związanych z charakterem danego obszaru funkcjonalnego. Celem niniejszego naboru jest identyfikacja takich przedsięwzięć oraz wsparcie potencjalnych beneficjentów w ubieganiu się o środki zewnętrzne. Może to przybrać formę:
-
wsparcia bezpośredniego, w przypadku podstawowego instrumentu pozostającego w dyspozycji samorządu województwa (np. preferencje w systemie oceny projektów lub włączenie na listę projektów strategicznych RPO, wsparcie doradcze w przygotowaniu finalnego projektu),
-
wspierania potencjalnych beneficjentów przez samorząd województwa w wysiłkach na rzecz zapewnienia finansowania z innych źródeł (np. poprzez uzgodnienia w ramach Kontraktu Terytorialnego).
Czym jest przedsięwzięcie priorytetowe?
Przedsięwzięcie priorytetowe może mieć formę:
-
przedsięwzięcia zintegrowanego, stanowiącego spójną wiązkę projektów mających za zadanie osiągnięcie wspólnego celu (np. miniprogram). Poszczególne projekty przedsięwzięcia zintegrowanego dotyczą różnych obszarów tematycznych i powinny stanowić efekt uzgodnień pomiędzy zidentyfikowanymi partnerami;
-
samodzielnego projektu (pojedynczy projekt lub projekt sieciowy, którego zakres rzeczowy dotyczy jednego obszaru tematycznego).
Przedsięwzięcie priorytetowe ma służyć wykorzystaniu szans rozwojowych lub/i przełamaniu barier cechujących region.
Kryteria brzegowe dla składanych propozycji
Ocena spełnienia kryteriów będzie się odbywać na podstawie informacji zawartych
w poszczególnych punktach fiszki przedsięwzięcia, dostępnej na stronie www.strategia.lubelskie.pl.
Proponowane przedsięwzięcie:
-
wpływa w sposób istotny na realizację Strategii Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 (z perspektywą do 2030r.)
-
przyczynia się do osiągania celów SRWL oraz wpływa istotnie na zmianę sytuacji w regionie (weryfikacja na podstawie punktów A11, A12, A14,A15 fiszki)
-
zakres przedsięwzięcia zintegrowanego jest zgodny z przewidzianą interwencją w ramach Obszarów Strategicznej Interwencji1 (weryfikacja na podstawie punktów A14, A15 fiszki)
-
wykorzystanie specyficznych cech OSI do kreowania rozwoju
-
wpływ na spójność wewnętrzną OSI
-
zgodność z zakresem interwencji przewidzianym dla OSI, na którego terenie będzie realizowane przedsięwzięcie.
Dodatkowo należy wykazać spójność przedsięwzięcia z dokumentami na poziomie krajowym, w szczególności z 9 strategiami zintegrowanymi2 oraz z projektem Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Lubelskiego.
-
ma oddziaływanie co najmniej ponadlokalne (weryfikacja na podstawie punktów A6, A10, A14,A15 fiszki)
-
projekty samodzielne – oddziaływanie regionalne
-
przedsięwzięcia zintegrowane – oddziaływanie na OSI
-
wpływa na kompleksowe rozwiązanie problemu (weryfikacja na podstawie punktów A6, A13, A14, A15 fiszki)
-
integruje różnych interesariuszy, których działanie jest niezbędne do rozwiązania problemu
-
obejmuje różne aspekty (infrastrukturalne, organizacyjne) służące rozwiązaniu problemu
-
jest komplementarne3 (weryfikacja na podstawie punktu A16 fiszki):
-
wewnętrznie (powiązania projektów składających się na przedsięwzięcie
w aspekcie tematycznym lub/i przestrzennym) – dotyczy przedsięwzięć zintegrowanych
-
zewnętrznie (powiązania ze zrealizowanymi, realizowanymi bądź planowanymi projektami lub przedsięwzięciami) – dotyczy samodzielnych projektów oraz przedsięwzięć zintegrowanych
-
zapewnia trwałe efekty rozwojowe (weryfikacja na podstawie punktu A17 fiszki)
-
realizuje cele lub zadania publiczne (weryfikacja na podstawie punktów A12, A14 fiszki)
-
minimalna wartość (weryfikacja na podstawie punktu C1)
-
samodzielnego projektu infrastrukturalnego: 25 mln zł
-
samodzielnego projektu nieinfrastrukturalnego: 5 mln zł
-
przedsięwzięcia zintegrowanego: 50 mln zł
Dopuszcza się możliwość składania propozycji o niższej niż wskazana wartości minimalnej, o ile wykazane zostanie istotne oddziaływanie zgodnie z kryteriami 1-6.
Przedstawione kryteria są kryteriami ramowymi, które będą wykorzystane do przeprowadzenia oceny eksperckiej.
Zakres tematyczny
Zakres tematyczny przedsięwzięć priorytetowych nie jest z góry zdefiniowany. Jednakże w przypadku przedsięwzięć zintegrowanych realizowanych w poszczególnych OSI podstawowym wyznacznikiem jest zakres interwencji dla danego OSI. W przypadku samodzielnych projektów związek z OSI jest aspektem dodatkowym.
Finansowanie
Umieszczenie przedsięwzięcia na liście przedsięwzięć o priorytetowym znaczeniu nie jest równoznaczne z przyznaniem dofinansowania. Każdy projekt musi spełnić wymogi formalne
i merytoryczne ustalone dla danego źródła finansowania (programy krajowe, RPO WL, programy ministrów, itp.). Wszystkie pozostałe przedsięwzięcia i projekty mogą być składane zgodnie z trybem określonym dla danego źródła finansowania.
Co dalej z propozycjami umieszczonymi na liście przedsięwzięć strategicznych?
Ocena przesłanych propozycji pozwoli na utworzenie dwóch grup przedsięwzięć:
-
przedsięwzięcia kwalifikujące się do wsparcia w ramach RPO WL 2014-2020
Dla każdego z przedsięwzięć, w drodze dalszych rozmów z potencjalnym beneficjentem (lub beneficjentami), opracowany zostanie plan wsparcia. Plan określi:
-
kamienie milowe przygotowania przedsięwzięcia, w szczególności terminy opracowania/uzyskania konkretnych dokumentów
-
rodzaj niezbędnej pomocy (wsparcie doradcze w celu dopracowania propozycji, środki finansowe na opracowanie niezbędnej dokumentacji).
Brak postępów w realizacji kamieni milowych będzie podstawą do wykreślenia przedsięwzięcia z listy. Szczegółowe zasady udzielania wsparcia zostaną zawarte w odrębnym dokumencie.
-
przedsięwzięcia kwalifikujące się do wsparcia ze źródeł nie pozostających w dyspozycji samorządu województwa
Samorząd województwa będzie wspierał realizację tych przedsięwzięć np. poprzez uzgodnienia w ramach Kontraktu Terytorialnego.
Projekty niepożądane
-
Projekty inwestycyjne w zakresie B+R, jeśli brak opracowanej wieloletniej agendy badawczej zapewniającej maksymalne i komercyjne wykorzystanie planowanej infrastruktury
-
Obiekty biurowe, administracyjne
-
Obiekty infrastrukturalne związane z usługami publicznymi (edukacja, zdrowie, pomoc społeczna, kultura, itp.), jeśli brak odpowiednich analiz wykazujących strategiczny wpływ danej inwestycji dla poprawy konkurencyjności regionu i/lub poprawy obecnego lub przyszłego rynku pracy.
-
Projekty sieciowe, spełniające kryterium wielkości projektu, ale nie spełniające kryterium oddziaływania (np. projekt partnerski polegający na modernizacji wielu odcinków dróg lokalnych, nie powiązanych w sposób logiczny i nie oddziałujących w sposób systemowy na dostępność regionu).
-
Projekty szkoleniowe
Sposób zgłaszania propozycji przedsięwzięć
Propozycje przedsięwzięć należy zgłaszać poprzez wypełnienie fiszki dostępnej na stronie http://www.strategia.lubelskie.pl. Fiszkę należy wypełnić zgodnie z „Instrukcją wypełniania fiszki dla propozycji przedsięwzięcia priorytetowego dla realizacji Strategii rozwoju województwa lubelskiego na lata 2014-2020 (z perspektywą do 2030r.)” z wykorzystaniem niniejszych „Zasad”. Fiszkę należy wypełnić elektronicznie w języku polskim (fiszki wypełnione odręcznie nie będą rozpatrywane).
Wypełnioną fiszkę należy przesłać w wersji elektronicznej (PDF) na adres: projektystrategiczne@lubelskie.pl oraz dostarczyć w wersji papierowej na adres:
Departament Polityki Regionalnej
ul. Stefczyka 3b
20-151 Lublin
Wersja papierowa fiszki musi być identyczna z jej wersją elektroniczną.
Ostateczny termin zgłaszania propozycji przedsięwzięć upływa dnia 18.10.2013r.
(w przypadku wersji elektronicznej decyduje data wpływu na skrzynkę projektystrategiczne@lubelskie.pl, w przypadku wersji papierowej decyduje data stempla pocztowego).
|