Czy zastanawialiście się kiedyś, od czego zależy, to czy kogoś lubimy, czy nie, albo czy komuś się podobamy, czy nie?Pobieranie 38.6 Kb.
Data07.05.2016
Rozmiar38.6 Kb.

www.mowpodborsko.pl Numer: 10/11 Listopad/Grudzień

Strona 8


ATRAKCYJNOŚĆ

Proponujemy cykl kilku krótkich artykułów, które być może Was zaciekawią i sprawią, że trochę inaczej spojrzycie na pewne sprawy.


Czy zastanawialiście się kiedyś, od czego zależy, to czy kogoś lubimy, czy nie, albo czy komuś się podobamy, czy nie?

Chodzi tu głównie o atrakcyjność naszą i innych osób, dzięki czemu zyskują one naszą sympatię, a my ich.

Przez sympatię rozumiemy tu:

• postawę w stosunku do innej osoby:

• przekonania dotyczące innej osoby

• uczucia w stosunku do tej osoby

• zachowania wobec tej osoby.
Czy wygląd fizyczny ma znaczenie dla naszej atrakcyjności?

Okazuje się, że niektóre elementy naszego wyglądu, niezależnie od kulturowych przesłanek tzn. od mody, wzorców urody itd., pozostają od wieków niezmienne. Te stałe elementy wyglądu, decydujące o atrakcyjności to:

• wzrost

• smukła sylwetka

muskulatura u mężczyzn

• mały nos

• duże oczy, kształtne brwi u kobiet

Wynika z tego generalna prawidłowość – mamy skłonność do wnioskowania, że jeśli ktoś jest

,,piękny fizycznie”, to musi być także „piękny psychicznie”.
Kto jest atrakcyjny, dla kogo i z jakiego powodu?

W tym przypadku kierujemy się zazwyczaj czterema zasadami:

• LUBIMY OSOBY PODOBNE DO NAS. Może to być podobieństwo fizyczne (np. wygląd), psychiczne (temperament, sposób bycia itd), a także podobieństwo przeżyć i doświadczeń.

• LUBIMY OSOBY BĘDĄCE BLISKO, czyli takie, z którymi często przebywamy, mamy kontakt

LUBIMY TYCH, KTÓRZY NAS LUBIĄ

• LUBIMY TYCH, PRZY KTÓRYCH CZUJEMY SIĘ BEZPIECZNIE I SWOBODNIE


Czy wiecie, że:

• tym bardziej lubimy daną osobę, im bardziej musieliśmy się starać, by zmieniła wcześniejszą (pierwotną), opinię o nas (tj. nie lubiani na początku znajomości teraz jesteśmy lubiani).

• natomiast tym mniej lubimy daną osobę im więcej jej wcześniejszej (pierwotnej) sympatii

straciliśmy (tj. jeżeli na początku znajomości ta osoba nas lubiła, a teraz już nie lubi).


Co zrobić żeby dana osoba polubiła ciebie?

• powinieneś często przebywać w jej pobliżu (stań się osobą, którą dobrze zna)

• podkreślaj wasze wzajemne podobieństwo

• korzystaj z pochlebstw (ale jeśli jesteś mądry, to na początku znajomości bądź

nieco krytyczny (ale ostrożnie), a następnie nie szczędź komplementów

• Wszystkie te rady odwołują się do pojęcia PIERWSZEGO WRA.ENIA, jakie

wywieramy na drugiej osobie).
Jak myślicie, czy te sposoby zachowania są równie skuteczne przy nawiązywaniu związków uczuciowych?

M


Redakcja gazetki:

K. Świąder

A. Maciukiewicz

Z. Jankowski

oże tak, a może nie?! Nie zaszkodzi o tym wiedzieć!
Życzymy Wam powodzenia i dużo sympatii od innych!


OD REDAKCJI

Nasi Drodzy Czytelnicy! W tym numerze chcielibyśmy Wam przedstawić ciekawe wydarzenia, których byliście świadkami np. wycieczka do fabryki bombek, wspomnienie szaleństw andrzejkowych oraz opisanie nauki pływania podczas wyprawy do Świdwina. Zachęcamy również do poszerzenia swojej wiedzy na temat „Emocji”. A na koniec najlepsze! Wywiad z naszym Panem Dyrektorem, którego nie można pominąć!

Powoli wkraczamy w klimat Świąt i z tej okazji na łamach Fakciorów przekazujemy Wszystkim Czytelnikom życzenia świąteczne. Życzymy więc miłego czytania!

Redakcja


Strona 2


Wywiad z Panem Dyrektorem Radosławem Reich

Dzień dobry Panie Dyrektorze, długo czekaliśmy na ten wywiad. Cieszymy się, że możemy go przeprowadzić.1. Zaczynając od początku, jak wspomina Pan własną szkołę, gdy był Pan w naszym wieku?

P. Dyrektor- Gdy chodziłem w waszym wieku do szkoły nie było gimnazjum, była szkoła ośmioklasowa. Był to jeden z ciekawszych okresów moim życiu.

2. Jakim był Pan uczniem i jak postrzegał Pan wtedy nauczycieli?

P. Dyrektor- Byłem przeciętnym uczniem, bardzo dobry byłem z wychowania fizycznego. Wtedy nauczyciele byli inni, bardziej wymagający i mieli większy szacunek i autorytet wśród uczniów i ich rodziców.

3. Jakie przedmioty lubił Pan najbardziej a które sprawiały trudność?

P. Dyrektor- Bardzo lubiłem przedmioty humanistyczne (historia, J. Polski, biologia, chemia, W-F), gorzej było z e ścisłymi ( matematyka, fizyka).

4. Czy w swojej pracy z młodzieżą zapamiętał Pan jakieś specjalne wydarzenie? Proszę nam opowiedzieć…

P. Dyrektor- Pracując z wami wydaje mi się, że każdy miniony dzień jest wyjątkowy. Pracując w ośrodku już prawie 10 lat traktuje ten okres jako wyjątkowy i szczególny, ponieważ przypomina mi bardzo moje lata szkolne ( o szczegółach nie będę opowiadał). Jednocześnie podkreślam jak powiedziałem na początku ,że był to

Strona 7


BOMBKI I BOMBECZKI
Ostatni dzień listopada zaczęliśmy w piękny sposób jadąc do fabryki bombek w Koszalinie. Pani Ania i Pan Zbyszek zabrali grupkę chłopaków zasługujących na tę wycieczkę. Wstaliśmy wcześnie rano i wyruszyliśmy. Gdy dojechaliśmy na miejsce trochę się zdziwiliśmy, bo fabryka wyglądała jak niepozorny sklep, ale to co zobaczyliśmy w środku bardzo nas zdziwiło i spodobało. Szefowa tej całej „giga-mini” fabryki oprowadziła nas po jej wnętrzu. W specjalnych pomieszczeniach czekały na nas pracownice, które miały nam pokazać jak powstaje miłość do kruchych bromek. Pierwsza z pań dmuchała specjalnie przeznaczone do tego szkło rozgrzane do 1000 stopni, dzięki temu powstawał kształt bombki. Druga pani dawała srebrzysty połysk szklanej magii poprzez chemiczne płyny a na sam koniec bombki były przenoszone delikatnie w kartonie do punktu ozdabiania. Tutaj pracownice pokazały nam ,mniej więcej jak się maluje bombki. Dowiedzieliśmy się też, gdzie trafiają takie specjalne produkty. Na koniec każdy z nas dostał swoją bombkę, którą wcześniej sam ozdobił a ponadto każdy uczestnik wycieczki otrzymał bombkę gratis ze swoim imieniem.

Jestem zachwycony, że mogłem uczestniczyć w takiej fajnej przygodzie! Dziękujemy wychowawcom oraz Pani Agnieszce z sekretariatu, która również towarzyszyła nam w tej bombkowej wycieczce.
Autor: Grzegorz K.Strona 6


ANDRZEJKI”
W piątkowy wieczór 23 listopada w Ośrodku odbyła się impreza z okazji „Andrzejek”. Pan Marek, Pani Ania i Pani Bogusia zorganizowali nam zabawę. Dyskoteka była świetna tańczyliśmy, jedliśmy pizze którą zapijaliśmy coca-colą. Nasz zaprzyjaźniony ratownik Pan Rafał tym razem wcielił się w rolę DJ-a. Najlepszą atrakcją były wróżby andrzejkowe i konkursy grupowe.

Zwycięska grupa dostała smacznego wafelka. Dziękujemy za imprezę wychowawcom P. Mariuszowi za wsparcie i Panu adamowi za zorganizowanie pizzy.:)


Autor: G. Kołodziej

Strona 3


szczególny okres w moim życiu, dlatego wraz z moimi koleżankami oraz kolegami z pracy próbujemy stworzyć wam choćby namiastkę tamtych lat, byście w przyszłości wspominali okres pobytu w ośrodku tak , jak ja swoja szkołę.

5. Co daje Panu praca z taką wyjątkową ekipą jaką jest nasz ośrodek?

P. Dyrektor- Spędzając z wami większość dnia zauważam, że moja praca wcale nią nie jest. To jest moje życie. Bez względu na to czy będę pracował jako Dyrektor, wychowawca, czy nauczyciel będę ja traktował szczególnie, bo wy jesteście szczególni ( w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Chciałbym w tym miejscu za pośrednictwem naszej gazetki podziękować Pani Marii Sikorskiej oraz wszystkim pracownikom ośrodka, którzy myślą tak, jak ja.

6. Życie czasami nas zaskakuje, jakimi zasadami według Pana należy kierować się w życiu?

P. Dyrektor- Życie jest cały czas piękne, dlatego, że cały czas nas zaskakuje, chciałbym tylko, żeby zaskakiwało nas częściej pozytywnie. Uważam, że by tak się działo należy kierować się w życiu jak najprostszymi zasadami- odpowiedzialność, honor, miłość, przyjaźń i uczciwość.

7. W wolnych chwilach co lubi Pan najbardziej robić i co sprawia Panu przyjemność?

P. Dyrektor- Zauważyłeś Drogi Grzegorzu – redaktorze podborskowych „Fakciorów”, że lubię grać w piłkę z wami późnymi popołudniami

8. A teraz proszę sobie wyobrazić, że podczas wędkowania łapie Pan złotą rybkę, która obiecuje spełnić 3 życzenia. O co by Pan Dyrektor ją poprosił?

P. Dyrektor- Pierwszym życzeniem o które poprosiłbym to zdrowie dla Mnie i dla Was. Drugie to szczęście dla Mnie i dla Was, a w trzecim życzeniu poprosiłbym o następne trzy życzenia

Życzymy więc spełnienia się tych marzeń i dziękujemy za wywiad!

CZUJE SIĘ JAK RYBA W WODZIE”


W listopadzie jak co roku rozpoczęły się zajęcia z nauki pływania, które odbywają się w Parku Wodnym „Relax” w Świdwinie. Pan Marek, który jest organizatorem tych zajęć wraz ze swoim zaprzyjaźnionym ratownikiem Panem Rafałem w każdy czwartek zabiera grupę grzecznych chłopców na basen. Zajęcia trwają godzinę i mają na celu nauczenie nas pływania. Pierwsze pół godziny zajęć poświęcone jest uczeniu się i doskonaleniu technik pływania, a drugie pół godziny poświęcamy na zabawę i relax. W imieniu wychowanków chciałbym podziękować Panu Markowi, że zabiera nas na basen i w ten wspaniały sposób możemy spędzić czas wolny.

Autor: G. Kołodziej

Strona 4


Świąteczne życzenia
Zbliża się szczególny czas. To czas, który kojarzy się nam z rodziną, bliskimi i z tymi, których kochamy.

Niech Święta będą dla Was czasem radosnym, pełnym spokoju, odnajdywaniu swoich marzeń i wiary w siebie i innych. Tego życzymy Wam z całego serca!!!

Redakcja
Pan Dyrektor – w ten szczególny czas chciałbym życzyć Wam i wszystkim pracownikom zdrowych, wesołych, ciepłych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia. Bogatego Mikołaja oraz wszystkiego najlepszego w nadchodzącym Nowym Roku.
Pani Maria Sikorska – Zdrowych, szczęśliwych, błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.
Pani Mirosława Sobesto- Życzę spokojnych, zdrowych Świąt w gronie najbliższych osób oraz bogatego Mikołaja i dużo prezentów pod choinkę. Żeby nikt pod choinką nie znalazł rózgi
Pan Zbyszek – Zdrowych, wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich pracowników i wychowanków.
Pan Adam Grosz i Mariusz Sołtys – Błogosławionych, radosnych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim pracownikom, nauczycielom i wychowankom.
Pan Darek – Zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku dla pracowników oraz wychowanków i ich rodzin.
Pan Janek – Zdrowych i spokojnych Świąt dla wszystkich pracowników i ich rodzin, wychowanków Ośrodka, aby nikt nie był samotny i głodny w te święta. Nowy Rok niech będzie dla wszystkich spokojny i lepszy od obecnego.
Pani Gosia – Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku 2013. Niech obficie da to co ma najlepszego dla wszystkich pracowników i wychowanków.
Pan Marek – Z okazji Świąt Narodzenia Pańskiego wielu obfitych łask Bożych, zdrowia, szczęścia i pomyślności wszystkim chłopcom z naszego Ośrodka oraz pracownikom.
Pan Jurek- Zdrowych, spokojnych Świąt dla wszystkich pracowników oraz ich rodzin i wszystkich wychowanków ośrodka , żeby nikt nie był samotny i głodny. Niech Nowy Rok będzie dla wszystkich spokojny i nie gorszy jak obecny!
OD WYCHOWANKÓW:
Maciej Terach- W Dniu Bożego Narodzenia i Nowego Roku życzę wszystkim pracownikom i wychowankom tego, co najlepsze, by się wiodło jak najlepiej, by uczniowie MOW poprawili swoje zachowanie i jak najlepiej spędzili czas w ośrodku.
Dawid Bojanowski- Dużo szczęścia, pomyślności w Boże Narodzenie i Nowy rok życzę wszystkim z MOW-u.
Andrzej Rydz- Dużo szczęścia , pomyślności, fury, skóry i komóry życzę wszystkim pracownikom i wychowankom MOW z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego roku.

Strona 5


Ścieżka edukacyjna w Stalagu - Podborsko
23 listopada mieliśmy przyjemność wraz z członkami Bałtyckiego Stowarzyszenia Miłośników Historii "Perun” z Koszalina, inicjatorów działań na terenie Stalag Luft IV, do prac porządkowych na terenie byłego obozu jenieckiego.

Celem akcji porządkowej na terenie byłego obozu dla alianckich lotników - Stalag Luft IV Kiefheide w Podborsku pod Białogardem jest przygotowanie gruntu pod stworzenie profesjonalnej ścieżki edukacyjnej.

Ścieżka edukacyjna na terenie Stalagu Luft IV, mająca stanowić finalny efekt działań w Podborsku powstanie w ciągu najbliższych 2 lat.

Nasi chłopcy oczyszczali fundament kuchni w jednym z czterech podobozów tworzących niegdyś kompleks Kiefheide.Zbigniew Jankowski


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna