Cult of luna & blindeadthema11 18. 06. 2008 – Warszawa, Progresja 19. 06. 2008 Wrocław, Firlej Cult of LunaPobieranie 16.98 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar16.98 Kb.
CULT OF LUNA & BLINDEADTHEMA11

18.06.2008 – Warszawa, Progresja

19.06.2008 - Wrocław, Firlej
Cult of Luna

Szwedzka, sludge - metalowa formacja Cult Of Luna po raz drugi w Polsce! Po niesamowitym sukcesie zeszłorocznego koncertu, tym razem zespół zawita i do Warszawy. Miłośników ciężkich brzmień w klimacie Neurosis, na pewno ucieszy informacja, że Szwedzi przyjadą do naszego kraju z nowym materiałem. Następca wysoko ocenianej płyty "Somewhere Along The Hightway" (2006) ma być bardziej surowy i pierwotny. Wszystkich fanów należy ostrzec przed popularnością zespołu. Ostatnim razem biletów zabrakło już na dwa tygodnie przed koncertem.


Muzyka Cult Of Luna często porównywana jest do twórczości takich legend gatunku jak Neurosis, Isis, Pelican czy nawet Godflesh. Utwory zespołu to charakterystyczne, długie kompozycje, oparte na ciężkich riffach przeplatanych łagodniejszymi brzmieniami. Całość wypełnia dynamiczna perkusja oraz brudny wokal Klasa Rydberga.
Na czerwcowy koncert zespół przyjedzie z nowym materiałem. Pod koniec lutego muzycy weszli do studia "Tontenknik" w rodzimej miejscowości Umea, gdzie nagrywają aktualnie piąty album.
"W chwili gdy zamknęły się za nami drzwi studia i weszliśmy na nieznane muzyczne wody, jedno jest pewne - to, co z tego wyjdzie, powstanie z bólu i przemocy" - mówi Johannes Persson, śpiewający gitarzysta Cult Of Luna.
Krytycy często odnoszą się do muzyki Cult of Luna jako zestawienia jasności i ciemności. Utwory łamią wyświechtane konwencje refren-zwrotka na rzecz typowej dla post rocka indywidualności.
Sukces zespołu zapowiadał już ich pierwszy album. Po jego wydaniu, pogłoski o tytanicznym brzmieniu kapeli, zapewniły rozgłos w opiniotwórczych kręgach. Uważni słuchacze docenili unikalny styl muzyków.
Po wielu entuzjastycznych recenzjach, z zespołem skontaktowała się wytwórnia Earache Records z propozycją podpisania kontraktu. Po negocjacjach, zespół przystał na oferowane warunki. W lipcu 2002 r. muzycy znaleźli się w studio Tonteknik Recording aby nagrać drugi album - The Beyond. Płyta ukazała się 10 lutego 2003 r., a Cult of Luna udowodniła, że jest już gotowa aby zaprezentować się szerszej publiczności. Zespół pojechał w trasę po Szwecji z The Haunted i odwiedził Wielką Brytanię z ISIS.
Od tamtego czasu muzycy wydali jeszcze dwa znakomicie przyjęte albumy ("Salvation" i "Somwhere Along The Highway"). Koncertowali m.in. z The Dillinger Escape Plan i Mastodon.
Skład

- Thomas Hedlund: perkusja

- Andreas Johansson: gitara basowa

- Magnus Líndberg: perkusja, gitara, sound engineering

- Erik Olofsson: gitara

- Johannes Persson: gitara, wokal

- Klas Rydberg: wokal

- Anders Teglund: elektronika

- Fredrik Kihlberg: gitara, wokal
Blindead
Blindead to ciężka lokomotywa, która toczy się własnym torem.” - Deadman.
Historia Blindead sięga połowy 1999 roku. Zespół powstał z inicjatywy Michała 'Zimy' Zimorskiego - bas i Mateusza Śmierzchalskiego (Havoc)-gitara. W przeciągu paru miesięcy do składu dołączyli kolejni muzycy: Marek Zieliński (Deadman) - gitara, Konrad Ciesielski - perkusja i Patryk Adamczyk - wokal. Z założenia miał to być bardziej niezobowiązujący projekt, stworzony dla własnej przyjemności, niż zespół z prawdziwego zdarzenia. Zresztą w tym samym czasie Havoc został gitarzystą Behemoth, który był dla niego sprawą priorytetową.

W początkowym okresie grupa funkcjonowała jako Incorrect Personality. Pod tym szyldem zarejestrowany został jeden materiał demo, który ze względu na jakość i jeszcze dość słabe umiejętności kompozycyjne nie był rozpowszechniany. W 2002 r. zespół zdecydował się nagrać swoją pierwszą płytę z inż. Arkadiuszem 'Maltą' Malczewskim w studio Hendrix oraz wrocławskim Tower. Niestety, sesja nie została zakończona, ponieważ w trakcie jej trwania wokalista Patryk Adamczyk zdecydował się opuścić I.P.

Poszukiwania nowego frontmana trwały ponad rok. W połowie 2003 r. pojawił się Patryk Zwoliński(Nick), który był wówczas członkiem Neolithic. Ze względu na barwę głosu i świetny kontakt z resztą składu, okazał się On idealną osobą na to stanowisko. To z pewnością był moment przełomowy. Dwa miesiące później, już pod nową nazwą, zostało zarejestrowane demo pt. "Dig for me...".

Po powrocie ze swojej pożegnalnej trasy po Stanach Havoc opuścił Behemoth, między innymi po to, aby poświęcić się graniu w Blindead. Od tej pory zespół zaczął grać regularne próby, co zaowocowało błyskawicznym rozwojem ich stylu.

W styczniu 2004 r. niespodziewanie doszło do kolejnej zmiany w składzie. Jeden z założycieli, basista Michał Zimorski postanowił odejść z powodu różnic na płaszczyźnie muzycznej. Funkcję tą od tej pory przejął Rafał 'Brovar' Brauer, znany niektórym ze współpracy z Behemoth, Immemorial i innymi.

W lipcu 2005 roku Zespół udał się do Dębicy, gdzie z pomocą Janusza Bryta w jego Screw Factory Studio zarejestrował 6 numerów, składających się na pierwszą długogrającą płytę Blindead zatytułowaną "Devouring Weakness", która ukazała w lipcu 2006 roku nakładem Empire Records.


Debiut został bardzo dobrze przyjęty przez fanów, jak i media muzyczne. „Zespół stoi ponad stylistycznymi podziałami, tworząc jednocześnie muzykę na wysokim poziomie artystycznym. "Devouring Weakness" to płyta ambitna, frapująca i emocjonalna”(Rumor.pl). Pod koniec 2006 roku Blindead zagrali pierwszą trasę po Polsce (TORMENT TOUR ) w towarzystwie bardzo odmiennym stylistycznie (Hermh, Hell-Born i Massemord), na którą składało się 11 koncertów. W między czasie doszło do kolejnej zmiany składu na pozycji basisty. Brovar opuścił Blindead, ze względu na obowiązki związane z pracą jako techniczny Vader, która wiązała się z częstymi wyjazdami na długie trasy, co w dużym stopniu kolidowało z planami zespołu.


W trakcie pracy nad drugą płytą jego miejsce zajął Piotr "Zvierzak" Kawalerowski. W tym czasie pojawiła się też zupełnie nowa postać w zespole, Bartosz Hervy - znany między innymi z AGONISED BY LOVE i twórczości solowej ( H_12, HERVY), który zajął się partiami klawiszowymi jak i samplami. Dzięki jego osobie, brzmienie Blindead zyskało bardzo dużo przestrzeni.

Materiał, na który składa się 7 kompozycji, był gotowy pod koniec lipca i został zarejestrowany w sierpniu 2007, również w Screw Factory Studio w Dębicy, ponownie z Januszem Brytem w roli realizatora i współproducenta. Muzycznie zespół odszedł od typowo metalowego grania i rozwinął się w kierunku bardziej rozbudowanych, kontrastowych form, które czasem zahaczają o klimaty industrialno-ambientowe. Warto też wspomnieć, że w jednym z utworów pojawił się Wacław 'Vogg’ Kiełtyka ( DECAPITATED ), który zagrał solo na akordeonie.

2 listopada zakończyła się kolejna trasa po Polsce ( MIND EATERS TOUR ), na której Pomorzanie zagrali obok NYIA i ANTIGAMA. Wszyscy, którzy pojawili się na tych koncertach mieli okazję zapoznać się z 5 numerami z nadchodzącej drugiej płyty.
Line up:
NICK - vocals

HAVOC - guitars

DEADMAN - guitars

KONRAD - drums

ZVIERZAK - bass

HERVY - soundscapes & samples

Obecnie zespół poszukuje nowej wytwórni i jest otwarty na wszelkie propozycje koncertowe.

www.blindead.net

www.myspace.com/blindead
Bilety

45 pln - przedsprzedaż;

55 pln - w dniu koncertu.
Oba koncerty limitowane do 333 biletów.
Dostępne poprzez - www.shortcut.pl
Miejsca:

Progresja, ul. Kaliskiego 15a, Warszawa

Godz: 20:00www.progresja.com
ODA Firlej, ul. Grabiszyńska 56, Wrocław

Godz: 20:00www.firlej.wroc.pl

www.myspace.com/firlej

Info & Kontakt:Tomek, Deadline Agency

tomek@deadlineagency.com

www.deadlineagency.com | www.myspace.com/deadlinerecordsnet
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna