Dzisiaj ruszyła kampania „Szkoła Zdrowego Widzenia” Dzisiaj (21 lutego br.), w Szkole Podstawowej w Janowicach na Podbeskidziu, o godz. 13Pobieranie 15.45 Kb.
Data06.05.2016
Rozmiar15.45 Kb.
Dzisiaj ruszyła kampania „Szkoła Zdrowego Widzenia”

Dzisiaj (21 lutego br.), w Szkole Podstawowej w Janowicach na Podbeskidziu, o godz. 13.00 rozpoczęła się kampania profilaktyczno-edukacyjna „Szkoła Zdrowego Widzenia”, dotycząca zasad zapobiegania krótkowzroczności u pierwszoklasistów. Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus, pomysłodawca kampanii wraz z Krzysztofem Machą, dyrektorem ośrodka przebranym za Lwa Wicka, badała i uczyła dzieci zasad prawidłowego widzenia.

Według badań przeprowadzonych w Polsce, co trzecie dziecko rozpoczynające naukę w szkole ma zaburzenia widzenia, co piąte zaburzenia słuchu, a co czwarte mowy. Nieprawidłowe funkcjonowanie tych narządów zmysłów u dzieci jest przyczyną opóźnień w nauce – trudności z czytaniem, pisaniem, zaburzeń komunikacji, rozwoju intelektualnego i emocjonalnego.*


Szkoła Zdrowego Widzenia” to kampania profilaktyczno-edukacyjna, w czasie której wykonane będą badania przesiewowe wzroku u dzieci 6-7 letnich z klas pierwszych szkół podstawowych Podbeskidzia. Prowadzona będzie także edukacja w zakresie zasad prawidłowego widzenia i zapobiegania krótkowzroczności. Kampania będzie przebiegała w dwóch etapach. Od lutego do czerwca zbadani zostaną uczniowie z powiatu bielskiego, natomiast po wakacjach kampania obejmie szkoły wybranego miasta Podbeskidzia. Koniec wszystkich badań zaplanowano na grudzień 2012 r.


Cele kampanii to: wyselekcjonowanie grupy dzieci z zaburzeniami widzenia i poinformowanie rodziców o konieczności rozpoczęcia leczenia, edukacja nauczycieli i rodziców na temat prawidłowych warunków nauki korzystnych dla oczu, w tym szczególnie zwrócenie uwagi na zapobieganie coraz częściej występujących u dzieci i młodzieży krótkowzroczności, a także przeprowadzenie badań epidemiologicznych, które w tym rejonie dla dzieci nie były dotychczas przeprowadzane.

- Niedowidzenie to obecnie problem całego świata. Na Światowym Zjeździe Okulistycznym w Abu-Dabi w 2012 roku była nawet odrębna sesja poświęcona badaniom przesiewowym i leczeniu niedowidzenia. Do naszej poradni okulistyczno-dziecięcej, którą uruchomiliśmy w ubiegłym roku zgłasza się wiele dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które nigdy nie miały wykonanych badań wzroku. Ponieważ dzieci to nasza przyszłość, a tylko wczesne leczenie niedowidzenia zapewni im prawidłową ostrość wzroku na całe życie, postanowiliśmy zbadać jak widzą pierwszoklasiści z Podbeskidzia. – mówi Iwona Filipecka z bielskiej Kliniki Okulus, członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki i pomysłodawca kampanii.Badania będą wykonywane przez wykwalifikowany i doświadczony personel Kliniki Okulus. Badane będą dzieci, których rodzice wyrazili na to zgodę. Każda szkoła biorąca udział w akcji na koniec projektu zostanie odznaczona certyfikatem „Szkoły Zdrowego Widzenia”.
W inauguracji udział wzięli: Senator RP Rafał Muchacki Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia oraz Renata Franasik, członek zarządu powiatu bielskiego, odpowiedzialna za oświatę w powiecie bielskim. (PATRZ: wypowiedzi gości poniżej)
Organizatorem „Szkoły Zdrowego Widzenia” jest bielska KLINIKA OKULUS od lat działająca na terenie Bielska-Białej. Pomysłodawcą kampanii jest kierownik medyczny dr n. med. Iwona Filipecka, specjalista chorób oczu, członek Amerykańskiej Akademii Okulistyki.


Patronami honorowymi kampanii są: ks. bp. Tadeusz Rakoczy - Biskup Ordynariusz Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Senator RP Rafał Muchacki Przewodniczący Senackiej Komisji Zdrowia, Andrzej Płonka Starosta Bielski, Beskidzka Izba Lekarska,

Patronat medialny nad kampanią objęły: TVP Katowice, Gazeta Wyborcza, Radio Bielsko, Kurier Radia Bielsko.

Informacja medyczna na temat konieczności przeprowadzenia badań:

  • Tradycyjnie realizowane, przesiewowe badania diagnostyczne prowadzone przez higienistki szkolne obejmują tylko badanie ostrości wzroku i wykrywają jedynie duże zaburzenia widzenia.

  • Badanie ostrości wzroku pozwala wykryć zaburzenia widzenia z różnych odległości, które mogą być przyczyną trudności w czytaniu i pisaniu w klasach pierwszych.

  • Niedowidzenie jest to choroba dotycząca najczęściej jednego oka, dlatego wielu rodziców i dzieci nie zdaje sobie sprawy z jej występowania. Im wcześniej rozpozna się schorzenie i rozpocznie leczenie, tym większa jest szansa na przywrócenie prawidłowego widzenia. Po 9 roku życia zwykle leczenie jest już nieskuteczne.

  • Badanie ruchomości oczu, ocena prawidłowego ustawienia i widzenia przestrzennego to elementy, które pozwalają ocenić prawidłowe widzenie obuoczne, zdolność postrzegania obrazów trójwymiarowych, czyli takich jakie tworzą się w prawidłowo funkcjonującym narządzie wzroku.

  • Widzenie obuoczne w wieku późniejszym jest istotnym parametrem określającym przydatność zawodową do wielu stanowisk pracy. Rozwija się ono do 7 roku życia i jeśli w tym wieku jest nieprawidłowe to jak najszybciej należy rozpocząć ćwiczenia, które je wykształcą.

  • Badanie rozpoznawania barw pozwala wykryć grupę dzieci z zaburzeniami w tym zakresie. Prawidłowe postrzeganie barw ma znaczny wpływ na prawidłowy rozwój dzieci.

Więcej informacji na temat kampanii: www.okulus.pl

Zapraszam do wykorzystania poniższych wypowiedzi gości, dzieci i rodziców – wszystkie po autoryzacji.

Wypowiedź badanego dziecka:

- Najbardziej podobał mi się Lew Wicek, bo był prześmieszny, wygłupiał się i na wesoło pokazał jak będą wykonywane ćwiczenia z panią doktor. Ćwiczenie z tulipanem mi się najbardziej podobało, bo on się powiększał i pomniejszał, a to było śmieszne i dziwne - mówi Ola, która jutro skończy 7 lat.Opinie rodziców:

- Kampania jak najbardziej jest potrzebna i rodzice zdają sobie z tego sprawę. Świadczy o tym chociażby fakt, że nie ma w naszej klasie rodzica, który nie zgodziłby się na badanie swojego dziecka – mówi Ewa Zawada, mama 7 letniej Kasi.

- Podstawowe badania wzroku wykonywane są przez higienistki na początku roku szkolnego i czasami jeszcze w przedszkolu. Jednak nie obejmują one wszystkich badań specjalistycznych, a w erze komputerów, w jakich żyją nasze dzieci, są one niezbędne. – mówi Agnieszka Szymańska, mama 7 letniej Emilki.

- Im szybciej dowiemy się o wadach wzroku u naszego dziecka, tym wcześniej możemy zareagować i wadę wyeliminować – dodaje Ewelina Olejak, mama 6 letniego Mikołaja.Wypowiedź senatora RP Rafał Muchacki, Przewodniczącego Komisji Zdrowia Senatu RP:
-Sam od 12 r. ż. noszę okulary, stad jeśli tylko nadarza się okazja, żeby ustrzec przed tym najmłodszych to chętnie włączam się w takie akcje. Pamiętajmy, że tylko wykrycie wad wzroku w tym wieku pozwala na zdecydowane i szybkie leczenie – mówi senator RP Rafał Muchacki, Przewodniczący Komisji Zdrowia Senatu RP - Życzyłbym sobie i nam wszystkim, żeby tego typu kampanie weszły w stały kalendarz działań medycznych w naszym województwie i w całej Polsce – dodaje.

Wypowiedź Renaty Franasik, członka zarządu powiatu bielskiego:

- Myślę, że ogromnym plusem tej kampanii jest jej masowość. Wprawdzie badania okulistyczne są prowadzone przez Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczne, jednak nie obejmują wszystkich dzieci. Bardzo istotny jest w też aspekt edukacyjny najmłodszych, gdyż tylko profilaktyka i edukacja od najmłodszych lat może przynieść wymierne korzyści – mówi Renata Franasik, członek zarządu powiatu bielskiego.Jeśli życzą sobie Państwo ZDJĘCIA Z INAUGURACJI WYKONANE PRZEZ PROFESJONALNEGO FOTOGRAFA – proszę o e-mail


* http://www.krus.gov.pl/fileadmin/moje_dokumenty/obrazki/konferencja_12_09_2011/Konsensus.pdf
: repository -> attachment
attachment -> I. miejscowośĆ/gmina: Biecz Ciężkowice Dąbrowa Tarnowska
attachment -> Filmy tvp1 3 coś (the thing) 3
attachment -> Filmy tvp1 3 nawiedzony dwóR (the haunted mansion) 3
attachment -> Jesień w tvp kultura
attachment -> SKÓRA, w ktorej żYJĘ (la piel que habito) 4 SĄdny dzień
attachment -> Idealnie nieznajomi (perfect strangers) 3 ona to oni
attachment -> Filmy tvp1 4 death becomes her 4
attachment -> UKŁad ramówkowy tvp abc (luty-marzec 2014 r.)
attachment -> Święta, Sylwester I Nowy Rok w tvp abc w świąteczne dni krainę wyobraźni tvp abc odwiedzi m in.: Jedynkowe Przedszkole, Domisie, Tata Lew, Kot Filemon I Rodzina Rabatków
attachment -> Słuchalnia – muzyczne znaki czasu Spektakl. Elektronika Toruń, 30 maja –13 grudnia 2015 Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” Organizator: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne „Megafon” Kurator: Małgorzata Burzyńska Partnerzy

Pobieranie 15.45 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna