Co dalej, czyli jak się rozwinie technologia informacyjna w najbliższej przyszłości Nowe trendy w sprzęcie komputerowymPobieranie 25.42 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar25.42 Kb.
Co dalej, czyli jak się rozwinie technologia informacyjna w najbliższej przyszłości
Nowe trendy w sprzęcie komputerowym
Rozwój nauk i technologii informatycznych dotyczy również każdego z elementów systemu mikrokomputerowego. Powstają nowe, ulepszone i coraz szybsze wersje poszczególnych układów i urządzeń. Główny układ scalony komputera to mikroprocesor i oczywiste jest, że firmy produkujące ten element, rywalizując ze sobą, intensywnie pracują nad jego doskonaleniem. Do tej pory wszystkie procesory operowały 32-bitowym słowem, co oznacza, że dane przesyłane wewnątrz procesora i liczby, na których procesory dokonywały obliczeń, zapisywane były za pomocą 32 bitów. Łatwo policzyć, ile wartości mogło przyjąć takie słowo, podnosząc 2 do potęgi 32 (232 = 4 294 967 296). Zwiększenie do 64 liczby bitów potrzebnych do zapisania jednego słowa spowoduje, że będzie ono mogło przyjąć 264 = 18 446 744 073 709 551 616 wartości. Jeśli przyjąć, że dane 64-bitowe mogą być przesyłane z taką prędkością jak 32-bitowe, to znacznie zwiększy się liczba przesyłanych informacji. Obliczenia na takich słowach będą także o wiele dokładniejsze. Obecnie dwie największe firmy produkujące procesory: AMD i Intel wprowadziły już na rynek swoje wersje 64-bitowych procesorów.
Nowe procesory firmy AMD
Firma AMD sprzedaje obecnie kilka wersji swojego 64-bitowego procesora AMD Athlon 64. Najnowocześniejszy z nich nosi oznakowanie FX i wspomaga znacznie tworzenie i odtwarzanie filmów. Procesor ten staje się coraz popularniejszy dzięki szybkiemu udostępnieniu go użytkownikom i projektantom oprogramowania. Powstała specjalna wersja Windows XP dla procesorów 64-bitowych AMD. Aplikacje i system towarzyszące tym procesorom potrafią maksymalnie wykorzystać ich moc.


Rys. 1 Nowe procesory mają 940 nóżek, jednak nie pasują do starego złącza Socket 940.


Rys. 2 Intel zaprezentował wszystkie aktualne i przyszłe lecz będące już w fazie testów procesory dwurdzeniowe
Nowe procesory firmy INTEL
Intel rozwinął dwie linie procesorów 64-bitowych. Pierwszą stanowią procesory będące rozwinięciem procesorów 32-bitowych – Xeon i P4 Prescot. Są one sprzętowo zgodne z oprogramowaniem 32-bitowym, co oznacza, że pracują ze standardowymi, 32-bitowymi systemami operacyjnymi i oprogramowaniem. Można więc stosować je w komputerach domowych i biurowych. Inne rozwiązanie Intela to procesor Itanium 2, który jest w pełni 64-bitowy i wymaga systemu operacyjnego i oprogramowania wyprodukowanego specjalnie dla komputerów 64-bitowych.


Intel Xeon

Rys. 3 Nowe, czterordzeniowe procesory są przeznaczone przede wszystkim dla internetowych central danych.
Płyty główne
Podobna rewolucja zapowiada się w dziedzinie rozwiązań płyt głównych i rodzajów obudów. Do tej pory obowiązywał system płyt i obudów ATX. Intel wprowadza do produkcji płyty w standardzie BTX. Różnica polega na innym ułożeniu elementów (kart) które podczas pracy wydzielają ciepło. Wszystkie elementy komputera będą chłodzone jednym, dużym wentylatorem. Zmniejsza się także rozmiary kart (niższe i krótsze), w tym graficznych, oraz typ interfejsu (obecnie AGP w BTX – PCI Express). Wszystkie zmiany mają na celu maksymalne zmniejszenie rozmiarów i znaczne wyciszenie komputerów (producenci płyt głównych muszą także dostosować swe wyroby do nowych, 64-bitowych procesorów).Rys. 4 Płyta główna IN73M2-UHG-VT
Procesory do komputerów przenośnych
Rozwój procesorów zmierza nie tylko do zwiększenia długości słowa. Intel opracował i produkuje rodzinę procesorów Pentium M przeznaczonych do komputerów przenośnych. Wraz z układem głównym płyty (tzw. chipset) i bezprzewodową kartą sieciową tworzą one zestaw układów Centrino. Jego wielką zaletą jest bardzo duża wydajność (znacznie przekraczająca efektywność innych procesorów do komputerów przenośnych) i prawie dwukrotnie mniejszy pobór mocy.
Nowe komputery przenośne
Komputery przenośne także przechodzą ewolucję. Przede wszystkim znacznie powiększono przekątną ekranu – standardem stał się wyświetlacz 15-calowy. Zastosowanie technologii Centrino pozwoliło wydłużyć czas pracy o kilka godzin. Niektóre komputery przenośne wyposaża się w ekrany panoramiczne, usprawniające pracę z arkuszem kalkulacyjnym i znacznie uatrakcyjniające oglądanie filmów. Nowością są komputery przenośne pozbawione klawiatury – tak zwane tablety PC (ryc. 1). Dane wprowadza się specjalnym rysikiem bezpośrednio na ekranie. Komputerów takich używa się głównie do pracy w magazynach, na budowach i w innych miejscach, w których wymagana jest mobilność, a warunki uniemożliwiają zastosowanie notebooka.


Rys. 5. Tablet PC
E-Booki
Urządzeniem bardzo podobnym do Tabletu PC jest E-Book, czyli wyspecjalizowany komputer służący do wyświetlania tekstu i ilustracji (po prostu elektroniczna wersja książki). Na kolorowym ekranie wyświetlane są kolejne strony. Czytelnik zyskuje bezpośredni dostęp do każdej strony, możliwość oglądania ruchomych ilustracji (bardzo ważne np. w podręcznikach do geometrii), słuchania muzyki i dźwięków towarzyszących ilustracjom. E-booki odczytywane są z pamięci stałych (podobnych do używanych w cyfrowych aparatach fotograficznych). Elektroniczne książki nie zastąpią zapewne tradycyjnych, ale niewątpliwie stanowią atrakcyjną ofertę dla czytelników. Innym rodzajem E-Booków są pliki udostępniane w sieci. Do ich zapisu używa się najczęściej formatu PDF. Oznacza to, że łatwo z nich korzystać dzięki darmowemu programowi Adobe AcrobatReader. Są one legalnie udostępniane w Internecie, niektóre bezpłatnie, inne po wykupieniu abonamentu bibliotecznego. Przykładem takiego miejsca jest http://www.literatura.net.pl.
Podręczniki elektroniczne
Podobnie działają elektroniczne podręczniki. Najczęściej są to książki dla programistów i twórców stron internetowych. Możecie także znaleźć bardzo ciekawe strony internetowe wspomagające naukę, na przykład wzorowane na słownikach języka angielskiego i podręcznikach – www.ang.pl .

Do encyklopedii wydawanych na płytach CD zdążyliście się pewnie przyzwyczaić, ale podręczniki elektroniczne nadal są jeszcze przyszłością. Prawdopodobnie za kilkanaście lat taka forma podręcznika zyska sobie wielu zwolenników dzięki większej dostępności komputerów typu E-Book, ponieważ wasze tornistry byłyby wtedy znacznie lżejsze.


Nowe obudowy komputerów domowych
W domowym sprzęcie komputerowym także zapowiada się wiele zmian. Dzięki nowym technologiom komputery staną się cichsze i mniejsze, można je będzie wykorzystać jako odbiornik satelitarny, magnetowid, odtwarzacz muzyki i filmów. Taki komputer będzie zapewne przystosowany do pracy w zestawie nagłaśniającym kina domowego.

W świecie Internetu można się spodziewać zwiększenia szybkości łączy i uruchomienia nowych usług. Obecnie łącza internetowe pozwalają na słuchanie radia, a przy zwiększeniu szybkości przesyłu danych, niedługo stanie się możliwe także odbieranie dobrej jakości programów telewizyjnych. Będzie to jednak wymagało zmiany uregulowań prawnych dotyczących prawa autorskiego i koncesji na emisje programów.


Bezprzewodowy internet
Na całym świecie jest coraz więcej punktów, w których można skorzystać z Internetu. W niektórych miastach (także polskich) w miejscach publicznych udostępnia się bezprzewodowe łącze internetowe. Może to być na przykład salon sprzedaży operatora komórkowego, supermarket lub kawiarnia. Korzystać z takiego łącza mogą użytkownicy komputerów przenośnych wyposażonych w karty bezprzewodowego dostępu do sieci (Wi-Fi), na przykład stosowane w technologii Centrino.
Komputery kieszonkowe
Kolejną grupą urządzeń, które będą bardzo szybko się rozwijać, stanowią palmtopy. Te małe, kieszonkowe komputery są wyposażane w coraz doskonalsze wyświetlacze i szybsze procesory. Pracują pod kontrolą specjalnych wersji systemu Windows, a w niektórych stosuje się także Linux. Mogą one zastąpić notatnik, terminarz, telefon komórkowy, a czasem także większy komputer przenośny PC (poczta elektroniczna, WWW, zarządzanie kontem bankowym itp.).

Ciekawą przyszłość ma przed sobą także Linux. Ten darmowy system operacyjny jest udoskonalany i jakością nie odbiega od systemów komercyjnych. Najbliższe lata powinny przynieść znaczne zwiększenie oferty programów tej platformy, a więc i rozszerzenie zasięgu jej zastosowań.

Komputer kieszonkowy HP iPAQ hx2790HP iPAQ Travel Companion rx5700
Urządzenia archiwizujące
Wielki przełom może nastąpić w urządzeniach do archiwizacji danych. Wszystko za sprawą zastosowania niebieskiego lasera (obecnie w DVD i CD – czerwony). Dzięki temu można na płycie zmieścić więcej ścieżek z danymi. Technologia BlueRay pozwoli nagrać na płycie wielkości CD nawet 50 GB danych. Płyty takie są zamykane na stałe w specjalnych kasetkach, chroniących przed zarysowaniem.
Jeśli chcecie na bieżąco śledzić postępy w różnych dziedzinach technologii informacyjnej, śledźcie czasopisma komputerowe. Prawie wszystkie zawierają na początkowych stronach informacje o nowościach rynku komputerowego. Warto także śledzić witryny WWW.

Ćwiczenia i zadania

1. Przejrzyj kilka miesięczników komputerowych (najnowsze wydania). Zaznacz zakładką notatki o najciekawszych nowościach dotyczących technologii informacyjnej. Poszukaj na stronach internetowych dodatkowych wiadomości na ten temat (autorzy artykułów zazwyczaj podają potrzebne adresy). Korzystając z programu MS Power Point, wykonaj prezentację dotyczącą wybranych nowości. Użyj wszystkich ciekawych materiałów, łącznie z animacjami i fotografiami.


2. Korzystając z wiadomości ze stron internetowych, czasopism komputerowych i książek, sporządź tabelę porównującą budowę, pojemności i inne charakterystyczne cechy różnych typów nośników optycznych – CD, DVD, BlueRay. Przy każdej informacji podaj źródło, z którego czerpałeś wiedzę.
3. Odszukaj informacje na temat sieci bezprzewodowych w czasopismach komputerowych i Internecie. Zebrane wiadomości podziel na dwie grupy. W pierwszej zbierz informacje na temat lokalnych sieci komputerowych z ruterem bezprzewodowym. Wybierz tylko te informacje, które mogą być przydatne przy tworzeniu bezprzewodowej, domowej lub szkolnej, sieci komputerowej z dostępem do Internetu. Znalezione dane uporządkuj na opisy urządzeń i programów już wydanego oraz planowanego. Nie opisuj szczegółowo rozwiązań technicznych – skup się na ogólnych tendencjach w tej dziedzinie. W drugiej grupie zbierz informacje dotyczące sieci o większym zasięgu – krótko scharakteryzuj i opisz tendencje rozwojowe w tej dziedzinie.©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna