Dwie nowe kamery Sony o wysokiej rozdzielczości, zapisujące na płycie dvd I dysku twardymPobieranie 36.01 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar36.01 Kb.


Informacja PrasowaWarszawa, 19 lipca 2006 r.

Dwie nowe kamery Sony o wysokiej rozdzielczości,

zapisujące na płycie DVD i dysku twardymHDR-UX1E


  • Zapis w formacie 1080i HD (wysoka rozdzielczość, 1080 linii z przeplotem) na płytach DVD o średnicy 8 cm w standardzie AVCHD

  • kompatybilność ze standardem DVD+R DL, zapewniająca dłuższy czas nagrywania

  • przetwornik obrazu ClearVid CMOS, zapewniający wysoką jakość zapisu.HDR-SR1E


  • Zapis w formacie 1080i HD na dysku twardym 30 GB w standardzie AVCHD

  • wysokiej jakości zapis z przepływnością 15 Mb/s

  • funkcja One Touch Disk — wypalanie płyty DVD przez jedno naciśnięcie przycisku

  • przetwornik obrazu ClearVid CMOS, zapewniający wysoką jakość zapisu.

HDR-SR1 HDR-UX1
Firma Sony wprowadza dwa nowe modele kamer oraz nowy standard zapisu wysokiej rozdzielczości. Standard AVCHD (Advance Video Codec High Definition) został opracowany w celu umożliwienia zapisu wideo w formacie 1080i HD (wysoka rozdzielczość, 1080 linii z przeplotem) na różnych nośnikach, w tym płytach DVD i na twardym dysku.
Nowe kamery odzwierciedlają dwie narastające obecnie tendencje. Pierwszą jest rozpowszechnianie się standardu wysokiej rozdzielczości, co jest związane z przechodzeniem na całym świecie na telewizję wysokiej rozdzielczości (HDTV). Drugą tendencją jest poszerzanie oferty kamer wyposażonych w dysk twardy

lub napęd DVD, umożliwiających prawie natychmiastowy dostęp do dowolnej części nagrania.


Najnowsze modele kamer Sony nie tylko zapewniają szybkość i wygodę wynikającą z zapisywania danych na dysku lub płycie, lecz także obsługują standard AVCHD, który zapewnia nieporównywalną jakość nagrania. Standard AVCHD stanowi połączenie bardzo efektywnego kodeku wideo MPEG-4 AVC/H.264 oraz 5.1-kanałowego systemu audio Dolby Digital. Dzięki temu użytkownik może korzystać ze wszystkich zalet wysokiej rozdzielczości: ekranu szerokoformatowego 16:9, wielokanałowego dźwięku cyfrowego oraz rozdzielczości do 1080 linii z przeplotem. Płyty nagrane w standardzie AVCHD będą mogły być odtwarzane w niektórych urządzeniach obsługujących ten standard, takich jak napędy DVD w komputerach PC oraz odtwarzacze i rekordery Blu-ray Disc™, zarówno firmy Sony jak i innych producentów wspierających standard AVCHD.

Mimo podobieństw wprowadzanych modeli, istnieje między nimi jedna istotna różnica. Kamera HDR-UX1E jako pierwsza w historii dokonuje rejestracji na płycie DVD o średnicy 8 cm (w formacie AVCHD)1. Oznacza to, że nagrywany materiał jest już w momencie zapisu archiwizowany na tanim i trwałym nośniku. HDR-SR1E również używa formatu AVCHD do zapisu w wysokiej rozdzielczości, ale strumień audio-wideo jest w nim zapisywany na wewnętrznym dysku twardym o pojemności 30 GB.HDR-UX1E: wysoka rozdzielczość 1080i w standardzie AVCHD,

bezpośrednio na płytę DVD, w różnych trybach zapisu

Model HDR-UX1E jest bardzo wszechstronny, a równocześnie łatwy w użyciu. Daje użytkownikowi możliwość wyboru trybów zapisu: HD (High Definition — wysoka rozdzielczość) albo SD (Standard Definition — standardowa rozdzielczość). W przypadku wybrania trybu HD, użytkownik może dalej wybrać jedną z czterech opcji jakości obrazu udostępnianych przez standard AVCHD — od opcji LP (Long Play — długie odtwarzanie) 5 Mb/s aż po nową opcję AVCHD 12M (określanej też jako HQ+). Ta ostatnia opcja, będąca wyjątkową cechą modelu UX1E, umożliwia zapis wideo w wysokiej rozdzielczości z przepływnością 12 Mb/s, co zapewnia rewelacyjną jakość szczegółów i kolorów.
Kompatybilność ze standardem DVD+R DL - dłuższy czas nagrywania

Im wyższa jakość zapisu, tym większa jest ilość zapisywanych danych. Dlatego kamera UX1E obsługuje również standardy DVD+R DL, DVD-R, DVD-RW i DVD+RW. W formacie DVD+R DL kamera może na jednej płycie nagrać do 60 minut filmu w trybie HD 5 Mb/s, do 45 minut w domyślnym trybie 7 Mb/s oraz do 27 minut w trybie najwyższej jakości HQ+ 12 Mb/s.Różne opcje odtwarzania

Model HDR-UX1E umożliwia również różne opcje odtwarzania nagranego materiału. Kamerę można podłączyć bezpośrednio do telewizora obsługującego format HD (HD Ready) przez port HDMI (Interfejs Multimedialny Wysokiej Rozdzielczości) lub gniazdo Component Video, ewentualnie do komputera PC przez standardowy port USB 2.0. Alternatywnie, można umieścić samą płytę w napędzie DVD komputera i obejrzeć ją za pomocą oprogramowania do odtwarzania płyt w standardzie AVCHD (dostarczanego w komplecie z kamerą)(1). Ponadto płytę można odtworzyć w napędzie Blu-ray współpracującym z AVCHD, konsoli Playstation®3 bądź w samodzielnym odtwarzaczu lub rekorderze Blu-ray.HDR-SR1E: wewnętrzny dysk twardy 30 GB, zapewniający bardzo długi czas zapisu w formacie 1080i HD i w różnych trybach

Podobnie jak model UX1E, kamera HDR-SR1E umożliwia wybór pomiędzy trybem HD a SD. Ponadto przy nagrywaniu z wysoką rozdzielczością dostępnych jest kilka trybów zapisu. W każdym trybie czas nagrania jest bardzo długi dzięki rejestrowaniu danych na wewnętrznym dysku twardym 30 GB.

Dostępne są następujące tryby: LP 5 Mb/s (czas zapisu do 11 godz.), 7 Mb/s (czas zapisu do 8 godzin i 30minut) oraz 9 Mb/s (ustawienie domyślne, zapewniające czas zapisu do 6 godz. 30 min.), a także nowy tryb wysokiej jakości XP, który charakteryzuje się przepływnością 15 Mb/s i wyjątkową jakością pod względem szczegółów, czystości obrazu i kolorów. W trybie XP można na twardym dysku zapisać maksymalnie do 4 godzin nagrania wideo wysokiej rozdzielczości.

Łatwe tworzenie płyt DVD dzięki funkcji One Touch DVD Burnt


Oprogramowanie dostarczane w komplecie z kamerą HDR-SR1E pozwala na proste archiwizowanie nagrań wideo na komputerze PC. Jedna z funkcji pozwala na utworzenie i finalizację płyty z nagraniami przez jedno naciśnięcie przycisku na kamerze. Jeśli oprogramowanie jest zainstalowane na komputerze i kamera jest podłączona przez port USB, wybór One Touch DVD Burnt (wypalanie płyty DVD przez jedno naciśnięcie przycisku) uruchamia proces. Jeśli nagrania dokonano w trybie SD, zawartość zostanie przesłana do komputera i automatycznie wypalona w formacie DVD. Jeśli nagranie było w trybie HD, zawartość zostanie wypalona w formacie AVCHD.

Różne opcje odtwarzania


Kamerę można podłączyć bezpośrednio do telewizora obsługującego format HD (HD Ready) przez port HDMI lub gniazdo Component Video, ewentualnie do komputera PC przez standardowy port USB 2.0. Jeśli użytkownik chce obejrzeć zawartość płyty AVCHD utworzonej przez funkcję One Touch DVD
Burn, ma do dyspozycji te same opcje jak w przypadku modelu UX1E, tzn. może użyć napędu Blu-ray kompatybilnego z AVCHD, Playstation®3 lub rekordera Blu-ray.

Zaawansowany system ochrony dysku twardego


W celu zapewnienia bezpieczeństwa nagrań, dysk twardy jest zabezpieczony na różnych poziomach przez system ochrony noszący nazwę Sony HDD Smart Protection System
. Specjalnie zaprojektowane amortyzatory chronią przed przypadkowym uszkodzeniem (wstrząsami). Czujnik wykrywający ruch w trzech płaszczyznach reaguje na nagłe przyśpieszenie lub upadek i kamera natychmiast unieruchamia głowice, zapobiegając uszkodzeniu powierzchni talerzy dysków wskutek wstrząsu. Jeśli nastąpi to w trakcie nagrywania, kamera będzie zachowywać zarejestrowany materiał w pamięci aż do chwili przywrócenia stabilności napędu dysku i jego zdolności do pracy. Dopiero wtedy następuje zapis danych na dysk.

Przetwornik obrazu ClearVid CMOS

Modele HDR-UX1E i HDR-SR1E mają kilka wspólnych wyróżniających je cech, w tym przede wszystkim przetwornik obrazu Sony ClearVid CMOS. Dzięki pełnemu wykorzystaniu przez ludzkie oko percepcji koloru i szczegółów, przetwornik ten zapewnia nadzwyczaj wysoką rozdzielczość i czułość (nawet przy słabym oświetleniu).

Przetwornik obrazu ClearVid CMOS daje ponadto szereg innych korzyści, a w szczególności zapewnia szerszy zakres dynamiki, co oznacza, że podczas nagrywania w jasny słoneczny dzień szczegóły w cieniach nie zanikają w ciemności. Technologia ta eliminuje także rozmycie obrazu.

Zdjęcia o rozdzielczości 4 megapikseli


Omawiane kamery umożliwiają także wykonywanie zdjęć. Są wyposażone w procesor obrazu Sony Enhanced Imaging Processor
- specjalnie zaprojektowany układ scalony, który przy użyciu nowo opracowanych algorytmów przetwarzania sygnału przetwarza 2-megapikselowy obraz wychodzący z przetwornika ClearVid CMOS w 4-megapikselowy obraz wiernie oddający szczegóły.

Ekran 3,5-calowy Clear Photo LCD plus


Modele HDR-UX1E i HDR-SR1E zostały wyposażone w ekran Clear Photo LCD plus
o przekątnej 3,5 cala. Jest to największy ekran kamery wideo dostępny na rynku2, bardzo przydatny zarówno w czasie kadrowania, jak i późniejszego oglądania filmu.

Dzięki zakresowi kolorów większemu ok. 1,6-krotnie w porównaniu z poprzednimi ekranami, Clear Photo LCD plus umożliwia wierne odtworzenie przejść tonalnych i głębi barw. Oprócz tego ekran ten cechuje się zwiększonym (również 1,6-krotnie) zakresem kontrastu, dzięki czemu czerń jest niezwykle głęboka, cienie są wyraźniejsze, zaś kolory bardziej nasycone, naturalne i kontrastowe. Obraz jest zatem bardziej realistyczny, co ułatwia użytkownikowi podejmowanie właściwych decyzji podczas nagrywania, a tym samym uzyskiwanie lepszych rezultatów.Pierścień sterujący z przypisanymi funkcjami


Ważne funkcje, takie jak ostrość, ekspozycja, korekta automatycznej ekspozycji czy korekta balansu bieli, mogą zostać przypisane (z menu kamery) do pierścienia sterującego. Gdy użytkownik chce dokonać ręcznej regulacji, wystarczy, że naciśnie przycisk obok obiektywu, a pierścień sterujący zostanie aktywowany i użytkownik uzyskuje pełną kontrolę.

Sony oferuje do obu modeli kamer pełny zestaw akcesoriów – między innymi

skórzane etui (LCS-HCF ) wyposażone w kieszeń mieszczącą zapasowy akumulator czy płyty DVD (8 cm). W komplecie z etui dostarczany jest wygodny pasek na ramię.

AVCHD: Nowy standard zapisu

AVCHD to całkowicie nowy standard zapisu wysokiej rozdzielczości, opracowany wspólnie przez Matsushita Electric Industrial Co. i Sony Corporation Ltd. AVCHD umożliwia zapisywanie i odtwarzanie obrazów wysokiej rozdzielczości na różnych nośnikach, w tym 8-centymetrowych płytach DVD, dysku twardym i kartach pamięci (SD i Memory Stick). Możliwy jest zapis zarówno sygnału 1080i HD (1080 linii z przeplotem) jak i 720p (720 linii progresywnie).

Standard AVCHD wykorzystuje bardzo sprawne kodeki, co umożliwia przetwarzanie wielkich ilości danych występujących przy przetwarzaniu sygnału wysokiej rozdzielczości. Strumień wideo jest przetwarzany przez kodek MPEG-4/H.264, który zapewnia ponad dwa razy większą sprawność niż standardowy system MPEG-2 używany w przypadku zapisu wideo z jakością DVD. Strumień audio jest przetwarzany przez układ Dolby Digital albo Linear PCM. W przypadku użycia układu Dolby Digital, można utworzyć nagranie dźwięku przestrzennego w trybie 5.1.
Firmy wspierające format AVCHD (porządek alfabetyczny)

Producenci Elektroniki Użytkowej

CANON INC.

PIONEER CORPORATION

SAMSUNG ELECTRONICS CO.,LTD.

SHARP CORPORATION

Firmy pordukujące oprogramowanie

Adobe Systems Incorporated [Adobe Production Studio]

CyberLink Corporation [PowerDVD, PowerDirector]

InterVideo, Inc. [WinDVD]

Nero AG [Nero 7 Premium (Nero 7 Ultra Edition)]

Sonic Solutions [Easy Media Creator 9]

Sony Media Software [Vegas 7.0]

Ulead Systems, Inc. [Video Studio, DVD MovieWriter]
  1. * Napęd musi zapewniać obsługę AVCHD. Samodzielne odtwarzacze DVD obsługujące tylko MPEG-2 nie odtwarzają standardu AVCHD.

Planowany termin wprowadzenia kamer – październik br.Istnieje możliwość wprowadzenia zmian po ukazaniu się niniejszej publikacji.1 Na dzień 19 lipca 2006.

2 Na dzień 19 lipca 2006.

Pobieranie 36.01 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna