Część teoretycznaPobieranie 12.19 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar12.19 Kb.
Konkurs wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina

Pytania przykładowe dla uczniów szkół średnich.


Część teoretyczna

 1. Wyjaśnij rozbieżność między datami urodzin F. Chopina; podaj obie daty.

 2. W czyim majątku ziemskim urodził się F. Chopin?

 3. Kto był pierwszym nauczycielem fortepianu F. Chopina i jakiej był narodowości?

4. Jak nazywała się gazetka, którą Chopin redagował w młodzieńczych latach, odpoczywając na wakacjach? (zaznacz kółkiem prawidłową odpowiedź)

  1. „Kurier Warszawski”

  2. „Kurier Szafarski”

  3. „Wieści muzyczne”

5. Jakie talenty – oprócz muzycznego – posiadał wg biografów F. Chopin? (zaznacz kółkiem prawidłową odpowiedź/dzi)

  1. aktorski

  2. literacki

  3. malarski

6. Kto jest autorem tych słów: "Trzecioletni Szopen Fryderyk – szczególna zdatność, geniusz muzyczny". (zaznacz kółkiem prawidłową odpowiedź)

  1. Józef Elsner

  2. Franciszek Liszt

  3. Adam Mickiewicz

 1. Gdzie i w którym roku odbył się pierwszy publiczny występ Chopina?

 2. Jak nazywała się młodzieńcza miłość Chopina, śpiewaczka, nazywana przez kompozytora „ideałem”? Opisz krótko historię tej znajomości.

 3. W którym roku Chopin na zawsze opuścił Polskę i udał się na emigrację?

 4. Gdzie powstał cykl 28 Preludiów Chopina? (zaznacz kółkiem prawidłową odpowiedź)

  1. w Paryżu

  2. na Majorce, w klasztorze w Valldemossie

  3. w Warszawie

 5. Przyporządkuj (połącz liniami) imiona i nazwiska przyjaciół Chopina:

Franciszek Gutmann

Hector Matuszyński


Julian Liszt
Adolf Berlioz
Jan Fontana
Eugene Grzymała
Wojciech Delacroix

13. Opisz, jaką rolę odegrała w życiu Chopina George Sand (wymień utwory, które powstały w czasie ich znajomości; miejsca, w których razem przebywali) .


................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... ................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................... ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................ ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

Część słuchowa

 1. Ułóż w odpowiedniej kolejności słuchane przykłady muzyczne:

Np.

Preludium Des-dur, op. 28 nr 15 Deszczowe


Etiuda c-moll, op. 10 nr 12 Rewolucyjna

Koncert e-moll, op. 11 cz.I (temat)

Polonez A-dur, op. 40 nr 1

Scherzo h-moll op. 20 (część środkowa z kolędą)
 1. Rytm jakich tańców słychać w tych utworach?

Np.

 • walca - Walc Des-dur op. 64 nr 1

 • poloneza - Polonez As-dur op. 53

 • mazurka – Mazurek G-dur, op. 67 nr 1


3. Opisz swoje wrażenia i uwagi na temat słuchanego utworu (co Ci się w nim podoba, jakie wywołuje w Tobie emocje – np. radość, smutek, zamyślenie, jakie skojarzenia nasuwają Ci się w czasie słuchania, itp.)
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna