Dalszych informacji udzielaPobieranie 9.49 Kb.
Data10.05.2016
Rozmiar9.49 Kb.


Dalszych informacji udziela:

Dr. Andrzej Kaluza, Deutsches Polen-Institut,

Mathildenhöhweg 2, 64287 Darmstadt,

Tel. 0049(0)6151– 498513, Fax: 0049(0)6151– 498510,

e-mail: kaluza@dpi-da.de www.deutsches-polen-institut.de

Informacja prasowa 31.03.2010

Ukazał się nowy rocznik Deutsches Polen-Institut w Darmstadt na temat migracjiJahrbuch Polen 2010 Migration

Deutsches Polen-Institut Darmstadt
Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt opublikował swoj aktualny rocznik Jahrbuch Polen 2010 na temat migracji Polaków. Publikacja reflektuje sytuację wszechstronnego rozwoju Polski po przełomie 1989-1990, w tym dążenia do politycznej i ekonomicznej jedności Europy. Swobodny przepływ towarów, kapitału i usług z krajami Unii Europejskiej możliwy był już od 1993 roku. Akcesja Polski do struktur Unii w 2004 r. miała znieść ograniczenia w przepływie siły roboczej. Jednakże tylko trzy kraje – Wielka Brytania, Szwecja i Irlandia otworzyły dla Polaków swoje rynki pracy w 2004 r. Pozostałe kraje systematycznie znosiły ograniczenia w kolejnych latach, a w 2011 r. znikną one w ostatnich dwóch krajach starej Unii – w Niemczech i Austrii.
W Niemczech mieszka najliczniejsza grupa polskojęzyczna w Europie. Oficjalnie przebywa w tym kraju ok. 350-400 tys. osób legitymujących się polskim obywatelstwem. Ponad milion obywateli Niemiec osiadło w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku między Odrą a Renem jako przesiedleńcy z Polski. Pokolenie dziś już dorosłych dzieci tychże migrantów zdobywa kolejne przyczółki niemieckiego życia publicznego – począwszy od polityki (jak Agnieszka Malczak, posłanka partii Zielonych do Bundestagu), poprzez media i kulturę (pisarz i dziennikarz Adam Soboczyński, wokalista Thomas Godoj, aktorki Patrycja Ziółkowska i Natalia Avelon) po piłkarzy niemieckiej drużyny narodowej (Łukasz Podolski, Miroslav Klose, Piotr Trochowski).
Rocznik prezentuje wiele aspektów dawnej i aktualnej bytności Polaków i osób polskojęzycznych w Niemczech oraz najnowsze trendy migracyjne Polaków w Europie po roku 2004. Basil Kerski zwraca uwagę na polskie motywy migracyjne w historii Niemiec i zachęca niemiecką klasę polityczną jak i opinię publiczną do poświęcenia im większej uwagi w niemieckich debatach na temat migracji i społeczeństwa wielokulturowego, zaś przedstawicieli organizacji polonijnych nakłania do porzucenia postaw roszczeniowych i otwarcia się na dyskusje intelektualne. Uwe Rada opisuje zmieniający się wizerunek Polaków w Niemczech portretując „pokolenie Podolskich”, a Bartosz Wieliński prognozuje emigrację „nowych” Polaków do Niemiec, w tym szczególnie do atrakcyjnego Berlina. Dotyczyć ona będzie już nie tylko „drobnych dorobkiewiczów”, ale wysoko kwalifikowanych specjalistów, inżynierów i menedżerów („z wypchanymi portfelami”). Elmar Hönekopp analizuje zaś szczegółowo obecność Polaków na niemieckim rynku pracy od roku 1990. Warto pamiętać, że Niemcy są jedynym krajem dopuszczającym Polaków do swego rynku pracy (największą grupę stanowią robotnicy sezonowi) od 1990 r. Jego prognoza na rok 2011 nie jest niespodzianką: szanse są dla osób o wysokich kwalifikacjach ze znajomością języka, emigranci „starego” typu – osoby bez zawodu, pracownicy budowlani, słabo znający język będą borykać się z problemami.
Jahrbuch Polen 2010 / Migration

Wiesbaden 2010, 220 str., Cena: 11,80 € (Abo 9 €) ISBN 978-3-447-0689-6

Gefördert vom Auswärtigen Amt, Berlin.

Mit freundlicher Unterstützung von DB Fernverkehr AG, PKP Intercity, Merck KGaA, Heller Ingenieurgesellschaft mbH, Slamed Ing. GmbH und Druckerei Reinheimer.

http://deutsches-polen-institut.de/Publikationen/Jahrbuch-Ansichten/Jahrbuch20_2010.phpZamówienia: verlag@harrassowitz.de oder kaluza@dpi-da.de
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna