Federalizacja Iraku?Pobieranie 7.85 Kb.
Data05.05.2016
Rozmiar7.85 Kb.

Federalizacja Iraku?

Iwo Cyprian Pogonowski


www.pogonowski.com
Szef bezpieczeństwa Iranu, Ali Laridżani, stwierdził wobec mediów arabskich, że agenci służb specjalnych USA działaja przeciwko Iranowi z terenu Azerbajdżanu. Do niedawna prezydent Azerbajdżnu, Ilham Aliew, z rodziny zasłużonych agentów KGB, był klasyfikowany w USA jako dyktator w post-sowieckiej republice i martwił się że grozi mu w Baku, stlicy Azerbajdżnu, „kolorowa rewolucja” w stylu Sorosa.

Konflikt Izraela i USA przeciwko Iranowi w obronie izraelskiego monopolu nuklearnego i w ramach zabezpieczania kontroli pól ropy naftowej na Bliskim Wschodzie usunął od Azerbajdżnu widmo kolorowej rewolucji i spowodował oficjalne przyjęcie Aliewa z pełnymi honorami jako „dermokratycznej głowy państwa” w Waszyngtonie. Serdeczne rozmowy sekretarza stanu USA Condoleezzy Rice z rządem Azebajdżanu są przeciwieństwem dzisiejszych nastojów jej rozmów z Turkami.

Rząd turecki w Ankarze jest niezadowolony z izraelskiej gry kartą Kurdów w północnym Iraku. Jeszcze niedawno było inaczej, kiedy „Izrael uważał Turcję za sprzymierzeńca zesłanego z nieba” według opinii Victor’a Ostrovsky’ego, byłego oficera Mossadu i autora książek „Za pomocą oszustwa” („By way of deception”) i „Po drugiej stronie oszustwa” („The other side of deception”) na temat działalności Mossad’u.

Kurdowie, krewni Sarmatów, i północno zachodnich plemion irańskich, są oni indo-europejczykami i ich tereny, zwane Kurdistanem, rozciągają się na ok. 192,000 km. kw. we wschodniej Turcji, północno wschodnim Iraku, wraz z górnym biegiem rzeki Eufrat, w północno zachodnim Iranie, północno wschodniej Syrii i Armenii. Od 1925 roku sjoniści mieli nadzieję a korzystanie z pól ropy naftowej Iraku i z wody z rzeki Eufrat.

Połowa Kurdów, około dzisięć milionów ludzi, mieszka w Turcji gdzie stanowią 20% ludności. Natomiast Kurdowie w Iranie stanowię 10% ludności i w Iraku 23% - należą oni do sekty sunnitów. Najsławniejszym Kurdem był Saladin, sławany zwycięzca nad krzyżowcami. Od wieków powstania Kurdów były tłumione przez Turków, którzy zdziesiątkowali Kurdów w latach 1915-1918, oraz 1925-1930 jak i 1937-38. Z końcem Drugiej Wojny Światowej, Sowieci stworzyli na krótka Republikę Kurdów. W latach 1960tych Kurdowie, pod wodzą Mustafy al-Barzani, walczyli w Iraku i osiągnęli tam lokalną autonomię w latach 1970.

Po założeniu Republiki Iraku w 1979 roku rozpoczęto pacyfikację Kurdów i w 1988 roku rząd Saddama Husseina uśmiercił gazem ok. 200,000 Kurdów, poczem pół miliona Kurdów uciekło z Iraku Turcji a milion do Iranu. W 1992 roku, po klęsce Husseina, Kurdowie ogłosili „autonomiczny region” w północnym Iraku. Po ataku USA na Irak w 2003 roku Kurdowie zajęli Kirkuk i Mosul, co z koleii spowodowało obawy Turcji powstania tam niepodległego Kurdistanu.

Abdullah Ocalan, przywódca Kurdów w Turcji został aresztowany 1999 roku, a w czasie powstania pod jego dowództwem, Turcy zabili około 30,000 Kurdów. Reformy dotyczące szkół Kurdów z 2002 i z 2003 roku miały ułatwić Turcji wejście do Unii Europejskiej.

Rozluźnianie więzów między Szyitami, sunitami i Kurdami posunęło się ostatnio wraz z usunięciem premiera Ibrahim’a al-Jaafari z rzadu w Bagdadzie. Zbliżająca się wizyta Condoleezzy Rice w Ankarze odbędzie na kilka dni przed wizytą w Turcji Ali’a Lanidżni, który ma przygotować spotkanie prezydenta Iranu, Mahmouda Ahmadinedżajad’a z premierem Turcji Tayyip’em Erdogan’em.

Turcja nie chce zbrojeń nuklearnych w Iranie, ale nie popiera żadnych „opcji nuklearnych Bush’a” w tej sprawie. Polityka Izraela i USA przeciwko Syrii, Hamas, i Iranowi natrafia na sprzciw Turcji, która głównie nie chce wznowiena walk z Kurdami, w południowo wschodniej Turcji, w formie kurdyjskiej „terrorystycznej intifady.”

Prezydent Iraku, Kurd, Jalal Talabani, wyraził zaniepokojeni z powodu zgromadzenia około 200,000 wojsk tureckich na kurdyjskiej granicy Iraku, przez którą to granicę odbywają się pościgi wojsk tureckich za powstańcami Kurdami. Turcy uważają, że Kurdowie w Iraku tak się zachowują, jakgdyby już tam był niepodległy Kurdistan.W Turcji jest przekonanie że USA i Izrael rozpoczęły planowanie podziału Iraku, którego rozpad zbliża się, według prasy turkeckiej. W czasie wizyty Ali Laridżani’ego w Ankarze, Turcja planuje porozumienie z Iranem w sprawie Kurdów, co daje okazję Irańczykom zabiegać o poparcie Turkow przeciwko naporowi grożbą ataków na Iran, ze strony USA i Izraela.
: texts
texts -> Od Teharanu zależy zawieszenie broni w Libanie? Iwo Cyprian Pogonowski
texts -> M. A. Khan jest nazywany „ojcem bomby nuklearnej Pakistanu," jako szef dtd (Dirsctorate of Technical Develpment), który od 1983 do 1990 roku przeprowadził 24 „zimne elektroniczne testy bez eksplozji" rozmaitych
texts -> Fiasko systemu obrony anty-balistycznej? Iwo Cyprian Pogonowski
texts -> Gdzie jest najbliższa przychodnia/ pediatra
texts -> Poprawny Kandydat na Prezydenta John McCain Iwo Cyprian Pogonowski
texts -> Republique du burundi cabinet du president
texts -> Prof. Iwo Cyprian Pogonowski Przetargi o zeznania w sprawach kryminalnych w usa
texts -> Saibaba of shirdi • a god! SAI BABA OF SHIRDI a god!
texts -> Nowa doktryna Jimmy Carter’a? Iwo Cyprian Pogonowski
texts -> Islam zwycięża w wyborach demokratycznych Iwo Cyprian Pogonowski
©absta.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna