Esn polska presents Monthly Mail Kwiecień 2006Pobieranie 41.6 Kb.
Data03.05.2016
Rozmiar41.6 Kb.


www.incommon.infoESN Polska presents
Monthly Mail

Kwiecień 2006 (A może lepiej Wiosna 2006 )

W skrócie:


1.Co robi zarząd?

2. Nowa sekcja ESN SGGW (2 dni temu oficjalnie przyjęta przez ESN Int.)

3.AGM (podziękowanie i sprostowanie ;))

4. Sponsoring

5. Imprezy którym patronuje ESN!

Nadchodzące imprezy:

1. Boat Days 5 – 7 maja Łódź

2. Integrational Sleepless Extreme Party 12 – 14 maja 3miasto

3. Erasmus CUP 26 – 28 maja Toruń
Minione wydarzenia
Duże:

1. AGM 2006 Kraków 23 – 27 marca Kraków

2. III Zlot Erazmusa 7 – 9 kwietnia Poznań

3. ESN Ski Night Fun (daaawno, ale warto wspomnieć) 4 – 5 marca Kraków


I mniejsze:
1. ESN Travel  Gdańsk gościł Collegium Civitas 21 – 23 kwietnia 3miasto

2. Dzień Europejski na Łazarskim 5 kwietnia Warszawa

3. Tydzień Europejski na SGH 4 – 9 kwietnia Warszawa

4. Tydzień Europejski na UMCS Lublin (brak danych od Uli ://)

(informacja o tym, aby zgłaszać wszelkie imprezy oraz wiadomości na stronę internetową www.esn.pl na info@esn.pl)
CO ROBI ZARZĄD?

Minęły 2 miesiące od NP w Katowicach... Co się przez ten czas wydarzyło?


Stowarzyszenie
Najważniejszą sprawa jaka zaprzątała nam głowy w pierwszych tygodniach po NP to uporządkowanie wszystkich spraw związanych z nowo powstałym Stowarzyszeniem. W tej chwili mogę już powiedzieć, że najgorsze za nami. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli (i KRS okaże się łaskawy dla wniosków składanych przez Krzyska – naszego sekretarza) to w najbliższym czasie (ok. 1-2 tyg.) będziemy mogli założyć konto i już normalnie działać, podpisywać umowy, ubiegać się o granty i rozwijać skrzydła .
Kolejnym krokiem formalnym będzie rejestracja Stowarzyszenia jako organizacji pożytku publicznego aby móc otrzymywać 1% podatku od osób, które zechcą wesprzeć ESN.

ESN ID i Planner Akademicki
W tej chwili trwają prace, aby w najbliższej edycji ESN ID do każdej karty dołączyć Planer Akademicki, który poza oczywistą funkcją kalendarza posiadałby również kilkanaście stron przeznaczonych m. in. na listę zniżek na ESN ID oraz informacje o ESNie. Udało się to wynegocjować Monice Kurlit – koordynatorowi ESN ID. Jednak aby ten pomysł doszedł do skutku, potrzebujemy sponsora. Negocjujemy na razie z Kioskiem (pamiętacie Jose z AGMu? ) oraz Uniwersytetem Bocconi. 3majcie kciuki!!!
Współpraca Międzynarodowa – Projekt wymiany z Holandią
Obawiamy się, że nie ma już szansy na kontynuację projektu wymiany z Francją, głównie z braku aktywnie działających ludzi po stronie francuskiej. ( co widać z resztą po rezygnacji z organizacji AGMu). Koordynator tegorocznej wymiany, Krzysiek Kalina, zmienił więc plany i jest szansa, że będziemy mieli wymianę z Holandią. Już w ramach AGMu odbyło się spotkanie sekcji i NRa z Holandii z polską stroną w sprawie realizacji tego projektu. Holendrzy są raczej zainteresowani, więc czekamy na efekty współpracy.
Blog NRa

Miłka Adamczyk, czyli nasza NRka (National Representative) uruchomiła w zeszłym tygodniu bloga na którym umieszcza wszystkie informacje związane z ESN International.

Jeśli nie czytałeś jeszcze bloga NRa to lepiej się nie przyznawaj tylko wejdź na stronę nrpl.bloog.pl żeby jak najszybciej nadrobić zaległości!!


Lektura obowiązkowa! 

NOWA SEKCJA ESN SGGW!
Wczoraj została oficjalnie przyjęta przez ESN International nowa polska sekcja ESN Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego!
ESN SGGW została jednogłośnie przyjęta do ESN Polska jako 21 sekcja na nadzwyczajnym National Platform w trakcie AGMu w Krakowie. Natomiast od tej chwili jest juz oficjalnie przyjęta do grona wszystkich sekcji ESN w Europie, Maroku oraz Turcji.
AGM - Małe sprostowanie do nieoficjalnego sprawozdania.

Ostateczna lista osób, która stworzyła to wielką imprezę wygląda następująco:ORGANISING COMMITTEE


 1. Przewodnicząca - Iza Kwiatkowska

 2. Doradca ESN International Ewa Krzaklewska

 3. Finanse Aleksandra Krawczyń,Agnieszka Krytowska

 4. Promocja Agnieszka Samitowska

 5. Sponsoring Monika Kurlit

 6. Komunikacja Anna Osińska

 7. Logistyka Grzegorz Trepka

 8. Zakwaterowanie Urszula Bochenek

 9. Wyżywienie Monika Ozimkiewicz

 10. CNR and Board meeting & National Platforms, warsztaty Katarzyna Paliwoda

 11. Rejestracja i Recepcja Aleksandra Marszelewska, Jakub Uniejewski

 12. Obrady Marcin Przydacz

 13. Infomarket Karolina Mulka

 14. Uroczyste Otwarcie i Imprezy Katarzyna Kazana

 15. Gala dinner Marzena Augustyn


SUPPORTING TEAM


 1. Agnieszka Sapiejka - Alumni

 2. Maciej Kapnik - Sekretarz obrad

 3. Adrian Orczewski - VIP’y

 4. Joanna Słysz - VIP’y i zwiedzanie Krakowa

 5. Joanna Iskra - Welcome Packages

 6. Barbara Lubas - Dekoracja wnętrz

 7. Bogdan Bochenek - Zwiedzanie Krakowa

 8. Agnieszka Skraburska – Promocja, prowadzenie części oficjalnej Gali, sprzęt AM

 9. Aleksander Jarosz – Promocja

 10. Dawid Zawierucha - Gala

 11. Marta Hapka - Sprzęt AM

 12. Agata Wosik - Wolontariusze AM

 13. Ewa Misiewicz - Catering AM

 14. Krzysztof Kalina - Catering AM

 15. Marcin Krowicki - Dekoracja AM

 16. Bartłomiej Kowalczyk - Dekoracja AM, Wycieczka do Wieliczki

 17. Agnieszka Dąbek - Wycieczka do Warszawy

 18. Regina Lach - Wycieczka do Zakopanego

 19. Monika Zatylny - Co- Chair

 20. Marlena Myszkowska - Koordynator wycieczek

 21. Jacek Zimny - Wycieczka do Zakopanego

Im wszystkim należą się wielkie BRAWA, ale należy też pamiętać o wszystkich wolontariuszach!!!
SPONSORING ESN POLSKA
Z wielka przyjemnością ogłaszamy wszem i wobec, że mamy osobę, która będzie się zajmować sponsoringiem ogólnopolskim. Iza Kwiatkowska zgłosiła się pomagać przy szukaniu partnerów dla ESN Polska. W chwili obecnej zajmować się będzie współpracą z Orangem i mamy nadzieję, że już niedługo ujrzymy wymierne efekty.
PATRONATY
Pod patronatem ESNu będą odbywać się wkrótce 2 imprezy:
1. Mazury Cruise ’06 (12-17.05)
Impreze tą organizuje Academia Navigatio z SGGW i ma ona na celu zwiększanie integracji Europejskich studentów oraz promocję kultury żeglarskiej jak również Polskich komercyjnych regionów żeglarskich. W pierwszej edycji festiwalu żeglarskiego Mazury Cruise 05 brali udział studenci takich krajów jak: Finlandia, Szwecja, Norwegia, Irlandia, Holandia, Belgia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Austria, Grecja, Włochy, Estonia, Litwa, USA, Nowa Zelandia.
2. Summer University Warsaw (SGH 8-23.07.2006)
Uniwersytet Letni organizowany przez SGH dla studentów z całego świata. Tegorocznymi tematami będą „Poland - Competing for the Future“ oraz “Business Management in Changing Europe”. W trakcie tego projektu ESN będzie miał również okazję zaprezentować się wśród uczestników.
ESNowe WYDARZENIA:
III Międzynarodowy Zlot Erasmusa
ESN Poznań – znany ze swojej sztandarowej imprezy „PYRAWEEKEND- NAJLEPSZA IMPREZA W WIELKOPOLSCE” – tym razem podniósł poprzeczkę! We współpracy z Agencją Narodową Programu Socrates przygotowaliśmy oficjalny III Międzynarodowy Zlot Erasmusa. W piątek 7.kwietnia 2006 do Poznania zjechała setka Erasumów z Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Niemiec, Grecji, Holandii, Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Litwy, Słowenii, Słowacji oraz Turcji. Przez trzy dni wspólnie bawili się, debatowali, rozmawiali a także zwiedzali urokliwą stolicę Wielkopolski, gród nad Wartą, miasto rogali, pyr i Kolejarza - sławetny Poznań!

Pierwszego dnia odbyło się uroczyste otwarcie, które miało miejsce w nowoczesnym Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej. Przybyli nań zaproszeni goście – Prorektor Politechniki Poznańskiej prof. Tomasz Łodygowski, Kierownik Działu Nauki i Współpracy z Zagranicą dr inż. Edward Szmaus oraz przedstawicielki Agencji Narodowej Socratesa panie Anna Staszałek i Dorota Rytwińska . Prorektor przedstawił uczestnikom profil i możliwości kształcenia na Politechnice Poznańskiej, natomiast dr Szmaus opowiedział historię wymian studenckich na naszej uczelni (nie pomijając wątku znanych nam wszystkich białych niedźwiedzi biegających samopas ulicami miast Polski). Po otwarciu studenci ochoczo wzięli udział w konkursie wiedzy o Polsce, gdzie wykazali się niesamowitą wiedzą o naszym kraju (statystyczny student Erasmusa potrafi wymienić polskie tradycyjne potrawy czy 4 marki polskiego piwa, powiedzieć, gdzie żyje świstak, czy nawet odróżnić braci Kaczyńskich lub przypasować krawat w biało-czerwone paski do odpowiedniego polityka…). Następnie odbyły się warsztaty, gdzie toczyły się rozmowy o różnicach między studiowaniem w Polsce a w innych państwach („Dlaczego polscy studenci zakładają garnitury na egzamin?”), studenci dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat polskiej sceny politycznej i społeczeństwa, a także wyliczali co lubią, czego nie lubia w Polsce (Lubią ludzi, studiować (!) , imprezy… , nie lubią „paskudnej” polskiej pogody - zdania były jednak podzielone - niektórzy dzięki wizycie w Polsce po raz pierwszy w życiu widzieli śnieg, co oczywiście było „ciekawym doświadczeniem”…)

Wieczorem Erasmusi bawili się w klubie Terytorium, przez co nastąpiły drobne komplikacje w realizacji planów przewidzianych na dzień następny… Dopiero w południe rozpoczął się w Polsko-Niemieckim Centrum Akademickim konkurs języka polskiego – uczestniczy popisywali się umiejętnościami wymowy polskich skomplikowanych zdań („Czesze cesarz cesarzową a cesarzowa cesarza”, „Wyindywidualizowałem się z rozentuzjazmowanego tłumu” itp. ). Rozbawieni przemaszerowali na Stary Rynek, gdzie przewodnicy PTTK oprowadzili ich po najpiękniejszych zakątkach poznańskiej starówki.

Po kolacji w hotelu Topaz rozpoczęła się największa atrakcja zlotu, czyli „Poznań by night” – TRAMWAJADA - wycieczka po Poznaniu rozśpiewanym i roztańczonym, zabytkowym tramwajem. Ścisk panował niesamowity jednak wszyscy – jak to na TRAMWAJADACH - doskonale się bawili, podziwiając przy okazji rozświetlone miasto. W końcu tramwaj zatrzymał się przed Centrum Rekreacji Niku i tłum, ochoczo podśpiewując i pokrzykując pomaszerował na bowling.

W niedzielę , przy pięknej słonecznej pogodzie odbyła się wycieczka do Kórnika, zwiedzanie Zamku i spacer po pięknym, kórnickim Arboretum. Niestety był to już ostatni punkt programu i po pożegnaniu wszyscy rozjechali się do „domów”…

W zlocie udział wzięli studenci Politechniki Szczecińskiej, Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Akademii Ekonomicznej w Krakowie, Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, Akademii Rolniczej we Wrocławiu, Politechniki Krakowskiej, Politechniki Opolskiej, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Białostockiej, Politechniki w Rzeszowie, Politechniki Radomskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu w Rzeszowie, Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu w Toruniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Polonijnej w Częstochowie, Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie, Szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Poznańskiej, AWF Poznań, Akademii Medycznej w Poznaniu i Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Dziękujemy za pomoc Oli Brejnak z (ESN)Politechniki Warszawskiej a także ESN Katowice (Agnieszce Gali, Edycie Tyc i Elizie Lang), ESN UMK Toruń (Dorocie Kaczmarek i Agacie Adrych) oraz ESN PWr (Karolowi Kardachowi)!
Zosia Domańska

ESN Poznań


TYDZIEŃ EUROPEJSKI – „Europa zwana pożądaniem”

Projekt zorganizowała sekcja ESN - SGH w dniach 4-9 kwietnia. Ten cykliczny projekt nabiera z roku na rok co raz większego rozmachu i w tegorocznej edycji udało się na przykład zorganizować wystawę rysunków Marka Raczkowskiego w bufecie profesorskim. Tradycyjnie odbyły się Targi Ambasad (europejskie kraje promowały swoje walory, możliwości pracy i studiowania), spotkania z ciekawymi ludźmi o tematyce europejskiej. Gościli vice ambasador USA i radca handlowy ambasady Niemiec. Studenci słuchali o procesie bolońskim, oglądali filmy i grali w piłkę na hali. /Krótko ale treściwie/DZIEŃ EUROPEJSKI
Piąty kwietnia. Środa. Wczesne popołudnie. Parter uczelnianego kampusu. Powiększający się z każdą chwilą tłum studentów kieruje wzrok na nieśmiało chwytającą mikrofon czarnowłosą dziewczynę o wyraźnie nie polskich rysach. Wszyscy momentalnie milkną, gdy z jej ust wypływają pierwsze takty melodii. To Turczynka Senay i repertuar typowy dla kraju, z którego pochodzi. Repertuar różniący się znacznie od tego, co można by usłyszeć w radiu, klubie czy koncercie u nas, w Polsce. Zapewne dlatego zaciekawienie na twarzach słuchających maluje się tak jaskrawo. Czy im się podobało? Nie wiemy. Ale wystarcza świadomość, że nie mają ochoty odchodzić. Przez bardzo, bardzo długą chwilę.

Senay wkrótce kończy. Śpiew milknie. Ale nie może być mowy o ciszy. Nie chcą milknąć brawa.


To tylko jeden epizod, mgnienie oka, wspomnienie. Nie ma co ukrywać, iż Dzień Europejski na Uczelni Łazarskiego obfitował w takie chwile. Fenomenalny pokaz salsy w wykonaniu instruktorów Szkoły Tańca Salsa Factory. Turniej petanque, gry wydającej się jeszcze bardziej egzotyczną niż curling. W pełni profesjonalny makijaż prosto z Montmartre’u od Policealnej Szkoły Charakteryzacji i Makijażu „FAM”, działającej przy Instytucie Francuskim. Degustacje poticy (słoweńskie ciasto zawijane z orzechami i/lub różnymi smakowitymi nadzieniami, jadane po posiłku lub do kawy w ciągu dnia), baklavy (popularne w Turcji pokrojone na malutkie romby ciastko przełożone warstwami krojonych orzechów włoskich albo migdałów, zapiekane z miodem lub cukrem i polane lukrem bądź wodą z cukrem), rozpowszechniających się powoli także u nas francuskich croissantów (delikatne rogaliki, najsmaczniejsze z maślanym nadzieniem) i wielu innych przysmaków. Korytarze ozdobione flagami i narodowymi barwami poszczególnych krajów. Prezentacje każdego z reprezentowanych przez oddzielny stand kraju (Wielka Brytania, Hiszpania, Turcja, Niemcy, Słowenia, Francja) pozwalające rzucić okiem na burgundzkie winnice, corridę w Palencii oraz malownicze słoweńskie wybrzeże. Była też gratka dla miłośników kina – wyświetlany we współpracy ze Studenckim Klubem Filmowym „Paradoks” w uczelnianej sali kinowej oryginalny w formie niemiecki komediodramat „Edukatorzy” (opowiadający o trójce nastolatków buntujących się przeciw kapitalizmowi).

Wreszcie --- nadeszła 14.30 i kulminacyjny punkt programu, czyli obecność zaproszonych gości, Hiszpana Conrado Moreno i Rosjanki Iriny Bogdanovitch z programu „Europa da się lubić!”. Długo opowiadali o swojej percepcji naszego kraju, przyczynach swego przyjazdu i własnej wizji rozwoju naszego kraju (co do którego wielu obcokrajowców jest naprawdę przekonanych), po czym cierpliwie odpowiadali na liczne pytania zgromadzonych studentów.

Tego dnia niewątpliwie działo się na Łazarskim, ojjj, działo się! (…)

Głównym zaś celem tego eventu było nie tylko zrobienie sporego hałasu i promocja samego ESN’u, lecz przede wszystkim promocja programów międzynarodowych oferowanych na naszej uczelni, przypomnienie, że semestr lub dwa w Chamberry czy trzymiesięczny staż w zagranicznej firmie są na wyciągnięcie ręki. Wystarczy tylko postarać się o Socratesa lub złożyć aplikację na program Leonardo da Vinci. Innym zamiarem organizatorów była, choćby chwilowa, próba zinternacjonalizowania uczelnianej atmosfery – naszych Erasmusów nie jest zbyt wielu, więc bezpośredni z nimi kontakt, poza opiekunami z ESN, ma tylko wąskie grono osób współuczestniczących w angielskojęzycznych wykładach. Bo to znakomita okazja do uświadomienia przeciętnemu studentowi, że rówieśnicy z zagranicy nie tylko chcą tu przyjeżdżać, lecz również potrafią być z tego powodu zadowoleni.


Cieszy to zainteresowanie braci studenckiej i miłe słowa od uczelnianych władz. Ale to oznacza tylko jedno – jeszcze cięższą pracę za rok…
Karol J. ChowańskiKontakt:

Mateusz Radzimski

prezydent@esn.pl

matt@vlo.gda.pl

Joanna Szechlicka

treasurer@esn.pl

jszech@pg.gda.pl

Krzysztof Dzikiewicz

info@esn.pl

kdzikus@wp.pl

Janusz Kłaniecki

membership@esn.pl

janek.klaniecki@interia.pl

Miłka Adamczyk

poland@esn.pl

aamilkaa@wp.plinfo@esn.pl

www.esn.pl

Pobieranie 41.6 Kb.

©absta.pl 2020
wyślij wiadomość

    Strona główna