Czy kapłani lub zakonnicy przed święceniami I ślubami wieczystymi muszą odbyć spowiedź z całęgo życia? A co jeśli ktoś odmówi? Przecież są grzechy o których człowiek nie chciałby już wracać, I z których wyspowiadał sie wiele lat temuPobieranie 1.01 Mb.
Strona1/19
Data09.05.2016
Rozmiar1.01 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19
Pyt: Samter
Czy kapłani lub zakonnicy przed święceniami i ślubami wieczystymi muszą odbyć spowiedź z całęgo życia? A co jeśli ktoś odmówi? Przecież są grzechy o których człowiek nie chciałby już wracać, i z których wyspowiadał sie wiele lat temu
Odp: z.
Zasadniczo nie ma przymusu, ale zwykle się zaleca. Poza tym, co to znaczy "odmówi|"? Przecież obowiązuje tajemnica spowiedzi, więc nikt nie zna jej szczegółów.

Pyt: LAK @UWM.edu.pl/


Czy korzystanie ze środków leczniczych Andean Medicime Centre np. vilcacory, Ojca Szeligi kłóci się z naszą wiarą? Takią wiadomośc podało prawdo podobnie Radio Maryja. Moja mama używała tych ziół, ja rówież. Przyniosły poprawę zdrowia (zanik guzów - USG). Larysa
Odp: a.
Domyślamy się, że chodzi o wiarę wyznawaną w Kościele katolickim. Z nią nie jest to sprzeczne. Raczej lekarze niż księża zgłaszają liczne sprzeciwy przeciwko korzystaniu z tych ośrodków. Kościół dotychczas nie wypowiedział się oficjalnie w tej kwestii.

Pyt: adam


jakie warunki muszą być spełnione aby uniewrznić małżeństwo
Odp: z.
Jeśli jest to małżeństwo zawarte w Kościele katolickim, nie można go unieważnić. Kościół katolicki nie dopuszcza możliwości unieważnienia ważnie zawartego małżeństwa sakramentalnego.

Pyt: tomek


czy jest możliwe unieważnienie małżeństwa jeżeli trwało ono 3lata jest z niego dziecko.Orzeczenie sądu jest za obopulna zgodą.Małżeństwo to powstało nie z miłości ale:ja w wieku 17lat wolałem iść mieszkaćdo mojej byłej żony bo był u niej spokój ona natomiast bała się że zostanie starą panną.Gdy poszedłem do wojska wydoroślałem ale było już za póżno aby się wycofać z małżeństwa zwłaszcza ze jej rodzina uwazała ze powinienem być im wdzięczny natomiast mojej matce było to na ręke (mielismy kawalerkę a ona nie stroniła od alkocholu)wzieliśmy wiec ślub[mimo że w dzień ślubu myslałem o tym zeby powiedzieć NIE nie wiedziałem jak to zrobić.Wpóżniejszym czasie była żona wielokrotnie dała mi równierz do zrozumienia ze mnie nie kocha,aleszala ratowania idalszego wspólnego życia (urodził sie syn)przewazyła się w momęcie gdy dowiedziałe się o zdradach żony (mam na to swiadków)Złożyłem pozew rozwodowy rozwód trwał 3 miesiące i tak jak napisałem w pozwie na prożbe mojej żony(ja też tak wolałem wolałem unilnąć tzw.wyciągania brudów)za obopulną wina.Obecnie znalazłem swoje szczęście u boku innej kobiety która tak jak i ja jest katoliczką myslimy owspólnym zyciu ale zyciu według przekazań Bożych dlatego oboje pragniemy ślubu kościelnego Ja chciałbym wreście przed Bogiem i Kapłanem powiedzieć TAK. Czy w moim przypadku mogę starać się o unieważnienie mojego małżeństwa i czy jeżeli tak to co jeżeli mimo przedstawionych świadków moj żona nie wyrazi zgody np przez niestawienie sie?gdzie powinienem się stawić,oprucz tego że powinienem iść do proboszcza?
Odp: r.
Z opisanej sytuacji wynika, że małżeństwo zostało zawarte w sposób ważny i raczej nie da się wykazać, że jest inaczej. Warto jednak skonsultować się z Sądem Biskupim w swojej diecezji.

Pyt: MajkaCzy zgoda żony jest konieczna by móc być diakonem?
Czy mężczyzna żonaty, pozostajacy w separacji będzie mógł być diakonem?

Odp: K. R.
Decyzja Konferencji Episkopatu Polski jest ostateczna. Pozostałe sprawy będą rozstrzygnięte w osobnym dokumencie przyjętym przez KEP - tak jak to miało miejsce z nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św.

Pyt: nK
Myślę, że wiedział o tym, że jestem - mówi ks. Żurawski i jeszcze dziś nie kryje wzruszenia, bo wbrew koniecznemu tu "dystansowi Bożemu" zżywa się z tymi, którym towarzyszy.


Jest to zdanie z Waszego artykułu o opiece paliatywnej. Pytam, co znaczy "Boży dystans" w wykonaniu kapłana?


Odp: r.
Chodzi o spoglądanie z "Bożej perspektywy". Chrześcijanin wiedząc o nieuniknionej konieczności śmierci powinien podchodzić do niej z pewnym "dystansem", bez osobistego emocjonalnego zaangażowania. Oczekuje sie go zwłaszcza od księży, jednak uczucia często biorą górę nad rozumem...

Pyt: nK
Już tylko formalność. Gdzie i mniej więcej kiedy szukać odpowiedzi.


Odp: red.
Odpowiedzi zawsze trzeba szukać w tym dziale. Czasami trzeba poczekać kilka dni...

Pyt: Mikołaj


Chciałbym dowiedzieć się czegoś na temat Godziny Miłosierdzia 8.12.2001 - nie wiem, co to takiego.
Odp: a.
W "Dzienniczku" błogosławionej Siostry Faustyny Kowalskiej czytamy: "W trzeciej godzinie błagaj mojego miłosierdzia, szczególnie dla grzeszników, i choć przez krótki moment zagłębiaj się w mojej męce, szczególnie w moim opuszczeniu w chwili konania. Jest to godzina wielkiego miłosierdzia dla świata całego. Pozwolę ci wniknąć w mój śmiertelny smutek; w tej godzinie nie odmówię duszy niczego, która mnie prosi przez mękę moją...". Chodzi o godz. 15.00. Czciciele Bożego Miłosierdzia o tej godzinie odmawiają codziennie Koronkę za grzeszników.

Pyt: Piotr


Witajcie!
Kilka dni temu zadałem pytanie na temat podwójnej numeracji psalmów - jak dotąd nie zauważyłem odpowiedzi...
Skąd się wzięła podwójna numeracja psalmów (przynajmniej w Biblii Tysiąclecia)?

Odp: r.
Przepraszamy za pewien poślizg w odpowiadaniu, wynikający z dużej liczby pytań.
Numeracja psalmów różni się (w Ps 9-147) w starożytnych tłumaczeniach , ponieważ niektóre psalmy połączono lub rozdzielono. Numeracja przyjęta w Biblii Tysiąclecia na pierwszym miejscu podaje numerację tekstu oryginalnego, na drugi natoimiast, w nawiasie, numerację przyjętą w tłumaczeniach grecko-łacińskich.
Niniekjsze wyjasnienie można znaleźć w Biblii Tysiąclecia we wstępie do Księgi Psalmów.

Pyt: Lidia


Dziękuję za odpowiedź dotyczącą cudu Św.Januarego, ale nie sądzę ,że to zjawisko jest aż tak "zwykłe".
A co byłoby gdyby krew Św.Januarego nie rozpuściła się i nie osiągnęłaby stanu wrzenia??? Myslę,że ma to "jakieś" znaczenie, prawda?
Pozdrawiam serdecznie .

Odp: a.
Włosi wierzą, że jeśli nie nastąpi cud św. Januarego (co również się zdarza), wydarzy sie wkrótce jakieś nieszczęście. Przytaczają na to dowody. Znając media, to z pewnością znacznie bardziej nagłośnią każdy przypadek, gdy cud się nie zdarzy, niż jeśli się zdarzy.

Pyt: Mariusz


Jakie są oficjalne powody, dla których papież w czasie II wojny światowej nie potępił mordowania niewinnych ludzi (Żydów), pomimo iż nie tylko znał sytuację, ale także był o to wprost proszony?
Odp: a.
Papież obawiał się, że jeśli jednoznacznie wystąpi przeciwko Hitlerowi, represje dotkną katolików we wszystkich objętych wojną krajach.

Pyt: Zaghy


chcialabym sie dowiedziec jaka jest różnicca miedzy chrzescijańskim wyznaniem baptystów a naszym wyznaniem!
Odp: w.
Rozumiemy, że "nasze wyznanie" oznacza katolickie.

Zasady wiary Kościoła Chrześcijan Baptystów są zawarte w dokumencie, który nosi tytuł: "Konfesja, czyli wyznanie wiary i ustrój zborów baptystów". Zasadniczo wypływają one z podstawowych zasad protestantyzmu (można je znaleźć w odpowiedzi na pytanie o rożnice między katolikami a luteranami). Można je sprowadzić do czterech punktów:


- uznanie nadrzędnej roli Pisma Świętego w sprawach wiary i życia chrześcijańskiego (powstanie baptystów jest związane z rozwojem ruchów nazywanych przebudzeniowymi w chrześcijaństwie w XVI w. Ruchy te, np. waldensi czy anabaptyści, postulowali powrót do Pisma Świętego w życiu Kościoła) (Podobnie jak w Kościołach protestanckich nie ma mowy o Tradycji jako źródle objawienia - jak jest w katolicyzmie)
- Kościół jest rozumiany jako wspólnota (baptyści używają słowa "społeczność") wierzących w Chrystusa skupionych w autonomicznych zborach (wspólnotach lokalnych), której członkiem staje się przez wiarę (trzeba najóierw uwierzyć w Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela i nawrócić się do Niego) i chrzest. Nie ma pojęcia Kościoła powszechnego w takim znaczeniu jak w Kościele katolickim, z papieżem jako następcą św. Piotra i głową całego Kościoła na ziemi
- chrzest jest udzielany na osobiste wyznanie wiary, czyli człowiekowi, który najpierw świadomie uwierzył i nawrócił się, przez całkowite zanurzenie w wodzie. Nie udziela się chrztu niemowlętom. Warunkiem koniecznym jest wiara osoby, która chce przyjąć chrzest, nie wystarcza wiara wspólnoty, rodziców, którzy zobowiązują się wychowywać dziecko w wierze - jak jest w Kościele katolickim. W Kościele katolickim chrztu udziela się przez polanie, nie jest konieczne zanurzenie, ze względów praktycznych, ale forma przez zanurzenie czy pokropienie nie jest przeszkodą, by uznać ten sakrament za ważny.
- ważna jest zasada wyraźnego oddzielenia Kościoła od państwa, bo każdy zbór podlega tylko Chrystusowi, bez pośrednictwa jakiejkolwiek władzy.

Baptyści darzę Maryję należnym szacunkiem i uznają za godny do naśladowania wzór wiary i pobożności, ale nie przypisują Jej roli pośredniczki, więc nie modlą się do Boga za Jej wstawiennictwem. Nie oddają też czci wizerunkom Maryi ani świętych. Nie wierzą w istnienie czyśćca, nie uznają modlitwy za zmarłych. Podobnie jak w innych Kościołach wywodzących się z nurtu protestanckiego duchownych nie obowiązuje celibat. Organizacja Kościoła jest też inna niż katolickiego - każdy zbór stanowi autonomiczną wspólnotę.


-

Pyt: nK
Nie usatysfakcjonowała mnie Wasza odpowiedź, dotycząca kwestii "Bożego dystansu". Zarówno ja, jak i inni czytelnicy, którym pokazałem ten artykuł, odebrali to tak: Urzędnikowi Pana Boga (którym się mieni być kapłan) wydaje się, że ma jakby wpisane w "zakres czynnosci" (taki termin kadrowy) - oziębłość wobec swoich klientów (termin socjologiczny). A moim zdaniem jest to błąd, gdyż to właśnie kapłan powinien podchodzić do chorego (nie tylko z wyznaczonym terminem) (i nie tylko chorego) z dużym zaangażowaniem osobistym. Albo dystans - albo serdeczność. pozdrawiam.


Odp: r.
Dystans nie oznacza w tym tekście braku serdeczności, lecz nieprzywiązywanie się emocjonalne do niektórych chorych. Cytowany zwrot znalazł się we fragmencie tekstu właśnie o takim zjawisku mówiącym.

Pyt: marian


czy przy pytaniach i odpowiedziach nie moze byc umieszczona data zadania czy odpowiedzi na pytanie? to wazne i ulatwia czytanie odpowiedzi. pozdro.
Odp: red.
To jest do zrobienia. Tylko którą datę mamy podawać, ponieważ na niektóre pytania odpowiadamy niemal natychmiast po zadaniu, natomiast przygotowanie - czasem nawet bardzo krótkiej - odpopwiedzi na inne wymaga czasu, kilki, a zdarzyło się, że nawet kilkunastu dni.

Pyt: Mariusz


Przepraszam, że wyrażę się niegrzecznie, ale wyjaśnienie jest po prostu GŁUPIE! Czy w tej chwili papież zapytany o to, czy mord dokonany na pracownikach WTC był zły, również by tego nie potępił?(bo a nuż spowoduje to jeszcze więcej morderstw, gdy się terroryści zdenerwują) A gdzie "pozostawienie 99 owieczek i pójście szukać tej jednej potrzebującej pomocy"? Czy polscy partyzanci w czasie wojny powinni byli się poddać dlatego, że Niemcy stosowali represje wobec ludności cywilnej? Jeżeli ktoś się mieni chrześcijaninem i do tego przewodnikiem katolików na Ziemi - ma obowiązek potępiać zło! A więc obecny papież powinien POTĘPIĆ postępowanie władz kościelnych w czasie II wojny światowej. Czy nie mam racji?
Odp: z.
Przytoczyliśmy najczęściej podawany powód. Nie do nas należy ocenianie go. A co do potępienia przez obecnego Papieża. Jan Paweł II wielokrotnie mówił krytycznie o różnych aspektach dziejów Kościoła i za wiele rzeczy przepraszał. Za postawę Następcy św. Piotra w czasie II wojny nie przepraszał. Widocznie w świetle jego wiedzy na ten temat(ze zrozumiałych względów znacznie przekraczającej to, co my wiemy), nie ma czego potępiać i za co przepraszać.

Pyt: ???
skarga na unieważnienie rozwodu kościelnego


Odp: r.
Nie bardzo rozumiemy, w czym problem. Nie istnieje coś takiego, jak rozwód kościelny.

Pyt: Dawid Gawron


Czy są jacyś sławni ludzie?
Odp: r.
Gdzie? Mnóstwo jest sławnych ludzi...

Pyt: Dawid


Czy możecie mi odpowiedzieć na pytanie jacy na swiecie żyją sławni żydowscy ludzie na tym mnie zależy muszę przygotować na polski
Odp: r.
Aha, chyba ty zadałeś poprzednie pytanie. Na świecie jest mnóstwo sławnych ludzi pochodzenia żydowskiego. W jakiej dziedzienie życia, bo my znamy sie wyłącznie na kwestiach związanych z wiarą?

Pyt: raf
Czy uczestnictwo we mszy swietej innego kosciola chrzescijanskiego (np. ewangelicko-augsburskiego) jest wykroczeniem lub grzechem wzgledem wiary ?


Odp: w
Nie, ale katolik nie może przyjąć Komunii Świętej w czasie liturgii protestanckiej (to się nazywa brak interkomunii z protestantami, co oznacza, że protestant też nie może przyjąć Komunii Świętej w Kościele katolickim). Wynika to z różnic w pojmowaniu obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Praktyka jednak bywa różna.
Takie różnice nie istnieją w przypadku prawosławia, ale interkomunii raczej się unika, jeśli nie zachodzą jakieś uzasadnione okoliczności.

Pyt: Rysiek


Czy moglibyście napisać czy jest gdzieś w sieci dostępna historia Chrześcijaństwa??? Oczywiście potraktowana w jakiś skrótowy sposób...
Odp: red.
Według naszej orientacji nie ma w Internecie po polsku całościowej historii chrześcijaństwa.

Pyt: Wacek


Pozwolę sobie pociągnąć jeszcze pytanie o różnicę między pornografią a erotyką. Otóż mam kolegę, który uważa się za katolika, ale od czasu do czasu kupuje sobie pismo „Playboy”(po co się je przede wszystkim kupuje, wszyscy wiemy: dla zdjęć nagich pięknych kobiet). Powiedziałem mu, że to pornografia (czemu KKK wyraźnie się sprzeciwia), on jednak stwierdził, że pornografią jest pokazywania stosunku płciowego itp., zaś zdjęcia nagich kobiet to erotyka, a to grzechem nie jest. Oczywiście podziwianie piękna kobiecego ciała nie jest niczym złym, ale chyba nie może ono być całkiem gołe- części najbardziej intymne muszą być zasłonięte?
Odp: z.
Nie wiemy, czy "muszą", ale naturalna dla każdego człowieka wstydliwość skłania do tego, aby były. A pornografią jest nie tylko pokazywanie stosunku płciowego. Pornografia jest używanie ludzkiego ciała jako narzędzia, przedmiotu prowadzacego do podniecenia seksulanego bez miłości.

Pyt: Grzegorz


Czy nie uważacie, że podkreślanie piękna swojego ciała przez kobietę i tak już ładną i zgrabną sprawia przykrość kobietom o „mniejszej” urodzie i jest wyrazem pychy?
Odp: r.
Tylko wtedy, gdy piękno podkreślane jest po to, aby sprawić przykrość "brzydszym". Poza tym uważamy, że nie ma brzydkich kobiet.

Pyt: Lukasz


Chcialbym sie dowiedziec gdzie moglbym znalezc materialy dotyczace Mikolaja Berdiaiewa?
Odp: r.
Proponujemy zajrzeć tutaj, tutaj i tutaj

Pyt: Marcin Robert


Szanowna redakcjo!
Jakiś czas temu zadałem pytanie (podpisane Nowoczesny Wierzący) dotyczące fragmentu książki Karla Poppera "Społeczeństwo otwarte i jego wrogowie". Chciałbym w tym miejscu podziękować za odpowiedź, którą przeczytałem z zainteresowaniem. Nastąpiło jednak - z mojej winy - pewne nieporozumienie sprawiające, że tylko częściowo mnie ona satysfakcjonuje.
Przede wszystkim nie pytałem o definicje (szczęścia, miłości itp.). Sprawy znaczenia słów są drugorzędne (według K. Poppera a także współczesnej nauki, np. fizyki lub ekonomii). Definicje traktowane są obecnie jako skróty dłuższych wyrażeń. Nauki (takie jak psychologia lub socjologia), które nadal spierają się o znaczenie słów, nie poczyniły wielkich postępów. Chodzi mi więc o konkretne czynności.
Według K. Poppera podstawowym obowiązkiem moralnym jest walka z konkretnymi przypadkami ludzkiego cierpienia (chociaż czasami może to być zbyt mocne słowo, np. gdy chodzi o przeziębienie). Nie jest natomiast takim obowiązkiem narzucanie ludziom idealnych warunków życia społecznego (jakiegoś ustroju "chrześcijańskiego", "muzułmańskiego" lub "komunistycznego"). Konieczne oczywiście jest do tego wprowadzenie instytucji umożliwiających swobodną krytykę - wolnej prasy, wolnych wyborów itd. W tomie 1 "Społeczeństwa otwartego..." znalazłem taki fragment: Nie jest rzeczą trudną stwierdzić istnienie różnych rodzajów zła społecznego, to znaczy takich warunków społecznych, w których większość ludzi cierpi. Ci, którzy cierpią, mogą sami wydać osąd, a inni przyznają, że nie chcieliby się z nimi zamienić miejscami. Bez porównania trudniej jest natomiast racjonalnie myśleć o społeczeństwie idealnym. (str. 182)
Postawa K. Poppera wydaje mi się zbieżna z nauką Chrystusa (np. MT 25, 31 - 46). Nie chodzi więc o to, co nazwiemy szczęściem. Słowa tego możemy używać w mało precyzyjnym potocznym znaczeniu. Jeżeli ktoś zwalczenie jakiegoś konkretnego cierpienia nazwie nieszczęściem, to powiemy, że naszym celem jest unieszczęśliwienie danej grupy ludzi i nie będziemy się przejmować słowami lecz zwalczeniem tegoż cierpienia.
Podsumowując: Naszym celem jest zwalczanie konkretnyh cierpień (niedogodności itp. - słowa te są wzięte z języka potocznego). Nie jest naszym celem zbudowanie społeczeństwa idealnego, w którym znikną wszelkie cierpienia (co nie oznacza, że takie społeczeństwo nie może kiedyś powstać). K. Popper uważa Chrystusa za jednego z prekursorów społeczeństwa otwartego (demokracji) i powyższy wywód wydaje mi się zgodny z nauką Ewangelii. Czy mam rację?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odp: r.
Z pewnością na ziemi nie jest możliwe zbudowanie "idealnego społeczeństwa" i Jezus nigdy do tego nie wzywał. Podkreślał, że Jego królestwo "nie jest stąd", jednak to właśnie tutaj mamy je budować, aby stało się ono na końcu czasów.
Nie jest też zgodne z nauczaniem Chrystusa rozumienie szczęścia lub misji człowieka na ziemi jako "zwalczania konkretnych cierpień". Czasami cierpienie wymaga przyjęcia, a nie zwalczania.

Pyt: Kazimierz P.


Dostałem zaproszenie na ślub kościelny w Niemczech od mojego siostrzeńca. Data ślubu to 14 grudzień a więc adwent i piątek. Ponieważ jego rodzice ( a moja siostra) nie żyją chciałbym mu zrobić przyjemność będąc na tym ślubie. Proszę o radę i podpowiedź jak mam postąpić aby być zgodny z przepisami i własnym sumieniem.
Odp: a.
Nie widzimy przeszkód, abyś miał uczestniczyć w ceremonii ślubu. A co do sumienia - trzeba się kierować jego głosem. Nie wiemy, co ono Ci mówi.
Przy okazji przypominamy, że właśnie na 14 grudnia Jan Paweł II wezwał katolików do postu w intencji pokoju na świecie.

Pyt:
dlaczego jest coraz mniej praktykujących


Odp: a.
To bardzo złożone pytanie. Zresztą zależy jakiego terenu - także w Polsce - dotyczy.
Jako jedną z głównych przyczyn odchodzenia ludzi od praktyk religijnych w naszym kraju badacze wskazują powszechny brak hierarchii wartości, dążenie do minimalizowania liczby obowiązków, jakie człowiek wypełnia i lansowany coraz bardziej konsumizm.

Pyt: Martka


1.Jak wyglądało przygotowanie do kapłaństwa w pierwszych wiekach chrześcijaństwa ?
2.Jak w tamtych czasach wyglądały elekcje biskupie ?

Odp: r.
Odpowiedzi znajdziesz w znakomitym artykule ks. Jana Kracika, pochodzącym z miesięcznika ZNAK.

Pyt: Marysia


Prześladowanie chrześcijan dawniej i dziś w aspekcie wstydzenia się wiary
Odp: r.
Niezależnie od epoki ludzie słabiej wierzący w sytuacjach trudnych zaczynają się wstydzić swej wiary i często - zamiast dawać świadectwo, wypierają się jej. Dotyczy to w równym stopniu wszystkich religii, nie tylko chrześcijaństwa. Prześladowania zawsze okazują się weryfikacją siły wiary. Ci, którzy sie wstydzą - odpadają. Ci, którzy sie nie wstydzą - często cierpią, a nawet oddają za swa wiarę życie.

Pyt: Sabina


Chciałabym dowiedzieć się o Gomer - nierządnicy, kochanki Ozeasza.
Odp: r.
GOMER
1: Oz 1,3
hebr. Gomer: „doskonałość" albo „żarzące (się) węgle". Gomer, córka Diblaima, nierządnica, którą z Bożego rozkazu poślubił Ozeasz (Oz 1,1-9), jeden z dwunastu Proroków Mniejszych. Żyli w Królestwie Północnym w VIII w.p.Ch. Ozeasz rozpoczął bowiem swoją działalność za panowania Jeroboama II (782-753 r.p.Ch.), a kontynuował ją za jego następców, prawdopodobnie aż do upadku Samarii w 721 r.p.Ch. Z małżeństwa z Ozeaszem wywodzi się troje dzieci o symbolicznych imionach: Jizreel — „Bóg sieje", Lo- Ruchama — „dla której nie ma miłosierdzia", Lo-Ammi — „nie mój lud" (zob. Oz 1,4-9; 2,24-25; 3,1-3). Gomer okazała się niewierną małżonką, ale mimo to Ozeasz kochał ją nadal (Oz 2; 3).
Być może małżeństwo Ozeasza z kobietą cudzołożną to jedynie alegoria, ukazująca miłość Boga do swojego ludu, mimo jego niewierności i odchodzenia od Przymierza. Ozeasz jako pierwszy użył obrazu małżeństwa na oznaczenie stosunku Jahwe do narodu wybranego, obrazu przebaczającej miłości.
Małżeństwo i dzieci Ozeasza i Gomer:
Oz 1,1—9: 1 Słowo Pańskie skierowane do Ozeasza, syna Beeńego, za dni królów judzkich: Ozjasza, Jotama, Achaza i Ezechiasza oraz króla izraelskiego Jeroboama, syna Joasza.2 Gdy rozpoczął Pan przemawiać przez Ozeasza, rzeki do niego: «Idź, a weź za żonę kobietę, co uprawia nierząd, i [bądź ojcem] dzieci nierządu; kraj bowiem uprawiając nierząd — odwraca się od Pana». 3 Poszedł więc i wziął za żonę Gomer, córkę Diblaima, a ta poczęła i urodziła mu syna.41 rzekł Pan do niego: «Nadaj mu imię Jizreel, bo niewiele czasu upłynie, a pomszczę na domu Jehu krwawe zbrodnie w Jizreel i kres położę królestwu domu Izraela.5 W owym dniu złamię łuk Izraela na równinie Jizreel».6 Poczęła znowu i porodziła córkę. Rzekł do niego [Pan]: «Nadaj jej imię Lo-Ruchama — bo domowi Izraela nie okażę już więcej litości ani im nie przebaczę. 7 Domowi jednak Judy okażę swą litość, znajdą ratunek we mnie, w Panu, Bogu swoim. Nie ocalę ich jednak przy pomocy łuku i miecza ani też wojny, koni czy jeźdźców».8 Gdy przestała karmić córkę — Lo-Ruchama — poczęła znowu i porodziła syna. 9 Rzekł Pan: «Nadaj mu imię Lo-Ammi, bo wy nie jesteście mym ludem, a Ja nie jestem waszym Bogiem».
Niewierność Gomer obrazem niewierności narodu wybranego Bogu:
Oz 2,1—25: ' Liczba synów Izraela będzie jak piasek nadmorski, którego nie można zmierzyć i nie można zliczyć. A zamiast ich nazywać: „Lud nie mój", będą im mówić: „Dzieci żyjącego Boga".2 Złączą się wówczas synowie Judy z synami Izraela i ustanowią sobie jedną głowę; z [całego] kraju się zbiorą, bo wielki będzie dzień Jizreel.3 Mówcie do braci swoich: „Mój lud", a do swych sióstr: „Umiłowana".4 Spór prowadźcie z waszą matką, prowadźcie spór! Ona bowiem już nie jest moją żoną, a Ja już nie jestem jej mężem. Winna usunąć znaki nierządu ze swej twarzy i spośród swych piersi ozdoby cudzołożnicy. 5 W przeciwnym razie — obnażę ją zupełnie i stanie się taką jak w dzień swych urodzin; uczynię ją podobną do pustyni, sprawię, że będzie jak ziemia wyschnięta, że zginie śmiercią z pragnienia. 6 Dzieciom jej nie okażę litości, bo są to dzieci nieprawe.7 Matka ich bowiem uprawiała nierząd, okryła się hańbą ta, co je poczęła; mówiła bowiem: „Pobiegnę za swymi kochankami, co chleb mi dają i wodę, wełnę, len, oliwę i napój". 8 Dlatego zamknę jej drogę cierniami i murem otoczę, tak że nie znajdzie swych ścieżek.9 Za kochankami swymi pobiegnie, ale ich nie dogoni; pocznie ich szukać, ale nie znajdzie. Wtedy powie: „Pójdę i wrócę do mego męża pierwszego, bo wówczas lepiej mi było niż teraz".'° Zapomniała już o tym, że to Ja właśnie dałem jej zboże, moszcz, świeżą oliwę, (że nie skąpiłem srebra ni złota, z którego czyniono Baala). H Dlatego wrócę i zabiorę swoje zboże w odpowiedniej chwili i swój moszcz we właściwej porze, odejmę moją wełnę i len, co miały okryć jej nagość. 12 Potem obnażę ją przed oczami kochanków, i nikt jej nie wyrwie Mi z ręki. 13 Położę kres wszystkim jej zabawom, świętom, dniom nowiu, szabatom i wszystkim uroczystym zebraniom. 14 Zniszczę jej winnice i sady figowe, o których mówiła:
„Oto zapłata moja, jaką mi dali moi kochankowie". W gąszcz je obrócę i będą się nimi pasły polne zwierzęta.15 Ześlę na nią karę za dni Baalów, gdy im paliła kadzidła, a zdobna w swe kolczyki i naszyjniki biegała za swymi kochankami, a o Mnie zapomniała (wyrocznia Pana).16 Dlatego chcę ją przynęcić, na pustynię ją wyprowadzić i mówić jej do serca. 17 Oddam jej znowu winnice, dolinę Akor uczynię bramą nadziei — i będzie Mi tam uległa jak za dni swej młodości, gdy wychodziła z egipskiego kraju.181 stanie się w owym dniu — wyrocznia Pana — że nazwie Mnie: „Mąż mój", a już nie powie: „Mój Baal". 19 Usunę z jej ust imiona Baalów i już nie będzie wymawiać ich imion.20 W owym dniu zawrę z nią przymierze, ze zwierzem polnym i ptactwem powietrznym, i z tym, co pełza po ziemi. Łuk, miecz i wojnę wyniszczę z jej kraju, i pozwolę jej żyć bezpiecznie.21 I poślubię cię sobie [znowu] na wieki, poślubię przez sprawiedliwość i prawo, przez miłość i miłosierdzie.22 Poślubię cię sobie przez wierność, a poznasz Pana.23 W owym dniu — wyrocznia Pana, odpowiem na pragnienia niebios, a one odpowiedzą na pragnienia ziemi;24 ziemia zaś odpowie pragnieniu zboża, wina i oliwy; a one odpowiedzą pragnieniu Jizreel.25 Rozsieję go po kraju, zlituję się nad Lo—Rucha-mą, powiem do Lo-Ammi: „Ludem moim jesteś", a on odpowie: „Mój Boże!"»
Symbolizm powtórnego przyjęcia żony przez Ozeasza:
Oz 3,1—5: ' Pan rzekł do mnie: «Pokochaj jeszcze raz kobietę, która innego kocha, łamiąc wiarę małżeńską». Tak miłuje Pan synów Izraela, choć się do bogów obcych zwracają i lubią placki z rodzynkami.2 Nabyłem ją za piętnaście [syklów] srebrnych, za chomer i letek jęczmienia.31 rzekłem do niej: «Przez wiele dni będziesz u mnie, nie będziesz uprawiała nierządu, ani należała do (innego) mężczyzny, a ja się również nie zbliżę do ciebie». 4 Wiele dni bowiem synowie Izraela będą bez króla i bez zwierzchnika, bez ofiary i bez steli, bez efodu i posążków.5 Lecz potem się nawrócą synowie Izraela i będą szukać Pana Boga swego i króla swego, Dawida; z drżeniem pospieszą do Pana, do Jego dóbr u kresu dni.
Rz 9,22—26:22 Jeżeli więc Bóg, chcąc okazać swój gniew i dać poznać swoją potęgę, znosił z wielką cierpliwością naczynia [zasługującej na gniew, gotowe na zagładę, 23 i żeby dać poznać bogactwo swojej chwały względem naczyń [objętych] zmiłowaniem, które już wprzód przygotował ku chwale,24 względem nas, których powołał nie tylko sprośród Żydów, ale i spośród pogan...? 25 Mówi o tym u Ozeasza //Oz 1,9; 2.1.25//: Nazwę „lud nie mój" — ludem moim, i „nie umiłowaną" — umiłowaną.261 stanie się: w miejscu, gdzie im powiedziano: «Wy nie jesteście ludem moim», tam nazywać ich będą synami Boga żywego.

(za Pius Czesław Bosak OP, Kobiety w Biblii)

Pyt: Jacek
Religie na świecie, a terroryzm.
Odp: a.


: elementy
elementy -> Dna składa się z czterech prostszych jednostek, zwanych nukleotydami, a każda z nich zbudowana jest z odpowiedniej zasady azotowej
elementy -> Gdzie w Piśmie Świętym można znależć wzmiankę na temat podziału grzechów na lekkie i ciężkie? Przeczytałem całe ( może za mało uważnie) i nie znalazłem nic takiego
elementy -> 23 maja 2002) Czy w Nowym Testamencie występowało pierwotnie(1i2 wiek n e.) imię Boże jhwh, pisane z języka hebrajskiego jako tetragram?
elementy -> Jednostki pokojowe
elementy -> Pytanie z dnia: 2006-06-30 15: 03: 45 Pytanie
elementy -> Pytanie z dnia: 2006-12-31 20: 42: 30 Pytanie
elementy -> Pytanie z dnia: 2007-08-31 23: 48: 42 Pytanie: Jak długo trwało stworzenie Świata? Odpowiedz
elementy -> Kbo uł, Elementy teorii decyzji
elementy -> Pytanie z dnia: 2005-01-31 23: 10: 32 Pytanie
elementy -> Elementy dzieła muzycznego – agogika Cele lekcji

Pobieranie 1.01 Mb.

  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19
©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna