Cele operacyjne



Pobieranie 8.27 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar8.27 Kb.
SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA GRUPY 5 LETNIEJ
TEMAT: „JUŻ UMIEMY CZYTAĆ”.

CELE OGÓLNE



  • Stwarzanie dzieciom okazji umożliwiających podejmowanie prób globalnego odczytywania wyrazów

  • Doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole

CELE OPERACYJNE

DZIECKO


  • Rozpoznaje napisane swoje imię wśród innych

  • Zna pierwszą literę swojego imienia oraz imion kolegów

  • Odczytuje globalnie pojedyncze wyrazy i rozumie ich znaczenie

  • Rozumie znaczenie umiejętności czytania jest zainteresowany jej nabyciem

  • Zgodnie współdziała z rówieśnikami, przestrzega zawarte w grupie umowy

  • Odczuwa dumę z umiejętności czytania

FORMY: indywidualna, zespołowa


Pomoce: stopy z imionami ,kartoniki z literami ,postacie ludzkie ,rodziny wyrazów: zabawki ,przybory do higieny osobistej ,części ciała ,kartoniki z kwiatami w czterech kolorach

PRZEBIEG
1.Zabawa „Iskierka”- iskierkę puszczam w krąg niech wróci do moich rąk.

2.Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka wita dzieci których imiona zaczynają się na pokazaną literę i mówi: „Witam wszystkich ,których imiona rozpoczynają się na „A”- dziecko ,które zostaje przywitane wstaje i wypowiada swoje imię.

3.Zabawa:”Znajdź swoje stopy”- nauczycielka rozsypuje stopy z imionami dzieci. Dzieci chodząc po sali odszukują swoje imiona. Kto odnajdzie najszybciej siada po turecku przed sobą układając stopy-prawa po prawej stronie ,lewa po lewej stronie.

4.Recytacja rymowanki: „Hopsa- sa”
Hopsa-sa ,oto ja,

Rączki dwie , nóżki dwie.

Hopsa- sa ,każdy wie ,

Głowa dwoje uszu ma,

Oczy , broda ,czoło ,nos

No i włosów cała moc

Brzuszek , plecy ,szyja ,kark

Hopsa-sa oto ja.


Dzieci dzielą się na cztery zespoły wg kolorów kwiatów. Każdy zespół otrzymuje postać ludzką-zadaniem dzieci jest odczytać wyrazy i przyporządkować do odpowiednich części ciała.
5.”Mydło i woda urody doda”- po wypowiedzeniu przysłowia dzieci otrzymują tabliczki z napisami przyborów toaletowych-odczytują napis i przyporządkowują obrazek.

6.Zabawa „Kraina zabawek”- nauczyciel mówi krótkie rymowanki i zamienia dzieci w zabawki.



  • Abrakadabra , fiki- miki ,zamieniam dzieci w pajacyki

  • Czary-mary abrakadabra-po ulicy pędzą auta

  • Aby odprężyć się małą chwilkę zamieniam wszystkie dzieci w motylki

  • Pokus-pokus czary –mary ,wesoło kica zajączek szary

  • Przekonamy się za chwilę ,jak chodzą krokodyle

Po zabawie dzieci otrzymują tabliczki z napisami zabawek-odczytują napis i przyporządkowują obrazek.


Opracowała : Mariola Bereszko
Pobieranie 8.27 Kb.





©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna