Czy książki pomagają prowadzić biznes?

Wielu specjalistów od rozwoju osobistego w biznesie pisze swoje książki i chętnie poleca je swoim uczniom i obserwatorom. Może znaleźć się w nich praktyczna wiedza dotycząca prowadzenia swojej działalności, ale bardzo ciężko jest znaleźć pozycję, która bez zastrzeżeń przeprowadzi każdą osobę przez proces prowadzenia przedsiębiorstwa. To bardzo skomplikowana i maksymalnie indywidualna sprawa i rzadko da się ją uniwersalnie przekazać.

Książki mogą przekazywać wiele cennej wiedzy

Książek nie warto od razu skreślać. Wiele z nich pomaga przyswoić sobie wiedzę niezbędną w sprzedaży, rozmowie z ludźmi albo w sprawach podatkowych. Są też jednak osoby, które na nich nie skorzystają, bo wszystkie podstawy mają już w małym palcu. Jest ich jednak bardzo niewiele. Wiedza odnośnie prowadzenia biznesu cały czas się aktualizuje, zmieniają się relacje między poszczególnymi branżami i krajami oraz potrzeby klientów. Czytanie książek pozwala być na bieżąco z tymi tematami i od razu reagować na drastyczne zmiany. W tym celu trzeba sięgać po najnowsze tytułu, najlepiej jeszcze z tego samego roku.

Nie w każdym biznesie można je wykorzystać

Są biznesy, w których uniwersalne pozycje niekoniecznie się przydadzą. W niektórych branżach sprzedaż wygląda specyficznie, jest oparta na znajomościach albo rządzi się wewnętrznymi prawami i trzeba poznać je samodzielnie, żeby móc prowadzić ją dobrze. Głównym problemem większości książek poradnikowych o prowadzeniu działalności jest to, że muszą być maksymalnie uniwersalne, żeby jak najwięcej osób mogło z nich skorzystać. To niestety oznacza, że bardziej specyficzne albo specjalistyczne branże nie mogą pozwolić sobie na wykorzystanie przedstawionej w nich wiedzy, bo w ich przypadku będzie bezużyteczna.

Książki nie przygotują na wszystko

Poleganie na samych książkach może być zdradliwe. Każda osoba wie doskonale, że nie da się zamieścić w jednym poradniku każdej sytuacji, z którą może spotkać się przedsiębiorca. Można starać się rozdzielić je na grupy i podać przydatne wskazówki do każdej z nich, ale dalej bardzo łatwo jest pominąć coś charakterystycznego dla konkretnej branży. Warto więc od czasu do czasu sięgnąć po książkę biznesową, ale jednocześnie trzeba też gromadzić swoje własne doświadczenie. Bez tego nie uda się prowadzić działalności z całą świadomością i kontrolować sytuacji. Poleganie tylko na książkach nie zrobi z nikogo przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz
You May Also Like