Dotknij Teatru 2013: odkrycia – OdNowa! 22 – 27 marca 2013 Muzeum Kinematografii w Łodzi programPobieranie 30.97 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar30.97 Kb.
Dotknij Teatru 2013: ODKRYCIA – OdNowa! 22 – 27 marca 2013

Muzeum Kinematografii w Łodzi - program
W Muzeum Kinematografii w Łodzi, w ramach kolejnej edycji ogólnopolskiego wydarzenia, pod wspólnym hasłem ODKRYCIA – OdNowa odbędą się warsztaty artystyczno - edukacyjne dla najmłodszych (dzieci w wieku 3 – 7, 5 – 9 lat) i Szekspirowski „Hamlet” – najbardziej znana historia na świecie w zupełnie nowej, zaskakującej interpretacji. Wyświetlimy także spektakle Teatru Telewizji w reżyserii „młodych gniewnych” („młodych zdolniejszych”), odnowicieli polskiego teatru: Grzegorza Jarzyny, Krzysztofa Warlikowskiego, Anny Augustynowicz i Piotra Cieplaka. Po latach marazmu teatralnego i pokoleniu czarnej teatralnej dziury, którą była skutkiem nieprzychylnego dla teatru stanu wojennego – na przełomie lat 80. i 90. XX wieku pojawiła się wreszcie grupa młodych reżyserów. Nie jest to grupa pokoleniowa, ani programowa. Łączy ich ze sobą jedynie czas, w którym tworzą swój teatr oraz potrzeba odkrywania nowej wrażliwości. Prawie wszyscy reżyserzy, określani wspólnym mianem „młodszych zdolniejszych”, są uczniami Krystiana Lupy. Ich twórczość przyczyniła się do odnowienia mody na teatr. Przeglądowi spektakli Teatru Telewizji towarzyszyć będą prelekcje poprzedzające każdy seans, które wygłosi Michał Dondzik (Katedra Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ).
Projekcje spektakli Teatru Telewizji – cena biletu 10 zł

Warsztaty dla dzieci i spektakl lalkowy „Hamlet” – wstęp wolny. Konieczna rezerwacja: kino@kinomuzeum.pl. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń


22.03 • piątek

19.00 Bzik tropikalny (1999), 54'

reżyseria: Grzegorz Horst d' Albertis

cena biletu 10 zł


23.03 • sobota

12.00 „Po co ludziom wiersze? Spotkanie z magią teatru”

• Przygotowujemy inscenizację wierszy Uty i Juliana Przybosiów

• Robimy „burzę mózgów”: rozważamy o tym, czym jest teatr i na czym polega jego „magia”, jakim językiem i środkami wyrazu się posługuje.

• Znacie? To posłuchajcie! (1975), 31'

reżyseria: Joanna Koenigwstęp wolny, konieczna rezerwacja miejsc: kino@kinomuzeum.pl

17.00 Moralność pani Dulskiej (2006), 96'

reżyseria: Anna Augustynowicz

cena biletu 10 zł

19.00 Poskromienie złośnicy (2005), 140'

reżyseria: Krzysztof Warlikowski

cena biletu 10 zł
24.03 • niedziela

12.00 „Czarno na białym, białe na czarnym. O! Teatr!”

• Rozmawiamy o tym, czym jest teatr, czym różni się od kina i innych sztuk

• Przygotowujemy zestaw „domowego teatrzyku” (kukiełkowego)

• Bambuko (1997), 35'

reżyseria: Agnieszka Glińska

wstęp wolny, konieczna rezerwacja miejsc: kino@kinomuzeum.pl

19.00 Przedstawienie lalkowe „Hamlet” Williama Szekspira w reżyserii Adama Walnego.wstęp wolny, konieczna rezerwacja miejsc: kino@kinomuzeum.pl
27.03 • środa

Dotknij Teatru 2013: ODKRYCIA – OdNowa!

18.00 Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim (1995); 95'

reżyseria: Piotr Cieplak

cena biletu 10 zł
Dotknij Teatru 2013: ODKRYCIA – OdNowa! Program szczegółowy:
22.03 • piątek

19.00 Bzik tropikalny (1999), 54'

pierwowzory: „Mister Price czyli bzik tropikalny” oraz „Nowe wyzwolenie”, autor: Stanisław Ignacy Witkiewicz

reżyseria i scenariusz: Grzegorz Horst d' Albertis (pseud. Grzegorza Jarzyny); scenografia: Barbara Hanicka; zdjęcia: Grzegorz Kuczeriszka; muzyka: Bolesław Rawski; obsada: Maja Ostaszewska, Cezary Kosiński, Mirosław Zbrojewicz, Adam Nawojczyk, Magdalena Kuta


„Bzik tropikalny” to drugi po „Historii” Gombrowicza telewizyjny spektakl Grzegorza Jarzyny, ukrywającego się tu pod pseudonimem Grzegorz Horst d'Albertis. Jarzyna jest jednym z najlepszych polskich reżyserów teatralnych. Jego inscenizacje wystawiane są przy pełnych salach i zyskują status kultowych. Precyzyjne aktorstwo łączy się w nich z technikami stricte filmowymi. Telewizyjna wersja „Bzika” przypomina teledysk z nerwowym, szybkim montażem i równie szaloną grą barw, często ostrych, wręcz atakujących widza. Sztuka stanowi łączy dwa Witkiewiczowskie dramaty: „Mister Price” i „Nowe wyzwolenie”. Fabuła koncentruje się wokół miłosnego czworokąta złożonego z Ellinor Golders – perwersyjnej femme fatale i zabiegających o jej względy męża, Ryszarda Goldersa; Sydneya Price'a – wschodzącej gwiazdy marketingu, twórcy natchnionych i genialnych biznesplanów oraz Jacka Brzechajły – syna słowiańskich przedsiębiorców.

23.03 • sobota

12.00 „Po co ludziom wiersze? Spotkanie z magią teatru” – warsztaty edukacyjne

• Przygotowujemy inscenizację wierszy Uty i Juliana Przybosiów, bawimy się i eksperymentujemy z językiem

• Robimy „burzę mózgów”: rozważamy, czym jest teatr i na czym polega jego „magia”, jakim językiem i środkami wyrazu się posługuje.

• Projekcja spektaklu Teatru Telewizji dla Dzieci „Znacie? To posłuchajcie!” (1975), 31'

autorzy pierwowzoru: Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Jerzy Ficowski, Tadeusz Śliwiak, Julian Tuwim, reżyseria: Joanna Koenig

Warsztaty adresowane do dzieci w wieku 5 – 9 lat. Konieczna obecność dorosłego opiekuna.

Konieczna rezerwacja: kino@kinomuzeum.pl. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń
17.00 Moralność pani Dulskiej (2006), 96'

autor pierwowzoru: Gabriela Zapolska

reżyseria: Anna Augustynowicz; realizacja telewizyjna: Józef Kowalewski; scenografia: Waldemar Zawodziński; muzyka: Jacek Wierzchowski; obsada: Anna Januszewska, Robert Gondek, Joanna Matuszak, Grażyna Madej
Rejestracja przedstawienia teatralnego wystawionego przez aktorów Teatru Współczesnego w Szczecinie. Anna Augustynowicz, znana z uwspółcześniania klasycznych już tekstów, uwypukla ponadczasowość tekstu Zapolskiej. Dulszczyzna przez nią prezentowana jest grą pozorów, matriarchatem, który łączy pozorowaną przyzwoitość, fałszywe uśmiechy z erotyzmem.

19.00 Poskromienie złośnicy (2005), 140'

autor pierwowzoru: William Szekspir

reżyseria: Krzysztof Warlikowski; realizacja telewizyjna: Józef Kowalewski; scenografia: Małgorzata Szczęśniak; muzyka: Paweł Mykietyn; obsada: Marcin Troński, Adam Ferency, Danuta Stenka, Małgorzata Kożuchowska, Marcin Dorociński


Jedna z najgłośniejszych inscenizacji dzieł Szekspira w polskim teatrze w ostatnich latach. Rejestracja przedstawienia teatralnego wystawionego przez aktorów Teatru Dramatycznego w Warszawie.

Poskromienie złośnicy” w reżyserii Warlikowskiego jest gorzką opowieścią o gangsterze i prostytutce. Kasia – Danuty Stenki jest kobietą wyzwoloną, dość cyniczną i świadomą swoich atrybutów. Petruchio w wykonaniu Adama Ferencego, przypomina prymitywnego przestępcę i sutenera. Jeden z krytyków pisał o spektaklu: „Warlikowski dokonał głębokiej reinterpretacji tekstu sztuki. Z komedii o niesfornej sekutnicy wyparowały wszystkie treści godne kuchennych makatek, które pouczają, że dobra żona tym się chlubi, że gotuje, co mąż lubi (...) W tym przedstawieniu zgodnie z regułą teatralnych opowieści Warlikowskiego, niemal wszystko może się zdarzyć”.

24.03 • niedziela

12.00 „Czarno na białym, białe na czarnym. O! Teatr!” – warsztaty edukacyjne

• Rozmawiamy o tym, czym jest teatr, czym różni się od kina i innych sztuk.

• Przygotowujemy zestaw „domowego teatrzyku” (kukiełkowego) z elementami do inscenizacji wiersza.

• Projekcja spektaklu Teatru Telewizji „Bambuko” (1997), 35'

autor: Maciej Wojtyszko, reżyseria: Agnieszka Glińska

Zajęcia dla dzieci w wieku 3 – 7 lat. Konieczna obecność dorosłego opiekuna

Konieczna rezerwacja: kino@kinomuzeum.pl. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń


19.00 Przedstawienie lalkowe „Hamlet” Williama Szekspira w reżyserii Adama Walnego. Szekspirowscy lakowi bohaterowie zostają umieszczeni w akwariach z wodą. Duński książę toczy intrygującą grę nie tylko z pozostałymi postaciami dramatu, ale także z samym sobą.
Adam Walny to artysta totalny. Stworzył własny teatr w 1999 roku, nadając swoim przedstawieniom edukacyjny, a nawet terapeutyczny charakter. W spektaklach posługuje się lalkami, maskami, dziwnymi przedmiotami. Inspiracji literackich szuka w bajkach, baśniach, ale także w klasycznych tekstach pisanych dla teatru.

Konieczna rezerwacja: kino@kinomuzeum.pl. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń

27.03 • środa

18.00 Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu Pańskim (1995); 95'

autor pierwowzoru: Mikołaja z Wilkowiecka

reżyseria: Piotr Cieplak; zdjęcia: Wojciech Rawecki; scenografia: Beata Wodecka; muzyka: zespół Kormorany; obsada: Katarzyna Chrzanecka, Karina Krzywicka, Krystyna Maksymowicz, Edyta Torhan-Kowalewska, Wiesław Cichy, Wojciech Czarnota, Cezary Żak


Przedstawienie powstało w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Spektakl nagrodzony Grand Prix XIX Opolskich Konfrontacji Teatralnych „Klasyka Polska”. Widowisko telewizyjne jest rejestracją wrocławskiego przedstawienia.

Misterium Mikołaja z Wilkowiecka (ok. 1524-1601) to pierwszy znany i zarazem najgłośniejszy dramat staropolski. „Historyja...”, ilustrująca wydarzenia Wielkiej Nocy, wędrowała przez polskie sceny przez 400 lat. Współcześnie twórcą głośnej, wzorcowej inscenizacji w łódzkim Teatrze Nowym (1961) był Kazimierz Dejmek. Piotr Cieplak zerwał z kanonem inscenizacyjnym wytyczonym przez Dejmka. Stworzył misterium na wskroś współczesne, nawiązujące do konwencji wielkich widowisk rockowych a zarazem przeniknięte duchem wiary, ewangeliczną prostotą, dotykające podstawowego problemu naszego świata – tajemnicy zła i przemocy. Diabły i anioły są zwykłymi ludźmi, we współczesnych kostiumach, podobnie jak Jezus, który też jest zwyczajnym człowiekiem. Inscenizacja wzbudziła entuzjazm zwłaszcza wśród młodych widzów.
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna