Federacja Organizacji Kresowych regon: 011060887 nr krs: 0000276771 Siedziba: Adres do korespondencjiPobieranie 10.94 Kb.
Data08.05.2016
Rozmiar10.94 Kb.Federacja Organizacji Kresowych
REGON: 011060887 nr KRS: 0000276771

Siedziba: Adres do korespondencji

Krakowskie Przedmieście 64 dr Tomir Sołtan

00-322 Warszawa ul. Żwirki i Wigury 57 m 8, 02-091 Warszawa

www.fok.com.pl

Sygnatura pisma: Apel 2010 Warszawa, ..23 czerwca 2010 r.Szanowny Pan Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej

APEL

PREZYDIUM RADY NACZELNEJ FEDERACJI ORGANIZACJI KRESOWYCH


W ostatnich miesiącach władze litewskie rozpoczęły działania, których oczywistym celem jest likwidacja szkolnictwa polskiego na Litwie. W litewskim sejmie trwa obecnie proces legislacyjny, który ma doprowadzić do tego by ilość szkół polskich na Wileńszczyźnie została radykalnie ograniczona, zaś w tych, które pozostaną język polski pełnił funkcję dekoracyjną.

Działania te, nie dość, że stanowią jawną dyskryminacje ludności polskiej to łamią postanowienia Konwencji Ramowej o Ochronie Mniejszości Narodowych ratyfikowanej przez Litwę w 2000 r. oraz Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy podpisanego w 1994 r.

Szczegóły litewskiego projektu, w szczególności zagrożenia jakie on stwarza dla polskiego szkolnictwa, są władzom polskim doskonale znane.

10 czerwca posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie wystosowali w tej kwestii list do przedstawicieli najwyższych władz Polski i kandydatów na stanowisko prezydenta Polski, zwracając w nim uwagę na łamanie przez Litwę Traktatu polsko-litewskiego oraz apelując o interwencję u władz litewskich, by został zachowany co najmniej obecny stan posiadania polskiego szkolnictwa na Litwie.

16 czerwca z Interpelacją do Pana Panie Premierze zwrócił się poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Górski, w której zadał Panu szereg istotnych pytań w tej bulwersującej sprawie. Federacja Organizacji Kresowych oczekuje szybkiej, i udostępnionej opinii publicznej, odpowiedzi na te pytania.

Niestety do dnia dzisiejszego nie doczekaliśmy się żadnej publicznej reakcji, ani Pana Premiera, ani rządu, ani Ministra Spraw Zagranicznych na jawnie dyskryminujące ludność polską, i naruszające międzynarodowe umowy, litewskie projekty reformy (faktycznie likwidacji) oświaty polskiej.

Protestujemy przeciwko kunktatorskiemu zwlekaniu z reakcją na ten bulwersujący projekt w sytuacji gdy postępowanie legislacyjne w litewskim parlamencie zmierza ku końcowi.

Apelujemy o zdecydowane, publiczne i skuteczne przeciwstawienie się dyskryminacji naszych Rodaków na Litwie oraz dyskredytacji Państwa Polskiego jako sygnatariusza Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy, z którego Litwa - nasz strategiczny sojusznik (o ile wiemy, nikt tego twierdzenia nie odwołał) czyni świstek papieru.
Z wyrazami szacunku

za PREZYDIUM RADY NACZELNEJ FEDERACJI ORGANIZACJI KRESOWYCH
WICEPRZEWODNICZĄCY PRZEWODNICZĄCY

ADAM CHAJEWSKI TOMIR SOŁTAN

Do wiadomości:  1. Sz. P. Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych RP;

  2. Akcja Wyborcza Polaków na Litwie;

  3. Związek Polaków na Litwie;

  4. Sz. P. Artur Górski, poseł na Sejm RP;

  5. Środki Masowego Przekazu

: oswiadczenia
oswiadczenia -> Akademickie Kluby Obywatelskie
oswiadczenia -> Lista sygnatariuszy ako poznań
oswiadczenia -> Łuków, dnia 20. 10. 2003 r
oswiadczenia -> Federacja Organizacji Kresowych regon: 011060887 nr krs: 0000276771 Siedziba: Adres do korespondencji
oswiadczenia -> Federacja Organizacji Kresowych regon: 011060887 nr krs: 0000276771 Siedziba: Adres do korespondencji
oswiadczenia -> Adamczyk – brózda alicja dyrektor Zespołu Szkół w Rozdzielu OŚwiadczenie majątkowe za 2014 rok
oswiadczenia -> Adamski jan oświadczenie majątkowe za 2006 rok
oswiadczenia -> W przypadku zaangażowania innych Autorów w powstanie artykułu prosimy o zastąpienie powyższego oświadczenia następującym
oswiadczenia -> List federacji organizacji kresowych
oswiadczenia -> OŚwiadczenie majątkowe
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna