Drg 367, 1, w czwartek 1 kwietniaPobieranie 167.57 Kb.
Strona1/3
Data07.05.2016
Rozmiar167.57 Kb.
  1   2   3
4. Działalność Rady Generalnej

_____________________________________________________________________
4.1 Kronika Przełożonego Generalnego
Po zakończeniu pośredniej sesji Rady Generalnej (por. DRG 367, 4.1), w czwartek 1 kwietnia, po uroczystej Koncelebrze Wielkiego Czwartku, in Coena Domini, ze współbraćmi z Pisany, Ksiądz Generał udał się w podróż do Chile, by wziąć udział w Visita di Insieme dla Inspektorii Cono Sud.

W Wielką Sobotę, przed rozpoczęciem Visita d'Insieme, Ksiądz Generał odwiedził niektóre wspólnoty CMW: “Villa Mornese”, gdzie przebywają siostry w podeszłym wieku i wspólnotę Laura Vicuña, gdzie spotkał się w nowicjuszkami, aspirantkami i postulantkami.

Także w Wielką Sobotę Ksiądz Generał odwiedził starszych współbraci we wspólnocie Bł. Filipa Rinaldi, gdzie przebywał także ciężko chory Kard. Raúl Silva Henríquez. Ks. Vecchi udzielił wszystkim Sakramentu Namaszczenia chorych.

Wizytuje jeszcze nowicjat, przylegający do domu Bł. Filipa Rinaldi i następnie udaje się do kolegium Księdza Bosko na kolację, gdzie spotyka biskupa San Bernardo, Biskupa Orozimbo Fuenzalida.

Wieczór kończy się uroczystym czuwaniem Paschalnym w kościele parafialnym pod wezwaniem Księdza Bosko. Po czuwaniu Ksiądz Vecchi powraca do Inspektoratu.

W Niedzielę Wielkanocną, 4 kwietnia, w towarzystwie Inspektora i ks. Roberto Avendaño, udaje się na krajowe lotnisko, aby odlecieć do Punta Arenas, gdzie witają go Salezjanie, CMW i Biskup Tomás González, SDB.

W Punta Arenas, Ksiądz Generał poświęca pomnik Księdza Bosko, przewodniczy uroczystej Eucharystii z udziałem chłopców z Instytutu Księdza Bosko, odwiedza wspólnoty Salezjanów i CMW, udaje się do katedry i do muzeum “Mayorino Borgatello”, spotyka się z Rodziną Salezjańską, władzami miasta, wojska i zakonów.

Po powrocie do Santiago, we wtorek 6 kwietnia udaje się do La Serena. Odwiedza dom salezjański, spotyka się z Rodziną Salezjańską zgromadzoną w katedrze na nabożeństwie maryjnym, składa wizytę miejscowemu Biskupowi.

Po powrocie z Santiago, ponownie odwiedza Kardynała Raúl Silva, którego stan zdrowia pogorszył się znacznie, a następnie udaje się do Lo Cañas, miejsca, gdzie odbędzie się Visita di Insieme i gdzie oczekują na niego współbracia z pięciu Inspektorii Argentyny i z Urugwaju, Paragwaju i Chile.

W czasie przerwy Visita di Insieme, w czwartek 8 kwietnia Ks. Vecchi udaje się na Uniwersytet Katolicki “Blas Cañas”, aby zainaugurować rok akademicki 1999.

Po południu, w piątek 9 kwietnia, dociera wiadomość o śmieci Kardynała Raúl Silva Henríquez, który zasnął w Panu o godz. 13.45. O godzinie 18.15 wszyscy udają się do Sanktuarium maryjnego “La Gratitud Nacional”, aby uczestniczyć w uroczystej Koncelebrze, sprawowanej przez Księdza Generała, w intencji zmarłego Kardynała.

Obecna jest rodzina Księdza Kardynała, Prezydent Republiki, dr Eduardo Frei, władze cywilne i wojskowe. Asystują koncelebrze Arcybiskup Santiago, Bp Francisco Javier Errázuriz, jego Biskup Pomocniczy, Bp Sergio Valech i biskup Punta Arenas, Bp Tomás González, SDB.W niedzielę 11 kwietnia kończy się Visita di Insieme w Santiago i po południu Ks. Generał udaje się do pobliskiego postnowicjatu, gdzie oczekują na niego aspiranci, nowicjusze, postnowicjusze i studenci teologii.

W poniedziałek 12 kwietnia Ksiądz Generał uczestniczy w uroczystym pogrzebie Kard. Raúl Silva Henríquez. Uroczystości pogrzebowe dzielą się na trzy części: w Katedrze, na Placu Konstytucji - La Moneda i przed kryptą Katedry, gdzie ma miejsce poświęcenie trumny.

Po południu, Ksiądz Generał spotyka się z dyrektorami i współbraćmi a wieczorem w sanktuarium Maryi Wspomożycielki “La Gratitud Nacional”, przewodniczy Mszy Świętej, w której uczestniczy Rodzina Salezjańska z Santiago.


We wtorek 13 kwietnia, Ksiądz Generał udaje się do Campo Grande w Brazylii, by wziąć udział w Visita di Insieme dla Inspektorii Brazylii.

Na lotnisku w Campo Grande oczekuje na Księdza Generała licznie zgromadzona Rodzina Salezjańska. Gospodarzem domu jest Inspektor, ks. José Winkler. Obecni są także biskupi salezjańscy Bp Vittorio Pavanello, Arcybiskup z Campo Grande, Bp Candido Da Rosa Onofre, który opuszcza diecezję Jardim z powodu przekroczenia wieku i Bp Bruno Pedron, który go zastąpi w tej samej diecezji. Po powitaniu Ksiądz Generał udaje się do domu w São Vicente, gdzie odbędzie się Visita di Insieme.

W czasie przerw w pracy, Ksiądz Generał odwiedza CMW w ich domu inspektorialnym oraz udaje się na Uniwersytet Katolicki Księdza Bosko, gdzie otwiera nową bibliotekę i wygłasza konferencję do grupy reprezentantów nauczycieli i wychowanków wydziału pedagogicznego i filozoficznego, na temat znaczenia Salezjańskiego Uniwersytetu Katolickiego.

W czasie swego pobytu w Campo Grande, przewodniczy także Mszy Świętej dal młodzieży parafii Maryi Wspomożycielki, która stanowi część Dzieła Społecznego Pawła VI, spotyka się ze współbraćmi w formacji, pozdrawia Rodzinę Salezjańską zgromadzoną w Kolegium Księdza Bosko, spotyka się z dyrektorami, zwiedza muzeum misyjne.

Ksiądz Vecchi ponadto odwiedza dom opieki społecznej w Ampare, gdzie poświęca i inauguruje nowe pomieszczenia i leprozorium w São Giulião, które znajduje się ok. 15 kilometrów od Campo Grande na powierzchni blisko 250 hektarów.

W drodze powrotnej do Rzymu zatrzymuje się w São Paulo, w domu inspektorialnym, gdzie odprawia Mszę Świętą dal aspirantów, nowicjuszy i ich formatorów.


Kilka dni po powrocie di Rzymu, w czwartek 29 kwietnia Ksiądz Generał udaje się do Salamanca, aby wziąć udział w uroczystościach 100-lecia obecności Salezjanów w tym mieście.

W towarzystwie Inspektora, ks. Jesús Guerra, który powitał go na lotnisku, Ksiądz Generał udaje się do Kolegium María Auxiliadora, gdzie po Nieszporach, głosi Słówko wieczorne, mówiąc o Visita di Insieme w Chile i Brazylii o pogrzebie Kard. Raúl Silva Henríquez.W piątek 30 kwietnia, udaje się do Kolegium “San José” w dzielnicy Pizarrales. Tu ogląda złoty medal, jaki władze miasta Salamanca wręczyły Zgromadzeniu Salezjańskiemu z okazji 100-lecia pracy w tym mieście. Następnie zwiedza aule wykładowe i udziela wywiadu prasie.

Rankiem przewodniczy Mszy Świętej w kościele Clerecía, obecnie stanowiącym część Uniwersytetu Papieskiego, który stoi tuż obok. We Mszy uczestniczy blisko 2000 studentów oraz członkowie Rodziny Salezjańskiej i przyjaciele.

Po Mszy Świętej Ksiądz Generał wraz z innymi salezjanami udaje się do miejskiego ratusza, gdzie otrzymuje honorowe wyróżnienie.

Po obiedzie. Ksiądz Vecchi udaje się do domu i pracowni pana Severiano Grande, artysty odpowiedzialnego za wykonanie olbrzymiego pomnika Księdza Bosko, wykonanego na prośbę władz miasta, aby upamiętnić stulecie. Pomnik wysoki 13 metrów o masie 100 kwintali granitu!

Po południu udaje się na Uniwersytet Papieski, który mieście się w dawnym Instytucie, prowadzonym przez Jezuitów, obok Kościoła Clerecía. Tu po powitaniu władz uniwersytetu, Biskupa i Salezjanów oraz innych osób, wygłasza konferencję zatytułowaną: El perfil del seguidor de Cristo para el tercer milenio del Cristianismo.

Wieczór w Kościele Clarecía, kończy koncert chóru “Tomás Luis de Victoria”, który wykonuje śpiewy religijne i folklorystyczne. Następnie ma miejsce uroczysta kolacja, na którą zaproszeni są wszyscy salezjanie.W sobotę 1 maja Ksiądz Generał w drodze do Madrytu, zatrzymuje się w domu salezjańskim Arévalo. Tu odwiedza starszych współbraci, którym dziękuje za wykonywaną pracę i prosi o modlitwę.

Po powrocie do Madrytu, spotyka na lotnisku grupę aspirantów, którzy przybyli aby go pożegnać przed powrotem do Rzymu.


We wtorek 11 maja, Ksiądz Generał udaje się do Bazyliki Serca Jezusowego w Rzymie, gdzie uczestniczy we Mszy Świętej w intencji zmarłego Kard. Raúl Silva Henríquez. Towarzyszą mu Wikariusz, ks. Luc Van Looy i Radca ds. Rodziny Salezjańskiej i Środków Społecznego Przekazu, ks. Antonio Martinelli. Przewodniczy J.E. Kard. Angelo Sodano, Sekretarz Stanu; koncelebrują Kardynałowie: Opilio Rossi, Jorge Arturo Medina Estévez, Darío Castrillón Hoyos, Antonio Javierre Ortas SDB i Achille Silvestrini. Obecni są także Biskupi, a wśród nich salezjanie, Bp. Tarcisio Bertone i Bp Alois Kothgasser, Biskup z Innsbrucku. Koncelebrują także liczni Salezjanie oraz przedstawiciele innych Instytutów Zakonnych. Śpiewa chór międzyuniwersytecki Wikariatu Rzymskiego. Uczestniczą licznie zakonnicy i zakonnice oraz korpus dyplomatyczny przy Stolicy Apostolskiej i Państwie Włoskim.

Na zakończenie, Ksiądz Generał dziękuje za obecność kardynałom, korpusom dyplomatycznym, zakonnikom i zakonnicom oraz wszystkim obecnym.


W czwartek 13 maja, Ksiądz Generał udaje się do Berlina, aby uczestniczyć w Visita di Insieme dla Inspektorii języka niemieckiego: GEK, GEM i AUS.

W sobotę 15 maja w czasie przerwy w obradach, uczestnicy spotkania zwiedzają Berlin okolice. Wizytują Poczdam, zamek w Sanssouci i w Cecilienhof, słynny z faktu, że tu odbyła się konferencja w lipcu - sierpniu 1945 roku między zwycięskimi mocarstwami w drugiej wojny światowej.

W Berlinie podziwiają Bramę Brandenburską, Katedrę pod wezwaniem św. Jadwigi, "mur" i Reichstag, przyszłą siedzibę parlamentu niemieckiego.

Ostatnim punktem dnia jest wizyta w teatrze, gdzie oglądają spektakl “Moses - Ein biblisches Oratorium”, wykonaniu chóru (Rundfunkchor Berlin), Sopran, Tenor i Baryton.

W poniedziałek 17 maja po zakończeniu Visita di Insieme Ksiądz Generał powraca do Rzymu.
W sobotę 22 maja, Ksiądz Generał udaje się z wizytą do Wenecji- Mestre, by wziąć udział w uroczystościach 100-lecia dzieła salezjańskiego w Chioggia.

Wieczorem, 22 maja, po kolacji w domu inspektorialnym w Mestre, udaje się do Conegliano, do instytutu CMW, gdzie wraz z młodzieżą uczestniczy w czuwaniu przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Na spoczynek powraca do Mestre.W niedzielę 23 maja Ksiądz Generał, w towarzystwie Inspektora, ks. Roberto Dissegna, udaje się do Chioggia na uroczystości 100-lecia.

Rano spotyka się z biskupem Chioggia, Bp Angelo Daniel, a następnie udaje się do katedry, sprawować Mszę Świętą. Koncelebruje kilkunastu kapłanów. W czasie Mszy Świętej, młody współbrat Raffaele Penzo, z Chioggia, składa śluby wieczyste. W uroczystości bierze także udział burmistrz miasta, dr Fortunato Gaurnieri, wraz z władzami miasta. Obecny jest także ksiądz Biskup.

Po Mszy Świętej, Ksiądz Generał wraz z innymi salezjanami udaje się do miejskiego ratusza na oficjalne spotkanie z władzami miasta. Obecni są: Burmistrz, Przewodniczący Rady Miejskiej i inne osobistości. Bp Dino De Antoni, Wikariusz Generalny Diecezji wygłasza krótką i interesującą relację na temat historii obecności salezjańskiej w Chioggia, łącząc ją z sytuacjami ludzi i problemami, które stawały przed salezjanami. Serię wystąpień kończy Ksiądz Generał.

Pod koniec spotkana nastąpiła wymiana darów. Ksiądz Generał ofiarował Burmistrzowi medal Zgromadzenia a otrzymał w darze książki i obrazy. Następnie Ksiądz Generał powraca do Oratorium, gdzie wygłasza przemówienie a na zakończenie Kółka Maryjnego recytuje Zdrowaś Maryjo.

Po południu, Ksiądz Vecchi, bierze udział w recitalu o Księdzu Bosko i odpowiada na niektóre pytania, zadawane przez najmłodszych.

Następnie samochodem udaje się do Turynu, by uczestniczyć w święcie Maryi Wspomożycielki.


W poniedziałek 24 maja, rankiem Ksiądz Generał przewodniczy Eucharystii, w której bierze udział młodzież ze szkół salezjańskich i CMW. Po zakończeniu Mszy Świętej Ksiądz Generał zwiedza pokoiki Księdza Bosko i zapoznaje się z projektem restrukturyzacji pokoików.

W towarzystwie ks. Piero Ponzo udaje się do domu “Andrzeja Beltrami”, by odwiedzić chorych współbraci. Wszystkim składa życzenia i prosi o modlitwę w intencji Zgromadzenia i o powołania zakonne. Pozdrawia i dziękuje Siostrom Sacro Cuore, Zgromadzenia założonego przez ks. Luigi Variara, które opiekują się chorymi współbraćmi. Powraca na Valdocco i odwiedza chorych współbraci we wspólnocie Maryi Wspomożycielki.

Następnie spożywa obiad, na który zaproszony jest Kard. Giovanni Saldarini, Bp Pier Giorgio Micchiardi, biskup pomocniczy Turynu, Bp Francesco Peradotto, pro wikariusz generalny diecezji turyńskiej i Rektor Bazyliki M.B. Pocieszenia.

Po południu Ksiądz Generał zwiedza Muzeum Maryjne i o godz. 18.30 sprawuje Mszę Świętą dla Rodziny Salezjańskiej.

Wieczorem odbywa się uroczysta procesja, jak każdego roku uczestniczą liczne grupy z Turynu i okolic. Uczestniczą licznie także księża i siostry zakonne. Obecny jest także Kard. Giovanni Saldarini, Arcybiskup Turynu, który na zakończenie procesji błogosławi zgromadzonych i zachęca do rozwijania kultu maryjnego.

We wtorek 25 maja Ksiądz Generał powraca do Rzymu.


Ostatnie spotkanie w maju ma miejsce w Bolonii, okazji 100-lecia obecności salezjańskiej w tym mieście. W sobotę 29 maja Ksiądz Generał przybył do Bolonii i o godz. 12.00 spotkał się z dziennikarzami także salezjanami i CMW, odpowiadając na różne pytania.

Po południu w Sanktuarium Serca Jezusowego Ksiądz Generał przewodniczył Eucharystii, w której uczestniczyło ponad dwudziestu kapłanów i Rodzina Salezjańska.

Po Eucharystii, Ksiądz Generał, w towarzystwie dyrektora i Inspektora, ks. Cereda, udaje się z wizytą do Kard. Giacomo Biffi.

Po powrocie do Instytutu i po kolacji wszyscy udają się do Sali Europa, gdzie ma miejsce uroczysta akademia upamiętniająca stulecie. Przemawiają: Kard. Biffi i władze cywilne. Orkiestra i chór Konserwatorium w Bolonii wykonuje utwory muzyczne. Po pierwszym utworze, prof. Alessandro Albertazzi z Uniwersytetu w Bolonii, wygłasza okolicznościowy odczyt a Ksiądz Generał w swej konferencji rozwija temat: Ksiądz Bosko i jego wychowawczy charyzmat.W niedzielę 30 maja, Ksiądz Generał udaje się do katedry w Bolonii, gdzie sprawuje Mszę Świętą, w której uczestniczy licznie zgromadzona młodzież, harcerze, byli wychowankowie i dorośli.

Po południu, Ksiądz Generał udaj się na wzgórze Guardia, nad Bolonią, gdzie zwiedza Sanktuarium Madonna di San Luca. Po powrocie do Instytutu Salezjańskiego, gdzie odbywa się święto, pozdrawia zebranych i powraca do Rzymu.


We wtorek 1 czerwca rozpoczyna się letnia sesja plenarna Rady Generalnej.

W piątek 4 czerwca i w niedzielę 6 czerwca Ksiądz Generał uczestniczy w spotkaniu Światowej Konsulty Rodziny Salezjańskiej, która odbywa się w Rzymie, przy ul. XX września. Spotkanie kończy się 6 czerwca Mszą Świętą, której przewodniczy Ksiądz Generał.4.2 Kronika Radców Generalnych

Wikariusz Księdza Generała
Święto Księdza Bosko ks. Van Looy obchodził w kilku różnych miejscach.

Dnia 29 stycznia przebywał ze wspólnotą wychowawczą w Treviglio (ILE).

Dnia 30 stycznia rankiem miało miejsce otwarcie nowej "Księgarni Księdza Bosko" w Rzymie przy ul. Marsala. Wieczorem 30 przebywał z Rodziną Salezjańską w Rzymie w Świątyni Księdza Bosko. Dzień 31 stycznia spędził w Turynie-Valdocco. W dniu 1 lutego spotkał się z dyrektorami Okręgu Piemonckiego (ICP) wygłaszając konferencję na temat Rady lokalnej i zapowiadając konsultację na nowego Inspektora w tym Okręgu.

Dnia 5 lutego udał się do Rumunii, gdzie wziął udział w otwarciu pierwszego dzieła salezjańskiego w tym kraju, w Costanza. Powrócił z Rumunii 7 lutego. Od 7 lutego do 15 marca przeprowadził Wizytację Nadzwyczajną w Inspektorii Holandii (OLA).

W dniu 8 marca spotkał się z młodymi księżmi z Inspektorii Genui (ILT) w La Spezia.

Od 14 do 20 marca głosił rekolekcje w Turynie dla Rady inspektorialnej i dyrektorów z Inspektorii Neapolu.

Od 22 do 31 marca uczestniczył w Rzymie w pośredniej sesji Rady Generalnej. W dniach 27-29 kwietnia ksiądz Generał i niektórzy członkowie Rady spotkali się z Inspektorem i niektórymi członkami Rady inspektorialnej z Holandii.

W dniach 10 i 11 kwietnia Wikariusz Generalny spotkał się z młodzieżą i Rodziną Salezjańską CMW w Conegliano Veneto.

Od 14 do 20 kwietnia wygłosił rekolekcje dal współbraci z Tajlandii w Hua Hin; spotkał się także z dyrektorami i byłymi wychowankami w Tajlandii.

Po powrocie do Rzymu, 20 kwietnia rozpoczął Wizytację Kanoniczną w Domu Generalnym, która trwała do 20 maja.

W dniach 24 i 25 kwietnia przebywał w Wiedniu, gdzie prowadził dni duchowości salezjańskiej dal Rodziny Salezjańskiej.

W dniach 1 i 2 maja uczestniczył w krajowym Kongresie współpracowników z Włoch, które odbyło się w Rzymie.

Od 13 do 17 maja uczestniczył w Berlinie w Visita d'insieme trzech Inspektorii języka niemieckiego.

Od 20 do 23 maja przewodniczy spotkaniu nowej Rady inspektorialnej, połączonych Inspektorii Francji oraz spotkaniu 3 Rad inspektorialnych, nowopowstałej z połączenia Inspektorii i dwóch Rad z poprzednich Inspektorii. W dniu 23 maja uczestniczy w uroczystości 150-lecia kolegium salezjańskiego w Saint Dizier.

Dzień 24 maja rankiem obchodził w Paryżu; na obiedzie był Farnborough w Wielkiej Brytanii, gdzie udał się, aby wygłosić rekolekcje do Rady inspektorialnej i dyrektorów Inspektorii Wielkiej Brytanii (GBR).

Po powrocie przygotowywał się do sesji plenarnej Rady Generalnej.Radca ds. Formacji
Okres od stycznia do maja 1999, Radca ds. Formacji praktycznie poświęcił Wizytacji Nadzwyczaj w Wizytatorii UPS.

Jak wiadomo, Okręg ten został ustanowiony, by realizować posłannictwo salezjańskie poprzez Papieski Uniwersytet Salezjański. Wizytatoria liczy sześć wspólnot, trzy dla współbraci należących do Wizytatorii i trzy dla współbraci studentów.

W czasie wizytacji UPS liczył 132 współbraci oraz 110 studentów rezydujących we wspólnotach. Całkowita liczba studentów zapisanych na UPS zamaka się w liczbie 2440, włączając w to studentów zapisanych do ośrodków afiliowanych (20), przyłączonych (4) i sponsorowanych (3). Na UPS-ie w Rzymie zapisanych jest 1707 studentów. Pochodzą z 89 krajów; 837 osób świeckich, 181 kapłanów diecezjalnych, 481 kapłanów zakonnych, 208 zakonnic, 246 salezjanów. Nie wliczeni są w te liczby studenci, którzy uczęszczają kursy semestralne dla formatorów i kursy semestralne dla misjonarzy.

W czasie drugiego tygodnia lutego (7-14), Radca przebywał w Lubumbashi (AFC - Republika Demokratyczna Kongo), gdzie uczestniczył w rocznym spotkaniu Kuratorium Studentatu Teologicznego i uroczystości dziesiątej rocznicy jego utworzenia. To międzyinspektorialny ośrodek salezjańskiej formacji kapłańskiej, przeznaczony dla współbraci z obszarów języka francuskiego i portugalskiego w Afryce, zapoczątkował swą działalność z 8 studentami w roku 1988-98; w ciągu tych dziesięciu lat średnio każdego roku studiowało tu 45 studentów, z czego dziesięciu z innych zgromadzeń.

Studentat w Lumbumbashi jedynym ośrodkiem salezjańskim studiów teologicznych w Afryce, posiada więc szczególne znaczenie na polu formacyjnym, inkulturacji i we wspólnotowym dojrzewaniu współbraci pochodzących z różnych kultur.

Po sesji pośredniej Rady Generalnej Ks. Nicolussi uczestniczył w dwóch Visite d’insieme regionu Ameryka Cono Sud, w Santiago del Chile i w Campo Grande (Brazylia), od 6 do 17 kwietnia.

W dykasterium kontynuowano zbieranie i klasyfikację materiałów, napływających z Inspektorii, w związku z rewizją Ratio, i dokumentu “Criteri e norme di discernimento vocazionale salesiano”.

Do inicjatyw zaprogramowanych i zrealizowanych należy zaliczyć organizację kursu dla docentów "duchowości", przygotowanego przez dykasterium we współpracy z Konferencją ispektorialną Indii. Kurs odbył się w Hyderabad (Indie) od 7 kwietnia do 28 maja z udziałem 20 współbraci, w większości z Indii oraz kilku współbraci z Inspektorii języka angielskiego.Radca ds. Duszpasterstwa Młodzieżowego
Od 9 do 12 lutego Radca ds. Duszpasterstwa Młodzieżowego uczestniczy w Visita d’Insieme Inspektorii języka angielskiego Afryki w Nairobi, a następnie od 13 do 17 tego samego miesiąca animuje spotkanie formacyjne dal Delegatów i członków ekip inspektorialnych DM tych samych Inspektorii.

W niedzielę 21 lutego rozpoczyna w León (Hiszpania) kurs formacyjny dla Delegatów i ekip Inspektorii Hiszpanii i Portugalii.

W marcu uczestniczy wraz z innym współpracownikiem Dykasterium w trzech kursach podobnych dla trzech grup Inspektorii:

Polski w Krakowie, od 1 do 6 marca;

Republiki Czeskiej, Chorwacji, Słowenii, Słowacji i Węgier w Pélifoldszentkereszt (Węgry) od 8 do 13 marca;

Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii Północnej i Holandii w Kendal (Wielka Brytania) od 15 do 20 marca.

W następnym tygodniu uczestniczy w spotkaniu pośrednim Rady Generalnej i po świętach wielkanocnych, 5 kwietnia wyjeżdża do Santiago Chile, aby uczestniczyć w Visita d’Insieme grupy CISUR od 6 do 10 kwietnia. Następnie uczestniczy w Visita d’Insieme w Brazylii, w Campo Grande, od 13 do 18 kwietnia.

Z kolei animuje kurs DM dla ekip inspektorialnych grupy SEPSUR w Manucho (Santa Fe, Argentyna), od 19 do 24 kwietnia i kończy swój pobyt na kontynencie amerykańskim spotkaniem z dyrektorami i koordynatorami DM Inspektorii Peruwiańskiej w Chosica, od 26 do 29 kwietnia.

Po powrocie do Europy prezentuje podręcznik DM Inspektorom regionu Europy Północnej, zebranym na Malcie 1 maja, po czym wyjeżdża do Niemiec, aby uczestniczyć w kursie dla Delegatów i członków ekip inspektorialnych DM dla trzech Inspektorii języka niemieckiego w Waldwinkel (Monachium, Bawaria) od 3 do 8 maja.

Pod koniec maja, na zaproszenie Księdza Generała uczestniczy w 55 Spotkaniu Przełożonych Generalnych a temat Powołania do życia konsekrowanego w kontekście współczesnego i postmodernistycznego społeczeństwa, od 26 do 29 maja.

W tym samym czasie inni członkowie Dykasterium wraz z CMW uczestniczą w Paryżu, od 9 do 11 kwietnia w Europejskiej Konsulcie ds. Szkół i Ośrodków Szkolenia Zawodowego. W tym samych dniach spotkała się po raz ostatni na Colle Don Bosco główna Komisja przygotowująca Confronto ‘99, aby dokończyć przygotowania na sierpniowe spotkanie.

Radca ds. Rodziny Salezjańskiej i Środków Społecznego Przekazu
A. Rodzina Salezjańska
Okres styczeń - czerwiec był bogaty w spotkania na poziomie salezjańskich regionów i inspektorii.

Przede wszystkim udział w dwóch Visite d’insieme: pierwsza w Santiago Chile dla Cono Sud: od 6 do 10 kwietnia; druga w Campo Grande dla inspektorii Brazylii: od 13 do 17 kwietnia. W kontekście wspólnoty jako ośrodka animującego, wzięto pod uwagę udział salezjanów w pracy z Grupami Rodziny Salezjańskiej. Biorąc pod uwagę dwa poziomy, inspektorialny i lokalny, pokreślono rolę, jaką Konstytucje i Regulaminy Ogólne powierzają animacji wspólnoty i współbraciom, bezpośrednio zaangażowanym w pracy z grupami.

Następnie przeprowadzono kilka spotkań na poziomie regionów z inspektorialnymi Delegatami Współpracowników i Byłych Wychowanków i z Asystentami VDB, traktując trzy tematy: razem, duchowość i organizacja.

Pierwsze spotkanie z Inspektoriami języka niemieckiego w Benediktbeuern: od 8 do 10 lutego.

Drugie spotkanie z Inspektoriami Europy Wschodniej: w dniach 19-21 lutego w Preschel.

Spotkania wyłoniły nagłą potrzebę kompetentnych delegatów z duchowości i uważnych na instytucjonalne obowiązki różnych grup Rodziny Salezjańskiej.

Inne spotkanie na poziomie regionów to Kongres Współpracowników z Dalekiego Wschodu w Hong Kongu, w dniach 29 kwiecień - 2 maj.

Stowarzyszenie pogłębiło własne zadania w realizacji posłannictwa Księdza Bosko. Jest to pierwsza odpowiedź na wskazania światowej Konsulty Stowarzyszenia, która wskazała na drogę autonomicznego rozwoju, biorąc pod uwagę także zobowiązania misyjne.

Szczególnym momentem animacji była wizyta na Kubie: od 9 do 18 marca. Istnieje na tej wyspie dość żywotna obecność Rodziny Salezjańskiej, ze Współpracownikami bardzo zaangażowanymi na polu kościelnym jak i cywilnym, oraz z Byłymi Wychowankami, którzy jeszcze się przyznają się do nauki Księdza Bosko.

Spotkania, które można uznać za zwykłą administrację w Inspektoriach to:

Argentyna, Buenos Aires, w dniach 22 luty - 2 marzec. Odbyły się spotkania z Rodziną Salezjańską, Współpracownikami, Byłymi Wychowankami. Podkreślono potrzebę spotkania formacyjnego dla delegatów salezjańskich i koordynatorów inspektorialnych, w celu rozbudzenia jedności, ale także współuczestnictwa w programach apostolskich i samego stowarzyszenia.

Chile, Santiago, w dniach 10 i 11 kwiecień. Uwagę skupiono na Federacji Byłych Wychowanków i na przewidywanym Congrelat, w następstwie serii trudności, jakie napotykają dwie Federacje, Byłych Wychowanków Księdza Bosko i Byłych Wychowanek Córek Maryi Wspomożycielki, w organizacji Kongresu dla Ameryki Łacińskiej.

Francja, Grasse, w dniach 12 – 15 maja. Komitet Konfederacji przestudiował treść i sposób przeprowadzenia najbliższego Kongresu Eurobosco Byłych Wychowanków, który odbędzie się w pod koniec października i na początku listopada w Grasse, wakacyjnym ośrodku, administrowanym przez samych Byłych Wychowanków.
  1   2   3


©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna