Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie 6 – 10 listopada 2006Pobieranie 18.53 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar18.53 Kb.
AD LIBITUM (improwizacja jako element edukacji kulturalnej)

międzynarodowe seminarium połączone z warsztatami i koncertami

zorganizowane przez Polską Radę Muzyczną w

Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie

6 – 10 listopada 2006
Polska Rada Muzyczna w dniach od 6 do 10 listopada 2006 r. organizuje międzynarodowe seminarium połączone z warsztatami i koncertami pod nazwą  AD LIBITUM - improwizacja jako element edukacji kulturalnej pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt jest realizowany z funduszy MKiDN oraz współorganizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski w Warszawie, Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina, Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej, Polskie Radio S.A., TVP S.A.

AD LIBITUM skierowane jest do nauczycieli wychowania muzycznego w szkołach ogólnokształcących, pedagogów uczących w akademiach i szkołach muzycznych, ale także do studentów i uczniów liceów artystycznych. Warsztaty, wykłady i seminaria będą tłumaczone. Koncerty w Akademii Muzycznej, Zamku Ujazdowskim (w Sali Laboratorium) i w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego będą otwarte dla szerokiej publiczności.

Seminarium ma na celu przybliżenie improwizacji jako formy działania rozwijającego zdolności twórcze, komunikację emocjonalną, dyscyplinę myślenia analitycznego, wyobraźnię i umiejętność koncentracji, zdolność współdziałania w zespole. Ostatnio w środowiskach kulturalnych stale powraca temat potrzeby rozwijania zdolności improwizacji.
Warsztaty:

Będą się odbywać między 6 a 10 listopada codziennie od 10:00 do 13:00 w Zamku Ujazdowskim. Ilość uczestników każdego warsztatu – 15 do 20 osób. Każdego dnia zajęcia odbywać się będą równolegle w 2 –3 salach.


Warsztat z udziałem dzieci oraz ich nauczycieli prowadzić będą kompozytorzy - wykładowcy Akademii im. Leosa Janacka w Brnie:

  • Ivo Medek,

  • Marketa Dvorakowa

oraz kompozytorzy polscy - wykładowcy akademii muzycznych w Krakowie i Łodzi:  • Marek Chołoniewski,

  • Krzysztof Knittel.

Zajęcia z dziećmi prowadzić będą również kompozytorzy:

Uczestnikom przedstawione zostaną różne ćwiczenia, metody i techniki łączące zabawę z improwizacją muzyczną, które mogą być wykorzystywane na każdym poziomie wykształcenia muzycznego i w każdej grupie wiekowej. Ten nurt warsztatów trwać będzie przez wszystkie dni seminarium i zakończy się udziałem uczestników we wspólnym koncercie finałowym.
Warsztaty instrumentalne prowadzić będą m.in.: Peter van Bergen (Holandia) – klarnet, saksofon, Szabolcs Esztenyi - fortepian, Tony Oxley (Wielka Brytania) – perkusja, Alejandro Iglesias Rossi (Argentyna) – ludowe instrumenty perkusyjne, Cecil Taylor (USA) - fortepian.
Seminaria:

Codziennie o godzinie 15 odbywać się będą seminaria z udziałem wybitnych muzyków, teoretyków i kompozytorów prowadzących poszczególne warsztaty. Przewidywana liczba uczestników seminariów – 30 do 50 osób. Seminaria będą otwarte również dla publiczności spoza grona uczestników AD LIBITUM. Odbywać się będą również w Zamku Ujazdowskim. Wezmą w nich udział:

- Jerzy Kornowicz (prezes Związku Kompozytorów Polskich),

- Ivo Medek (dziekan Wydziału Muzycznego JAMU w Brnie),

- Tony Oxley,

- Tomasz Stańko,

- Cecil Taylor,

- Wouter Turkenburg (prezes Europejskiej Rady Muzycznej, dziekan Wydziału Jazzowego Królewskiej Akademii Muzycznej w Hadze),

- Tadeusz Wielecki (dyrektor festiwalu Warszawska Jesień)

i inni.
Koncerty:

Koncert otwierający AD LIBITUM (w dniu 6.11.2006 o godz. 19:00) z udziałem pianisty Szabolcsa Esztenyi, zespołu Kawalerowie błotni oraz Orkiestry Akademii Muzycznej odbędzie się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, ul. Okólnik 2. Pozostałe koncerty odbywać się będą w Sali Laboratorium Zamku Ujazdowskiego oraz w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Wszystkie koncerty oraz próby będą otwarte.
Udział w warsztatach i spotkaniach seminaryjnych jest wolny, ale ograniczony pojemnością sal w Zamku Ujazdowskim – aby zagwarantować sobie możliwość uczestniczenia w nich należy nadesłać zgłoszenie (formularz załączony). Wstęp na trzy z pięciu koncertów będzie bezpłatny. Bilety na dwa koncerty w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego (w dniach 8 i 9 listopada) z udziałem Petera van Bergena (NL), Tony Oxley’a (GB), Tomasza Stańko, Cecila Taylora (USA) i Orquesta de Instrumentom Autoctonos y Nuevas Tecnologias de la Universidad Nacional de Tres de Febrero z Argentyny sprzedawane będą przez Mazowieckie Cetrum Kultury i Sztuki oraz przed koncertami. Cena biletów na obydwa koncerty wynosi w sumie 60 złotych. Możliwy jest zakup biletów razem ze zgłoszeniem do udziału w seminarium AD LIBITUM, co wyeliminuje kłopot z ich nabyciem w wolnej sprzedaży.
Uczestniczący w seminarium i warsztatach nauczyciele mogą skorzystać z tanich hoteli – informacje o nich znajdą Państwo w załączniku. Podane ceny dotyczą opłaty za 6 dni (od 5 do 11 listopada 2006) – np. w hotelu „Aramis” za 6 dni ceny są następujące:

Pokój 1-osobowy: 654 złoty

Pokój 2-osobowy: 750 złoty

Pokój 3-osobowy: 840 złoty

(wszystkie ze śniadaniem).

Zainteresowani mogą także korzystać z posiłków (obiadów) na terenie Centrum Sztuki Współczesnej –Zamek Ujazdowski, przy czym możliwe będzie uzyskanie zniżki na posiłki w restauracji Qchnia Artystyczna (nawet do 75%) po uprzednim zgłoszeniu zamiaru korzystania z nich wraz ze zgłoszeniem do udziału w seminarium i warsztatach.


Projekt jest realizowany przy partnerskiej współpracy Akademii Muzycznej im. Leoša Janacka w Brnie, Czeskiego Instytutu Kultury, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Fundacji Siemensa, Fundacji Przyjaciół Warszawskiej Jesieni, British Council, Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Ambasady Królestwa Holandii oraz holenderskich instytucji muzycznych - Fundacji Gaudeamus, wydawnictwa Donemus i Dutch Jazz Connection.
ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO UDZIAŁU W AD LIBITUM!

Prosimy o zgłoszenia pod następujący adres (najlepiej drogą e-mailową):fprm@prm.art.pl
Adres Fundacji Polskiej Rady Muzycznej:

c/o Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Pl. Piłsudskiego 9

00-078 Warszawa

tel. 022 827 5471

fax 022 827 9599w terminie do 24 października 2006

Pobieranie 18.53 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna