Düsseldorf, NiemcyPobieranie 21.1 Kb.
Data02.05.2016
Rozmiar21.1 Kb.
Magda Bałazy

Balazy.magda@gmail.comHenkel KGaA

AFC – Reporting & Planning U-A

Controlling Emerging Markets

Raport z Praktyk

1.10.2010-31.12.2010

Düsseldorf, Niemcy

 1. Faza przygotowawcza

Ogłoszenie znalazłam na stronie Henkel.com w serwisie kariera, na którym znaleźć można wszystkie aktualne oferty praktyk i pracy w Henkel na całym świecie. Po wstępnym zakwalifikowaniu przez dział HR otrzymuje się zaproszenie na testy online : numeryczny i werbalny. Od otrzymania maila z zaproszeniem ma się 3 dni na ich wypełnienie. Po zaliczeniu testów miałam około godzinna rozmowę telefoniczna z osoba z działu do którego się rekrutowałam. Ostatnim etapem rekrutacji była rozmowa w centrali firmy w Düsseldorfie z 3 osobami z działu. Cały proces – od wysłania aplikacji do wyników ostatniej rozmowy trwał około 2 miesiące. Najważniejszym dokumentem jaki trzeba dostarczyć już po zakwalifikowaniu się jest potwierdzenie posiadania statusu studenta do końca trwania praktyki - jest niezbędne do otrzymania pozwolenia na prace w Niemczech.

 1. Przyjazd do firmy/instytucji organizującej praktykę

Jest wiele opcji dotarcia do Düsseldorfu, wszystko zależy od preferencji. Ja pojechałam autem ze względu na to, ze dużo rzeczy zabierałam ze sobą z Polski. Oprócz tego można dojechać pociągiem do Kolonii, i stamtąd do Düsseldorfu szybka koleją ( kilka połączeń na godzinę), albo polecieć samolotem – odkąd Germanwings zlikwidował polaczenie Warszawa- Kolonia, najtańszą opcją jest lot do Dortmundu liniami Wizzar (ale trzeba wziąć pod uwagę ze loty na tej trasie są tylko 2-3 razy w tygodniu).

 1. Rozpoczęcie praktyki

Po dostaniu się na praktykę razem z umowa dostałam list od działu HR informujący gdzie należy przyjść pierwszego dnia. Razem z innymi nowymi praktykantami (ok. 10 osób) zostaliśmy przyjęci w reprezentacyjnym budynku Z01, skąd każdy z nas został odebrany przez osobę z odpowiedniego działu. Pierwszego dnia poznałam wszystkie osoby z mojego działu i każda z nich przedstawiła mi zakres swoich obowiązków, aktualne projekty i zadania zaplanowane dla mnie. Po paru dniach miał miejsce tzw. Target Dialog – szczegółowa rozmowa o zakresie mojej odpowiedzialności i systemie oceniania praktyki.

W pierwszych dniach dostawałam do wykonania bardzo dużo ćwiczeń z Excela, aby zaznajomić się z najważniejszymi funkcjami potrzebnymi do pracy. Sporo czasu poświęciłam tez na naukę narzędzi do analizy danych pochodzących z SAP, a opracowanych na wewnętrzne potrzeby Henkel.

Jeśli chodzi o sprawy administracyjne, to pierwszego dnia należy wyrobić sobie kartę z chipem, która służy potem jako identyfikator i karta płatnicza na terenie Henkel – w kawiarni czy na stołówce nie ma możliwości płacenia gotówką, trzeba koniecznie wcześniej „naładować” kartę w specjalnych automatach. Henkel oferuje abonament na stołówkę – 55 EURO odpisywane jest z wynagrodzenia każdego miesiąca. Zdecydowanie polecam.


 1. Zakwaterowanie

Po zakwalifikowaniu się na praktyki dostałam maila z działu z HR z baza mieszkań do wynajęcia. Mieszkania należy zdecydowanie szukać jak najwcześniej – najlepiej od razu po dostaniu się na praktykę. W Niemczech ogłoszenia o mieszkaniach publikowane są zazwyczaj bardzo wcześnie i szukanie czegoś już po przyjeździe jest ryzykowne. Najlepiej szukać przez strony www.wg-gesucht.de lub www.studenten-wg.de. Moje praktyki rozpoczynały się w październiku – a wiec na początku nowego semestru na Uni, i z tego względu było jeszcze trudniej o pokój niż w innych porach roku. Dodam tutaj, ze ja zdecydowałam się mieszkać w Kolonii – głownie ze względu na wielu znajomych i atmosferę miasta. Znalazłam mieszkanie 3 min. Od Südbahnhof, z którego jest bezpośrednie połączenie do Düsseldorf Benrath – w ten sposób droga do pracy (ok. 40km) zajmowała mi codziennie 50 min w jedna stronę. Dodam, ze bardzo dużo pracowników Henkel dojeżdża codziennie z Kolonii.

Jeśli nie uda Wam się znaleźć niczego przed przyjazdem do Niemiec, to warto zaglądać na forum praktykantów – Henkel InternActive (dostępne tylko z biura). Pojawiają się tam od czasu do czasu ogłoszenia o mieszkaniach/pokojach do wynajęcia.

Koszt pokoju w Düsseldorfie lub Kolonii to 250-400 EUR, w zależności od standardu i lokalizacji. Pokój w akademiku można dostać od ok. 200 EUR. Zazwyczaj trzeba wpłacić kaucje w wysokości miesięcznego czynszu.


 1. Opis praktyki

Praktykę odbyłam w dziale Management Reporting, Controlling and Planning w Henkel Adhesive Technologies (w skrocie Henkel U-A od “Unit Adhesives”). Henkel Adhesives to jedna z 3 tzw. jednostek biznesowych w Henkel, jednak największa pod względem wartości sprzedaży – przypada na nią około 50% wartości sprzedaży całej grupy Henkel (pozostałe jednostki to „Detergents” i „Cosmetics”). O ile w jednostkach „Detergents“ i „Cosmetics“ produkowane sa dobra konsumenckie, to Henkel Adhesives obecne jest przede wszystkim na rynku B2B.

Mój dział zajmował się analizą danych finansowych pochodzących od controllerow finansowych i biznesowych Henkel U-A na całym świecie. Jest to jednostka doradcza, będąca w stałym kontakcie z Chief Financial Officer. W dziale pracuje na stale 8 osób plus praktykant i 2 asystentów.

Kompetencje podzielone są zasadniczo na dwie grupy: Reporting oraz Controlling and Planning. Ja jako praktykantka miałam za zadanie wspierać codzienna prace obu z tych zespołów plus pracowałam intensywnie nad największym projektem w dziale – zmianą systemu planowania finansowego w Henkel.

Moja praca z grupa Reporting polegała na współtworzeniu rożnego rodzaju raportów i analiz – miesięcznych, kwartalnych i rocznych, przygotowywaniu analiz ad-hoc dla top management’u.

Praca w zespole Planning U-A skupiała się głownie na projekcie zmiany systemu planowania finansowego w całej grupie Henkel. Było to niezwykle cenne doświadczenie, bo biorąc udział w przygotowywaniu konceptu, a potem wdrażaniu nowego systemu planowania miałam okazję zobaczyć, jak opracowywany jest tak ważny proces w światowym koncernie, dowiedzieć się, dlaczego planowane są te a nie inne pozycje sprawozdań finansowych i jaki sposób estymowane są wyniki. Biorąc udział w telekonferencjach szkoleniowych ze spółkami-córkami Henkel na całym świecie miałam okazję dowiedzieć się, jaki jest odbiór zmiany procesu planowania przez lokalne jednostki i jak dużym przedsięwzięciem jest wdrożenie nowego systemu i przeszkolenie odpowiednich osób do jego stosowania.

Oprócz opisanych wyżej zadań mój dział był także bezpośrednio odpowiedzialny za controlling biznesowy regionu Ameryka Łacińska. Muszę przyznać ze praca nad projektami z tego działu była bardzo interesująca, bo wymagała nie tylko analizy wewnętrznych danych finansowych, ale też obserwacji zmian na arenie politycznej i sytuacji gospodarczej w krajach tego regionu. W dziale podejmowane były także ważne decyzje o strategii Henkel U-A w Ameryce Łacińskiej. 1. Życie towarzyskie i zwiedzanie

Stałą pozycją w kalendarzu praktykantów są czwartkowe wyjścia na piwo do Schlösser na starym mieście. Praktykanci organizują dużo imprez, praktycznie w każdy weekend, wiec jeśli ktoś tylko ma ochotę to nie ma się co martwić o brak opcji na „odstresowanie” 

Nadrenia Północna - Westfalia oferuje bardzo dużo ciekawych opcji na weekendowe wypady. Bonn, Kolonia, Aachen czy Königswinter to miejsca zdecydowanie warte zobaczenia, a położone maksymalnie godzinę jazdy pociągiem od Duesseldorfu.

Polecam rejsy statkiem po Renie, szczególnie ładnie jest między Bonn a Kolonią, a podziwianie panoramy Kolonii ze sławną katedrą ze statku to jedna z obowiązkowych pozycji do zaliczenia podczas pobytu w Niemczech.

Parę słów o Kolonii. Jest to miasto typowo studenckie, tętniące życiem 24h/dobę, z wieloma imprezami kulturalnymi i nie tylko  Na koncerty polecam Stadgarten, na wyjcie na kawę kawiarnie nad Renem, na sobotnią imprezę klubu przy ulicy Ring lub w Belgisches Viertel. Alternatywą dla popularnej muzyki w lokalach w centrum miasta stała się ostatnio dzielnica Ehrenfeld – znajdziemy tam ciekawe kluby urządzone w starych fabrykach i loftach, z dobrą muzyką i oryginalnym klimatem. Polecam  1. Praktyczne informacje dotyczące warunków ekonomicznych

Jak już wspomniałam wcześniej, koszt wynajęcia pokoju oscyluje miedzy 250-400 EUR w zależności od lokalizacji i standardu. Do miesięcznych wydatków należy doliczyć także miesięczny bilet na komunikację miejską ( jeśli mieszkacie w Düsseldorfie, będzie to ok. 55 EUR miesięcznie). Inne ceny:

 • Bilet jednorazowy (godzinny) na komunikacje w mieście 2,30

 • Posiłek w restauracji/barze (standard „studencki” ) to 7-10 EUR.

 • Wejście do klubu 5-10 EUR

 • Kawa 2-3 EUR

 • Piwo Kölsch w coctailbarze 1,20 EUR

 • Godzina wynajęcia kortu na squash/tenis 12-15 EUR

Robiąc zakupy najmniej zapłacimy w Aldi, Netto, Lidl i Plus – trzeba jednak być ostrożnym, nie wszystkie produkty są dobrej jakości. Bardzo szeroki wybór towarów jest w sieci REWE – jest to droższy supermarket niż te wymienione wcześniej, ale jakość produktów najwyższa. Chemię i kosmetyki kupowałam zawsze w wewnętrznym sklepie Henkel, gdzie sprzedawane są one po cenach znacznie niższych niż w supermarketach.

Jeśli chodzi o sporty, to polecam zapisanie się na zajęcia na Uni Sport – można to zrobić także nie będąc studentem danego uniwersytetu. Wtedy za semestr zajęć 2 razy tygodniu zapłacimy ok. 20 EUR (dotyczy zajęć fitness, aerobic itd.) W przypadku tenisa czy jazdy konnej cena na pewno będzie wyższa. Ceny karnetów na siłownię wahają się od 20 do 70 EUR, w zależności od wyposażenia. 1. Ocena

Wyjazd spełnił moje oczekiwania pod każdym względem:

 • praktyka była na bardzo wysokim poziomie merytorycznym,

 • miałam stały kontakt zarówno z językiem niemieckim jak i z angielskim

 • zobaczyłam, jak wygląda controlling w praktyce w tak dużej firmie

 • pod wpływem nowych doświadczeń wykrystalizował się ostatecznie temat mojej pracy magisterskiej

 • poznałam wielu ludzi z całego świata – Henkel to firma bardzo międzynarodowa, zatrudniająca wielu obcokrajowców – tylko w moim 10-osobowym dziale było 7 narodowości i 10 języków

Ocena ogólna 5

Ocena merytoryczna 5
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna